Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Case cuplate in Feleacu, Cluj-Napoca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#415
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postkondas, on 09 august 2017 - 10:55, said:

Este la PNI (varianta ieftina pana in 400lei in varianta 50%reducere pt forumisti - https://forum.softpe...i-teste-suport/ ) o centrala la care se leaga diferiti senzori, printre care si acel senzor de apa la care se poate folosi "Functia "IF....THEN..." integrata in sistem si aplicatie, poate crea scenarii de cauzalitate intre senzorii si dispozitivele conectate in sistem."
- ""IF...... THEN...." de cauzalitate care poate fi folosita in aceasta aplicatie: If Senzor apa activ  THEN activare priza sau releu."
Ms ... stiam de sistem si cred ca la un moment dat o sa il pun prin casa, vedem...deocamdata cautam o solutie si mai ieftina :) ceva gen un senzor legat pe ceva contactor care sa imi taie alimentarea la pompa...ar trebui sa fie un contactor normal inchis care la primirea impulsului de la senzor sa deschida circuitul si in acest fel sa scoata de sub tensiune tabloul din care este alimentata pompa....vorbind de tablou trebuie sa ma apuc sa studiez schema acestuia pentru ca stiu ca exista posibilitatea sa ii montez un senzor de nivel (de tip cel cu plutitor) care sa taie alimentarea la pompa cand "bazinul" e plin...caut schema si revin daca e posibil de implementat ceva pe automatizarea deja existenta.

View Postbobitzaaa, on 09 august 2017 - 12:41, said:

Ce-i cu cenzura aia? Posted Image
Daca aflii pret la termosistem din alte surse, te rog posteaza-l aici.
Pai rog colegii care au facut deja termosistemul sa posteze niste preturi aici...deocamdata mi-a scris @manghels si @vali1900

vali1900, on 09 august 2017 - 12:52, said:

55 cu schela
45 fara schela

manghels, on 09 august 2017 - 06:40, said:

Salut,
Eu am dat 20ron pe mp.
Spor.
Diferenta de la Iasi la Timisoara este ca de la cer la pamant...astept si alte pareri...nu va sfiiti...

#416
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@edit....am gasit fisa tehnica de la tabloul de automatizare a pompei, am sunat si la cei de unde l-am cumparat si din pacate, tabloul nu suport acest "scenariu" sa intrerupa alimentarea daca un senzor ar semnaliza ca este apa ci mai degraba opresc alimentarea pompei daca senzorii spun ca nu este apa Posted Image
La mine pompa este legata la tablou in varianta "ridicare presiune" .... are o combinatie intre "ridicare presiune" si "golire/umplere rezervor" nu ar merge? Adica cablul de la presostat sa il inseriez cu un plutitor care sa inchida circuitul cand este in pozitia sus (este apa in camin) ? Nici un electrician/electronist pe aici?

@Riper/ @ addysoftware / @anaki / @ altii... help !

Attached Files


Edited by brawnie, 09 August 2017 - 14:17.


#417
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbrawnie, on 09 august 2017 - 13:53, said:

Pai rog colegii care au facut deja termosistemul sa posteze niste preturi aici...deocamdata mi-a scris @manghels si @vali1900
Diferenta de la Iasi la Timisoara este ca de la cer la pamant...astept si alte pareri...nu va sfiiti...
Am dat 2-3 telefoane la "sursele mele" si pot sa iti spun ca pe langa capitala polistiren Hirsch (top) e la 40 ron/pachet de 1.5 mp, vreo 27 ron pe mp. probabil ca Vali se refera la pret la final cu tot cu manopera si decorativa, etc. Sau e var cu Vertix si folosesc doar din polistiren cu fir de aur.. :))))

#418
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu am intrebat de manopera...nu de material...deci manopera termosistem "la gata"

#419
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
28 membri urmaresc jurnalul si totusi niciunul (exceptie @manghels si vali care mi-au scris in privat) nu poate sa ma ajute cu preturi la zi privind manopera la termosistem?
Attached File  IMG_20170811_125257.jpg   375.59K   113 downloads

#420
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postbrawnie, on 11 august 2017 - 13:53, said:

28 membri urmaresc jurnalul si totusi niciunul (exceptie @manghels si vali care mi-au scris in privat) nu poate sa ma ajute cu preturi la zi privind manopera la termosistem?
Attachment IMG_20170811_125257.jpg

25 ron/ mp polistirenul si 15 ron/mp decorativa -  preturile acestea parca le am de anul trecut de la un constructor din Turda. Nu am crezut ca nu vei avea indicatii mai actualizate, de aceea nu am zis nimic.

Edited by lenny13, 11 August 2017 - 15:00.


#421
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
nu lasa baxurile prea mult in soare...pune peste o plasa de umbrire sau ceva...

#422
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
trebuie sa imi mai vina inca 40 baxuri de polistiren de 15...(cel alb de la adeplast) ...sper eu cu ajutorul lui dumnezeu sa ma apuc de termosistem cat mai repede...

#423
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@brawnie, taie si tu niste bucatele si incearca sa ii dai foc Posted Image

Eu am reusit sa fac sa arda expandat alb de la adeplast. Evident ca nu pentru mult timp, dar suficient cat sa vad flacara pe el. Cu grafitat de la swisspor nu a mers deloc (doar s-a topit). Alte branduri nu am avut sa incerc Posted Image

Edited by oMariusRO, 11 August 2017 - 16:49.


#424
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ai radare ca o sa taie mesterii destul din el...nu ma apuc acum de bricolat :) .... maine ma duc pe un santier unde am EPS 100 si EPS 80 si am sa incerc sa le dau foc Posted Image Posted Image Posted Image

#425
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbrawnie, on 11 august 2017 - 13:53, said:

28 membri urmaresc jurnalul si totusi niciunul (exceptie @manghels si vali care mi-au scris in privat) nu poate sa ma ajute cu preturi la zi privind manopera la termosistem?
Attachment IMG_20170811_125257.jpg
Pentru ca eu nu am ajuns atat de departe incat sa ma preocupe termosistemul.

De ce termosistemul are precedenta ?

#426
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
55 cu schela / 45 fara schela pretul include manopera profil de soclu, picuratoare la toate geamurile,usi, profile de etansare la toate geamurile,usi, coltare cu unghi variabil la colturile interioare.Lipit eps ul perimetral si trei puncte interior, dibluit ( sfat ciuperci ptr zidarie cu goluri cu dibluri metalice cu capac, la cum se dau gaurile diblul metalic este the best prinde cel mai bine iar la beton tot cu metal dar dibluri ptr beton).Decorativa trasa pe tronsoane cu calm iar dupa ce termini o fatada dat schela jos ca sa nu lase umbre pe ea.Spaletii dati cu decorativa inainte, atentie sa umple bine golurile de la glafuri ( depinde ce glaf aveti la alea de Al este baiul).Prima oara dat cu firul de plumb ptr planeitate apoi facute colturile pana sus , intins sfoara la fiecare rand si lipit placile, alta varianta nu e buna.La profilul de soclu la unghiuri facut decupaj in tabla profilului, intre muchia ext a profilului si eps ul de deasupra bagata spuma de polistiren ca sa prinda bine eps ul de profilul metalic, profil metalic de soclu din ceva metal mai tapan.Si hint la final ca sa nu ai dureri de cap ca poate poate ai ceva fisuri pe undeva si mai intra apa dat cateva gauri cu burghiul de jos in sus in profilul  metalic de soclu ca sa poata iesi eventuala apa( zonele de terasa nehidroizolate bine sau din precautie)

#427
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postbrawnie, on 11 august 2017 - 13:53, said:

28 membri urmaresc jurnalul si totusi niciunul (exceptie @manghels si vali care mi-au scris in privat) nu poate sa ma ajute cu preturi la zi privind manopera la termosistem?
Attachment IMG_20170811_125257.jpg

La bloc, in toamna ce a trecut, daca te ajuta cu ceva, 35lei/mp doar manopera - EPS 80 grafitat de 16 Austroterm, mamaligi+perimetral > dibluri > o mana de adeziv (weber) > plasa (160) >a2a mana de adeziv > decorativa.

+ bere, pizza sialte acareturi

#428
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
azi am dat o mica raita printr-un magazin de profil si m-am uitat dupa o decorativa... pentru soclu am gasit mai multe nuante dar nu stiu la care sa ma opresc...ce spuneti?
Attached File  IMG_20170812_111523.jpg   376.2K   85 downloads
PS: Serios...ceva ponturi la decorativa? de care si de ce?

Edited by brawnie, 12 August 2017 - 19:09.


#429
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Cred ca aici tine mai mult de gusturi si cum se completeaza cu decorativa de pe casa.
Daca ma iau dupa denumiri ti se potriveste prima :D

#430
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
recomandare de la mine foarte buna oskar silicon 3tek (a trecut testul cu peste 50 treceri perie sarma, test curatare la murdarie cu apa ) iar la soclu tot de la ei Mosaik silicon.Am incercat si altele dar nu m-au impresionat asa tare exceptie cea de la Sto aia Lotusan( deee pretul prea mare plus trebuia sa folosesc tot sistemul lor ca sa fie treaba buna)

Attached Files


Edited by vali1900, 12 August 2017 - 20:30.


#431
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbrawnie, on 11 august 2017 - 13:53, said:

28 membri urmaresc jurnalul si totusi niciunul (exceptie @manghels si vali care mi-au scris in privat) nu poate sa ma ajute cu preturi la zi privind manopera la termosistem?
Attachment IMG_20170811_125257.jpg


Am lăsat vizibilă coloana cu manopere. Prețurile conțin TVA

Attached File  Screenshot (36).png   427.37K   96 downloads

#432
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
Manopera termosistem (Iasi):
40 lei/mp (30 polistiren + masa de spaclu, 10 decorativa, fara schela)

Legat de arderea polistirenului, am pus Austrotherm EPS - AF PLUS (Grafitat) si cu el pe casa am sudat niste balustrade frantuzesti, zgura a cazut pe plistiren si a facut gaura destul de mare, s-a topit polistirenul destul de mult dar nu s-a aprins. Apoi am incercat sa ii dau si foc dar fara prea mult succes.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate