Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

rolul sipcilor in montarea tiglei metalice si a ondilinei

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mihai_mogosoneanu

mihai_mogosoneanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.09.2015
Bună seara,

Doresc a acoperi o terasă de aproximativ 40 de m2 și sunt nedumerit cu privire la unele materiale pe care urmează a le folosi, însă cea mai mare dintre ele este cea cu privire la șipcile care urmează a fi montate peste asterelă, cele care susțin ondulina/ țigla metalică. Din ce am citit până acum, acestea ar fi folosite pentru fixarea foliei anti condens, pentru ventilație și pentru susținerea ondulinei. Este adevărat? Mă întreb, așadar, dacă în cazul în care voi alege să utilizez ondulina bituminoasă pentru a-mi acoperi terasa, voi mai avea nevoie de folie anticondens și șipci? Întreb acestea deoarece am înțeles că ondulina nu favorizează apariția condensului. O altă întrebare ar fi aceea dacă voi avea neapărat nevoie de șipci fixate peste astereală pentru a susține ondulina. Nu este suficientă astereala prinsă peste cadrul din grinzi de 80x80?

PS: dacă există printre dumneavoastră utilizatori care-mi pot oferi pagini ale unor producători de ondulina/ țiglă metalică ce furniează produse la un preț mai convenabil decât cel din marile magazine de bricolaj, ar fi perfect :D

Aștept răspunsurile și părerile dumneavoastră, mulțumesc.

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Sipcile fixeaza folia anticondens, care isi face efectul decat in cazul unei terase inchisa si incalzita.
Daca terasa va ramane deschisa nu se va face condens, deci poti pune peste astereala.

#3
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Raspuns corect ! Condensul se formeaza intre spatii cu temperaturi si umiditate diferite ! in cazul unei terase nu conteaza ! Eu totusi as recomanda folosirea unei folii anticondens care este foarte ieftina pentru o protectie mai buna a scandurilor !

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu as miza pe sindrila bituminoasa. Este la pret de tigla metalica. Ondulina bituminoasa este un material destul de slab si inestetic. Am cateva comentarii de facut , din care tu poti sa extragi ce iti place :
1 ) daca faci terasa nu pune astereala la acoperis. Vei fi nevoit sa bati pe interior lambriu pentru ca astereala este urata si neprelucrata. Pune direct scandura data la 4 fete , ecentual una mai grosuta ( 3 cm ) si fa-i si un slit pentru a o petrece. In felul acesta , daca se va trage , nu va ramane gol in tavan .
2 ) sindrila bituminoasa nu necesita decat doua role de carton bituminat care costa aprocimativ 60 ron rola de 20 mp pe dedesupt. Nu ai nevoie de nici o alta folie.
3 ) singrila bituminoasa nu necesita suruburi si alt prindere . Cel mult poti sa o asiguri cu o cutie de cuie de tabla cu capul mare , care este ieftina .
4 ) la sindrila bituminoasa nu ai nevoie de lati sau sipci .

#5
mihai_mogosoneanu

mihai_mogosoneanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.09.2015

 ph13xlv, on 27 septembrie 2015 - 19:58, said:

Sipcile fixeaza folia anticondens, care isi face efectul decat in cazul unei terase inchisa si incalzita.
Daca terasa va ramane deschisa nu se va face condens, deci poti pune peste astereala.

momentan doar sa o acopar, insa la anul sau peste doi ani, cel tarziu, vreau sa o si inchid.

#6
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Atunci clar cu folie anticondens si sipci.

#7
mihai_mogosoneanu

mihai_mogosoneanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.09.2015

 JurasikMan, on 27 septembrie 2015 - 20:05, said:

Eu as miza pe sindrila bituminoasa. Este la pret de tigla metalica. Ondulina bituminoasa este un material destul de slab si inestetic. Am cateva comentarii de facut , din care tu poti sa extragi ce iti place :
1 ) daca faci terasa nu pune astereala la acoperis. Vei fi nevoit sa bati pe interior lambriu pentru ca astereala este urata si neprelucrata. Pune direct scandura data la 4 fete , ecentual una mai grosuta ( 3 cm ) si fa-i si un slit pentru a o petrece. In felul acesta , daca se va trage , nu va ramane gol in tavan .
2 ) sindrila bituminoasa nu necesita decat doua role de carton bituminat care costa aprocimativ 60 ron rola de 20 mp pe dedesupt. Nu ai nevoie de nici o alta folie.
3 ) singrila bituminoasa nu necesita suruburi si alt prindere . Cel mult poti sa o asiguri cu o cutie de cuie de tabla cu capul mare , care este ieftina .
4 ) la sindrila bituminoasa nu ai nevoie de lati sau sipci .

Multumesc. Ma voi gandi si la optiunea de a inveli cu sindrila bituminoasa. Dar, chiar si asa, tot va trebui sa folosesc astereala, iar mai apoi lambriu. De ce? Pentru ca doresc sa o si izolez tavanul (iar mai apoi peretii) cu poliestiren si vata minerala, reusind astfel sa scap de temperatura foarte mare din interior. 4-5 luni din timpul anului nici nu se poate locui pe terasa intrucat este exagerat de cald, nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi daca doar o voi acoperi fara sa o izolez...

#8
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
In cazul tiglei metalice poti pune folia direct peste capriori, fara astereala, dar trebuie intinsa bine si prinsa cu sipcile.
PS. In cazul tiglei metalice iti trebuie panta minim 12 grade.

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Colegii de mai sus au dreptate în ceea ce spun.

Totuși, nu cred că este o idee bună să folosești șindrilă bituminoasă direct pe astereală din simplul motiv că sub ea va fi cald.
Cred că este mai bine să folosești tablă pe caroiaj de șipci pt că astfel rezultă un strat de aer care se poate ventila pe la pazie sau streașină, strat care va mai domoli din arșița verii.

Cum decizia pe care o iei stă în buget....

 ph13xlv, on 27 septembrie 2015 - 20:32, said:

In cazul tiglei metalice poti pune folia direct peste capriori, fara astereala, dar trebuie intinsa bine si prinsa cu sipcile.
PS. In cazul tiglei metalice iti trebuie panta minim 12 grade.
Se vede inestetic de pe terasă.

 mihai_mogosoneanu, on 27 septembrie 2015 - 20:25, said:


Multumesc. Ma voi gandi si la optiunea de a inveli cu sindrila bituminoasa. Dar, chiar si asa, tot va trebui sa folosesc astereala, iar mai apoi lambriu. De ce? Pentru ca doresc sa o si izolez tavanul (iar mai apoi peretii) cu poliestiren si vata minerala, reusind astfel sa scap de temperatura foarte mare din interior. 4-5 luni din timpul anului nici nu se poate locui pe terasa intrucat este exagerat de cald, nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi daca doar o voi acoperi fara sa o izolez...
În cazul căldurii termoizolația este mai puțin eficientă.
Pt a domoli această căldură, temperatură ce rezultă din acoperiș, este mai eficient să ai un strat de aer ventilat sub materialul învelitorii.

#10
mihai_mogosoneanu

mihai_mogosoneanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.09.2015

 paradigmatic, on 28 septembrie 2015 - 10:19, said:

Colegii de mai sus au dreptate în ceea ce spun.

Totuși, nu cred că este o idee bună să folosești șindrilă bituminoasă direct pe astereală din simplul motiv că sub ea va fi cald.
Cred că este mai bine să folosești tablă pe caroiaj de șipci pt că astfel rezultă un strat de aer care se poate ventila pe la pazie sau streașină, strat care va mai domoli din arșița verii.

Cum decizia pe care o iei stă în buget....


Se vede inestetic de pe terasă.


În cazul căldurii termoizolația este mai puțin eficientă.
Pt a domoli această căldură, temperatură ce rezultă din acoperiș, este mai eficient să ai un strat de aer ventilat sub materialul învelitorii.

Sa inteleg ca in cazul in care optez pentru tigla metalica pe care o voi monta dupa ce in prealabil am fixat folia anticondens si sipcile in caroiaj nu voi mai avea probleme atat de mari cu caldura decat in cazul in care voi folosi carton bituminos, iar apoi aplic sindrila bituminoasa? Mentionez ca in ambele cazuri voi alege sa termoizolez cu poliestiren, vata minerala si lambriu, Multumesc frumos.

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Este important să existe acel strat de aer ventilat definit de caroiajul de șipci, indiferent dacă terasa este deschisă sau închisă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate