Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

pareri despre AMVIC

- - - - -
  • Please log in to reply
1204 replies to this topic

#1153
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Sa mai trag o concluzie si sa il citez "Gratis nu exista , ieftin nu rezista"
detaliez urmatoare desi am facut casa din caramida pot sa zic ca romanii in general uitanduma la vecinii mei se zgarcesc la esential structura de rezistenta, clasa de beton, cantitate de fier
ca ala de lea facut proiectul a fost nebun cand a calculat atata fier exemple:
-structura pe caramida portanta de 25 cm cu stalpi 25x25 si 4 fiare de pc fy 10...asta prin vecini...pe urma au placat soclul cu travertin...
-dorel " domnule nu te gandesti sunt banii tai ii ingropi in pamant " faza de fundatie cand am respectat proectul cu radier continuu sub forma de T intors insumand 4.5T otel beton si doua saptamani de munca pt dorel :)

Despre amvic :
-betonul este cel mai prost izolator termic din componenta casei -deaceea este necesar sandvisul de polistiren cu densitate foarte mare
-calcul comparativ caramida soceram duroterm folosita de mine R=0.3m/0.202=1.48 plus izolatie 15cm eps 100 alba R=0.15/0.035=4.28 rezulta R total =5.77
-R cofraj standard 4.54  vs R obtinut de mine 5.77 ...nu mai compar costurile am facuto anterior

#1154
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Pentru cine are bani de dat la constructorii de pe site-ul lor, la proiectele de acolo, cine vrea "la cheie" si nu sta in drum de 1 luna +- la termenul de executie, nu inteleg cum se uita si la diferenta aia de 10-15-20%.
Daca chiar te arde la buzunar asa de tare dar vrei sa-ti faci icf, de ce nu iti faci "in regie proprie" si pe etape?

Iti dau exemplu cazul meu. Atunci ca si acum, ma ardea la buzunar. Dar eram parca obsedat de ideea de a scapa de bloc si de a ma muta
pe pamant. Cea mai simpla varianta mi s-a parut atunci, cumpar cofrajele, tocmesc meseriasii sa le monteze, ridic casa la gri dupa care ma descurc. In 2 luni am ridicat casa la gri, mi-am amenajat un etaj si m-am mutat.
Eu m-am ocupat de achizitii, eu am stat pe santier pe zilele mele de concediu. Urmatorul an am mai facut un etaj locuibil. Urmatorul an mi-am permis incalzire in pardoseala. La anu daca am noroc, tencuiala exterioara.
Peste 2-3 ani, terasa verde de pe casa. Iar imediat dupa... scap de ratele de la banca. Intre timp iti mai iei o usa, un glaf, un bec, maruntisuri.. Nu mi-am permis luxul de a avea casa "la cheie" in 2 luni si nici sa muncesc 30 de ani pentru ea. Sau sa fac proiectul cu nevasta dl. Crutescu care te jupoaie la propriu de bani, sau cu echipele de constructii de pe site care doamne fereste sa le auzi oferta ca te ia cu ameteala. Mai bine cauti tu prin ziare, imposibil sa nu gasesti ceva la 30e mp manopera.
In schimb am pus osul la treaba, am citit carti si forumuri, am ales materialele cele mai bune in cunostinta de cauza, am invatat cum sa torni o sapa autonivelanta, cum sa dai cu glet si sa aplici masa de spaclu, n-am facut rabat la fier, clasa de beton, etc. Macar dorm linistit noaptea. :)

Revenind! Daca chiar ai o atractie/obsesie pt ICF, si iti place si ai timp sa DIY, iesi la bani cum vrei tu sa iesi.

Zicea cineva de punte termica la fundatie? 3 randuri de cofraje si ai rezolvat problema. Singurul sfat la punti termice, fara balcoane. Eu n-am ascultat cand mi s-a spus ca balconul la casa nu e o idee buna si mi-am facut ca
taranul unu de 6x2m. Am stat juma de an sa-l izolez singur, dupa ce 2 ierni mi-a fugit caldura din casa prin el.

Momentan sint multumit de cum se comporta casa, in materie de izolatie si de 2 zguduituri mai mici prin care a trecut. Daca ar fi sa construiesc din nou as mai alege Amvic?  Heeeellllll noooo!!!!! M-ar durea la basca de opiniile nevestei, parintilor etc si mi-as pune
2-3 containere in curte, eventual cativa baloti de paie sau o structura metalica sau sticla cat mai simpla si fara fundatie. Nu stiu ce mi-a luat atat de mult sa realizez ca nu merita sa bagi nici 50.000 intr-o casa, dapai 85 cat am bagat eu pana acum + ce mai urmeaza. La urma urmei e vorba de un adapost nu de un buncar cu briz-briz-uri.

Edited by Meister, 25 July 2016 - 19:48.


#1155
tudor_bura

tudor_bura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2016

View PostMeister, on 25 iulie 2016 - 19:45, said:

Pentru cine are bani de dat la constructorii de pe site-ul lor, la proiectele de acolo, cine vrea "la cheie" si nu sta in drum de 1 luna +- la termenul de executie, nu inteleg cum se uita si la diferenta aia de 10-15-20%.
Daca chiar te arde la buzunar asa de tare dar vrei sa-ti faci icf, de ce nu iti faci "in regie proprie" si pe etape?

Iti dau exemplu cazul meu. Atunci ca si acum, ma ardea la buzunar. Dar eram parca obsedat de ideea de a scapa de bloc si de a ma muta
pe pamant. Cea mai simpla varianta mi s-a parut atunci, cumpar cofrajele, tocmesc meseriasii sa le monteze, ridic casa la gri dupa care ma descurc. In 2 luni am ridicat casa la gri, mi-am amenajat un etaj si m-am mutat.
Eu m-am ocupat de achizitii, eu am stat pe santier pe zilele mele de concediu. Urmatorul an am mai facut un etaj locuibil. Urmatorul an mi-am permis incalzire in pardoseala. La anu daca am noroc, tencuiala exterioara.
Peste 2-3 ani, terasa verde de pe casa. Iar imediat dupa... scap de ratele de la banca. Intre timp iti mai iei o usa, un glaf, un bec, maruntisuri.. Nu mi-am permis luxul de a avea casa "la cheie" in 2 luni si nici sa muncesc 30 de ani pentru ea. Sau sa fac proiectul cu nevasta dl. Crutescu care te jupoaie la propriu de bani, sau cu echipele de constructii de pe site care doamne fereste sa le auzi oferta ca te ia cu ameteala. Mai bine cauti tu prin ziare, imposibil sa nu gasesti ceva la 30e mp manopera.
In schimb am pus osul la treaba, am citit carti si forumuri, am ales materialele cele mai bune in cunostinta de cauza, am invatat cum sa torni o sapa autonivelanta, cum sa dai cu glet si sa aplici masa de spaclu, n-am facut rabat la fier, clasa de beton, etc. Macar dorm linistit noaptea. Posted Image

Revenind! Daca chiar ai o atractie/obsesie pt ICF, si iti place si ai timp sa DIY, iesi la bani cum vrei tu sa iesi.

Zicea cineva de punte termica la fundatie? 3 randuri de cofraje si ai rezolvat problema. Singurul sfat la punti termice, fara balcoane. Eu n-am ascultat cand mi s-a spus ca balconul la casa nu e o idee buna si mi-am facut ca
taranul unu de 6x2m. Am stat juma de an sa-l izolez singur, dupa ce 2 ierni mi-a fugit caldura din casa prin el.

Momentan sint multumit de cum se comporta casa, in materie de izolatie si de 2 zguduituri mai mici prin care a trecut. Daca ar fi sa construiesc din nou as mai alege Amvic?  Heeeellllll noooo!!!!! M-ar durea la basca de opiniile nevestei, parintilor etc si mi-as pune
2-3 containere in curte, eventual cativa baloti de paie sau o structura metalica sau sticla cat mai simpla si fara fundatie. Nu stiu ce mi-a luat atat de mult sa realizez ca nu merita sa bagi nici 50.000 intr-o casa, dapai 85 cat am bagat eu pana acum + ce mai urmeaza. La urma urmei e vorba de un adapost nu de un buncar cu briz-briz-uri.

Personal te felicit. Sunt foarte bune remarcile facute de tine.
Si eu sunt in stadiul cu casa la rosu, dar fac exteriorul prima data, apoi interiorul anul ce vine. ( din simplul motiv ca nu mai vreau sa am dezastru in curte )
Daca ar fi sa-mi fac alta casa ( spatiu de locuit ) probabil as alege si eu o structura simpla, fara fundatie, dar cel mai probabil din lemn ( panouri facute de mine din OSB sau scandura cu vata intre ele )
Toate cele bune si spor in continuare!

#1156
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Posttudor_bura, on 01 august 2016 - 15:04, said:


...dar fac exteriorul prima data, apoi interiorul anul ce vine. ( din simplul motiv ca nu mai vreau sa am dezastru in curte )

Te rog sa explici aceasta logica.

#1157
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postcristobob, on 01 august 2016 - 18:19, said:

Te rog sa explici aceasta logica.

Nu are se bazeaza doar pe nervi cred ca sa stresat destul cu doreii...

#1158
tudor_bura

tudor_bura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2016

View Postcristobob, on 01 august 2016 - 18:19, said:

Te rog sa explici aceasta logica.
E destul de simplu, imi va expira autorizatia de constructie in curand, si pentru a nu plati o prelungire ( si referat de la arhitect pentru aceasta prelungire ) voi face termosistemul, si cum e gata, fac receptia lucrarilor.
Oricum mi se pare ridicol ce se intampla in multe cazuri: omul isi face cateva incaperi in interior, pune instalatii, etc, dar exteriorul e la rosu, si se muta acolo. Apoi sta doi-trei anu pana cand chiar sa fie gata exteriorul.
De asemenea, ne vom muta dupa ce mansarda si parterul vor fi finalizate.
Totusi, e vorba si de ce a zis tataiepure - sotia vrea sa aranjeze curtea, deja am plantat de anul trecut pomi fructiferi pe o parte a casei, vreau sa fac o terasa acoperita cu lemn in spate. Toate astea nu se pot realiza cata vreme am schela in jurul casei, mai cade adeziv, mai arunca chistoace de tigari sau diverse gunoaie mici prin iarba.
Vezi vreo problema in logica mea ? ( nu e intrebare retorica, mai ales ca suntem pe un forum unde ne dam cu parerea si poate in logica mea de a face lucrurile, mi-a scapat ceva )

#1159
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Posttudor_bura, on 03 august 2016 - 10:36, said:


E destul de simplu, imi va expira autorizatia de constructie in curand, si pentru a nu plati o prelungire ( si referat de la arhitect pentru aceasta prelungire ) voi face termosistemul, si cum e gata, fac receptia lucrarilor.
Oricum mi se pare ridicol ce se intampla in multe cazuri: omul isi face cateva incaperi in interior, pune instalatii, etc, dar exteriorul e la rosu, si se muta acolo. Apoi sta doi-trei anu pana cand chiar sa fie gata exteriorul.
De asemenea, ne vom muta dupa ce mansarda si parterul vor fi finalizate.
Totusi, e vorba si de ce a zis tataiepure - sotia vrea sa aranjeze curtea, deja am plantat de anul trecut pomi fructiferi pe o parte a casei, vreau sa fac o terasa acoperita cu lemn in spate. Toate astea nu se pot realiza cata vreme am schela in jurul casei, mai cade adeziv, mai arunca chistoace de tigari sau diverse gunoaie mici prin iarba.
Vezi vreo problema in logica mea ? ( nu e intrebare retorica, mai ales ca suntem pe un forum unde ne dam cu parerea si poate in logica mea de a face lucrurile, mi-a scapat ceva )
Orice finisaj la o cladire se incepe de sus si se finalizeaza la usa de la intrare si dinspre interior spre exterior.Adica,mai pe scurt:mai intai faci mansarda si apoi parterul si abia apoi exteriorul (retele,fatada,sistematizare etc).Daca faci exteriorul si apoi interiorul sau parterul si apoi mansarda,vei repara vesnic in urma la ce ai facut prima data.Iti spun acest sfat din proprie experienta.Cel batran al meu a facut mai intai parterul,un foisor in curte si apoi etajul.Stii ce face acum?Repara si zugraveste holul de la parter,casa scarii si o parte din fatada.Nu mai zic de curatenia de dupa.Concluzia o tragi singur.

#1160
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Posttudor_bura, on 03 august 2016 - 10:36, said:

arunca chistoace de tigari sau diverse gunoaie mici prin iarba.
Asta ma deranjat si pe mine ii doare in pix dar e casa mea curtea mea, wtf??
Am zis ca nu mai pune dorel piciorul la mine in curte si casa decat daca nu am incotro  Posted Image

Pe dealta parte Adrian are dreptate odata ce ai pus termosistemul si faci finisaje umede la interior o sa se evacueze foarte greu aceasta umiditate

#1161
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Eu nici acum n-am apucat sa fac exteriorul sau acoperisul (terasa). Nu mai zic de gradina. Mi-am pus doar pomi sa am ce manca.
A trebuit doar sa dau eu o mana de masa de spaclu cu plasa pe S-E-V ca incepuse sa se evapore polistirenul dupa primul an. Pe N nici acum nu am nimic si inca se tine bine acel polistiren.

Ce regret acum e ca nu am inclus in proiect, macar inclus si lasat loc, tubulatura pt ventilatie. Sau macar rulouri la ferestrele de pe S. Ce-i acum in casa... e dezastru dupa cum se vede in poze.
Temperaturile sint cele de la etaj. La parter erau 30g cand afara erau 38. Momentan am doar acoperis terasa, cu 35cm de polistiren. Dupa cum a fost vara asta, se pare ca tre sa trag tare sa fac acoperisul verde cat mai repede.

Attached Files



#1162
tudor_bura

tudor_bura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2016

View Postadrian153, on 03 august 2016 - 12:03, said:

Orice finisaj la o cladire se incepe de sus si se finalizeaza la usa de la intrare si dinspre interior spre exterior.Adica,mai pe scurt:mai intai faci mansarda si apoi parterul si abia apoi exteriorul (retele,fatada,sistematizare etc).Daca faci exteriorul si apoi interiorul sau parterul si apoi mansarda,vei repara vesnic in urma la ce ai facut prima data.Iti spun acest sfat din proprie experienta.Cel batran al meu a facut mai intai parterul,un foisor in curte si apoi etajul.Stii ce face acum?Repara si zugraveste holul de la parter,casa scarii si o parte din fatada.Nu mai zic de curatenia de dupa.Concluzia o tragi singur.
Salut Adrian,
Trebuie sa recunosc ca sunt destul de bune argumentele :). La partea de sus in jos, aici e clar ca asa voi face interioarele.
La partea dinspre interior in exterior, e clar ca odata cu termosistemul, umiditatea iese mult mai greu. Poate apuca toamna asta constructorul sa tencuiesca o parte din camerele de la etaj, asa pana la anul vor fi uscate bine sa nu mai am probleme cu fisuri in stratul de glet.
Nu cred ca vor fi chestii imprevizibile dupa care voi avea de facut reparatii la fatade.
Toate cele bune!

#1163
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pareri despre Amvic????
Ia sa va aud.... ca pana una alta muti vorbesc despre Amvic dupa ce au auzit sau dupa ce cred ei....
Aveti intrebari??? Sunt aici sa va raspund...
Sunt Conbstructor, si locuiesc intr-o casa Amvic, mai nou am inceput sa construiesc si in FR!

Am sa  incep eu....
Uni spun ca vor sa scape de blocurile comunistre ca sunt facute din beton, si sau saturat ..... insa intr-o casa facuta pe structura de caramida, intra 130m3 de beton (asa mi-a dat structuristul meu in necesarul pentru casa mea, care initial a fost facut planul pentru caramida), iar in casa pe Amvic, am bagat 160m3 de beton....deci scapi de betoane sau nu??? Cat e diferenta??? Diferenta este in buzunarul beneficiarilor Amvic, care nu mai cumpara si caramida!

#1164
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Bun, pare ca e un cost mai mic, doar 30 m3 de beton in plus si scazi costul caramizii dar? sigur este un dar de ajunge casa sa fie cu 20-30% mai scump dupa cum se spune pe aici.

#1165
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu cred ca este' adevarat.....
Eu a, construit case Amvic si nu au iesit mai scump.
Eu pot intra in aceasi bani!

#1166
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Din pacate tu esti in Brasov iar eu in Iasi.
In fine, sunt abia la inceput, terenul inca astept sa se termine parcelarea ca sa platesc si sa fie al meu. Apoi, in functie si de CU, vad ce pot face acolo.

#1167
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ce poti face acolo.........?
Adica nu esti in RO???
Da-mi un proiect si discutam concret.....

PS;Pentru sistem fac o deplasare la Iasi.

#1168
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
OK, cand am sa am o schita sa spunem finala iti trimit si discutam. Ai dreptate, nu e asa complicat sa vii in Iasi, iar sistemul oricum presupune timp de executie mai mic.

O zi faina,

#1169
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
Din punct de vedere al confortului termic amvic e un sistem deficitar.
In primul rand o cladire trebuie termoizolata doar la exterior penteu a muta punctul de roua cat mai in exterior.
In al doilea rand e bine ca intre aerul din incapere si peretele de inchidere sa nu existe termoizolatie. In acest fel peretele functioneaza ca un fel de calorifer. Preis din caldura aerului interior cand aceasta e prea mare si o cedesza acestuia cand aerul se raceste. E un pricipiu termodinamic. Iar cel mai bun element de construction care face acest reglaj cat mai eficient este caramida. Functioneaza ca si cahlele de soba.
In al treilea rand, betonul este de trei ori mai prost izolator termic. Asta inseamna ca daca vrei sa echivalezi 25 cm de zidarie cu beton, trebuie sa faci un perete de 75 cm.


#1170
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAI????
Pe ce te bazezi cand afirmi asta???? ”Din punct de vedere al confortului termic amvic e un sistem deficitar.”!
In Franta se izoleaza si interiorul cu un polistiren lipit pe rigips.... oare sunt mai prosti ca Români??? https://www.leroymer...-55-e1500086309 uite ex aici.
Eu trăiesc intr-o casa Amvic, si te contrazic si din punctul de vedere a experienței practice...... ”peretele functioneaza ca un fel de calorifer” adevarat”..... însa dacă acest ”calorifer”, nu este suficient de izolat, nu mai este calorifer, adica nu mai degaja caldura in interior ..... ci doar o lasă sa treacă prin el spre exterior...... ”cel mai bun element de construction care face acest reglaj cat mai eficient”, este controlul temperaturi interioare cu o super izolație, complectata de un sistem de ventilare dublu flux ( https://www.leroymer...xtmc=vmc&xtcr=5 ) care ”scoate”, acea presiune despre care vorbești, și pe lângă ea, scoate umiditatea si mirosurile nedorite din casa,
Cărămida goala nu este teribila ca si izolator, este mai buna decât betonul, dar nu este idealul zilelor noastre, de acea cu toti cautam un izolator suplimentar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate