Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Case cuplate in Feleacu, Cluj-Napoca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#361
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Posted Image sobarii mereu dau buleala la estetica, cineva tot asa si-z zidit o soba cu samota dar la chemat pe sobar doar pentru fumuri.

Important sa friga soba :)

#362
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostBenderbut, on 23 ianuarie 2017 - 14:36, said:

Posted Image sobarii mereu dau buleala la estetica, cineva tot asa si-z zidit o soba cu samota dar la chemat pe sobar doar pentru fumuri.

Important sa friga soba Posted Image
Doar sobarii dau buleala? Posted Image Oare chiar am ajuns '"fara rost'"?
http://bistritaonlin...plangi-nu-alta/

Scuze, @brawnie, pentru poluare..

#363
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@bendere soba frige nu asta e problema.... pe de alta parte...cati bani dai la "meserias" de atatia iti face... au lucrat 3-4 zile la repezeala (meseriasul + prietenul cumnatei).....cumnata-mea a fost bucuroasa ca a costat putin, meseriasul ca a luat banul si prietenul ca i-a intrat in grat(,)ii fetei ...si uite asa toata lumea a fost multumita...ceea ce nu stiau nici unul din cei 3 din poveste este ca opera lor va ajunge pe forum si va fi supusa criticilor voastre... :)

PS: Andrei acum ca ma gandesc mai bine ...e cu fumuri (verticale), nu canale orizontale pentru ca soba era mai fierbinte de la drepta la stanga, nu de jos in sus...oricum cand dau cu ochii de prieten il iau la intrebari ca doar a fost de fata la punerea in opera.

#364
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Intreb si eu ca spui ca meseriasul a costat putin : macar a lasat capace pentru curatarea fumurilor?

#365
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nop....nu este nici un capac :)

#366
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Intrebare de necunoscator: cum se curata fumurile? Cum faceau bunicii pe vremea lor?
Nu dati cu rosii...

#367
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sunt doua capace de teracota rotunde la coturile fumuilor, la soba mea am 3 capace. Se dezlipesc capacele (fiind lipite cu lut), se curata fumurile cu mana bagata acolo , iar apoi se lipesc capacele cu lut

#368
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostNukem, on 23 ianuarie 2017 - 20:09, said:

Intrebare de necunoscator: cum se curata fumurile? Cum faceau bunicii pe vremea lor?
Uite incepand cu minutul 5:40.. : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ExdCW3ndZvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image

#369
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Dupa ce m-a intrebat Bender de capac de curatat am dat repede telefon la prieten sa vad ce si cum si aparent este lasat loc in partea stanga a sobei pentru curatat :) Cu ocazia asta m-am lamurit si eu cum sunt fumurile... :)
Attached File  soba.jpg   321.82K   76 downloads

#370
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Priza de aer doar din ambiantul interior prin grilele de la portita de jos ?




#371
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostdoarUNom, on 23 ianuarie 2017 - 22:29, said:

Priza de aer doar din ambiantul interior prin grilele de la portita de jos ?
logic..da

Cateodata se mai lasa portita semideschisa ca sa traga mai bine, au doua gaurele mici ca priza de aer dar nu poate face fata. Numai noaptea nu e bine sa o lasi.

#372
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Aha, deci fara gura (capace) de vizitare este cam greu. Multumesc. Interesant filmuletul, iti arata ce se aduna in timp pe cos.

#373
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostdoarUNom, on 23 ianuarie 2017 - 22:29, said:

Priza de aer doar din ambiantul interior prin grilele de la portita de jos ?
din pacate ... da...discutasem cu Andrei despre o aductiune din exterior (chiar e pacat avand in vedere ca soba este pe un perete exterior...trebuia doar data o gaura si pusa o grila), de clopote etc... dar e destul de tarziu pentru asa ceva acum...unii oameni chiar nu vor sa asculte...si mai nasol e atunci cand acei oamenii iti sunt neamuri :(
Sa speram ca va satisface nevoiele aceasta soba ...daca nu ...poate sa o strice si sa o faca cum trebuie odata cu a mea Posted Image

#374
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 24 ianuarie 2017 - 02:36, said:

...unii oameni chiar nu vor sa asculte...si mai nasol e atunci cand acei oamenii iti sunt neamuri Posted Image
Tocmai din aceasta cauza eu nu ma simt confortabil sa critic..
Poate daca ziceai ca aceasta soba nu este la cumnata d-tale - puteam sa fiu mai slobod la gura..

View Postbrawnie, on 24 ianuarie 2017 - 02:36, said:

Sa speram ca va satisface nevoiele aceasta soba ...daca nu ...poate sa o strice si sa o faca cum trebuie odata cu a mea Posted Image
Pe dealta parte: intr-un fel e de bine ca o are cumnata si vei putea mereu sa faci comparatie intre a voastra si a dansei.. Dar, ce faci daca a voastra va fi net superioara - nu vei baga cearta intre surori? Ca '"de ce nu ai fost mai insistent'", '"de ce ai lasat sa se finalizeze lucrarea si sa se investeasca niste bani'" (cum n-ai da, sunt niste bani)..etc..?
Posted Image

#375
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu chiar te rog sa fii slobod la gura pentru ca inca este timp de modificat ce e de modificat....numai sa nu zici darama si fa din nou :)
Pe de alta parte....ai dreptate am vazut cam ce poate fi facut de mantuiala la casa cumnatei ca sa fiu pus in garda cand am sa ma apuc la mine :)

#376
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbrawnie, on 24 ianuarie 2017 - 08:10, said:

Eu chiar te rog sa fii slobod la gura pentru ca inca este timp de modificat ce e de modificat....numai sa nu zici darama si fa din nou Posted Image
Pe de alta parte....ai dreptate am vazut cam ce poate fi facut de mantuiala la casa cumnatei ca sa fiu pus in garda cand am sa ma apuc la mine Posted Image
Eu cred ca si legat la ochi puneai tevile alea in pardoseala aranjate mai bine, nu mai era nevoie ca sa inveti din greselile saracei femei. Posted Image

#377
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Saraca femeie pana nu se loveste cu capul de grinda de sus nu se lasa...

#378
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Parere personala....urata cu spume. Asta, si altele asemanatoare, pare facute in purul stil rromesc.

Edited by lapcat, 24 January 2017 - 10:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate