Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Dieta vegana - moft sau salvare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#19
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da, am vrut sa subliniez ca veganismul (dieta vegetariana dusa la extrem) nu e deloc sanatoasa.
Ceea ce spui tu e doar un mit in randul vegetarienilor.

Si nici dieta bazata numai pe carne nu e deloc sanatoasa !

O dieta echilibrata inseamna sa nu faci exces atat de carne cat si de vegetale.
Cate putin din amandoua si in combinatii savuroase.

#20
Cristina_Neamtiu

Cristina_Neamtiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPatrulescu, on 09 octombrie 2015 - 17:18, said:

Tot nu ai spus de cat timp nu ai mai pus carne in gura....
nu mi-am notat in calendar, dar de cel putin 4 luni . :)

View Postshe_wolf, on 09 octombrie 2015 - 17:13, said:

Moft! Posted Image
Si iti face si rau la sanatate, pe termen lung.
Plus ca e extrem de greu sa fii vegan si sa te hranesti echilibrat, adica fara sa te lipsesti de nutrimente esentiale.
A fi vegan sanatos nu inseamna a manca la micul dejun cereale cu lapte de soia, la pranz burgeri din soia cu salata, iar seara, salata orientala cu oua vegane, facute din budinca de dovleac si branza de soia.
se pare ca stii despre ce vorbesti. ai incercat dieta? ce probleme ai avut?

#21
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostCristina_Neamtiu, on 09 octombrie 2015 - 17:23, said:

nu mi-am notat in calendar, dar de cel putin 4 luni . Posted Image
Interesant....pai si sotul, sau prietenul tau ce parere are de asta?

#22
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostPatrulescu, on 09 octombrie 2015 - 17:27, said:

Interesant....pai si sotul, sau prietenul tau ce parere are de asta?
Ce legatura are ?

#23
daniel200777

daniel200777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2010
http://viataverdeviu.ro/
Ai tot ce vrei acoloPosted Image

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostCristina_Neamtiu, on 09 octombrie 2015 - 17:19, said:

cele mai mari emisii de co2 si metan provin de la fermele de animale,
mai sa fie!
cine ti-a spus asta?
activistii militanti impotriva incalzirii globale, care freaca avioanele de pe un aeroport pe altul? Posted Image

un zbor cu avionul prduce oxid de carbon cat toate vacile pe care le-ai manca o viata intreaga.
asa ca, daca nu mananci vaca, sa nu cumva sa zbori cu avionul.Posted Image

Edited by Dude_2nd, 09 October 2015 - 17:37.


#25
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006

View PostArianna-D, on 09 octombrie 2015 - 17:33, said:

Ce legatura are ?

Incerca sa fie porcos la locul nepotrivit.

On: Da, au si alea proteine insa nu destule. Corpul uman nu e facut sa functioneze exclusiv pe ierburui. Sa nu mananci carne mai inteleg dar sa elimin toate produsele animale e exagerat.

#26
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View PostCristina_Neamtiu, on 09 octombrie 2015 - 17:23, said:




se pare ca stii despre ce vorbesti. ai incercat dieta? ce probleme ai avut?


Oboseala cronica, analize proaste (Fe sub limita, Ca sub limita in principal).

#27
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Stiu eu o vegetariana care mananca pateuri vegetale ... Posted Image sanatate pu la, pardon pura!
Ii povesteam cum taia bunicul gaina in curte si se zbatea fara cap cu sangele tasnind...a fost amuzant. Posted Image

Nu salvezi nicio planeta, stai calma.

#28
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

Quote

drepturile animalelor

Bai da-le dracu... Posted Image

#29
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,095
  • Înscris: 17.01.2006

View Postalex1912, on 09 octombrie 2015 - 17:02, said:

E un moft, din pacate exista idioti care cresc copii in acest mod.
Da di ce ie itioti?! Ha?!

View Posttom_1133, on 09 octombrie 2015 - 17:04, said:

Daca nu ma insel, oamenii care sunt vegetarieni trebuie sa cumpere din drogherii Lizina pentru a combate carenta de aminoacid necesara organismului;
deoarece vegetarienii au dificultati in procurarea cantitatii necesare a aminoacidului iar o cantitate insuficienta poate duce la o dezvoltare lenta, oboseala, greturi, ameteli, carenta de niacina (vitamina B3 – lipsa duce la pelagra) si infertilitate.
...
Esti neinformat. Doar B12 lipseste. Nici n-ai auzit de aia dar te gandisi sa iti etalezi cunostintele...

View Postshe_wolf, on 09 octombrie 2015 - 17:13, said:

Moft! Posted Image
Si iti face si rau la sanatate, pe termen lung.
Plus ca e extrem de greu sa fii vegan si sa te hranesti echilibrat, adica fara sa te lipsesti de nutrimente esentiale.
A fi vegan sanatos nu inseamna a manca la micul dejun cereale cu lapte de soia, la pranz burgeri din soia cu salata, iar seara, salata orientala cu oua vegane, facute din budinca de dovleac si branza de soia.
Cat de lung sa fie termenul? 9 ani e destul, dar 40?
Ce inseamna sa fii vegan sanatos in acceptiunea ta? Examenul medical si rezultatele analizelor conteaza?

Nu inteleg de ce ati deschis subiectul cand se discuta aici pe 265 de pagini. Multe dintre opiniile voastre au fost deja demonstrate ca fiind aiureli.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai avut noroc ca stramosii nostrii nu au fost vegani. Acum nu mai era nimeni pe SP ca sa iti raspunda la topic.

Edited by pasilla, 09 October 2015 - 18:18.


#31
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Informat sau nu, a dat un copy-paste de aici:

http://cesamancam.ro...pre-lizina.html


Acu, ce naiba s-a intamplat cu vegetarienii?. sau e mai cool sa se cheme vegani?. Asa ar trebui sa se numeasca locuitorii de pe Vega, nu cei ce mananca iarba.

Edited by e_miron, 09 October 2015 - 18:26.


#32
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Daca nu ma insel, diferenta dintre mancarea vegana si cea vegerariana este mancarea vegetariana nu contine carne, dar contine alte produse animale ce le obtii fara cruzime (Lapte, oua), iar mancarea vegana nu contine nimic-nimic de la animale, nici macar oua.

Intrebarea e: De ce?
Ok, sa presupunem ca inteleg vegetarienii fiindca le e mila de porcul ala cu soriciul si muschiuletul atat de fraged si gustos. Posted Image
Dar veganii? Aia nu pot sa-i inteleg.

#33
Cristina_Neamtiu

Cristina_Neamtiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDude_2nd, on 09 octombrie 2015 - 17:37, said:

mai sa fie!
cine ti-a spus asta?
activistii militanti impotriva incalzirii globale, care freaca avioanele de pe un aeroport pe altul? Posted Image

un zbor cu avionul prduce oxid de carbon cat toate vacile pe care le-ai manca o viata intreaga.
asa ca, daca nu mananci vaca, sa nu cumva sa zbori cu avionul.Posted Image
uite aici rezultatele unui raport ale U.N. din... 2006.... se gasesc si mai recente dar nu am scormonit prea mult :)

View PostCristina_Neamtiu, on 09 octombrie 2015 - 18:37, said:

uite aici rezultatele unui raport ale U.N. din... 2006.... se gasesc si mai recente dar nu am scormonit prea mult Posted Image
http://www.fao.org/n...0448/index.html si link-ul ca am uitat de el :P

View PostAndyM, on 09 octombrie 2015 - 18:28, said:

Daca nu ma insel, diferenta dintre mancarea vegana si cea vegerariana este mancarea vegetariana nu contine carne, dar contine alte produse animale ce le obtii fara cruzime (Lapte, oua), iar mancarea vegana nu contine nimic-nimic de la animale, nici macar oua.

Intrebarea e: De ce?
Ok, sa presupunem ca inteleg vegetarienii fiindca le e mila de porcul ala cu soriciul si muschiuletul atat de fraged si gustos. Posted Image
Dar veganii? Aia nu pot sa-i inteleg.
laptele si ouale nu sunt obtinute fara cruzime, din pacate. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_K36Zu0pA4U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], daca ai rabdare :)

View Poste_miron, on 09 octombrie 2015 - 18:23, said:

Informat sau nu, a dat un copy-paste de aici:

http://cesamancam.ro...pre-lizina.html


Acu, ce naiba s-a intamplat cu vegetarienii?. sau e mai cool sa se cheme vegani?. Asa ar trebui sa se numeasca locuitorii de pe Vega, nu cei ce mananca iarba.
what`s in a name?

#34
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu am fost vegan, vreo 2 saptamani, in a 15 a zi am cazut pe strada, de fapt norocul meu a fost ca mi s-a facut rau langa un pom, si erau si colegii de munca cu mine, de cateva zile ma simteam slabit, obosit, nu mai aveam chef de viata, cand vedeam salata parca il vedeam pe dracu, si mancam variat, si branza tofu, prospata, afumata, si murata, si cu toate prostiile prin ea, si mancam si ciuperci de 10 feluri, imi trageam la tigane niste galbiori cu lapte de cocos, mancai de rupeai, mancam seminte, nuci, alune, fructe uscate, deci nu eram setat pe salate exclusiv, ei bine,dupa ce m-am ridicat, i-am rugat pe colegi sa ma duca la prima taverna, am bagat o ceafa de porc,cu muraturi, cu 2 carnaciori grasuti si suculenti, cu felii de paine pe vatra, cu coaja aia crocanta si buna, si miraculos mi-am revenit.

Ce am constatat la dieta asta vegana :

1. este scumpa, toate draciile alea te costa pe saptamana cat o juma de porc de tara
2.nu prea avem restaurante vegane, mai simti nevoia sa iesi cu prietenii, la un restaurant, la un pub, aia se indoapa cu fripturi si tu salivezi ca prostu, iar putinele restaurante sunt si alea scumpe
3.am senzatia ca nu este pentru toata lumea, eu aveam si am, o munca solicitanta, bazata pe efort fizic intens, si probabil ca balariile nu prea imi dadeau energia necesara, desi rontaiam non stop oleaginoase,si altele

Ma gandesc ca tot echilibrul este cel care rezolva problema, si degeaba ne gandim ca fermele de vaci produc gaze de sera, ori ca le tinem la un loc si la un moment dat le taiem si le mancam, ori ca nu le mai mancam si se inmultesc ele in natura necontrolat, gaze tot se produc, si probabil ca daca se inmultesc dramatic, si nu au dusmani naturali o sa ajunga sa ne manance pe noi, asta este experienta si parerea mea

#35
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostCristina_Neamtiu, on 09 octombrie 2015 - 18:40, said:

laptele si ouale nu sunt obtinute fara cruzime, din pacate, daca ai rabdare Posted Image
Nu am rabdare, dar presupun la ce te referi.
Si daca laptele/ouale sunt produse de la tarani?
Care-si tin animalele in curte?

Eu mai cumpar lapte nefiert de la un baiat de la mine din bloc unde are curte la tara... sa nu mai vorbesc si de bunici cand mergem si luam niste provizii. Alea sunt fara cruzime.

#36
Cristina_Neamtiu

Cristina_Neamtiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpg-soare, on 09 octombrie 2015 - 17:56, said:

Stiu eu o vegetariana care mananca pateuri vegetale ... Posted Image sanatate pu la, pardon pura!
Ii povesteam cum taia bunicul gaina in curte si se zbatea fara cap cu sangele tasnind...a fost amuzant. Posted Image

Nu salvezi nicio planeta, stai calma.
macar fac tot ce tine de mine :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate