Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Volkswagen prins cu fofarlica mare de EPA in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
3694 replies to this topic

#3565
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Cum au fost inselati cand masina era mai buna decat prevede legea? Vorba lui @khrogy. Ai prins ironia.

#3566
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Dar cu ceva concret au fost afectati? N-au mai avut acces in centrul orasului, au platit resoftarea, s-au imbolnavit de la prea multe noxe, a platit retroactiv taxa de poluare.
La faza cu legea este statul pagubit, are tot dreptul sa ceara bani. In rest, nu vad cu ce putea fi afectat posesorul masinii.

#3567
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Cred că am mai zis asta: într-un sens strict al legii, mașina nu scoate pe țeavă ce trebuie, deci ar putea fi motiv de respingere la ITP (sau echivalent în alte țări). Rezolvarea e cel puțin resoftarea, de care mulți se plâng că le scade performanța. În ambele cazuri, proprietarul are de pierdut.

Că statul nu decide să se răzbune pe cumpărătorii de bună credință, e cu totul altă discuție. Dar ar putea s-o facă dacă ar fi al dracu'.

E irelevant cum interpretezi situația, când de fapt e foarte simplu: nu respectă specificațiile tehnice, deci ai fost înșelat și ai dreptul la despăgubire. A, că nu te consideri înșelat, foarte bine, nu te duce să ceri despăgubirea. Dar să văd vreun lăudăros pe-aici că refuză 8000 de coco moca, dacă se ivește ocazia și pe meleagurile noastre. Să vezi atunci cum se întoarce roata. :)

#3568
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Compensarea acopera scaderea valorii vehiculului si reclama mincinoasa daca vehiculul e conform normelor. Daca nu poate fi adus la normele de omologare (noxe, putere si consum) atunci producatorul trebuie sa le cumpere si sa le caseze.
Aici e de fapt clenciul juridic, daca cazul reuseste e posibil sa se interpreteze ca update-ul de soft nu a adus masina la norme.

#3569
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Postalexcrist, on 26 iunie 2019 - 15:10, said:

Dar să văd vreun lăudăros pe-aici că refuză 8000 de coco moca, dacă se ivește ocazia și pe meleagurile noastre. Să vezi atunci cum se întoarce roata. Posted Image
Exact asta vroiam sa scot in evidenta. Pentru 8000 cine n-ar fi afectat?

#3570
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postalexcrist, on 26 iunie 2019 - 15:10, said:

A, că nu te consideri înșelat, foarte bine, nu te duce să ceri despăgubirea. Dar să văd vreun lăudăros pe-aici că refuză 8000 de coco moca, dacă se ivește ocazia și pe meleagurile noastre. Să vezi atunci cum se întoarce roata. Posted Image
S-ar intoarce roata, fara indoiala.
Imagineaza-ti ca esti intr-un autobuz si te calca unul pe picior. I-ai cere despagubiri? Presupun ca nu.
Dar daca ai afla ca ala ofera 8000 euro despagubiri, si tot autobuzul a primit banii, mai putin tu. Ce-ai face, ai cere si tu bani? Nu e asa ca ti s-ar parea meritati banii? Asa si aici.
Ar fi ipocrizie? Spune-mi tu!

Edited by valitudor, 27 June 2019 - 11:03.


#3571
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
In SUA au primit mult mai multi bani desi unii au dus masinile inapoi si fara portiere sau alte chestii pe carea le-au valorificat. Aici in Europa insa nu exista legi care sa-i oblige pe cei de la VW la despagubiri fiindca sunt protejati de legile impuse de Germania in UE. Noroc ca multi din UE s-au cam prins ca cau cam luat teapa si ca in loc de o uniune de state suverane s-au ales cu un al patrulea reich, asa ca se voteaza in consecinta iar noul PE nu cred ca va fi prea prietenos cu mofturile Germaniei de a-si proteja producatorii sa continue cu magariile de pana acum

#3572
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006

View Postvalitudor, on 27 iunie 2019 - 11:02, said:


S-ar intoarce roata, fara indoiala.
Imagineaza-ti ca esti intr-un autobuz si te calca unul pe picior. I-ai cere despagubiri? Presupun ca nu.
Dar daca ai afla ca ala ofera 8000 euro despagubiri, si tot autobuzul a primit banii, mai putin tu. Ce-ai face, ai cere si tu bani? Nu e asa ca ti s-ar parea meritati banii? Asa si aici.
Ar fi ipocrizie? Spune-mi tu!
Problema nu e că ceri sau nu banii. Problema e că unii urlă sus și tare că nu i-a călcat nimeni pe picior, sau că sunt chiar bucuroși că i-a călcat cineva pe picior, că le place modelul de urmă de talpă. Abia aici e ipocrizia.

Să nu te consideri nedreptățit, dar totuși să ceri banii de despăgubiri e o ipocrizie maximă.

Edited by alexcrist, 27 June 2019 - 12:24.


#3573
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexcrist, on 27 iunie 2019 - 12:22, said:

Să nu te consideri nedreptățit, dar totuși să ceri banii de despăgubiri e o ipocrizie maximă.
Poate tu nu te consideri nedreptatit dar totusi esti nedreptatit conform unei legi ... de ce sa nu ceri banii?
E ca si cum ai trai la tara cu buda in curte iar vecinul sa primeasca bani de la stat pentru buda cu canalizare. Pe tine nu te deranjeaza buda in curte totusi, ai considera ipocrizie sa ceri si tu bani pentru buda cu canalizare sau nu ?

#3574
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Exemplul tău nu arată nicio nedreptate. E un beneficiu acordat de stat pentru creșterea nivelului de trai, la fel ca multe alte beneficii acordate de stat. Că rolul statului e să aibă și grijă de cetățenii lui, nu doar să încaseze taxe.

Dacă tu aveai posibilitatea să-ți faci de la început ori în curte, ori în casă, dar te vrăjea cineva (un terț) să-ți faci budă în curte, vrăjindu-te că e la fel de confortabilă ca cea din casă, iar apoi apoi venea statul și zicea că ăla te-a mințit, deci îi poți cere despăgubiri, ajungem la ceva similar. Abia atunci, dacă zici ”dom'le, eu în continuare cred că buda în curte e mai comodă ca aia din casă, dar totuși dă-mi banii de despăgubire”, acolo da, e ipocrizie.

Edited by alexcrist, 27 June 2019 - 13:47.


#3575
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Postalexcrist, on 27 iunie 2019 - 12:22, said:

Să nu te consideri nedreptățit, dar totuși să ceri banii de despăgubiri e o ipocrizie maximă.
Una e sa te consideri nedreptatit si una e sa fii nedreptatit. Faptul ca in cartea tehnica scria ca masina emite noxe mai mici le-a adus numai  avantaje: taxe mai mici, acces in centru orasului etc. Aici consider ca doar statul a avut de pierdut. Propietarul masinii ce naiba sa fi pierdut? Si-a pierdut noxele pe drum?

Edited by Bursul, 27 June 2019 - 13:55.


#3576
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Cum naiba sa nu fii nedreptățit dacă tu ai luat o mașină care știai că e cu emisii mici și te trezești cu impozite dublate și basca nici nu poți să mai circuli cu ea pe unde vrei prin oraș ? Sau te duci să-ți regleze emisiile și te trezești cu consumuri mai mari
Ce naiba vorbiți pe aici ? Credeți că aia care au câștigat procesele le-au câștigat pe ochi frumoși ?

#3577
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006

View PostBursul, on 27 iunie 2019 - 13:53, said:

Una e sa te consideri nedreptatit si una e sa fii nedreptatit. Faptul ca in cartea tehnica scria ca masina emite noxe mai mici le-a adus numai  avantaje: taxe mai mici, acces in centru orasului etc. Aici consider ca doar statul a avut de pierdut. Propietarul masinii ce naiba sa fi pierdut? Si-a pierdut noxele pe drum?
Observ că-ți place să pui aceeași întrebare, deși ai primit deja răspuns. Și când interlocutorul se plictisește, tu probabil rămâi cu impresia că n-avea răspuns, deci tu ai dreptate. Nu merge chiar așa.

Ți-am răspuns deja, citește în urmă. Când nu pricepi ceva punctual, mai discutăm.

#3578
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexcrist, on 27 iunie 2019 - 13:45, said:

Abia atunci, dacă zici ”dom'le, eu în continuare cred că buda în curte e mai comodă ca aia din casă, dar totuși dă-mi banii de despăgubire”, acolo da, e ipocrizie.
Da, ai pus probema mai bine in extrapolarea cu budele dar nu sunt de acord ca e ipocrizie, nu atunci cand e vorba de un drept pe care ti-l exerciti.

Edited by ro_explorer, 27 June 2019 - 14:25.


#3579
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Asta e, diferență de opinie. Posted Image Acum, să nu mă înțelegi greșit, eu cred că toți avem o doză mai mică sau mai mare de ipocrizie în noi. Aia e, natura umană, nimeni nu-i perfect. Dacă o recunoaștem, tot e bine. Nu neapărat în cazul ăsta, ci în general.

Edited by alexcrist, 27 June 2019 - 14:29.


#3580
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Postalexcrist, on 27 iunie 2019 - 14:20, said:

Observ că-ți place să pui aceeași întrebare, deși ai primit deja răspuns. Și când interlocutorul se plictisește, tu probabil rămâi cu impresia că n-avea răspuns, deci tu ai dreptate. Nu merge chiar așa.

Ți-am răspuns deja, citește în urmă. Când nu pricepi ceva punctual, mai discutăm.
Tot n-am inteles cu ce au fost afectati respectivii. Poate stia careva expunerea de motive.
Dar sa beneficiezi de reduceri de taxe din cauza ca masina cica ar polua mai putin si apoi sa te simti inselat, aici nu am ce comenta.

#3581
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Tu daca maine te duci la taxe si impozite si te trezesti cu masina incdrata la o clasa de emisii mai mare nu te simti inselat ? Daca ti se interzice trecerea prin centrul Bucurestiului nu te-ai simti inselat ? Daca ai vrea sa remediezi problemele expuse anterior la un recall si te trezesti cu consumuri mai mari si o dinamica mai slaba nu te-ai simti inselat ?

Edited by Ford4, 27 June 2019 - 15:23.


#3582
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Clar. Dar nu a fost cazul la cehi.

Pe siteul celor de la safe diesel scrie doar ca daca cineva s-a simtit client de mana a doua poate sa se inscrie la ei. A fost o oportunitate de afacere si se pare ca le-a mers.

Hai sa nu fim mai catolici decat papa. Nimeni nu a avut migrene ca i-a inselat VW-ul cu noxele. Eu nu cred in asa ceva.

Edited by Bursul, 27 June 2019 - 16:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate