Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Constructie si izolare beci

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
Va salut stimati colegi! Nu am gasit un topic legat de acest subiect, asa ca am deschis unul. Vreau sa imi consruiesc un beci peste care va fi o magazie sau o camara. As vrea sa discutam aici despre ce materiale sunt mai indicate la pereti, pardoseala, planseu si cel mai important ce fel de izolatie se foloseste. Sau in alta ordine de idei, care este cea mai eficienta izolare impotriva infiltratiilor de apa freatica, ploaie si umiditatea solului? Asta ca sa putem sa ne savuram linistiti vinul in beci, hahaha

#2
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Beton B400 cu impermeabilizant BASF

Vezi ce am scris eu pe aici

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postdacianu11, on 20 septembrie 2015 - 08:50, said:

Va salut stimati colegi! Nu am gasit un topic legat de acest subiect, asa ca am deschis unul. Vreau sa imi consruiesc un beci peste care va fi o magazie sau o camara. As vrea sa discutam aici despre ce materiale sunt mai indicate la pereti, pardoseala, planseu si cel mai important ce fel de izolatie se foloseste. Sau in alta ordine de idei, care este cea mai eficienta izolare impotriva infiltratiilor de apa freatica, ploaie si umiditatea solului? Asta ca sa putem sa ne savuram linistiti vinul in beci, hahaha

Nustiu daca este ieftina.

Attached Files



#4
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011

View PostBenderbut, on 20 septembrie 2015 - 09:25, said:

Nustiu daca este ieftina.

Acea membrana cred ca este doar pentru umiditatea solului, pentru panza freatica nu cred ca merge. Un astfel de beci zidit din piatra, la final cred ca arata traznet

#5
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Impermeabilizezi betonul cu Penetrom........
Eu am panza freatica la 1.5m adancime, deci cand ploua mult ajunge apa aproape de suprafata......si in beciul meu nici pic de apa!

#6
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Obligatoriu la rosturile de turnare trebuie pusa o lira din pvc. Rezervoarele din beton se impermeabilizează cu xypex, sau produse similare. Betonul trebuie sa fie de calitate superioara. Cel puțin c25/30

#7
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostBodCasa, on 20 septembrie 2015 - 10:52, said:

Impermeabilizezi betonul cu Penetrom........
Eu am panza freatica la 1.5m adancime, deci cand ploua mult ajunge apa aproape de suprafata......si in beciul meu nici pic de apa!
Si eu am folosit penetron la casa, la placa de peste fundatie, sub ziduri, stalpi de beton si fundatie nu am alt izolator. E bun ca izoleaza si acolo unde iese fierul din fundatie.
Acum vreau sa fac un beci si ma intreb cum ai turnat betonul, mai intai ai turnat fundul beciului si apoi peretii sau mai intai peretii si apoi ai betonat fundul?
Mie greu sa cred ca ai turnat totul de o data si betonul a facut priza ,masa comuna, e greu dar nu imposibil.

Edited by nico123, 20 September 2015 - 17:27.


#8
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai nu....
Intre fund-ul beciului, si pereti se pune o banda speciala ce se umfla 300 % daca ajunge apa la ea si opreste tot.......

#9
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Cred ca te referi la cordonul bentonitic :)

#10
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu stiu cum se cheama.....
Stiu despre ce e vb, dar nu mai retin denumirea....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate