Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Ipoteza verosimila cu privire la originea vietii pe Terra

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#55
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
Tu asta ai inteles?Mi se pare jenant sa debitezi asemenea absurditate...
Piramidele NU reprezinta centrul de greutate propriu-zis al pamantului,ci reprezinta defapt o proiectie a acestuia.Incearca sa-ti dezvolti gandirea in spatiu.

#56
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
ce ar fi sa sa incerci tu sa desenezi?

pune tu UN PUNCT pe o sfera si arata-mi cum imparte globul pamantesc in 2 jum egale


apoi, te rog, fa o reprezentare grafica la Piramidele NU reprezinta centrul de greutate propriu-zis al pamantului,ci reprezinta de fapt o proiectie a acestuia.

in final, sa-mi spui despre care din piramide vorbim aici? (caci sunt mai multe, sti?  undeva la 138 ;) ) Intaltimea ei inmultita cu 1 miliard este egala cu distanta pamant-soare... rezultatul impartirii perimetrului bazei cu dublul inaltimii da vestitul nr Pi egal cu 3,14...


si daca esti atat de cult sa-mi spui daca sti ce reprezinta sirul Fourier bazat pe dimensiunile laturilor bazei raportat la inaltime.

Multumesc anticipat

Edited by iladi, 03 September 2015 - 14:15.


#57
afroman77

afroman77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.03.2009
Marea Piramida, caci despre ea este vorba, avea la inceputuri o inaltime in jur de 146-147m. Iar distanta de la Pamanta pana la Soare este de 149,597,870,700m

#58
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postafroman77, on 03 septembrie 2015 - 14:23, said:

Marea Piramida, caci despre ea este vorba, avea la inceputuri o inaltime in jur de 146-147m. Iar distanta de la Pamanta pana la Soare este de 149,597,870,700m


reverse engineering? Posted Image  de ce in metri si nu in feet, yard, mile, coti? cumva egiptenii foloseau sistemul metric? Ah, il foloseau extraterestrii?

si celelalte 120 si ceva de piramide? nu a gasit nimeni vre-un raport simpatic ca de exemplu distanta de la Galati la Satu Mare?

The Earth's orbit around the Sun is shaped like an ellipse bai za uei

Edited by iladi, 03 September 2015 - 14:29.


#59
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostCristianV93, on 03 septembrie 2015 - 13:48, said:

Tu asta ai inteles?Mi se pare jenant sa debitezi asemenea absurditate...
Piramidele NU reprezinta centrul de greutate propriu-zis al pamantului,ci reprezinta defapt o proiectie a acestuia.Incearca sa-ti dezvolti gandirea in spatiu.
Multumesc de sfat, dar geometria descriptiva pe care am mancat-o pe paine ca sa trec clasa la scoala profesionala mi-a ajuns. Inainte de profesionala am aflat ca jumatatile unui intreg sunt intotdeauna doua si intotdeauna egale. Pe atunci i se mai zicea si "pleonasm".

#60
afroman77

afroman77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.03.2009

View Postiladi, on 03 septembrie 2015 - 14:24, said:

reverse engineering? Posted Image  de ce in metri si nu in feet, yard, mile, coti? cumva egiptenii foloseau sistemul metric? Ah, il foloseau extraterestrii?

si celelalte 120 si ceva de piramide? nu a gasit nimeni vre-un raport simpatic ca de exemplu distanta de la Galati la Satu Mare?

Exact. Ba mai mult, acum 4500 de ani era alta distanta de la Pamant la Soare. Iar eu nu am inteles de ce sa inmultim si de ce cu un miliard. Asta e dovada lor ca piramida a fost construita de extraterestrii ?
Am o carte, se numeste Marile minuni ale lumii de Ash Russell. Acolo este expus logic si pertinent cum au fost construite piramidele.
Mai am o cartulie, se numeste Marile Piramide. Cronica unui mit - Jean-Pierre Corteggiani (egiptolog). Abunda de manuscrise arabe, gravuri, peste o suta de documente despre marile piramide, reconstituiri in 3D, schiþe, mistere, teze si ipoteze. Explica si combate miturile si teoria conspiratiei cu dovezi stintifice puse intr-un cadru rational. Dar de ce am crede ?... Cand dupa calculele simple ale initatorului le trebuiau 660 de ani pentru construirea piramidei Posted Image

#61
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
^De ce inmultim cu un miliard?Pe baza unei simple analogii numerice.Inaltimea piramidei (146 m) vs distanta Pamant-Soare(149.600.000 km).Aceasta mica diferenta nu e importanta,orice masuratoare experimentala are o eroare.Sunt multi fanatici care sustin ca piramidele au fost construite de egipteni.Hawas sustine ca piramida lui Kheops ar contine 3 milioane de blocuri de piatra cu greutati cuprinse intre 2,5 t.si 60 t.,ca ar fi fost construita in decurs de 23 de ani cu ajutorul a 20 000 de mii de oameni liberi.
Acum,sa facem socoteala:
3000 000 :23=130434 bloc/an
130434:365=357 bloc/zi
357:24=15 bloc/ora
15:60=0,25 bloc/min.
Asta inseamna 1 bloc la fiecare 4 minute.
Cele 4 minute reprezinta tot procesul tehnologic incepand cu extractia pietrei din cariera,transportul pe o distanta considerabila,finisajul si punerea ei in cadrul constructiei.
Este adevarat ca egiptenii au construit si ei piramide,sau ma rog,au incercat sa le copieze pe cele de la Giza,dar realizarile lor sunt niste comicarii in comparatie cu originalele.
Sunt fel si fel de teorii care aspira spre credibilitate.
Din pacate,omenirea va ramane la fel de dezorientata - cine stie cate mistere isi vor fi gasit ''explicatiunile'' daca bliblioteca din Alexandria nu ar fi fost distrusa de niste rapanosi de araboi.
@iladi Logic ca vorbeam de marea piramida de la Giza.Daca te-ai fi straduit putin ai fi dat un search pe google images si ti-ai fi lamurit micile curiozitati privind reprezentarile grafice ale piramidelor si alte calcule trigonometrice.O sa iti usurez eu munca si voi atasa niste schite.Determinarile alea le-au facut niste capete luminate si anume o ceata de matematicieni,fiziceni,astronomi.
Si ca sa iti mai raspund la o intrebare,intradevar,egiptenii foloseau sistemul metric.Daca nu ma insel,au fost printre primii care l-au elaborat.Probabil si celelalte piramide au si ele un rol strategic si nu sunt construite de-a-n pulea.

Attached Files



#62
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Ok, m-am lămurit, episodul 2 din serialuI:

Attached File  2379821_11066816_lz.jpg   98.96K   4 downloads

Îți sugerez să schimbi manualele. Sau profesoara:


The metric system is an internationally agreed decimal system of measurement. It was originally based on the mètre des Archives and the kilogramme des Archives introduced by the First French Republic in 1799 but over the years, the definitions of the metre and the kilogram have been refined, and the metric system has been extended to incorporate many more units. Although a number of variants of the metric system emerged in the late nineteenth and early twentieth centuries, the term is now often used as a synonym for "SI"[Note 1] or the "International System of Units"—the official system of measurement in almost every country in the world.

Pentru mai multe lămuriri

https://en.wikipedia..._of_measurement

Edited by iladi, 03 September 2015 - 18:38.


#63
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
Asa mai,leaga-te de orice chichita,cu toate ca am zis ca nu mai stiu sigur - si contrazice-ma cu wikipedia.Cu toate ca tu erai cel care se intreba initial ,acum ca te-ai informat te dai istet.Posted Image
Si tot ei au fost cei care au introdus standarde de lungime si greutate.
http://destepti.ro/m...e-masura-etalon

#64
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
IQ-ul cine l-a introdus? Posted Image

#65
lorddarph

lorddarph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.01.2010
suntem in 2015
revolutie industriala
robotica
rebuturi in procesul de productie.....mic
in urma cu 30 de ani exista chiar o contabilitate a rebuturilor
in urma cu 2000 de ani cam cat era procentul ?
din 2 milioane de blocuri slefuite, daca erau slefuite prea putin nu se aranjau, daca erau slefuite prea multramanea gol
daca procentul de rebut era se 10% inseamna 200000 de blocuri
daca aveau precizia mai mare cu procent de 1% rebut, inseamna 20000 de blocuri de piatra care, eventual nu s-ar fi potrivit
trebuia sa le vedem aruncate, date deoparte...!
dar de o precizie de 0.1% ce ziceti ?
2000 de blocuri date deoparte !
nici astea nu-s !
mai, da" ce precizie aveau aia in a ciopli blocuri de piatra ???

#66
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Nu toate sunt la fel. Când rasolea unu mare făceau din el unu sau două mai mici. Și tot așa. Cum crezi că a apărut tot deșertul acela?

#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCristianV93, on 03 septembrie 2015 - 18:26, said:

Este adevarat ca egiptenii au construit si ei piramide,sau ma rog,au incercat sa le copieze pe cele de la Giza,dar realizarile lor sunt niste comicarii in comparatie cu originalele.
Pai nu au copiat, alea naspa sunt datate primele, pe masura ce au invatat le-au facut mai bine, mare chestie...

View PostCristianV93, on 03 septembrie 2015 - 18:26, said:

Si ca sa iti mai raspund la o intrebare,intradevar,egiptenii foloseau sistemul metric.Daca nu ma insel,
Te inseli major... cubitul era unitatea lor. Daca toate "informatiile" pe care le ai sunt asa false he he... e de inteles de ce tot ce spui sunt fantasmagorii.

Edited by andreic, 03 September 2015 - 20:38.


#68
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Deci ne-am lamurit, extraterestrii n-au avut nimic de facut si au ridicat un morman de pietre. Absolut logic, asta faci cind te duci pe alta planeta, faci piramide.
Si acum ce facem?

#69
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015

View Postandreic, on 03 septembrie 2015 - 20:35, said:

Te inseli major... cubitul era unitatea lor. Daca toate "informatiile" pe care le ai sunt asa false he he... e de inteles de ce tot ce spui sunt fantasmagorii.
Egiptenii au transmis mai departe 2 unitati de masura ''cotul'' si ''metrul'',chiar daca pe cel din urma l-au folosit pe cai ''mai discrete''.Inainte de a ma considera vreun conspirationist extremist care incearca sa faca tot felul de conexiuni absurde cu existenta vreunei civilizatii extraterestre,explica-mi si mie indiferenta asta a ta pe care nu o justific.In loc sa retii fapte,retii doar speculatii.

View Postwizardofoz, on 03 septembrie 2015 - 20:42, said:

Si acum ce facem?
Acum te duci si te culci.

#70
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
de ce au transmis unitatile si nu au transmis si procedeele?

#71
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
Pai tocmai asta e taina.Egoistii au fost scumpi cu explicatiile.Oare ce trageau pe nas de aveau habar despre viteza luminii?

Edited by CristianV93, 03 September 2015 - 21:06.


#72
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Deci n u au lasat ceva palpabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate