Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Atmosfera terestra e un sistem deschis fata de (cu) spatiul cosmic?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostHandicarpati, on 30 septembrie 2015 - 08:36, said:

Atmospheric escape, exact pe tema.

https://en.wikipedia...ospheric_escape
Daca am inteles bine: "Rata actuală de pierdere este de aproximativ trei kilograme (3 kg) de hidrogen și 50 de grame (50 g) de heliu pe secundă."
E totusi ceva (nu ma refer la o influenta negativa), inseamna ca intr-un an atmosfera pierde aprox. 94 mii tone hidrogen si 1600 tone heliu!

Edited by altnume, 30 September 2015 - 08:58.


#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
campul magnetic tine atmosfera, daca ala ar dispare atunci Terra va fi o amintire

#21
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 11.06.2010

View Postaltnume, on 30 septembrie 2015 - 08:31, said:

Poate un uragan sa produca iesirea de heliu din atmosfera, dar iesirea altor atomi?

Sunt mecanisme prin care si dintr-o gaura neagra scapa materie, dapai dintr-o amarata de planeta .

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
deci ai gasit singur raspunsul la intrebare:... atmosfera e un "sistem" deschis Posted Image

sunt planete sau alte corpuri ceresti care n-au atmosfera deloc... sunt altele care au avut atmosfera si au pierdut-o... iar altele, sunt tot o atmosfera... n-au "continut" solid

Edited by Nero-d, 30 September 2015 - 09:03.


#23
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

View PostValmont43, on 30 septembrie 2015 - 08:54, said:

campul magnetic tine atmosfera, daca ala ar dispare atunci Terra va fi o amintire

78 % azot, 21 % oxigen și restul tablă, nu?

#24
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostMarianG, on 30 septembrie 2015 - 08:53, said:

nu se pierd ei sateliti, voi spuneti ca se pierd atomi?
A reiesit ca se mai pierd niste atomi, am scris mai sus; dar cu fotonii cum e, circula la liber pe ruta Terra- cosmos (in fond e corpuscul)?

View PostNero-d, on 30 septembrie 2015 - 09:01, said:

deci ai gasit singur raspunsul la intrebare:... atmosfera e un "sistem" deschis Posted Image
Deschis dar nu asa de deschis incat caderea unui mar sa produca iesirea de materie din atmosfera.



Si totusi orice corp terestru poate produce iesire de materie din atmosfera, cu conditia ca el sa reflecte lumina; sau nu?

Edited by altnume, 30 September 2015 - 09:14.


#25
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 11.06.2010

View Postaltnume, on 30 septembrie 2015 - 08:54, said:

94 mii tone hidrogen
Un lac mic intr-un an  ... a miliarda dintr-a milioana parte de apa a planetei intr-un an. Si probabil mai intra ceva hidrogen inapoi din spatiu.

#26
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostRazvan_N, on 30 septembrie 2015 - 09:04, said:

78 % azot, 21 % oxigen și restul tablă, nu?
Nu e tabla in atmosfera?
Dar avionele ce sunt?

Edited by altnume, 30 September 2015 - 09:17.


#27
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009
@Nero-d
Ai dreptate. Mea culpa.

Parerea mea este ca atmosfera a pierdut partea superioara la inceput si a ramas acum cu nu se mai poate pierde. Va dati seama ca in miliarde de ani am fi ramas fara atmosfera daca se pierdea zilnic cate ceva.

#28
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 11.06.2010

View Postaltnume, on 30 septembrie 2015 - 09:09, said:

A reiesit ca se mai pierd niste atomi, am scris mai sus; dar cu fotonii cum e, circula la liber pe ruta Terra- cosmos (in fond e corpuscul)?


Si totusi orice corp terestru poate produce iesire de materie din atmosfera, cu conditia ca el sa reflecte lumina; sau nu?
Io nu stiu exact la ce te referi, dar pozele colorate ale pamantului, poze luate din spatiu, sunt facute de fotonii aia frumos colorati care au "scapat" de pe Terra.

#29
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Tot la asta m-am referit.

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
gaze ies zilnic din pamant, din apa, din vaci, din plante, din plancton,... din tot felul de descompuneri... din arderea combustibililor... etc... deci atmosfera se produce...

planetele care n-o produc... n-o au Posted Image

sau gandeste-te la soare... cata materie expulzeaza in spatiu in fiecare secunda...

Edited by Nero-d, 30 September 2015 - 09:39.


#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostHandicarpati, on 30 septembrie 2015 - 08:55, said:

Sunt mecanisme prin care si dintr-o gaura neagra scapa materie, dapai dintr-o amarata de planeta .

EXACT. Aia vroiam sa spun si eu.

#32
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 07.07.2009

View Postaltnume, on 30 septembrie 2015 - 09:09, said:


A reiesit ca se mai pierd niste atomi, am scris mai sus; dar cu fotonii cum e, circula la liber pe ruta Terra- cosmos (in fond e corpuscul)?
Din cate stiu eu fotonii nu au masa nu pot fi atrasi de gravitatie si nu  pot respecta legile lui newton. Sunt defapt energie electromagetica la fel ca undele radio de lungimi de unda mai mici.

#33
Nissu

Nissu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.09.2015

View Postaltnume, on 30 septembrie 2015 - 07:56, said:

Materia din spatiul terestru, in general gazoasa dar nu numai, iese (poate iesi) din atmosfera?
Un uragan sau tsunami ori chiar caderea unui mar, pot produce iesire de substanta din spatiul atmosferic?

Un măr în cădere pe pământ (precum și orice alte mișcări ale unor obiecte/organisme infime de pe suprafața Pământului) nu cred că produc pierderi de atmosferă, însă un corp cosmic străin (cometă/asteroid/praf cosmic etc.) care pătrunde în atmosferă, cu siguranță va genera pierderea unui volum aproximativ asemănător. Nu la ordin de milimetri cubi, însă cu siguranță va genera. Am văzut mai demult în căteva documentare această problemă și de fiecare dată cei de la Discovery/Nat Geo/BBC afirmau că așa este.
Până și furtunile solare pot "mătura" atmosfera planetelor (iar Terra nu face sub nici o formă abstracție de la regulă).
Terra este un sistem deschis, nu unul închis. Schimburile de elemente/materie etc. între atmosferă și spațiul cosmic reprezintă un element perfect normal.

LE: Tendința finală a oricărei entități (e.g. stea, planetă, sistem solar etc.) din Univers este să ajungă la "echilibru". Sau măcar la un echilibru temporar (până intervin noi elemente generatoare de schimbări). Același lucru este valabil și pentru atmosfera terestră.

Edited by Nissu, 30 September 2015 - 11:00.


#34
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009

View Postcristi05, on 30 septembrie 2015 - 10:40, said:

Din cate stiu eu fotonii nu au masa nu pot fi atrasi de gravitatie si nu  pot respecta legile lui newton. Sunt defapt energie electromagetica la fel ca undele radio de lungimi de unda mai mici.

Fotonii au masa de miscare si deci pot fi atrasi. Nu au masa de repaos. Gaurile negre atrag fotonii iar stelele le schimba traiectoria.
Planetele sunt prea mici ca sa aiba efect asupra lor.

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca vorbim de masa de miscare nu mai vorbim de mecanica newtoniana. Si atunci nu mai vorbim de gravitatie ca o forta vectoriala care atrage chestii ci de faptul ca masa impune o curbare a spatiu-timpului.

View PostMarianG, on 30 septembrie 2015 - 08:53, said:

nu se pierd ei sateliti, voi spuneti ca se pierd atomi?

Daca satelitii ar respecta precum atomii din gaze o distributie a vitezelor de la citiva m/s la mii de m/s atunci sigur am pierde constant o fractiune din ei.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/01/MaxwellBoltzmann-en.svg/360px-MaxwellBoltzmann-en.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNero-d, on 30 septembrie 2015 - 09:30, said:

gaze ies zilnic din pamant, din apa, din vaci, din plante, din plancton,... din tot felul de descompuneri... din arderea combustibililor... etc... deci atmosfera se produce...

planetele care n-o produc... n-o au Posted Image

sau gandeste-te la soare... cata materie expulzeaza in spatiu in fiecare secunda...
in natura nimic nu se pierde nimic nu se castiga totul se transforma (Antoine Lavoisier). ai auzit de chestia asta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate