Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Contestare retinere permis conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postsanderoalex, on 12 octombrie 2015 - 21:24, said:

eu nu cred ca exista in romania un sofer care sa nu fie pasibil de a fi amendat ptr neacordare.....la trecerea de pietoni.e practic imposibil.

Eu n-am luat niciodata penalizare la asa ceva.
2009-2014 am facut intre 60,000 - 85,000km pe an

#38
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
nu e vorba de nesimtire,ci de imposibilitatea practica sa respecti legea.stiu treceri de pietoni unde ori incalci legea,ori nu treci in 3 ceasuri.si cand zic ca incalci legea,nu zic ca treci ca nebunul,sa dai peste pietoni,ci cu 20-30 km/h.

#39
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

De fapt pe cine incurci ? Pe cel care merge cu 100 prin oras ? Pe cel care forteaza culoarea rosie ? Pe cel care alerga pietonii pe trecere ? Pe cel care se da jos la tine din ML ca nu i-ai facut loc la 60km/h in oras ?
e treaba lui...treaba lor... daca eu vreau sa merg cu 200/h prin oras... e treaba mea!,  cine esti tu sa ma judeci?!? Posted Image raspunzi tu cumva? te amendeaza pe tine? sau care-i faza

injuraturi, injuraturi pana gasesti pe unul care sta mai prost cu nervii sau chiar a re o problema urgenta si-ti sparge putin capul sau mai rau... pentru ca ijuraturile sunt un inceput bun...

@tsunnami
sunt cazane care trebuiesc hqrjâite... n-ai cum altfel...dar aici e vorba si de atitudinea pe care o ai fata de masina...
unii dorm cu ele in pat si le ingrijesc si le mangaie mai tare ca pe neveste...

Edited by Nero-d, 12 October 2015 - 21:47.


#40
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostNero-d, on 12 octombrie 2015 - 21:43, said:

e treaba lui...treaba lor... daca eu vreau sa merg cu 200/h prin oras... e treaba mea!,  cine esti tu sa ma judeci?!? Posted Image raspunzi tu cumva? te amendeaza pe tine? sau care-i faza

injuraturi, injuraturi pana gasesti pe unul care sta mai prost cu nervii sau chiar a re o problema urgenta si-ti sparge putin capul sau mai rau... pentru ca ijuraturile sunt un inceput bun...

Daca ei claxoane, inseamna ca incurci. Cam asta e.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e treaba mea sa judec pe cineva. Sunt persoane care fac acesta treaba. Iar pentru unu care merge cu 200 prin oras as propune sa se arunce cheia si sa se uite de ea... Iar pentru cei care au dorinte violente am si metode de "temperare"...

Au fost si cazuri urgente in care am ajutat  persoana respectiva sa rezolve cat mai rapid problema...

Ca idee, as dori ca politia sa puna cat mai multe camere de trafic si sa ne scape de elemente "turbulente" . Ca in Anglia !!

Sunt sigur ca unii soferi din trafic gresesc din cauza ca cei din spate nu mai au rabdare....  asta inseamna ca persoana din spate care vrea sa merga cu 200 km/h si eu merg cu 60km/h ma incurca. NU e vina mea ca soseaua are o singura banda si nu pot sa zbor prin copaci ca sa eliberez drumu. Si asa cum unii considera ca eu daca merg cu 60km/h cum zice  LEGEA trebuie sa imi sparga capul si eu la randul meu consider ca daca ma preseaza si ma blocheaza in trafic pot sa fac mult mai multe... Au mai incercat si altii..si au dat probe de viteza spre norocul lor...

Edited by bumpocbum, 12 October 2015 - 22:08.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttsunnami, on 12 octombrie 2015 - 21:45, said:

Daca ei claxoane, inseamna ca incurci. Cam asta e.

Si daca mergi cu limita legala si cel din spate te claxoneza sa te dai la o parte eventul sarind in prapastie ce zici ? Vad ca faci multi km, deci conduci un tir sau un autocar, pe cata lume ai "incurcat" pana acum ? Daca nu mergi cu  200 la ora esti pasibil de claxoane, injuraturi, spart capu, etc...??

Sau bagi piciorul la blana in acceleratie si pui in pericol marfa/calatorii ? Ca incurci si iei claxoane?

Edited by bumpocbum, 12 October 2015 - 22:19.


#43
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbumpocbum, on 12 octombrie 2015 - 22:14, said:

Si daca mergi cu limita legala si cel din spate te claxoneza sa te dai la o parte eventul sarind in prapastie ce zici ? Vad ca faci multi km, deci conduci un tir sau un autocar, pe cata lume ai "incurcat" pana acum ? Daca nu mergi cu  200 la ora esti pasibil de claxoane, injuraturi, spart capu, etc...??

Sau bagi piciorul la blana in acceleratie si pui in pericol marfa/calatorii ? Ca incurci si iei claxoane?

Nu ma claxoneaza nimeni, asta am vrut sa zic.
Si nici nu fac buba si nici nu iau amenda.

Deci, se poate.
Daca tu nu poti, inseamna ca n-ai ajuns inca acolo.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate pe mine ma claxoneaza doar cei care vor sa merga cu 200 prin oras.....In rest ii claxonez eu pe cei care  trec pe rosu sau imi taie fata si franeaza brusc... Sau pe cei care vor sa alerge pietonii pe trecere....
Pe tine nu te claxoneaza nimeni din 2 motive. Toti soferii de tir/autocare calca legea. Profitand de statii. Si bineinteles si eu ca stau exact in spatele lor. Dar in orase mari unde nu au voie circul cu mare grija.
Amenda...sigur ai luat pentru depasire de viteza....
Apropo de cazane...si eu am avut unu dar il "forjam" afara din orase ca era prea riscant, daca baietii uitau unde au aruncat cheia....nu mai zic de mangaiat...talpile :).

Edited by bumpocbum, 12 October 2015 - 23:01.


#45
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbumpocbum, on 12 octombrie 2015 - 22:55, said:

Din pacate pe mine ma claxoneaza doar cei care vor sa merga cu 200 prin oras.....In rest ii claxonez eu pe cei care  trec pe rosu sau imi taie fata si franeaza brusc... Sau pe cei care vor sa alerge pietonii pe trecere....
Pe tine nu te claxoneaza nimeni din 2 motive. Toti soferii de tir/autocare calca legea. Profitand de statii. Si bineinteles si eu ca stau exact in spatele lor. Dar in orase mari unde nu au voie circul cu mare grija.
Amenda...sigur ai luat pentru depasire de viteza....
Apropo de cazane...si eu am avut unu dar il "forjam" afara din orase ca era prea riscant, daca baietii uitau unde au aruncat cheia....nu mai zic de mangaiat...talpile Posted Image.

Nici nu claxonez (decat foarte rar, cand vreau doar sa multumewsc si/sau sa tentionez si claxonul e f.f.f. scurt) si nici nu ma claxoneaza
Nu, nu de aia nu sunt claxonat.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mda, mergi doar cu viteza legala, in spatele tau se formeaza cozi imense si tu te opresti pe marginea drumului ca sa treaca coloana....As vrea sa vad si eu asa ceva...Ca sunt o gramada de soferi de tir care te lasa si te dirijeaza la o depasire (multumesc pe acesta cale) e alta poveste... In orase nu te claxoneaza ca ai restrictii de acces....
Ar mai fi un motiv...nu conduci in Ro.... Afara e alta poveste fara zmei si cai verzi pe pereti...
Si un claxonat costa...mult.

Edited by bumpocbum, 12 October 2015 - 23:11.


#47
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbumpocbum, on 12 octombrie 2015 - 23:09, said:

Mda, mergi doar cu viteza legala, in spatele tau se formeaza cozi imense si tu te opresti pe marginea drumului ca sa treaca coloana....As vrea sa vad si eu asa ceva...Ca sunt o gramada de soferi de tir care te lasa si te dirijeaza la o depasire (multumesc pe acesta cale) e alta poveste... In orase nu te claxoneaza ca ai restrictii de acces....
Ar mai fi un motiv...nu conduci in Ro.... Afara e alta poveste fara zmei si cai verzi pe pereti...
Si un claxonat costa...mult.

5 ani de Romania 2009-2014 cu 60,000 - 85,000km pe an, ti se pare ca se face coada dupa mine?
Dar ti-am zis, iti ia timp pana ajungi si tu acolo. Peste 1,400km/zi e cu coada sau fara coada?

Ai rabdare si mergi mai mult cu masina

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oUv8eqATaJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se face coada ori nu?

Edited by tsunnami, 13 October 2015 - 03:14.


#48
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunt conducatori auto care conduc exagerat de prudent (zici ca sunt pe masina de examen tot timpul)... dar asta se datoreaza doar lipsei de experienta... sau antitalentului...
unii chiar nu se pricep... nu-i filmul lor... asta e! n-ai ce le face!!! in orice domeniu de activitate, unii sunt mai capabili, altii nu!!!
orice exagerare e daunăcioasă

cum spuneam... nu-i problema ta ca unii trec pe rosu sau merg cu 200 in oras (nu-ti convine? stai acasa!)... vezi-ti de covrigul tau sa nu incurci circulatia! :)

#49
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Oameni buni, eram la o trecere de pietoni la mine-n sat, asta vara. Circulatia lejera, trafic extrem de redus, faceam o plimbare.
In dreapta e scoala. Asta-i trecerea, eu eram unde-i loganul albastru:
Attached File  sc4.jpg   391.58K   19 downloads
Ajung la trecere, ma uit in dreapta, ma uit in stanga, liniste si consens. Mergeam incet, FOARTE incet, nu ma grabeam nicaieri. Cred ca am si oprit de tot, acolo-s cocoase. Si ma pun in miscare. Usurel, si deodata, ce vad ca aproape se urca pe mine? Un domn la vreo 60 de ani. Nici nu fugea pe trecere, nici nu sarise pe ea, nimic. Pur si simplu traversa si pur si simplu nu l-am vazut! Era cumva in dreptul stalpului din stanga a masinii mele (eram cu Altea si multa lume se plange ca stalpii sunt mari) si nu l-am vazut.

Nu-i vorba de cati kilometri ai parcursi. Exista momente cand nu-l vezi desi toate conditiile sunt indeplinite si ar fi trebuit sa-l vezi. Mi-a fost o rusine de-mi venea sa ma bag in pamant...

#50
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostDecember, on 13 octombrie 2015 - 06:03, said:

Oameni buni, eram la o trecere de pietoni la mine-n sat, asta vara. Circulatia lejera, trafic extrem de redus, faceam o plimbare.
In dreapta e scoala. Asta-i trecerea, eu eram unde-i loganul albastru:
Attachment sc4.jpg
Ajung la trecere, ma uit in dreapta, ma uit in stanga, liniste si consens. Mergeam incet, FOARTE incet, nu ma grabeam nicaieri. Cred ca am si oprit de tot, acolo-s cocoase. Si ma pun in miscare. Usurel, si deodata, ce vad ca aproape se urca pe mine? Un domn la vreo 60 de ani. Nici nu fugea pe trecere, nici nu sarise pe ea, nimic. Pur si simplu traversa si pur si simplu nu l-am vazut! Era cumva in dreptul stalpului din stanga a masinii mele (eram cu Altea si multa lume se plange ca stalpii sunt mari) si nu l-am vazut.

Nu-i vorba de cati kilometri ai parcursi. Exista momente cand nu-l vezi desi toate conditiile sunt indeplinite si ar fi trebuit sa-l vezi. Mi-a fost o rusine de-mi venea sa ma bag in pamant...

:lol:
am avut si eu momente d-astea, cateva in viata, dar, asa-i..

#51
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@December
vârsta?!? Posted Image

#52
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
A mea? 40.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@tsunnami , @Nero-d ma bucur sa constat ca in tara asta legile sunt facute ca sa fie incalcate....Se vede si din clipul de mai sus. Dar nu imi convine sa vad unu cu 200 prin oras, nu imi convine sa stea unu in curu meu cand am 60 in oras si ma apropii de o trecere si sa inceapa sa claxoneze ca nu are loc de mine sau de pietonul de pe trecere.

In incheiere sper ca asemenea specimene sa cotizeze cat mai mult inainte sa faca o nenorocire.

Azi dimineata a intrat in fata mea un dement de taximetrist cu cel putin 90 ignorand complet semnul de cedeaza ( e pus pentru prosti nu ?). Noroc ca l-am vazut, aveam doar 50 si am franat la timp...

@Nero-d ai grija de pietonii din jurul tau, sa nu ajungi sa beneficiezi de cazarile statului....

View PostNero-d, on 13 octombrie 2015 - 03:48, said:

sunt conducatori auto care conduc exagerat de prudent (zici ca sunt pe masina de examen tot timpul)... dar asta se datoreaza doar lipsei de experienta... sau antitalentului...
unii chiar nu se pricep... nu-i filmul lor... asta e! n-ai ce le face!!! in orice domeniu de activitate, unii sunt mai capabili, altii nu!!!
Posted Image

Asa si care e problema ta ca eu sunt mai precaut ? Asa cum ziceai chiar tu , (nu-ti convine? stai acasa!)...poate faci un bine.

PS: daca ar conduce toti ca mine rata de accidente ar scadea mult... Sper ca legislatia sa mareasca amenzile pana cand  amatorii de viteza nu or sa mai aiba ce sa conduca !!

Parca era o limitare pe la 50 pe Dealu Negru daca tin eu bine minte (nu cea din poza).... Oricum esti bun de cotizat... Sa mergi cu 100+ pe Dealu Negru...

Attached Files


Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 08:44.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDecember, on 13 octombrie 2015 - 06:03, said:

Era cumva in dreptul stalpului din stanga a masinii mele (eram cu Altea si multa lume se plange ca stalpii sunt mari) si nu l-am vazut.
Cum ar fi fost daca aveai viteza si nu il vedeai din cauza stalpului ? Am patit si eu  aceeasi faza cand din cauza stalpului nu am vazut un pieton. Dar prin faptul ca eram aproape oprit am evitat o tragedie.

View PostDecember, on 13 octombrie 2015 - 06:03, said:

Mi-a fost o rusine de-mi venea sa ma bag in pamant...

Asta e ceva foarte rar.... chestia asta e pe cale de disparitie...

Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 08:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate