Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Metropolitan City (Titan - Str. Victor Brauner)

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#109
petrepmarin68

petrepmarin68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.04.2017

View PostGroh, on 09 august 2017 - 20:59, said:

La cate procese au pe cap..ai de stat la coada,pana sa recuperezi ceva! -)
Asta nu-i un argument pentru a nu fi dati in judecata. Eu cred ca le-ar prinde bine inca un proces pe rol, trebuie sa-i invatam sa nu-si mai bata joc de oameni.

View PostBarracud_a, on 09 august 2017 - 21:36, said:

Avansul l.am primit relativ repede cam 20 de zile de la rezilierea semnata la notar!
Banii pe finisaje s.au dus pe apa sambetei..deoarece exista o clauza in antecontract in care rezilierea este de comun acord banii dati in plus pe finisaje nu se mai returneaza..eu am pierdut cca 700€ ...pentru ca in toamna anului trecut ne tot sunau sa alegem gresie..faianta parchet usi si puneau presiune pe noi sa le platim in avans...am platit doar gresia/faianta restul nu!
Si daca va.ti luat finisajele de la Keros cu vrajeala aia de 10% redurece pentru Metropolitan au preturile mai mari decat cele de piata,deoare eu am achizitionat personal aceleasi finisaje la un pret mult mai mic fata de pretul lor preferential cu Metropolitan!La fel cu usile de la Bella Casa au preturi foarte mari decat cele de piata,cu 860-950lei/buc gasesti foarte multe variante si calitate superioara trebuie doar sa te implici...bataie de joc pe banii tai..

Multumesc mult pentru raspuns ! Ma voi gandi bine la treaba asta. Cred ca-i voi actiona in instanta.

#110
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View Postpetrepmarin68, on 10 august 2017 - 09:34, said:

Asta nu-i un argument pentru a nu fi dati in judecata. Eu cred ca le-ar prinde bine inca un proces pe rol, trebuie sa-i invatam sa nu-si mai bata joc de oameni.



Multumesc mult pentru raspuns ! Ma voi gandi bine la treaba asta. Cred ca-i voi actiona in instanta.

Daca exista clauza in antecontract cum ca nu se returneaza banii in caz de razgandire, nu ai cum sa castigi in instanta. Ce scrie in antecontract e sfant, deci trebuie sa iti gasesti un alt motiv ca altfel pierzi banii degeaba :) dar sunt sigur ca motive sunt destule.

#111
Deeaeudeeaeudeeaeu12345678

Deeaeudeeaeudeeaeu12345678

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2017
Ultima varianta de finalizare a apartamentelor e septembrie 2017.
Saptamana trecuta am fost acolo si sunt slabe sansele sa se respecte.
Voua ce variante vi s-au mai spus?

#112
SBMisha

SBMisha

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.05.2017
Intradevar tin sus si tare ca in septembrie s ar semna actele....ramane de vazut....

#113
petrepmarin68

petrepmarin68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.04.2017
Suntem in luna octombrie 2017 si, dupa cum merg lucrurile cu noua firma subcontractata pentru a gestiona lucrarile la final, cred ca mai avem de asteptat cel putin jumatate de an. Eu cred ca trebuie sa ne adunam cu totii, sa angajam un avocat adevarat si sa-i dam in judecata. Nu cred ca este alta solutie. Haideti sa facem un grup pe Facebook, fara intrusi, asa cum am vazut pe acest forum. Noi ne cam stim, unii am mai vorbit la telefon si ne putem organiza un pic.

#114
anddag

anddag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2017
Stiti cumva in ce stadiul mai sunt? Suntem interesati sa luam si noi un apartament in Policolor 2, dar tot citim pareri si pareri. Stim ca aveau ceva probleme legale cei de la Metropolitan Residence. Si le-au rezolvat?

#115
theknic

theknic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2004
Salut!

si eu interesat de un ap la policolor 2.
Am fost la Auchan in seara asta. In parcare "te rupe" un miros greu.. da' n-am reusit sa-l identific :))).
Stie cineva care e cauza (protan - glina - ferme) si daca va inceta?
Intreb pentru ca erau niste discutii despre inchiderea Glina.

Seara faina!

#116
Aimar21

Aimar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2007
Salut,

Eu locuiesc in zona, ce pot sa iti spun sigur e ca toata lumea se gandeste la Glina cand aduce in discutie mirosul uneori urat din zona, dar foarte putini cunosc ca avem o fabrica de sticla pe bld Pallady, Stirom care polueaza fara nici o remuscare zona de est a capitalei iar seara deverseaza tot felul de resturi prin furnale care miros urat....

Toti cei care locuiti in zona sau doriti sa va mutati in aceasta zona in curs de dezvoltare, o putem face impreuna frumoasa, dar trebuie sa luam atitudine si sa stopam nedreptatile care inca se mai practica, puteti semna petitia de mai jos :

petitieonline.com/fabrica_de_sticla_stirom



Numai bine!


View Posttheknic, on 03 aprilie 2018 - 22:17, said:

Salut!

si eu interesat de un ap la policolor 2.
Am fost la Auchan in seara asta. In parcare "te rupe" un miros greu.. da' n-am reusit sa-l identific Posted Image)).
Stie cineva care e cauza (protan - glina - ferme) si daca va inceta?
Intreb pentru ca erau niste discutii despre inchiderea Glina.

Seara faina!


#117
valbulescu66

valbulescu66

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2018
Salutare !
Scriu pe acest forum deoarece am fost interesat sa cumpar un apartament in acest complex rezidential, dar mi-a trecut dupa ce am vorbit cu un prieten care s-a mutat deja si care mi-a povestit chestii halucinante pe care le-am vazut cu ochii mei. Prietenului meu ii pare deja rau ca a cumparat in acest complex, iar eu m-am hotarat sa va atrag atentia asupra unor lucruri urate:
1. Lucrarile in acest complex s-au intins pe durata a aproximativ 3 ani si nu a fost nimic finalizat asa cum trebuie;
2. Sunt multi oameni care s-au mutat in primul bloc pentru ca nu mai puteau sa astepte, probabil inca un an, pana cand conditiile vor fi decente;
3. Exista o zona a blocului care nu a fost asfaltata si care sta in apa dupa fiecare ploaie: vezi poza atasata; tevile pentru scurgere apa pluviala lasa apa direct la baza blocului;
4. Lucrarile se fac haotic, fara a exista o anumita ordine fireasca si logica; nu stiu ce face dirigintele de santier, dar nu cred ca a absolvit Facultatea de Constructii;
5. Tot santierul e o groapa de gunoi, iar proprietarii sunt pusi sa-si duca gunoiul intr-o zona foarte periculos accesibila, unde nu exista nimic amenajat (pubele etc.) si unde se strange si o parte din gunoiul de pe santier, cealalta parte fiind raspandita pe santier, pe langa blocul locuit; Dezvoltatorul solicita pentru asta bani si noilor proprietari;
6. Parcarea de la subsol nu poate fi folosita, dar asta nu i-a impiedicat sa vanda locurile de parcare; au ajuns vecini sa se certe intre ei pentru ca isi ocupa unul altuia locul de parcare in zona demisolului; Parcarea de la subsol este aproape tot timpul inundata;
7. Finisajele in apartamente lasa de dorit si muncitorii asteapta tot timpul bani pentru a mai remedia cate ceva;
8. Instalatiile sanitare sunt sub orice critica executate; elementele de imbinare de la calorifere sunt lasate nestranse, asa incat te trezesti cu apa prin casa cand faci verificarea instalatiei;
9. Au solicitat proprietarilor sa plateasca facturile cu instalarea contoarelor de gaz, ca si cum dezvoltatorul nu trebuia sa asigure toate conditiile la livrarea apartamentului, inclusiv gaz in apartament;
10. Inca nu se stie daca apa de la robinet este din putul sapat de organizarea de santier sau este de la APANOVA;
11. Noii proprietari sunt obligati prin contract sa incheie contracte pentru paza si pentru cablu/Internet cu firmele agreate de dezvoltator: PITBULL si Metropolitan Interlink. Serviciile oferite de acestea sunt precare.
12. Copiii nu pot iesi afara la joaca in zona, fiind intr-un real pericol.
Cam atat am avut de sesizat deocamdata. Voi reveni cu amanunte pe masura ce-mi voi mai aminti din ce-am vazut la fata locului.
Aveti mare grija si verificati cu ochii vostrii ce este acolo, nu va aruncati cu capul inainte !

Edited by valbulescu66, 27 June 2018 - 09:27.


#118
petrepmarin68

petrepmarin68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.04.2017
Aveti dreptate, domnule Albulescu. Acestia cred ca sunt cei mai neseriosi dezvoltatori. Mint cu nerusinare si nu se tin de termene. Nu au finalizat niciun bloc din cele incepute in cadrul acestui proiect:
- parcarea de la subsol este nefinalizata, in conditiile in care foarte multe locuri de parcare sunt deja in proprietatea privata a celor care s-au mutat acolo si nu pot fi folosite;
- aleea care da catre curtea interioara nu a fost inca betonata si "parcul din curtea interioara" nu se intrezareste absolut deloc, asa cum era in proiect;
- parcarea de la demisol este mizerabila si intesata de masini, au ajuns vecinii sa se certe intre ei din cauza acestor dezvoltatori neseriosi;
- dezvoltatorii au semnat contract cu o firma de Facility Management care, pana acum, a reusit doar sa puna la dispozitie niste pubele pentru gunoi si sa asigure niste servicii de curatenie de toata jena in complex, la fel ca si serviciul de paza;
- muncitorii sunt canalizati pe lucrarile din blocul nou, in care nu exista niciun apartament locuit, in loc sa finalizeze lucrarile aferente primului bloc (locuit in proportie de 60 %).

#119
AlexP1981

AlexP1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2015
Aviz cumparatorilor atrasi de vorbele frumoase si de randarile/ machetele proiectelor! Problemele semnalate aici (si multe altele) se regasesc la toate ansamblurile construite de catre dezvoltatorii Metropolitan. Esti important pentru ei doar pana semnezi! Dupa ce ai semnat nu trebuie sa mai ai nicio pretentie! Ti s-a promis inainte de semnare ca blocul va fi functional atunci cand te vei muta? Ai crezut? Dezvoltatorii si angajatii lor te vor invinovati pe tine ca ai tupeul sa le explici diferenta dintre vorbe frumoase si realitate!

#120
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Si cat de prost sa fii sa semnezi pentru ceva ce nu exista ?

#121
AMoroianu

AMoroianu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2018
Feriti-va de acesti dezvoltatori. Mint cu o nerusinare fantastica pana-ti iau banii, dupa care ai parte de tot felul de surprize. Deschideti bine ochii si vorbiti cu proprietarii care au achizitionat apartamente de la ei pentru a afla adevaratele probleme din acest asa-zis complex rezidential. Eu am vrut sa cumpar acolo, dar dupa ce am aflat amanunte nu mi-a mai trebuit.

#122
AlexP1981

AlexP1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2015
Dragi viitori clienti Metropolitan Residence,

unul dintre dezvoltatori - Georgescu Robertino a fost condamnat in 2016 cu suspendare pentru ca a oferit "din greseala" apa cu fecale locuitorilor din Popesti. "Dezvoltatorul" este o persoana careia ii plac foarte mult procesele, avand vreo 13 noi numai in primele 8 luni ale anului 2018, conform site-ului portal.just.ro.(scrieti numele Georgescu Robertino la cautare) si cateva zeci in ultimii 10 ani...

Cu cine se judeca? Cu persoane care au achitat antecontract si l-au cerut inapoi, cu persoane care au prestat servicii pentru el si pe care nu le-a mai platit, cu firme mari sau mici, cu institutii ale statului, cu asociatii de proprietari etc.

Majoritatea proceselor sunt pierdute, dar ii da inainte. Daca un consultant fiscal il ajuta sa evite/sa nu piarda un proces, iar dezvoltatorului i se pare ca trebuie sa plateasca prea mult pentru servicii va exista un nou proces cu firma consultantului s.a.m.d. NO LIMIT...

Edited by AlexP1981, 26 September 2018 - 17:00.


#123
silviarvia

silviarvia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2019
Buna ziua!

Am facut rezervare pentru un bloc din Metalurgiei construit de aceasta firma.
As vrea sa ma interesez de alte complexe dezvoltate de ei, pentru a sti la ce sa ma astept.
Aici, la Policolor, despre cate blocuri este vorba? S-au finalizat? Inca sunt probleme cu parcarea sau alte lucruri?

Multumesc in avans pentru raspuns!

#124
irinapanait

irinapanait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2019
Cat s-a intarziat in total cu lucrarile?

#125
cucuruza

cucuruza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2019
Faza 1 trebuia sa se predea in mai 2015. In realitate, s-au mutat in a doua jumatate a anului 2018. Faza 2 trebuia sa se predea la inceputul lui 2018. Pana acum nu s-a mutat nimeni. Se da un termen, expira, se da un nou termen fara nici o explicatie, si tot asa. Te obliga sa accepti iar daca nu vrei, iti da avansul inapoi si pleci. Nu conteaza ca preturile s-au scumpit intre timp, ca euro a crescut, etc... daca pleci, practic tot clientul pierde. Pentru cei care s-au mutat, intretinerea este de asemenea extrem de scumpa. Nu scazi sub 700-800 lei, bani in care au tupeu sa includa servicii de curatenie (desi complexul e un santier si e plin de praf si zgomot), servicii de reparatii (desi complexul este nou si ar trebui sa fie in garantie) si servicii de paza care existau oricum pe perioada santierului si supravegheaza doar bunurile si materialele. La ce altceva te-ai putea astepta de la un dezvoltator de etnie care mai si vorbeste ca la usa cortului cu clientii nemultumiti? Aici ma refer la sefu cel mare, nu la cei de la birou, care se straduiesc sa se poarte frumos, in ciuda tuturor problemelor. Poate, dupa plecarea lui, lucrurile vor intra pe un fagas normal, civilizat. Poate.

Edited by cucuruza, 24 April 2019 - 09:26.


#126
irinapanait

irinapanait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2019
Multumesc, cucuruza!

Dvs. v-ati mutat deja in faza 1, sa inteleg. Imi pare rau ca sunt problemele aceastea care se tot tarsaie nerezolvate de atata timp.
700 lei la intretinere... mi se pare si mie colosal. La 3+ camere, asta?
Ma intreb de ce ridica aceasta firma atat de multe blocuri de-odata, daca nu are bani sa termine niciunul...

Dar apartamentul este in regula ca si constructie? Exista probleme cu tevi, infiltratii, lucruri de genul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate