Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Dieta vegana - moft sau salvare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#91
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostQuantum, on 11 octombrie 2015 - 07:38, said:

Ipocrizia de pe acest topic e imensa...
Nu prea ai habar... vezi ca graul, porumbul si orezul iti produc ce ai spus tu datorita modificarilor genetice din anii '20, secolul XX.
...
Tu nici macar nu stii ce inseamna ipocrizie pentru ca o vezi la tot pasul desi nu e. Cum as putea pretinde de la tine sa iti sustii afirmatiile cu argumente? Iti pierzi vremea pe-aci in loc sa-ti petreci timpul invatand.

#92
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Se gadila neuronul de fiecare data la deschiderea unui topic legat de stilul de alimentatie...Posted Image Posted Image

Edited by pg-soare, 11 October 2015 - 09:51.


#93
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Pentru ca e in joc insusi sensul vietii: friptura.

#94
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostJacinth, on 11 octombrie 2015 - 08:14, said:

Ai avut macar curiozitatea sa intri pe link?
Desigur, altfel nu vorbeam de ipocrizia cu care unii mananca pesti, raci sau curcani crescuti si sacrificati pentru a fi mancati.


N-am postat aici pentru a ma certa cu vreun forumist, nu ma intereseaza asta. Fiecare sa manace ce poate si doreste.

Iata recomandarile mele pentru a va simti bine si a fi in forma:
- nu mancati: cereale si produsele care le contin (inclusiv variantele 'integrale' sau 'germeni'), produse care contin Euri, produse care contin zaharoza, fructoza sau mult zahar, grasimi hidrogenate; nu beti bauturi acidulate.
- mancati putin: porumb, orez, cartof (si produsele care le contin), carne de pui si vaca (alea taranesti sunt ok).
- a manca colorat e foarte bine (inclusiv salate, fructe, legume).
- oaia are cea mai sanatoasa carne.
- beti 1-3 pahare de vin pe zi.

Marele secret e cantitatea... in sensul de a manca putin (1500 Kcal). Postul total la mancare e bun (1-3 zile pe saptamana).

#95
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015

View PostQuantum, on 11 octombrie 2015 - 10:48, said:

- oaia are cea mai sanatoasa carne. -argumenteaza!
- beti 1-3 pahare de vin pe zi. - [ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/64/49/93/644993daaf620479c941d5a5c6b17efa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by Jacinth, 11 October 2015 - 10:53.


#96
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostQuantum, on 11 octombrie 2015 - 10:48, said:

...
Iata recomandarile mele pentru a va simti bine si a fi in forma:
...
Recomandarile tale lipsite de argumentatie sunt nule.
Gandeste colorat, e mai bine! :)

#97
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Cum sa argumentezi, cu ce, ca tie iti place carnea ?

#98
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostJacinth, on 11 octombrie 2015 - 10:52, said:

oaia are cea mai sanatoasa carne. -argumenteaza!

pt ca mananca doar iarba? Posted Image

Edited by Damascus77, 11 October 2015 - 11:15.


#99
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Nu mananc tot ce imi place.

Edited by EXIT, 11 October 2015 - 11:15.


#100
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015

View PostDamascus77, on 11 octombrie 2015 - 11:13, said:

pt ca mananca doar iarba? Posted Image
Mananca si graunte iarna. Din alea modificate genetic :)))

#101
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostJacinth, on 11 octombrie 2015 - 11:15, said:

Mananca si graunte iarna. Din alea modificate genetic Posted Image))

Da? nu mananca fân sau ..asa ceva?

nu mai stiu, bunica-miu avea oi... mai lingeau si sare, din cate mi-amintesc ! :habarnam:


Pe bune, de ex oile/mieii  din tarile extra-nordice sunt f cautate, pt ca au o carne f sanatoasa, cica

Edited by Damascus77, 11 October 2015 - 11:26.


#102
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015
Vacile ling bulgarele de sare. Nu stiu de oi, ca eu n-am trait la tara Posted Image

#103
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
@Jacinth,
Desi a fost prima clonata, oaia nu suporta modificarile genetice si fel de fel de substante chimice care sa o faca sa dea carne si lapte mai mult si sa aiba firul de par mai subtire, pur si simplu moare... ca urmare a ramas cam cea mai nemodificata. La polul opus sunt pasarile si vaca (modificate atat pentru productia de lapte, cat si de carne).

@Exit si altii
Masculule, eu de mai mult timp, n-am nevoie sa demonstrez ceva, cuiva, nici in realitate, cu atat mai mult aici pe forum.
Ca urmare, daca iti convin recomandarile mele, zi multumesc, ca ai primit sintetizat concluziile din multe studii stiintifice,  iar daca nu iti convin, e treaba ta ca tu te iei dupa ce scriu unii pe blog, fb sau in marketingul producatorilor :)

#104
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Da, si oile ling sare. Ca sa-si suplimenteze dieta :)))

#105
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostQuantum, on 11 octombrie 2015 - 11:25, said:

@Exit si altii
Masculule, eu de mai mult timp, n-am nevoie sa demonstrez ceva, cuiva, nici in realitate, cu atat mai mult aici pe forum.
Ca urmare, daca iti convin recomandarile mele, zi multumesc, ca ai primit sintetizat concluziile din multe studii stiintifice,  iar daca nu iti convin, e treaba ta ca tu te iei dupa ce scriu unii pe blog, fb sau in marketingul producatorilor Posted Image
Pentru ca de mai mult timp ai ajuns vedeta infumurantis forumus si asta tine loc de orice. Dupa cum se stie.
Recomandarile tale sunt gargara anti stiintifica de doi lei si unele contravin recomandarilor emise de autoritati competente.
Oaia nu suporta modificarile genetice ca e o purista vehementa si prefera sa se stinga.

#106
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Despre oaia romaneasca pura cunoscuta si sub numele de oaia Domnului:

Quote

La nivel naţional, s-au aplicat de-a lungul timpului o serie de experimente privind testarea aptitudinilor unor rase autohtone de ovine de carne. În Transilvania, s-au făcut încrucişări ale rasei Ţigaie cu rasele Clun-forest, Merinos de Palas şi Merinos de Stavropol, cu scopul ameliorării greutăţii corporale, precocizării, masivizării corporale şi îmbunătăţirii producţiei.
Încrucişări industriale simple s-au mai făcut şi în scopul obţinerii de miei destinaţi îngrăşării în sistem semiintensiv, între rasa Ţigaie şi şi rasa Sufflok. Produşii au dovedit o bună combinabilitate, realizînd în condiţiile date, un spor mediu zilnic de aproximativ 225 g, cu un consum specific de 5.6 UN/kg spor greutate vie. Alte rase de ovine care au participat, în timp, la încrucişări industriale, în scopul evidenţierii aptitudinilor pentru producţia de carne sunt: Merinosul Transilvănean, Ţurcana, Spânca.
(http://www.fabricade...-carne-de-ovine)

#107
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostEXIT, on 11 octombrie 2015 - 11:41, said:

de mai mult timp ai ajuns vedeta infumurantis forumus si asta tine loc de orice.
recomandarilor emise de autoritati competente.
Nu stiam ca sunt vedeta aici, esti prima persoana care imi spune asta. Multumesc pentru informare. Daca vrei iti trimit un autograf Posted Image
A-mi raspunde obraznic sau in doru' lelii nu te face nici destept, nici autoritate competenta...

Rasul de gansac la mancarea colorata arata asta... pentru informatia unora, exista o populatie in insula Okinawa care traieste mult si sanatos, eh, unul din secretele lor este ca mananca colorat, au de 3 ori mai putin cancer, nu au aziluri de batrani, nu sunt vegetarieni. Exista o alta populatie, tot in Asia, cu o medie de viata de 96 de ani: astia tin post total o zi pe saptamana, nu manaca grau si porumb, sunt energici si activi pana mor, nu sunt vegetarieni.

Stiu ca stii ca in 1924 s-a facut graul cu 42 de cromozomi, inainte avea 14. Asta a rezolvat o problema a alimentatiei, dar a a generat altele legate de sanatate.

Edited by Quantum, 11 October 2015 - 12:18.


#108
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Exit si alti vegetarieni inraiti !
Voi, vegetarienilor, sunteti precum sectele religioase.

Ati fi in stare sa faceti crima de om pt. a va sustine punctul (fals) de vedere !
Nu recunoasteti ca si plantele care le mancati sunt vii, spuneti ca stiinta infirma acest lucru;
dar daca stiinta spune ca o alimentatie 1000% vegetariana/vegana nu e benefica organismului uman, voi spuneti ca stiinta greseste.

Voi, vegetarienilor, alegeti ce va convine d.p.d.v. stiintic precum sectele religioase care prefera sa moara decat sa faca transfuzie de sange pt. a li se salva viata.
Acest lucru dovedeste ipocrizia vegetarienilor inraiti care se aseamana cu sectele religioase.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Exit si alti vegetarieni inraiti !
Aflati ca aveti patratica voastra de dreptate, totusi.

O dieta (fie si temporara) si alimentatia pe baza de fructe si legume este benefica organismului.

Dar daca faci exces cu dieta vegetariana/vegana, nu e bine pentru organism;
insa efectele negative ale dietei vegetariene/vegane nu se vad asa repede ca la excesul de carne !


Acum, daca nu spui ca eu gresesc si tu ai dreptate ca dieta exclusiv vegetariana/vegana e mai buna decat un stil de alimentatie variat (compus atat din carne, lapte, oua si vegetale), nu esti vegetarian/vegan adevarat  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate