Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Case cuplate in Feleacu, Cluj-Napoca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#379
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
este parerea ta personala si o respect....chiar daca nu sunt intru totul de acord :)

#380
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Conteaza si decorarea spatiului unde este amplasata soba, ca daca trantesti o plasma de 50 pe ea si pui un glob cu oglinzi deasupra.... :)
Aspectul tine de gusturi, eficienta de mester. Mie imi place.

#381
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbrawnie, on 24 ianuarie 2017 - 10:30, said:

Saraca femeie pana nu se loveste cu capul de grinda de sus nu se lasa...
Trebuie un normativ ceva ca sa asculte si cumnatele de ingineri de ei :))

#382
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostBenderbut, on 24 ianuarie 2017 - 17:56, said:

Trebuie un normativ ceva ca sa asculte si cumnatele de ingineri de ei Posted Image)
Posted ImageAi scris exact in spiritul de legiuitor.

Iar daca sa lasam gluma la o parte - in acest domeniul al sobaritului, in acest colt de lume, e un haos total..  Iar din cate cunosc eu - nimeni (ma refer la macar o autoritate recunoscuta) nu este interesat de elaborarea a asa ceva (nu vreau sa-i zic normativ, ci macar gen' ghid) cum este corect sa se construiasca o soba.. Posted Image

Unul din criterii ar trebui sa fie '"cota'" de la care trebuie sa incalzeasca soba. Ca valoare acestei cote trebuie sa-i corespunda valoarea 0,00. Ca verificare, diferenta dintre valorile temperaturii tavanului si a pardoselei nu trebuie sa depaseasca 2K.
Un alt criteriu ar trebui sa fie proportiile focarului functie de tipul de combustibil utilizat. Ca verificare, daca proportiile sunt potrivite, beneficiarul poate sa-si dea seama dupa culoarea suprafetei interioare a focarului.
..etc, etc..
Posted Image

#383
demarcozhu

demarcozhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.04.2007

View Postbrawnie, on 13 noiembrie 2016 - 18:48, said:

salutari...hai sa mai updatam un pic situatia....s-a lucrat la una din case la termosistem si instalatii interioare. Ma apuca dracii si acum cand stiu ce am gasit la instalatiile termice weekendul trecut cand am fost la CJ...
Attachment IMG_20161108_124906.jpg
Oare de ce ni se intampla tocmai noua?? Asta cica ar fi incalzire in pardoseala...Tin sa mentionez ca e partea cumnatei si a facut de capul ei fara sa intrebe...
Nu am inteles ce o fi fost in capul instalatorului de a inseriat caloriferele cu "incalzirea in pardoseala" iar la intrebarea de ce nu a pus XPS sub IPAT raspunsul a fost ca a crezut ca e pus sub placa Posted Image si asta in conditiile in care aveam cumparat XPS-ul si era depozitat in cealalta casa... Mai astia chiar isi bat joc de oameni?? A vazut-o pe cumnata-mea femeie si a facut la misto sau nu inteleg...
Sambata trecuta m-am chinuit cu surubelnita de am desfacut clemele care le-a pus...(s-a chinuit un pic instalatorul sa prinda teava in halul ala...mi-a deocheat careva autofiletanta ca a disparut Posted Image ) si m-am apucat sa pun XPS-ul intr-o baie sa ii las model "instalatorului" sa vina sa refaca magaria de treaba care o facuse...
Attachment IMG_20161108_124839.jpg
O alta tampenie marca "instalatorul dorel" este aerisirea pentru coloana de la baie care arata cam asa:
Attachment IMG_20161108_125013.jpgAttachment IMG_20161108_125024.jpg
Aici dorel sef a scos aerisirea afara sub geamurile de la baie si ca si cum asta nu ar fi fost suficient diametrul tevii care iese afara este de 32-40... Acum eu nu sunt instalator dar stiu ca nu ai voie sa mergi mai jos de un diametru la coloana de aerisire...deci max DN 90..nu 32 sau 40 cat o fi ea Posted Image ....Colac peste pupaza grila de aerisire este scoasa la fata polistirenului si din cauza condensului se scurge apa din teava...misto...bine ca nu e data decorativa ca il si strangeam de gat pe dorel-instalator...
Alte poze:
Attachment IMG_20161108_124854.jpgAttachment IMG_20161108_124915.jpgAttachment IMG_20161108_124929.jpgAttachment IMG_20161108_124936.jpgAttachment IMG_20161108_124944.jpgAttachment IMG_20161108_124959.jpgAttachment IMG_20161108_125007.jpgAttachment IMG_20161108_125031.jpgAttachment IMG_20161108_125041.jpgAttachment IMG_20161108_125056.jpgAttachment IMG_20161108_125107.jpgAttachment IMG_20161108_125114.jpg
Imi e tare greu sa scriu despre minunile astea si mai ales sa ma "laud" cu asemenea specimene Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image dar poate altii o sa invete din greselile mele...Iar mi se urca sangele in cap numai cand revad pozele cu "lucrarea"....

poze din exterior
Attachment IMG_20161108_131013.jpgAttachment IMG_20161108_130954.jpg
si din interior dupa scandal:
Attachment IMG-20161110-WA0000.jpgAttachment IMG-20161111-WA0000.jpgAttachment IMG-20161111-WA0006.jpgAttachment IMG-20161111-WA0007.jpgAttachment IMG-20161111-WA0008.jpgAttachment IMG-20161111-WA0009.jpgAttachment IMG-20161111-WA0010.jpgAttachment IMG-20161111-WA0011.jpg

Citind al tau jurnal realizez ca tu de fapt nu ai avut proiect de instalatii termice!
Sa-mi fie cu iertare daca gresesc, dar eu nu am citit ca tu sa te fi plans ca n-a respectat planul, ci doar pe unii dintre cei care te urmaresc, care au spus doar ca nu s-a respectat nici macar normativul.
Ma intreb in sinea mea, daca tu nu analizezi planurile propriei case ("descoperirea" ta fiind a doua greseala de pana acum pe care am sesizat eu ca ai expus-o pe forum), oare cum poti fi un formator de opinie vis-a-vis de construirea unei case?
Nu de putine ori ti-am dat like-uri atunci cand am considerat ca o meriti, prin ceea ce ai spus sau ajutat oamenii pe SP, raspunzandu-le din experienta/cunostinte, dar sincer, mi se pare incalificabil pentru o persoana cu ale tale cunostinte/experiente din domeniu sa NU PLATESTI pentru un amarat de proiect!
In conditiile in care ne "anunti" ca te-ai deplasat pentru o lucrare intr-o zona a tarii de 200k, chiar ma "rusinez" cand iti spun ca iti TREBUIA un proiect pentru ipat!
Scuze daca dupa "incercarea" grea de care ai avut parte cand ai vazut punerea in aplicare a Doreilor la casa ta/cumnatei, mai pun si eu (dupa atata timp) sare pe rana.

#384
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@demarcozhu...ziceam cateva posturi mai in urma cam asa

View Postbrawnie, on 24 ianuarie 2017 - 02:36, said:

...unii oameni chiar nu vor sa asculte...si mai nasol e atunci cand acei oamenii iti sunt neamuri :(
si da ...ai dreptate nu a avut cumnata-mea proiect pentru IPAT pentru ca nu s-a pus problema de IPAT, un proiect pentru termice a fost facut insa cu radiatoare....m-am trezit pur si simplu intr-un weekend cu tevile alea insirate la misto pe jos si asta dupa ce cumnata-mea mi s-a laudat nevoie mare ca a terminat instalatiile si m-am dus sa vad ce isprava a mai facut...nici macar poze din timpul executiei nu am vazut...la fel si cu soba...am vazut-o cand a fost gata...ce sa mai zic...
Am pus aceasta "greseala" si altele tocmai in ideea in care poate cineva va citi si va avea ceva de invatat din patania noastra. Sustin si voi sustine in continuare necesitatea intocmirii unui proiect pe toate specialitatile...
Cat despre formator de opinie...eu iti multumesc de aprecieri si ma bucur ca pot ajuta. Voi incerca in continuare sa raspund cu acelasi profesionalism chiar daca in curtea mea se mai intampla sa calcam stramb.

#385
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
@demarcozhu - nu arunca cu pietre. E loc si timp si pentru tine sa ai surprize. Apuca-te numai de facut o casa! In timp ce alergam sa facem bani, altii au grija sa isi bata joc de ei. Nu poti sa stai de paza 12h/zi numai daca tata e "bancher".
Sa nu mai zic ce se intampla atunci cand banii dupa care alergi nici nu ajung: faci cont pe softpedia, sperand sa descoperi compromisul salvator, dar descoperi ca nu exista si te apuci sa dai cu pietre.

#386
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Mai Vertixe, tu esti in Australia?

#387
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Iti dai seama ce fac ai mei pe santier nu? Macar nu mai vad ce au facut ca au grija sa acopere bine pana ajung acolo Posted Image

Africa de Sud, nu Australia ;)

Edited by VertixTM, 26 January 2017 - 23:25.


#388
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai ce cauti acolo?Posted Image

#389
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View PostVertixTM, on 26 ianuarie 2017 - 23:23, said:

Iti dai seama ce fac ai mei pe santier nu? Macar nu mai vad ce au facut ca au grija sa acopere bine pana ajung acolo Posted Image

Africa de Sud, nu Australia Posted Image

La un santier de anul trecut beneficiarul montase o camera de supraveghere pe casa vecinului, a legat-o la net, am pus aplicatia pe telefon si tot timpul stiam tot ce misca pe santier! Cea ma frumpasa lucrare de dirigentie! Constructorul nu stia si era surprins cand sunam de unde stiam eu ce fac ei....:)))

#390
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sebi ..eu prima data cand am coordonat si urmarit o lucrare de la distanta (cu ajutorul camerelor) ..se intampla in 2009. Si lucrarea nu era in tara .



#391
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View PostdoarUNom, on 01 februarie 2017 - 10:01, said:

Sebi ..eu prima data cand am coordonat si urmarit o lucrare de la distanta (cu ajutorul camerelor) ..se intampla in 2009. Si lucrarea nu era in tara .

In 2001 lucram pentru nemti, faceam proiectare si ne uitam pe o camera de cacat, ca eram curiosi la o lucrare cum turnau beton de pe un vapor in port in Hamburg!

#392
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La nemtalai cam de prin 2000 au impus camere la fiecare lucrare ... tin minte ca intr-o zi am plecat cu 10 minute mai devreme ..iar a doua zi deja aveam hartia pe birou cu sanctionarea . Iar referitor la controlul executie... stiau mai bine ca noi cati muncitori sunt in santier si ce fac fiecare :)))

#393
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Mister mai faci ceva la casa asta ? Vezi ca a venit caldura :)
De ce te.am deranjat ..zi.mi un pic care e numele jurnalului omului ala de se lauda ca vine cu un proiect de la structurist ..ca sa ne arate cum se proiecteaza o casa ? Stiu ..o sa zici ca stau prost cu memoria ..deh ..batranetea iti mai taie din hard :)


#394
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu mai fac nimic la casa deocamdata ca suntem stresati cu copilul (a se traduce nevasta-mea e stresata si ma terorizeaza si pe mine)...trebuie sa il dam anul asta la scoala  Posted Image Posted Image Posted Image
:) pffff stiu de care spui dar nu stiu jurnalul :) nu cred ca a mai venit cu proiectul de la structurist :)

#395
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Lasa copilul ca mai e pana in toamna. Streaseaza.te tu cu alte treburi mai importante ..ca de exemplu sa faci singur finisajele in timpul liber :)


Tavanele sa le faci tencuite ..iei lectii de la lenny13 :D


Gata pauza de masa ..ne mai auzim diseara ..am plecat la munca ..deabia jumatate de livada am curatat. Si mai am inca doua livezi (una de 800 mp si alta de 1500 ) :( ..ma dor muschii de la urcat-coborat pe scara  :(  ..dupa aia trebiw sa le stropesc ..nebuneala ..dupa aia am trandafirii .arbustii capsunile ..nu mai zic ca ma doate capul .pa



#396
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Care toamna??  Ca acum se fac inscrierile si nevasta-mea ma toaca cu scoala privata :)
Care timp liber?? Vine primavara...acum toti constructorii vor gata proiectele ca sa poata incepe in forta cum le permite vremea...exact timp liber imi lipseste mie acum...
Tavane tencuiete - dar de meseriasi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate