Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Dieta vegana - moft sau salvare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#37
Cristina_Neamtiu

Cristina_Neamtiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2015

 Platon, on 09 octombrie 2015 - 18:42, said:

Eu am fost vegan, vreo 2 saptamani, in a 15 a zi am cazut pe strada, de fapt norocul meu a fost ca mi s-a facut rau langa un pom, si erau si colegii de munca cu mine, de cateva zile ma simteam slabit, obosit, nu mai aveam chef de viata, cand vedeam salata parca il vedeam pe dracu, si mancam variat, si branza tofu, prospata, afumata, si murata, si cu toate prostiile prin ea, si mancam si ciuperci de 10 feluri, imi trageam la tigane niste galbiori cu lapte de cocos, mancai de rupeai, mancam seminte, nuci, alune, fructe uscate, deci nu eram setat pe salate exclusiv, ei bine,dupa ce m-am ridicat, i-am rugat pe colegi sa ma duca la prima taverna, am bagat o ceafa de porc,cu muraturi, cu 2 carnaciori grasuti si suculenti, cu felii de paine pe vatra, cu coaja aia crocanta si buna, si miraculos mi-am revenit.

Ce am constatat la dieta asta vegana :

1. este scumpa, toate draciile alea te costa pe saptamana cat o juma de porc de tara
2.nu prea avem restaurante vegane, mai simti nevoia sa iesi cu prietenii, la un restaurant, la un pub, aia se indoapa cu fripturi si tu salivezi ca prostu, iar putinele restaurante sunt si alea scumpe
3.am senzatia ca nu este pentru toata lumea, eu aveam si am, o munca solicitanta, bazata pe efort fizic intens, si probabil ca balariile nu prea imi dadeau energia necesara, desi rontaiam non stop oleaginoase,si altele

Ma gandesc ca tot echilibrul este cel care rezolva problema, si degeaba ne gandim ca fermele de vaci produc gaze de sera, ori ca le tinem la un loc si la un moment dat le taiem si le mancam, ori ca nu le mai mancam si se inmultesc ele in natura necontrolat, gaze tot se produc, si probabil ca daca se inmultesc dramatic, si nu au dusmani naturali o sa ajunga sa ne manance pe noi, asta este experienta si parerea mea
Salut! Ma bucur sa vad o experienta impartasita, imi pare rau ca nu a functionat, adevarul e ca si eu am incercat o perioada raw-veganismul, exclusiv cu salate, fructe nuci , seminte, dar nu prea a functionat asa ca am decis sa revin si la mancarea gatita si acum e mult mai bine. Vara mi-a fost muuult mai usor sa mananc exclusiv verdeturi si fructe pentru ca parca cerea organismul si erau pe toate drumurile. Acum e mai greu. In ceea ce priveste costurile, eu am ajuns mai ieftin decat in alimentatia traditionala dar nici nu-mi cumpar fantezii prea des. Iar in ceea  ce priveste inmultirea fara limita a animalelor, se pare ca nu trebuie sa ne facem griji, nu s-ar inulti in acelasi ritm daca nu ar avea conditii propice de viata. Ele momentan sunt inseminate artificial, reproduse fortat. O seara faina! Numai bine!

#38
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cristina, mergi la un stomatolog(poate fi si incepator) si intreaba ce denumiri au aia 16+16 dinti.Ceva cam :incisivi,CANINI,pre,molari.(nu am studii stomato.).Daca vroia natura sa devenim vegani fi sigura ca eram pasari colibri(numai nectar).  Ps. pariez ca taticu,bunicu,strab. tau mancau carne.Este?Posted Image

#39
Cristina_Neamtiu

Cristina_Neamtiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2015

 MikeSpike, on 09 octombrie 2015 - 19:28, said:

Cristina, mergi la un stomatolog(poate fi si incepator) si intreaba ce denumiri au aia 16+16 dinti.Ceva cam :incisivi,CANINI,pre,molari.(nu am studii stomato.).Daca vroia natura sa devenim vegani fi sigura ca eram pasari colibri(numai nectar).  Ps. pariez ca taticu,bunicu,strab. tau mancau carne.Este?Posted Image
caninii ne sunt utili pentru mestecatul fructelor, legumelor mai tari, gen mar. ia fa o comparatie intre marimea caninilor nostri si cei ai unei pisici si ai sa vezi diferenta :D

 Cristina_Neamtiu, on 09 octombrie 2015 - 19:31, said:

caninii ne sunt utili pentru mestecatul fructelor, legumelor mai tari, gen mar. ia fa o comparatie intre marimea caninilor nostri si cei ai unei pisici si ai sa vezi diferenta Posted Image
si sa stii ca tata a renuntat la carne :)

#40
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sa inteleg ca dvs. sunteti vegetariana înrãitã, drã. Cristina_Neamtiu ?
Stiati ca daca mancati numai vegetarian, organismul dvs. va avea carente d.p.d.v. al vitaminelor, mineralelor, aminoacizilor etc. deoarece nu va mai exista un echilibru intre acestea (vitamine, minerale, aminoacizi) iar mai devreme sau mai tarziu vei pica pe strada ?!

Ti se va face rau si vei cadea pe strada de parca nu ai mai fi mancat de zile intregi.
Si pot sa dovedesc aceste vorbe dand ca exemplu postul colegului:

 Platon, on 09 octombrie 2015 - 18:42, said:

Eu am fost vegan, vreo 2 saptamani, in a 15 a zi am cazut pe strada, de fapt norocul meu a fost ca mi s-a facut rau langa un pom, si erau si colegii de munca cu mine, de cateva zile ma simteam slabit, obosit, nu mai aveam chef de viata, cand vedeam salata parca il vedeam pe dracu, si mancam variat, si branza tofu, prospata, afumata, si murata, si cu toate prostiile prin ea, si mancam si ciuperci de 10 feluri, imi trageam la tigane niste galbiori cu lapte de cocos, mancai de rupeai, mancam seminte, nuci, alune, fructe uscate, deci nu eram setat pe salate exclusiv, ei bine,dupa ce m-am ridicat, i-am rugat pe colegi sa ma duca la prima taverna, am bagat o ceafa de porc,cu muraturi, cu 2 carnaciori grasuti si suculenti, cu felii de paine pe vatra, cu coaja aia crocanta si buna, si miraculos mi-am revenit.

Ce am constatat la dieta asta vegana :

1. este scumpa, toate draciile alea te costa pe saptamana cat o juma de porc de tara
2.nu prea avem restaurante vegane, mai simti nevoia sa iesi cu prietenii, la un restaurant, la un pub, aia se indoapa cu fripturi si tu salivezi ca prostu, iar putinele restaurante sunt si alea scumpe
3.am senzatia ca nu este pentru toata lumea, eu aveam si am, o munca solicitanta, bazata pe efort fizic intens, si probabil ca balariile nu prea imi dadeau energia necesara, desi rontaiam non stop oleaginoase,si altele

Ma gandesc ca tot echilibrul este cel care rezolva problema, si degeaba ne gandim ca fermele de vaci produc gaze de sera, ori ca le tinem la un loc si la un moment dat le taiem si le mancam, ori ca nu le mai mancam si se inmultesc ele in natura necontrolat, gaze tot se produc, si probabil ca daca se inmultesc dramatic, si nu au dusmani naturali o sa ajunga sa ne manance pe noi, asta este experienta si parerea mea

Asadar, vegetarienilor, nu ma mai atacati pe mine spunandu-mi ca sunt un "carnivor nenorocit" !
Caci eu nu fac parte din clasa de mijloc sa imi permit orice mancare mai mult sau mai putin extravaganta.

Pur si simplu mananc mancare compusa atat din vegetale cat si din carne pentru a supravietui  Posted Image
Iar raspunsul meu la intrebarea

 Cristina_Neamtiu, on 09 octombrie 2015 - 16:40, said:

Dieta vegana - moft sau salvare?
este:
Da ! dieta vegana este un moft.

#41
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Tot nu ai raspuns cum s-a impacat partenerul cu dieta vegana...

#42
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
CUM,CANINII SINT PT MESTECAT?Clar,Cristina.Brainwashed.

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Hipstereala.

#44
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,097
  • Înscris: 17.01.2006

 pasilla, on 09 octombrie 2015 - 18:14, said:

Ai avut noroc ca stramosii nostrii nu au fost vegani. Acum nu mai era nimeni pe SP ca sa iti raspunda la topic.
Machea?

 AndyM, on 09 octombrie 2015 - 18:28, said:

Daca nu ma insel, diferenta dintre mancarea vegana si cea vegerariana este mancarea vegetariana nu contine carne, dar contine alte produse animale ce le obtii fara cruzime (Lapte, oua), iar mancarea vegana nu contine nimic-nimic de la animale, nici macar oua.
...
Da aia e diferenta dar sa stii ca nu exista lapte si oua fara cruzime.

 Platon, on 09 octombrie 2015 - 18:42, said:

Eu am fost vegan, vreo 2 saptamani, in a 15 a zi am cazut pe strada, de fapt norocul meu a fost ca mi s-a facut rau langa un pom...
Eu sunt vegan de 9 ani si ceva si nu am cazut niciodata pe strada. Fac analize cel putin o data pe an si am pus rezultate dincolo unde poti sa citesti 265 de pagini despre veganism.
Ai tinut jurnal alimentar in acele 2 saptamani? Ai fost la doctor macar dupa ce ai cazut? Ce a zis?

 MikeSpike, on 09 octombrie 2015 - 19:28, said:

Cristina, mergi la un stomatolog(poate fi si incepator) si intreaba ce denumiri au aia 16+16 dinti.Ceva cam :incisivi,CANINI,pre,molari.(nu am studii stomato.).Daca vroia natura sa devenim vegani fi sigura ca eram pasari colibri(numai nectar).
Uite al dracu' carnivoru' cum se ascunde printre frunze cu dintii lui!
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/Moschus_moschiferus_in_Plzen_zoo_%2812.02.2011%29.jpg/450px-Moschus_moschiferus_in_Plzen_zoo_%2812.02.2011%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am invins natura, sunt vegan si ea e la picioarele mele. Maine transform Marte intr-un paradis tropical. Ce? Aia de acolo nu e tot natura?
Astia care credeti ca aveti dantura de carnivor va invit sa atacati porcul la Craciun. Apucati-l de gat cu dintii, sfasiati-l si apoi mancati-l. Ca pentru un carnivor cu dantura lui asta e fleac.

 tom_1133, on 09 octombrie 2015 - 20:44, said:

Sa inteleg ca dvs. sunteti vegetariana înrăită, dră. Cristina_Neamtiu ?
Stiati ca daca mancati numai vegetarian, organismul dvs. va avea carente d.p.d.v. al vitaminelor, mineralelor, aminoacizilor etc. deoarece nu va mai exista un echilibru intre acestea (vitamine, minerale, aminoacizi) iar mai devreme sau mai tarziu vei pica pe strada ?!
Pe cuvantu' tau?

 tom_1133, on 09 octombrie 2015 - 20:44, said:

...
Caci eu nu fac parte din clasa de mijloc sa imi permit orice mancare mai mult sau mai putin extravaganta.
Daca ai citi mai mult ai avea sanse mai mari sa ajungi in clasa de mijloc.

 tom_1133, on 09 octombrie 2015 - 20:44, said:

...Pur si simplu mananc mancare compusa atat din vegetale cat si din carne pentru a supravietui  Posted Image
...
Tocmai ce ai descoperit ca printre noi sunt sute de milioane de extraterestri. Cum ii deosebim? Simplu! Supravietuiesc fara sa manance carne.

Edited by EXIT, 09 October 2015 - 21:32.


#45
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Exit, aveam niste deficiente la analize,nimic deosebit, nu neg ca la anumite persoane functioneaza, pentru ca suntem atat de diferiti, ce merge la tine, nu functioneaza la mine, si invers, am sa iti raspund sporadic, experienta mea cu veganismul a fost pur personala, cand lucrezi 12 ore pe zi intens, si uneori 14, nu ai timp sa tii jurnal, asta o fac cei care lucreaza la birou, ori au mai mult timp liber, eu pe teren de multe ori nu aveam ce sa mananc, am spus si repet, veganismul este scump, si necesita multe resurse.

Cand nu aveam nimic  pregatit intram la mac si, cumparam un shaker cu salata, o mancam doar cu un pic de sare, fara dressing, dar sincer iti spun, daca pasteam iarba in parc era acelasi lucru, si as dori sa stii ca, eu nu contest veganismul, nu il blamez, felicit pe cei care pot sa se mentina pe dieta asta, noroc si pace buna

Exit, nu este nevoie sa fii ironic, nu merita, traieste-ti viata ta si lasa pe altii sa o traiasca pe a lor.

Edited by Platon, 09 October 2015 - 21:23.


#46
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,097
  • Înscris: 17.01.2006

 Platon, on 09 octombrie 2015 - 21:22, said:

Exit, aveam niste deficiente la analize,nimic deosebit, nu neg ca la anumite persoane functioneaza, pentru ca suntem atat de diferiti, ce merge la tine, nu functioneaza la mine, si invers, am sa iti raspund sporadic, experienta mea cu veganismul a fost pur personala, cand lucrezi 12 ore pe zi intens, si uneori 14, nu ai timp sa tii jurnal, asta o fac cei care lucreaza la birou, ori au mai mult timp liber, eu pe teren de multe ori nu aveam ce sa mananc, am spus si repet, veganismul este scump, si necesita multe resurse.

Cand nu aveam nimic  pregatit intram la mac si, cumparam un shaker cu salata, o mancam doar cu un pic de sare, fara dressing, dar sincer iti spun, daca pasteam iarba in parc era acelasi lucru, si as dori sa stii ca, eu nu contest veganismul, nu il blamez, felicit pe cei care pot sa se mentina pe dieta asta, noroc si pace buna

Exit, nu este nevoie sa fii ironic, nu merita, traieste-ti viata ta si lasa pe altii sa o traiasca pe a lor.
De cate ori ai fost pe teren in cele doua saptamani si nu ai avut ce sa mananci? De cate ori ai fost nevoit sa mananci doar shaker (stai asa, asta nu e cu lapte?) si o salata?
Mi se pare ca ai avut zile in care ai mancat maxim 500 calorii. Ai fost subnutrit grav, ai fi cazut din picioare indiferent de compozitia dietei.

Mancarea 100% vegetala poate sa fie si foarte scumpa si foarte ieftina.

Edited by EXIT, 09 October 2015 - 21:30.


#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Existam acum datorita unei evolutii.

 EXIT, on 09 octombrie 2015 - 21:13, said:


Machea?


Da aia e diferenta dar sa stii ca nu exista lapte si oua fara cruzime.


Eu sunt vegan de 9 ani si ceva si nu am cazut niciodata pe strada. Fac analize cel putin o data pe an si am pus rezultate dincolo unde poti sa citesti 265 de pagini despre veganism.
Ai tinut jurnal alimentar in acele 2 saptamani? Ai fost la doctor macar dupa ce ai cazut? Ce a zis?


Uite al dracu' carnivoru' cum se ascunde printre frunze cu dintii lui!
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/Moschus_moschiferus_in_Plzen_zoo_%2812.02.2011%29.jpg/450px-Moschus_moschiferus_in_Plzen_zoo_%2812.02.2011%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am invins natura, sunt vegan si ea e la picioarele mele. Maine transform Marte intr-un paradis tropical. Ce? Aia de acolo nu e tot natura?
Astia care credeti ca aveti dantura de carnivor va invit sa atacati porcul la Craciun. Apucati-l de gat cu dintii, sfasiati-l si apoi mancati-l. Ca pentru un carnivor cu dantura lui asta e fleac.


Pe cuvantu' tau?


Daca ai citi mai mult ai avea sanse mai mari sa ajungi in clasa de mijloc.


Tocmai ce ai descoperit ca printre noi sunt sute de milioane de extraterestri. Cum ii deosebim? Simplu! Supravietuiesc fara sa manance carne.

Existam datorita unei evolutii. Aceasta evolutie a fost posibila, mai ales, datorita regimului alimentar. Nu poti sa reduci evolutia de sute de mii de ani la un experiment de cativa ani.

Corpul omenesc are nevoie de miscare si de proteine animale ca sa functioneze in parametrii normali (suntem omnivori) . Poate, peste 10.000 de ani , ne adaptam  si putem sa evoluam , hranindu-ne cu frunze.

#48
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 EXIT, on 09 octombrie 2015 - 21:13, said:

Eu sunt vegan de 9 ani si ceva si nu am cazut niciodata pe strada. Fac analize cel putin o data pe an si am pus rezultate dincolo unde poti sa citesti 265 de pagini despre veganism.

Eu am invins natura, sunt vegan si ea e la picioarele mele. Maine transform Marte intr-un paradis tropical. Ce? Aia de acolo nu e tot natura?
Astia care credeti ca aveti dantura de carnivor va invit sa atacati porcul la Craciun. Apucati-l de gat cu dintii, sfasiati-l si apoi mancati-l. Ca pentru un carnivor cu dantura lui asta e fleac.

Tocmai ce ai descoperit ca printre noi sunt sute de milioane de extraterestri. Cum ii deosebim? Simplu! Supravietuiesc fara sa manance carne.
Esti vegan de noua ani de zile ?
Ai avut probleme cu scaunul ?

Ca stiu ca daca mananci numai vegetale nu oferi fibre indeanjuns stomacului tau si ai probleme, dintr-una dai in alta si problemele escaladeaza vrei nu vrei.
Si asta doar pentru ca alegi sa fii diferit de cum te-a creat mama natura.

O vitamina din vegetala, un aminoacid din carne, o minerala din lactate etc.

#49
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,097
  • Înscris: 17.01.2006

 pasilla, on 09 octombrie 2015 - 21:44, said:

Existam datorita unei evolutii. Aceasta evolutie a fost posibila, mai ales, datorita regimului alimentar. Nu poti sa reduci evolutia de sute de mii de ani la un experiment de cativa ani.
Nu neg ca omul poate digera carne. Spun ca este optionala.
Da, unii stramosi ai nostri au fost nevoiti sa isi modifice dieta pentru a putea supravietui in mediul in care au ajuns. Dar asta nu inseamna ca omul modern este obligat sa consume produse animaliere ca un fel de rememorare a conditiilor vitrege din trecutul preistoric in care iti mancai si mama daca nu aveai altceva.

 tom_1133, on 09 octombrie 2015 - 21:45, said:

Esti vegan de noua ani de zile ?
Ai avut probleme cu scaunul ?
Am avut dar cred ca de vina a fost lemnul care era cam verde si s-a uscat. Am strans suruburile si s-a rezolvat.

 tom_1133, on 09 octombrie 2015 - 21:45, said:

...
Ca stiu ca daca mananci numai vegetale nu oferi fibre indeanjuns stomacului tau si ai probleme, dintr-una dai in alta si problemele escaladeaza vrei nu vrei.
...
Posted Image Nu e fibre taman in vegetale?! Cred ca cazu jumatate din Internetul planetar doar pentru ca ai scris asa ceva.

 tom_1133, on 09 octombrie 2015 - 21:45, said:

O vitamina din vegetala, un aminoacid din carne, o minerala din lactate etc.
O fructa... Se stie.

Edited by EXIT, 09 October 2015 - 22:17.


#50
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Warrior! :D

#51
Eekstein_Blinkovici

Eekstein_Blinkovici

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 13.05.2014

 EXIT, on 09 octombrie 2015 - 22:16, said:


Posted Image Nu e fibre taman in vegetale?! Cred ca cazu jumatate din Internetul planetar doar pentru ca ai scris asa ceva.
Creede ce fibrele is fibre din muschi, deci carne... moare virgin.

#52
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,097
  • Înscris: 17.01.2006

 e_miron, on 09 octombrie 2015 - 18:23, said:

Informat sau nu, a dat un copy-paste de aici:

http://cesamancam.ro...pre-lizina.html
...
Ala e un articol scris cu curu'.
Lizina este un aminoacid esential, nu e produs de nici un animal si trebuie obtinut din... plante sau din alte animale care au mancat plante.

Quote

Carnea de vita are 8,31% lizina; germenii de linte au 7,95%; laptele are 7,48%; soia are 7,42%; oul are 7,27%; fasolea rosie are 6,87% etc.

#53
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Cristina_Neamtiu, on 09 octombrie 2015 - 16:40, said:

... drepturile animalelor si acum cu protectia mediului.
Eu una sunt foarte pofticioasa ...  nu gasesc mai multe alternative la cascaval, la burgeri, carnaciori, etc.
Dar la drepturile plantelor nu te-ai gandit? De ce animalele sa aiba drepturi si plantele nu?!

Mintea ta nu e vegana daca te gandesti la burgeri si carnaciori, de fapt tu te minti sau te ipocrizezi singura cand manaci carnaciori vegetali si pateu vegetal... la fel cum unii credinciosi (antialcoolici prin dogma) beau sampanie fara alcool si must fiert ...  in cap au gandul ca beau sampanie adevarata si vin adevarat...

De la ce sa te salveze dieta vegana?
Mai bine spune cate kg ai in plus si-ti va spune cineva cum sa scapi de ele.

#54
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Planeta se duce dracu de la basinile vacilor, drepturile animalelor etc. Abia astept sa vina astia - si nu cred ca mai e mult - cu drepturile plantelor, atunci sa va vad ce dracu o sa mai mancati.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A_JPcBwYGmo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: Quantum mi-a luat-o inainte.

Edited by Friskey, 10 October 2015 - 01:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate