Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Achiziție Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007

 Wess, on 13 octombrie 2015 - 12:59, said:

Din piata de la Arad, provenienta Germania, unic proprietar acolo cu istoric in reprezentanta pe care bineinteles ca l-am verificat.

Daca te pricepi cat de cat sau ai pe cineva care se pricepe poti cumpara linistit si de la bisnitari, cu verificarile de rigoare bineinteles, eu unul masina rulata la noi nu mi-as cumpara chiar daca e veche gen 7 ani.
1. ai un limbaj ...., am vazut in posturile trecute .
2. piata din Arad. ok, perfect, TU ai dat mult 3800 pe o cazatura de Germania adusa de bisnitarii din Arad. Sau fabricata din doua aduse, tot pe la Arad se practica.
3. 5-5500 pe o masina cu istoric verificabil si in stare buna, din 2007 este OK. Sunt tampiti care inca dau atat pe Golf 4...
normal ca aia din Botosani din primul link s-a vandut repede. Masinile bune se vand repede.

#38
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Știu ca e diesel, dar ce părere aveți de mașină asta?

https://forum.clubfo...230667038f818ec

#39
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 aandrei_24, on 13 octombrie 2015 - 15:05, said:

.

 FlorinMihai, on 13 octombrie 2015 - 13:02, said:

.

Ma retrag din discutie, degeaba te cobori la nivelul unor prosti, te vor bate oricum cu experienta.

Mult succes! :)

#40
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012

 villy100, on 13 octombrie 2015 - 15:17, said:

Știu ca e diesel, dar ce părere aveți de mașină asta?

https://forum.clubfo...230667038f818ec

Taxa de mediu este 600 Euro (am calculat-o de curiozitate).
E masina de pasionat. Arata mai deosebit, dar depinde de gusturi.
Te va ajunge cam 6000 euro sa intri in posesie, apoi actele, rca, impozit...inca vreo 300 euro.

Am in familie acel motor pe un focus cu facelift din 2008. E un motor foarte sprinten si imi place mult.
Evident, e diesel, are DPF, are o gramada de componente mai sensibile (gen turbina), deci sansele sa ceara bani pe viitor sunt marisoare.

Spor!

Edited by FlorinMihai, 13 October 2015 - 15:34.


#41
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

 villy100, on 13 octombrie 2015 - 15:17, said:

Știu ca e diesel, dar ce părere aveți de mașină asta?

https://forum.clubfo...230667038f818ec
Doamne fereste , cum sa dai omule 5800 de euroi pe o masina de 10 ani ? Chiar daca o avea clima si tempomat , o mai tii cativa ani in care mai bagi ceva bani in ea si apoi o dai la rabla :( . Mai bine iei una de 2000 de euro si cand pica o lasi acolo si chemi taxiul dar asa , sa arunci aproape 6000 pe o masina deja batrana. Acum incep sa dau si eu sfatul ala care-l detestam cand il primeam eu - " mai bine iei un Logan de 2 ani " si da-o naibii de clima si tempomat ca daca ramai cu masina-n drum nu mai fac doi bani toate optionalele lui peste prajit .

#42
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
cauta una din 2008 2009 macar, iar focus diesel de 10 ani, nu e o idee prea buna, cel putin nu la 6000 euro, cu 6000 sigur gasesti un 1.6 pe benzina din 2009 2010 prim proprietar. Mai sunt si alte variante 1.6 benzina hatch : asta h, Mazda 3, c4 ce pot fi cumparate cu 6000 euro mai noi de 2008.

#43
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Da, m-am uitat mai bine. Nu am fost atent, nu am vazut ca trebuie sa platesc eu taxa de inmatriculare...ultimul lui post era cu 5500 de euro. Poate ajungi la 5000 dar cu tot cu inamtriculare, rca si alte taxe ajungi la 6000 ceea ce e foarte mult pentru o masina din 2005, indiferent cum a fost intretinuta...Ma voi axa in continuare pe cea din piatra-neamt din 2008 pe benzina. O voi suna intr-o ora pe doamna respectiva.
Nu as vrea sa trec, in cel mai rau caz, de 5500 cu masina si in mare parte cu toate taxele. M-am uitat si la alte marci, insa, m-am oprit la Ford focus - un mare plus il are si faptul ca detin deja un Ford Ka...

#44
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,053
  • Înscris: 02.09.2005
fac pariu ca ti-o da si cu 4500... dar tot 10 ani o sa aiba...

#45
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
La SH nu e cea mai buna idee sa stai fixat pe un singur model. Pregateste o lista cu modele+motorizari care iti plac si cumperi masina cea mai buna. Masina, nu modelul...

Am condus Golf V, Focus 2, Astra H, Peugeot 307, Citroen C4, per ansamblu nu sunt mari diferente intre ele, plusuri si minusuri la fiecare, as lua oricare din ele in situatia in care gasesti una intretinuta cum trebe. Mazda 3 e un Focus ceva mai frumusel cu niste motoare pe benzina mai interesante, deci ma gandesc ca nu e cu nimic mai prejos...

Eu am ales un C4 1.4 benzina, acum 7 luni, din 2008 avand buget de 4000 euro... Poate te ajuta...





#46
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Am vorbit, joi mă duc să o văd. Dacă îmi place, batem palma. Mă poate ajuta cineva cu un service bun în Piatra Neamț?- as vrea să îi fac o verificare cap-coada....

#47
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Să nu se supere December pe mine dar știu că el e din zonă. Vorbește cu el pe PM. Uită-te cu atenție după zgârieturi și să se verifice bine cutia de viteze și ambreiajul, ținând cont că a fost condusă de o femeie.
Mare păcat că n-ai prins masina de la tine din oraș.

#48
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Villy, ai luat mașina?  Știu că trebuia să o vezi.

#49
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

 Bogdansv1, on 13 octombrie 2015 - 18:44, said:

Să nu se supere December pe mine dar știu că el e din zonă. Vorbește cu el pe PM.

Mersi mult de pont. December a fost mai mult decat amabil sa ma ajute la achizitionarea masinii din Piatra Neamt. Inainte de a ajunge eu, s-a dus si a testat-o putin sa imi zica daca merit sa vin pana in Piatra. Dupa o zi de umblat pe drum, cateva acte facute rapid, m-am ales cu un Ford Focus 1.6 benzina din 2008. Sper sa nu am prea curand probleme la ea! Posted Image
Distributia a fost schimbata la 90.000 km, ea avand acum 130.000. Marti am programare la RAR si usor, usor fac toate demersurile pentru a o inmatricula pe Botosani. Masina arata impecabil in interior, nu se vede nici o uzura a scaunelor, volanului, etc. Are doua punctulete pe parbriz de la pietre, o usoara si mica stersatura pe o portiera spate care se duce la o polisare (e foarte superficiala stersatura) si un snur de la bancheta de portbagaj rupt. In rest, masina arata foarte bine, sunt foarte multumit cum ruleaza. O sa ii fac o revizie cat mai curand. Uitandu-se la ea, December a observat ca nu are scut de motor si o sa ii pun si un scut. Astazi am facut cativa km prin oras si am ajuns la un consum de 11l in oras. E un consum marisor. Daca imi va face probleme o sa ma interesez de o instalatie pe gpl...

Multumesc tuturor pentru sfaturi! :)

Edited by villy100, 16 October 2015 - 11:22.


#50
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
De felicitat userul respectiv, mult noroc cu masina sa apuci sa te bucuri de ea, ca la cum se circula prin nordul tarii e jale!!!

#51
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 takemeintoyourskin, on 16 octombrie 2015 - 11:27, said:

...ca la cum se circula prin nordul tarii e jale!!!

La ce te referi? Și ce ai ca termen de comparație?

#52
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 Bogdansv1, on 16 octombrie 2015 - 11:30, said:

La ce te referi? Și ce ai ca termen de comparație?

Daca nu reusesti sa observi nicio diferenta atunci cand vii spre Buc sau Mare spre exemplu, atunci faci parte din categoria celor la care ma refeream, in IS/BT/SV/VS/GL/VN mai putin BC/NT se conduce groaznic, sunt nebuni peste tot dar cei mai multi nebuni am intalnit doar in partea asta de tara, de carute sau masini ce stau sa se dezmembreze nici nu mai vorbesc doar in zona aia intalnesti atatea.

#53
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Cam ai dreptate. Eu am facut 6 ani de facultate in Iasi, unde se conduce foarte brutal. Ca sa rezisti, trebuie sa te bagi in fata, cruci, dumnezei, arati pumnul, tii cutitul in gura ca sa te creada mai nebun si ai plecat mai departe. In Botosani, e total invers. Masinile rar depasesc 40-45 km/h in oras, soferii parca dorm la volan. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asta simt eu dupa ce m-am mutat din Iasi inapoi in BT. In Suceava mi se pare o nebuneala, insa nu din cauza masinilor, ci din cauza strazilor. Mi se par inghesuite tare. Uitam, este o portiune prin mijlocul Sucevei, de la Iulius Mall spre McDonalds unde soferii conduc cu 80-90 km/h...

#54
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 takemeintoyourskin, on 16 octombrie 2015 - 11:40, said:



Daca nu reusesti sa observi nicio diferenta atunci cand vii spre Buc sau Mare spre exemplu, atunci faci parte din categoria celor la care ma refeream, in IS/BT/SV/VS/GL/VN mai putin BC/NT se conduce groaznic, sunt nebuni peste tot dar cei mai multi nebuni am intalnit doar in partea asta de tara, de carute sau masini ce stau sa se dezmembreze nici nu mai vorbesc doar in zona aia intalnesti atatea.
Cu căruțele sunt de acord. Cu mașinile care se dezmembrează, mai puțin. Cele mai multe mașini vechi le-am întâlnit în Gorj și apoi în Teleorman. Fiecare zonă are particularități, să fiu ironic: ce vină au cei din zona de munte că cei de la câmpie nu știu să conducă pe viraje? Când faci un drum pentru prima oară ești mai crispat și ai tendința de a exagera, după ce-l cunoști te adaptezi și te descurci.
Ai dat exemplul cu drumul spre mare crezând că aceasta este singura dată când îmi părăsesc zona. Nu e așa, am mers prin toată România, doar în Mehedinți și Satu Mare nu am ajuns în ultimii ani.

Villy, în Iași este traficul specific unui oraș aglomerat, asa e și în Constanța, Timișoara, Brașov, Cluj etc. În Iași au fost și mute drumuri închise din cauza lucrărilor asa că...  Privește partea pozitivă: dacă te-ai descurcat, faci față și în altă parte.
Ca sfat, atenție la semafoare, există diferențe de la un oraș la altul. Exemplu: în Roman, după roșu nu vine verde ci galben, în București nu au contor, în Ploiești sunt câteva în care în loc de galben clipește culoarea verde.... iar în Suceava ai văzut cum funcționează cele dinainte de giratoriu spre ieșirea către Botoșani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate