Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Achiziție Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Eu am avut un golf 4 diesel de 90 si am mers mult cu ea in afara. Face fata, datorita cuplului se va simti pe acolo cu un 1.6 de 110 cp, ba s-ar putea sa ai senzatia ca e mai dinamica pentru ca ai cuplul la 2000 de ture si nu la 4000.

Eu am facut si drumuri de genul oradea iasi cu 3 pasuri, 2 persoane si 400 kg in portbagaj si inca depaseam ok, pentru asta era ok cuplu. Face fata. Un 1.4 de 90 cp, la ala era altceva. Daca vroiam mai multa putere, da. Dar nu am simtit ca masina fiind submotorizata. Dpmdv cele 2 motoare sunt comparabile 1.6 benzina si diesel. Iar daca nu te satsifac aia 90, ii faci un cip tuning si il urci la 120 cp usor si ieftin.

Sunt de acord cu tine in a lua benzina, dar daca dai peste un diesel foarte bine intretinut e păcat sa dai cu piciorul.

#20
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Aha, am înțeles. Mersi! Un alt impediment pe care l-am descoperit ar fi mărimea jantelor. Sunt de 18. Am înțeles ca se simte fiecare crăpătură din asfalt cu ele. E adevărat?

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
da

#22
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
vinzi jantele de 18 si iti cumper de 16 si pneuri pentru ele si gata, asta nu e o problema asa mare.

#23
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Eu iti recomand pe benzina. Iti face viata mai usoara in anii urmatori.

#24
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Ok. Mașina arată bine, jantele alea cu culoarea alba a masinii sunt intr-un oarecare contrast, însă nu vreau să arate bine mai mult prin service-uri. Plus ca nu vreau să cumpăr ceva la care să trebuiască să îi schimb jantele din cauza confortului...Multă lume sugerează benzina, așa ca o să mă orientez numai spre benzina.

Am găsit alte câteva anunțuri. Unul care mi-a atras atenția :

http://olx.ro/i2/ofe...08-ID4zpdG.html

Dacă a făcut reviziile în reprezentanță ar trebui sa fie ușor de verificat km, nu?

La polul opus, un anunț fooarte dubios:


http://olx.ro/i2/ofe...-6-ID4FJV6.html

#25
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
1.6hdi-ul de 90 e foarte ok, daca tin bine minte nu are nici FAP, si cu siguranta se poate compara cu cel de 1.6 de 100cp ca dinamica, eu zic ca este peste, iar consumul este foarte bun, doar sa ai grija ca prin MC sunt doar samsari ordinari in mare parte, si oameni de 2 bani eu nu as cumpara nici macar o masina din judetul HG.

#26
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Nu putem caracteriza un întreg județ după câteva scursuri. Poate omul e bine intenționat...

#27
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postvilly100, on 13 octombrie 2015 - 10:18, said:

Nu putem caracteriza un întreg județ după câteva scursuri. Poate omul e bine intenționat...
In timp am observat ca printre cei mai dubiosi sunt cei din judetul respectiv si poate cei mai bine pregatiti in a disimula diverse situatii, eu am spus ca i-as evita, tu poti sa faci cum vrei.

#28
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Am mai găsit o mașină care arată foarte bine din poze ( ca majoritatea, normal) - "Toate reviziile efectuate la zi,masina funtioneaza foarte bine. Masina este cumpărată din România,un singur proprietar,istoric in service Ford.ITP 04/2017". - înseamnă ca se pot verifica km în reprezentanță, nu?
  Ce pare dubios - prețul destul de mic și faptul ca tipul mai are o mașină neinmatriculata la vânzare...

http://olx.ro/i2/ofe...ft-ID4IGN6.html

#29
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
E anunt de manelist. Mai cauta...

#30
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

View PostWess, on 12 octombrie 2015 - 13:48, said:

@initiator: Modelul este foarte ok, doar pretul mi se pare cam mare, un 4.500-4.800 ar fi extra suficient pt acest model, nu merita mai mult.

Sunteti copii, pe bune! Mai iesiti si voi din casa, mai dati o tura prin targ si vedeti cam ce cumparati la banii astia. Cum sa fie scumpa masina aia din primul post, avand in vedere ca e unic proprietar, e inmatriculata cu taxa platita si are cam toate dotarile de top necesare unei masini de muritor de rand, gen clima in doua zone, ESP sau tempomat?!? Plus ca da si doua randuri de roti.

Important e sa-ti iei masina buna, nu sa te lauzi in fata prietenilor ca ai dat bani putini pe coaja. Daca e asa cum scrie in anunt eu m-as duce sa vad Focusul ala din primul link, e o masina frumoasa si ingrijita, dotat si in afara de consumul maricel raportat la performante (care oricum nu conteaza la rulaj mic) nu prea ai ce sa-i reprosezi, la vremea ei masina aia a fost top in clasa compacta, cot la cot cu Golf.

PS: Culmea face ca frati-meu sa aiba buget 4 - 4.5k pentru o masina si principala tinta e Fouus, benzina sau diesel. Break, break chel, trei usi chel, break manarit, break daramat - cam asta am vazut pana acum la banii astia. Toate de la samsari sau de la al 34567 proprietar. Probabil o sa-i dau eu vreo mie imprumut sa-si ia o masina decenta precum cea din Botosani.

#31
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Aici ai dreptate. Prețul unui Focus bunicel din 2006-2009 cu km mai putini reali, se învârte în jurul sumei de 5000 de euro. Da, masina arăta foarte bine. Problema e ca a vandut-o repede :). Am văzut unul la fel dar prețul era de 3900 de euro. După ce am intrat pe profilul vânzătorului pe olx, am văzut ca mai avea vreo 5 mașini la vânzare...

Ce parere aveți de mașina asta? -   http://olx.ro/i2/ofe...08-ID4zpdG.html

#32
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

View PostWess, on 13 octombrie 2015 - 12:03, said:

... am cumparat exact acelas model, cu incalzire in scaune, dublu climatronic, ESP, MP3 de fabrica, comenzi volan, pilot si toate cacaturile posibile in urma cu ~doua saptamani, 98.000 km verificati in service, abea ce mi-au venit numerele negre, 1.6 benzina cu 3.800 euro si m-a costat inca vreo ~600 euro actele cu tot cu taxa, masina este ca noua!


De unde? Germania? Ti-a adus-o cineva?

#33
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View Postvilly100, on 13 octombrie 2015 - 12:07, said:

De unde? Germania? Ti-a adus-o cineva?
Din piata de la Arad, provenienta Germania, unic proprietar acolo cu istoric in reprezentanta pe care bineinteles ca l-am verificat.

Daca te pricepi cat de cat sau ai pe cineva care se pricepe poti cumpara linistit si de la bisnitari, cu verificarile de rigoare bineinteles, eu unul masina rulata la noi nu mi-as cumpara chiar daca e veche gen 7 ani.

Edited by Wess, 13 October 2015 - 13:02.


#34
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012

View Postvilly100, on 13 octombrie 2015 - 11:58, said:

Aici ai dreptate. Prețul unui Focus bunicel din 2006-2009 cu km mai putini reali, se învârte în jurul sumei de 5000 de euro. Da, masina arăta foarte bine. Problema e ca a vandut-o repede Posted Image. Am văzut unul la fel dar prețul era de 3900 de euro. După ce am intrat pe profilul vânzătorului pe olx, am văzut ca mai avea vreo 5 mașini la vânzare...

Ce parere aveți de mașina asta? -   http://olx.ro/i2/ofe...08-ID4zpdG.html

Pare decent anuntul. Poti sa suni sa vezi despre ce e vorba. Problema e ca trebuie sa iti faci o lista de intrebari mai stufoasa, avand in vedere ca ar fi necesar un drum de vreo 2 ore ca sa o vezi.

Sfat amical: Ignora orice spune Wess de acum...nu e persoana potrivita de la care sa accepti sfaturi.

#35
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
O să o sun pe doamnă respectivă după 16.30 - 17.00, să nu fie cumva la muncă și să nu poată vorbi...
Vreau să o intreb de km - dacă a efectuat reviziile în reprezentanță, nu e o problemă dovada kilometrilor; dacă accepta test service, dacă are vreo problemă la ea pe care nu a specificat-o în anunt; având în vedere ca bat atâta drum și ca tb să îi fac eu o revizie, plus schimbat diferite consumabile, dacă lasă la 4900( incercam...); motivul pentru care o vinde. Ce ar mai trebui să intreb? Nu ar rost să intreb despre consum căci nimeni nu ti-l spune pe cel real...

#36
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Iti sugerez sa nu negociezi la telefon. Intreaba maxim daca este dispusa sa mai lase din pret in cazul in care iti va placea masina. Sunt unii care nu vor sa lase niciun leu din pret.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate