Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Contestare retinere permis conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbumpocbum, on 13 octombrie 2015 - 08:47, said:

Asta e ceva foarte rar.... chestia asta e pe cale de disparitie...
Serios vorbesc. Sunt atent, desi as putea parca oriunde fara sa mi-o iau niciodata nu opresc ampulea, dau tot timpul prioritate si evit manevre de ninja. Dar cand l-am vazut pe ăla cum se uita la mine pe geam imi venea sa mor, nu altceva.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu la fel de serios vorbesc. Rusinea e o specie pe cale de disparitie. Eu am vazut destui pietoni huiduiti, injurati,  claxonati, sau gratulati cu semne obscene pe trecerea de pietoni...

Dupa cum vezi daca conduci incet si cu grija esti indemnat sa stai acasa...

Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 09:54.


#57
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si eu incetinesc la fiecare trecere de pietoni, fara exceptie. Indiferent daca e sau nu cineva pe trotuar. Daca e, opresc. Mi-am facut un reflex din asta, iar grabitii din spate n-au decat sa-si puna arcuri si sa sara peste mine daca nu le convine. Sau sa-si schimbe traseul. Sau sa stea acasa.
Fiica-mea e mai mica de statura si mi-era teama de fiecare data ca nu va fi observata cand trebuia sa treaca strada in drum spre scoala, asa ca mi-am insusit o regula pe care o aplic cu sfintenie: pe zebra, pietonu-i imparat. Ca nu vezi un pieton din cauza stalpului stanga sau dreapta se intampla oricui. Dar una e sa ai 15-20 km/h si piciorul deasupra franei si altceva cand ai 40-50 km/h cu talpa pe acceleratie. Injuratura nu doare, oasele rupte da.

#58
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbumpocbum, on 13 octombrie 2015 - 08:19, said:

Parca era o limitare pe la 50 pe Dealu Negru daca tin eu bine minte ...

Cand o sa iesi din casa cu masina mai des, o sa vezi ca nu e limitare de 50.
In toata miscarea aia numai un singur flash am dat celui care nu e atent si ramane pe banda 2 cand putea sa faca loc.
Altii, nu sunt asa de rabdatori si se urca si pe claxon. Eu sunt mai indulgent cu cei care nu sunt atenti.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt perfect de acord cu tine ca nu exista limitare la 50...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   361.58K   14 downloads
  • Attached File  2.jpg   375.51K   14 downloads


#60
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Eu nu vreau sa ma cert cu tine. Tu atzatzi focul.
Am spus doar ca nu sunt claxonat, n-am accidente si n-am amenzi, mi-ai reprosat ca se formeaza cozi dupa mine. Ti-am dat un exemplu, ma iei cu prostii ca pe Dealu Negru e limitare 50.
Iti spun ca minti, vii si-mi arati ca pe un sectoir de 3cm ai gasit o limitare de 30.
Iesi din casa si mergi cu masina daca vrei performanta, lasa netul.
Ce vrei sa demonstrezi?
La 85,000km/an, 60 cu masina si 25 cu motocicleta, cu record de peste 1,600 pe zi cu masina si 1,465km cu motocicleta, fara sa fiu injurat, claxonat, amendat, fara sa fiu agresiv, se poate conduce si in Romania. Moldova si Rusia sunt mai periculoase, Turcia in zona Istanbul e mai dinamica, dar se poate si fara zgarieturi.

Revenim la subiect? Daca vrei sa continui despre mine, deschide un nou subiect. Despre ce discutam aici? Despre faptul ca e imposibil ca la trecerea de pietoni sa nu dai amenda?
Eu n-am dat. Deci, se poate, poate candva am avut si noroc, dar si altii au. De regula cei care iau amenda, nu incalca legea prima data. Probabilitatea sa te prinda cand incalci legea o singura data, e foarte, foarte mica.

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, nu e cazul sa mai continui. Tu zici ca e normal sa conduci cu 100 pe Dealu Negru. SS-urile din poze sunt dupa camera mea si am fost de nenumarate ori pe Dealul Negru. Ok e ca tine.  Sa fii sanatos si sa nu ai evenimente. Iar cei 3 cm de fapt sunt ceva km...

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   209.43K   9 downloads

Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 12:40.


#62
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbumpocbum, on 13 octombrie 2015 - 12:29, said:

Tu zici ca e normal sa conduci cu 100 pe Dealu Negru.

Nu am spus niciodata asa ceva.

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbumpocbum, on 12 octombrie 2015 - 23:09, said:

Mda, mergi doar cu viteza legala, in spatele tau se formeaza cozi imense si tu te opresti pe marginea drumului ca sa treaca coloana....As vrea sa vad si eu asa ceva...

Am lasat-o balta, iar ce am scris aici de fapt nu avea treaba cu tine personal...si nici nu te acuza de nimic.

Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 12:52.


#64
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbumpocbum, on 13 octombrie 2015 - 12:47, said:

Am lasat-o balta, iar ce am scris aici de fapt nu avea treaba cu tine personal...si nici nu te acuza de nimic.

Vezi? Cand nu sunt atent in trafic (pe forum), ma apuc sa cred diferite chestii, socoteli, :)

#65
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In orice curba periculoasa limita de viteza e max. 50 km/h.
Evident ca n-o respect, dar stiu ca exista, asa ca nu intru niciodata cu mai mult de 99. Cine nu ma crede, poate citi art. 123 b din regulament ;)

#66
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015
Vad ca acum se discuta mai mult despre trecerile de pietoni. Uite ca voi veni cu doua exemple in care se poate lasa permisul dar fara sa pui in pericol pe cineva si in care o "comiti" fara sa vrei.
Primul (am luat descrierea dintr-o mai veche postare de a mea):
Eram in Barlad, faceam viraj la dreapta intr-o intersectie semaforizata si aveam sageata verde care-mi permitea efectuarea virajului. Exact cand am schimbat directa de mers s-a pus verde si la semaforul pentru pietoni si m-am trezit ca incep sa traverseze. Aveam doua solutii: sa opresc pe trecere si pietonii sa treaca prin fata si spatele masinii mele sau sa iau virajul mai larg si sa ma incadrez pe banda a doua si sa trec inainte de a ajunge un pieton pe aceasta banda (facand viraj la 90 grade aveam viteza sub 15 km/h).Am ales solutia a doua. La vreo 50m mai in fata am fost oprit de Politia Rutiera, mi-au verificat actele si sfatuit sa incerc sa fiu mai atent . Erau constienti de faptul ca geometria intersectei este aberanta, trecerea de pietoni incepea exact din coltul strazii. Numai in Romania se poate pune trecere de pietoni exact la iesirea din giratoriu sau chiar in coltul intersectei...
Pun si o fotografie, eu veneam din directia masinii inchise la culoare:

Attached File  20110722dezbatere.jpg   95.07K   14 downloads

LE: vad ca acum au mutat trecerea la cativa metri si prin urmare acum se poate opri:
Attached File  Centrul-Orasului-Barlad.jpg   244.33K   13 downloads

A doua (frecventa):
Strada cu doua benzi pe sens, de regula pe prima banda sunt parcate masini. Pieton care asteapta sa traverseze eu fiind singura/ultima masina din trafic. De regula am si contact vizual cu pietonul, fara viteza. Pietonul asteapta sa treaca masinile si pune piciorul pe trecere cand masina ori este la 1-2m de trecere ori chiar pe trecere, calculand ca pana ajunge el pe banda 2 masina deja a trecut. Pot opri daca franez brusc dar blochez trecerea, pietonul va fi nevoit sa treaca prin fata sau spatele masinii. Repet, nu e o situatie periculoasa dar dpdv legal, se lasa cu suspendare permis. De multe ori chiar pietonul face semn sa treci concomitent cu punerea piciorului pe zebra si angajarea in traversare!

Edited by Bogdansv1, 13 October 2015 - 13:09.


#67
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostBogdansv1, on 13 octombrie 2015 - 12:59, said:

Numai in Romania se poate pune trecere de pietoni exact la iesirea din giratoriu

Nu e adevarat

#68
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
@Bogdansv1:
O completare: mai e si cazul strazii cu patru benzi, sens unic. Eu pe banda 1, pietonul pleaca de pe banda 4. Conform legii, e angajat in traversare pe sensul meu si se poate lasa cu suspendare de permis, cu toate ca nu exista nici un pericol.
Totusi (poate am avut eu noroc) n-am vazut pana acum nici un politai sa sanctioneze asa ceva si banuiesc ca si ei stiu ca ar fi absurd.

#69
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

View Posttsunnami, on 13 octombrie 2015 - 13:03, said:


Nu e adevarat

?

#70
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Nu numai in Romania sunt treceri de pietoni la iesirea din giratoriu

View Postdanvlas, on 13 octombrie 2015 - 13:08, said:

@Bogdansv1:
O completare: mai e si cazul strazii cu patru benzi, sens unic. Eu pe banda 1, pietonul pleaca de pe banda 4. Conform legii, e angajat in traversare pe sensul meu si se poate lasa cu suspendare de permis, cu toate ca nu exista nici un pericol.
Totusi (poate am avut eu noroc) n-am vazut pana acum nici un politai sa sanctioneze asa ceva si banuiesc ca si ei stiu ca ar fi absurd.

Legea veche nu spunea nimic de sensuo de mers, asa ca e o imbunatatire

#71
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
trecerea de pietoni chiar in buza giratoriului e prostie curata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate