Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Noul modem COMPAL BROADBAND NETWORKS CH7465LG

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2029 replies to this topic

#91
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,802
  • Înscris: 06.12.2006
Cică reinventează internetul Wi-Fi....
Îl reinventează cum?
Cred ca cine a inventat textul asta fumase ceva inainte
Cred ca este același (aceiași)  care a compus textul de promovare al canalului Recomandari TV.

#92
dawnbreaker

dawnbreaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 17.01.2015
Nu mai fiti rautaciosi, cineva de la Marketing trebuie sa-si justifice salariul!

Acum ca s-a stabilizat treaba cu Hitron-ul chiar nu l-as schimba.

Edited by dawnbreaker, 15 October 2015 - 20:56.


#93
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 18.11.2007
Deci pana la urma... vorba aia cu halatul.... se poate pune bridge? Sau e la fel ca la Hitron cu primele firmware-uri? Eu cu Hitron-ul meu pus in bridge am uptime similar cu vechiul modem Cisco... adica cat tine curentul la enel :)

Sper ca daca mai fac ceva modificari de banda... gen 1Gbps sau upload mai mare sa nu ma forteze sa schimb Hitron-ul. M-am atasat de el :)

#94
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Așa se pare că suntem multi mulțumiți de Hitron ;)

#95
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
dawnbreaker o perioada ai disparut si acum apari si lauzi upc-ul pe toate topicurile.. foarte interesant.

snapilica2003 poate hitronul nu va fi compatibil cu "viitorul gigabit" si atunci mai bine sa il schimbe decat sa nu beneficiezi deloc :)

#96
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 18.11.2007

View Postgigsnet, on 15 octombrie 2015 - 21:27, said:

snapilica2003 poate hitronul nu va fi compatibil cu "viitorul gigabit" si atunci mai bine sa il schimbe decat sa nu beneficiezi deloc Posted Image
Teoretic Hitron-ul are 24 de downstream-uri. Ar fi compatibil cu 1Gbps. Daca vor ei musai sa ma mut pe asta nou, ma mut, daca merge bridge. Si NUMAI daca :)

#97
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Teoretic da ar fi.... macar de compalul era compatibil 3.1 dar tot 3.0 e. Poate nu se potriveste cu restul "jucariilor" din retea.

#98
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,393
  • Înscris: 05.09.2005
`Deci, din 6 pagini eu tot nu am inteles. E bun sau nu?:)))

#99
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003

View Postsnapilica2003, on 15 octombrie 2015 - 21:59, said:

Teoretic Hitron-ul are 24 de downstream-uri. Ar fi compatibil cu 1Gbps. Daca vor ei musai sa ma mut pe asta nou, ma mut, daca merge bridge. Si NUMAI daca Posted Image

Merge bridge.

Ce mama masii nu inteleg,de ce dracu in 2,4 obtin viteze la D mai mici pe box decat pe un tp link legat la box.In banda de 5 este invers:))) Pe wi-fi in banda de 5 prind la o distanta de 10 m in alta camera constant 170 Mb la D in conditiile in care netul meu e varza si pe laptopul lor nu mere mai mult de 320 ,dealtfel am o sesizare deschisa...

#100
dawnbreaker

dawnbreaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 17.01.2015

View Postgigsnet, on 15 octombrie 2015 - 21:27, said:

dawnbreaker o perioada ai disparut si acum apari si lauzi upc-ul pe toate topicurile.. foarte interesant.

Pur si simplu dupa 1-2 luni de reclamatii si interventii a inceput sa mearga bine, cum ar fi trebuit de la inceput. Crezi ca mie imi placea cand lumea se lauda pe aici cu ce viteze are iar eu eram facut, mai direct sau mai indirect, incompetent ca in final sa se rezolve problemele prin cateva interventii la echipamentele UPC din afara apartamentului, fara sa aiba legatura cu ce aveam eu in casa? Cand descriam caderi de viteza la 20-30 Mbps, conexiuni intrerupte in browser, modem care se deconecta si reconecta ziceai ca problema e la mine iar acum cand in sfarsit imi merge bine, dupa cateva zeci de telefoane la ei, zici ca e teoria conspiratiei.

Si eu sunt curios daca modemul asta chiar are avantaje sau pur si simplu inlocuieste Hitron-ul din ratiuni economice. Din specificatiile de marketing nu pare sa aiba nimic deosebit, poate doar ghidul de instalare rapida sa fie util cuiva cu experienta mai limitata. In momentul de fata eu m-as multumi cu un upload mai mare pe FP500 in loc de un eventual FP1000 mai scump.

View Postmladin, on 15 octombrie 2015 - 17:07, said:

Merge cu Mozilla Firefox :)

Cool toy! GUI-ul pare sa expuna cam acelasi nivel de functionalitate ca Hitron dar ambalat mai frumos.

Edited by dawnbreaker, 15 October 2015 - 22:33.


#101
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 18.11.2007

View Postnewrazvan, on 15 octombrie 2015 - 22:12, said:


Merge bridge.

Ce mama masii nu inteleg,de ce dracu in 2,4 obtin viteze la D mai mici pe box decat pe un tp link legat la box.In banda de 5 este invers:))) Pe wi-fi in banda de 5 prind la o distanta de 10 m in alta camera constant 170 Mb la D in conditiile in care netul meu e varza si pe laptopul lor nu mere mai mult de 320 ,dealtfel am o sesizare deschisa...
Sunt foarte mulți factori care pot influența vitezele pe wifi. De la lățimea benzii, la setările avansate de wireless, gen IGMP snooping, Preamble type, DTIM Interval, Beamforming sau altele. D-asta nu suport eu routerele ISPistilor, pentru că sunt foarte foarte chele în setări, dacă ești și tu un utilizator mai experimentat sau dornic să înveți să faci ceva optimizări în rețeaua ta, nu ai ce să faci cu routerele lor.

Parcă la Hitron nici măcar canalul de emisie nu poate fi ales, deci despre ce vorbim, probabil e pus pe auto și la tine pe 2.4 și-a ales un canal altul decât cele 3 non-overlapping și atunci emisia de la toate celelalte APuri din zona e văzut ca zgomot în loc să facă collision avoidance...

#102
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Ba se poate alege canalul. Default vine parcă cu canalul 6, eu l-am pus pe 13 pt 2.4Ghz.

#103
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgigsnet, on 15 octombrie 2015 - 22:05, said:

Teoretic da ar fi.... macar de compalul era compatibil 3.1 dar tot 3.0 e. Poate nu se potriveste cu restul "jucariilor" din retea.
3.1 nu poate merge pe o retea 3.0. Sunt standarde diferite. 3.1 nu mai vine cu modulatie QAM ci OFDM.

#104
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Deci sa inteleg ca nu au pregatita reteaua pentru 3.1... pacat :(

#105
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Momentan, din datele pe care le am, nicio retea nu este 100% ready pentru ED3.1. Partial, pentru teste, sunt prin Irlanda, UK, Olanda, Elvetia...

Edited by florianro, 16 October 2015 - 09:41.


#106
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,802
  • Înscris: 06.12.2006

View Postgigsnet, on 16 octombrie 2015 - 09:34, said:

Deci sa inteleg ca nu au pregatita reteaua pentru 3.1... pacat :(

Nu cred ca o sa pregătească prea curând rețeaua pentru 3.1. Cel puțin nu în următorii 5 ani. Este prea mare investiție. Deja au făcut o investiție mare și proasta numita Look TV care a lăsat urme adânci în buget. Și de ce ar investi în tehnologia 3.1? Eu zic ca vor trage cat vor putea cu actuala infrastructura. Daca vor putea oferi viteza de 1 Gbps cu actuala infrastructura ar fi perfect pentru ei. Probabil doi, trei ani se vor baza pe viteza de 500. O viteza ok în opinia mea. Nu știu câți dintre abonati ar dori o viteza de 1 Gbps. Ma refer la abonatii casnici obișnuiți, nu cei de pe forumuri :) Nu știu câți dintre ei au dispozitive care sa facă fata la download-uri de 1 gbps.

Asa ca.... De ce ar investi în 3.1?
Deocamdata vin cu artificii gen ultra-mega-super router și o tentativa de Horizon cu multe bug-uri la fel cum are și acum, după multi ani de la lansare, Mediaboxul DVR.

Decât sa investească în 3.1 mai bine ar investi în introducerea a 15-20 canale HD ;)

#107
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Eu zic ca prioritatea lor e UPLOAD-ul, degeaba ofera 1Gbps download daca uploadul va fii 25 sau 50Mbps.

#108
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
50Mbps la upc ar fi de vis :lol: nu cred ca va fi vreodata real.
Eu intre 500mb de la upc si 200mb de la telekom fibra prefer 200mb de la telekom. Degeaba ai speedtest peste 500mb cand realitatea e alta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate