Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fata musulmana indragostita de baiat crestin

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#1
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015
Verisoara mea este musulmana si araboaica dupa tata. Dupa multe ezitari a inceput o relatie cu un baiat crestin. Relatia lor merge bine, ei se iubesc foarte mult. Singura problema fiind sotul matusii mele care nu ar accepta niciodata asa ceva. Din pacate a aflat de relatia lor ascunsa de un an si 4 luni. In familie e acum un mare scandal. Tatal verisoarei mele a vrut sa o duca la ginecolog pentru a vedea daca mai e virgina, problema e ca ea nu mai e. In fine, e destul de fixist si traditionalist omul asta. Matusa mea incearca sa il mai imbuneze. Si a reusit sa il convinga sa renunte la ideea cu ginecologul. Matusa mea il place pe iubitul verisoarei mele, ba chiar ia ajutat sa se mai intalneadca pe ascuns.
Cei doi sunt speriati de situatie. Isi doresc sa ramana impreuna, dar sunt constienti ca ea o sa aiba probleme cu tatal ei si familia lui. Fiind studenti nu au job, bani, posibilitatea de a se muta impreuna. Si din cate am observat eu verisoarei mele ii e frica de tatal ei.
Verisoara mea m-a rugat pe mine sa postez acest mesaj pentru ca ei in calculator ii mai umbla in istoric tatal si ii e frica sa n-o incurce si mai rau. Ideea e ca a iertat-o o data ca a calcat pe bec si are incredere in ea ca e virgina, asa mi-a zis ca s-a exprimat el. Acum ea se simte si cumva vinovata, dar vrea sa continue relatia

Ce parere aveti despre situatia asta?
Ce sfat le-ati oferi celor doi? Ce ati face in locul ei, dar al lui, dar al matusii mele?
Cum preconizati ca o sa evolueze povestea?

Edited by Alex987654321, 30 August 2015 - 02:37.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Sa apese CTRL + Shift + N si sa intre singura pe forum in modul incognito.Suna bine povestea.


Nu e nici prima, nici ultima relatie de acest gen. Unul trebuie sa faca compromisuri atata timp cat si crestinismul cat si islamul cer ca ambii soti sa fie de aceiasi religie. Aici, sa-si imparta varza conform caprelor. Care e dispus sa renunte la principii pentru dragoste trece de cealalta baricada.
Apostazia e interzista in ambele religii oricum.

Din toata situatia, una din familii va iesi sifonata.


ps. asta imi aduce aminte de Majnun w Layla.


ps2. din experienta mea personala am observat ca familiile sunt mai deschise la trecerea copilului catre islam din crestinism, decat invers. Da, stiu. Apostazia inca e tinuta in dinti in islam...teoretic e normal, catolicii sunt si mai gravi.

Edited by lex404, 30 August 2015 - 02:36.


#3
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015
Multumesc de raspunsul atat de promt. Nefind persoane prea religiose nu ar vrea sa faca vreo slujba religioasa de cununie. Dar parintii ambilor vor insista. Oricum pana sa se casatoreasca mai e. Acum cauta o solutie de moment pentru a putea continua relatia departe de ochii tatalui ei si pentru a calma spiritele in familie.

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Preconizez ca se va termina trist. Am citit Maitreyi.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pai nu prea ai ce. Se ascund si asta e.

Dar la final, unii tot vor fi sifonati. Nu-i corect din niciun mod cum ai privi situatia. Daca el trece la islam ( chiar daca numai de paravan ) atunci familia lui il va dezmosteni, desi nu cred. E destul de light situatia in sensul asta. Daca ea trece la crestinism atunci va fi mare scandal din partea familiei ei.
Sa le ai pe amandoua, nu poti.

Ce-mi plac mie relatiile astea in care, baiatul e musulman si fata ( + parintii ) n-au nimic impotriva ba chiar ar face orice ca totul sa fie bine Posted Image

Invers, e cu schepsis.


Eu le-as recomanda ambilor sa "frecventeze" o perioada tabara adversa ca sa stie cine, cum, unde, trece.
Nu ar fi corect sa spun ca mai bine ar trece el la islam ( desi, eu asta as sustine ) pentru ca e gresit in ambele religii. Trecerile catre islam sunt vazute ceva mai okay/ fara mare suparare de catre familii. Exceptand faptul ca n-ar avea nunta cu 7 fripturi de porc si bautura pe masa.

#6
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

 Alex987654321, on 30 august 2015 - 02:21, said:

Ce parere aveti despre situatia asta?
Daca tacsu ei e traditionalist, nu e buna deloc situatiunea.

Ce sfat le-ati oferi celor doi? Ce ati face in locul ei, dar al lui, dar al matusii mele?
Ce sfat ? Avand in vedere ca ea nu are nici bani, nici job iar el nu o poate tine, i-as da sfatul sa-l lase si sa astepte pana intr-o zi cand va fi pe picioarele ei ca sa faca ce vrea cu viata ei.
Lui, i-as da sfat sa se asigure ca tac'su ei nu e vreun nebun care sa faca ceva grav la o adica. Daca e om normal, atunci e ok, dar daca nu...

Cum preconizati ca o sa evolueze povestea?
Nu in bine. In cel mai bun caz vad o eventuala despartire in lacrimi si inimi zdrobite.

Edited by GangamStyle, 30 August 2015 - 03:04.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Attached File  IMG_1753.JPG   112.66K   142 downloads

Pentru ca Halal e mai bine
O sa astept


Halal e permis. E vorba despre sexuletul premarital care este Haram ( 7aram - interzis ) in islam ( si in crestinism dar nu se mai respecta ).

#8
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

 lex404, on 30 august 2015 - 02:33, said:

Unul trebuie sa faca compromisuri atata timp cat si crestinismul cat si islamul cer ca ambii soti sa fie de aceiasi religie.

In Islam doar daca esti femeie e musai sa te casatoresti cu barbat din religia ta. Nu e corect dar asta este. Daca esti barbat iti poti lua nevasta crestina sau evreica si ele au dreptul sa-si pastreze religia daca sunt credincioase. Ca multi cretini nu respecta chestia asta si isi constrang nevestele sa se converteasca, e alta poveste. Tine de cretinitate individuala nu de regula dogmatica.
Daca e hindusa, buddhista, taoista, ateista, samd trebuie sa se converteasca.

Da, apostazia e ea interzisa dar ai idee cat de multi apostati exista ? Eu sunt una bucata apostata. Cand am spus familiei, au fost dezamagiti. Atat. Bine asta nu inseamna ca m-as duce in Arabia Saudita cu tricou pe care scrie Apostata. F**k no. Posted Image

Edited by GangamStyle, 30 August 2015 - 03:12.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt foarte, foarte multi.

Eu ma uit la arabii care imi vin la UMF. Pai majoritatea vin gata atei, ii doare fix in pix. Zilele trecute mergeam la cumparaturi si eram cu un amic de-al meu arab provenit din familie musulmana. Il durea la basca ce manca. Iar trebuie sa stau de capul lor cu ce-i 7aram si ce-i halal. Cred ca-m sa ma las de sportul asta, nu ma asculta nimeni.

Am intalnit in schimb alti credinciosi practicanti arabi...crestini-ortodocsi . Posted Image

Edited by lex404, 30 August 2015 - 03:18.


#10
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

 lex404, on 30 august 2015 - 02:59, said:

Daca el trece la islam ( chiar daca numai de paravan ) atunci familia lui il va dezmosteni, desi nu cred.

Cunosc o libaneza care s-a casatorit cu un grec ortodox. El a trecut la islam asa de forma doar pentru ca familia ei sa-si dea acordul. A fost mare tragedie si scandal in familia lui. Pacat ca am pierdut legatura cu ea si nu mai stiu cum au evoluat lucrurile, daca ai lui s-au domolit, daca i-au acceptat, samd...

 lex404, on 30 august 2015 - 03:16, said:

Am intalnit in schimb alti credinciosi practicanti arabi...crestini-ortodocsi .  

Din astia cunosc si eu. Fac concurenta manelistilor cu crucioaiele de la gat. Juma de kil de cruce de aur. Posted Image

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pai depinde. grecii is destul de credinciosi si ei, ceva mai hardcore ca la romani.


In toata situatia asta, depinde de cat de open minded sunt parintii lui. Asa ar putea evita scandalul. Ca si ai lui daca tin cu dintii de icoane atunci sincer, nu merita efortul continuarii relatiei. Vor exista, daca se casatoresc, impedimente toata viata din partea unora.

Edited by lex404, 30 August 2015 - 03:20.


#12
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Ce frumos e sa te indragostesti, sa faci copii si, cand acestia ajung la maturitate, sa te trezesti ca traiesti langa o maimuta indoctrinata care n-ar accepta ca fiul tau sau fata ta sa faca din viata sa amoroasa ce considera de cuvinta.
Solutia era ca mama crestina sa nu ia o maimuta traditionalista, deoarece tremura si ea si fie-sa ca nu cumva sa afle maimutoiul de existenta relatiei care nu este aprobata.
Eu n-am nimic cu islamul in general, insa am cu maimutele care cer sa le respecti religia dar n-o respecta pe a altora neam, nici la ei acasa, nici la noi acasa.
Aici nu suntem in arabia saudita, suntem in UE, daca maimuta are o problema din cauza asta este libera sa se intoarca in copac. Desigur, asta ar fi o lume ideala, practic aia doi vor face la compromisuri pana cand unul dintre el (sau amandoi) vor face ceva pentru a iesi din situatia asta, ori vor pleca din oras/tara, ori unul se va converti la religia celuilalt (de preferat el, ca altfel face maimuta urat, Doamne ajuta sa faca infarct).
Momentan, tot ce pot face este sa continue sa se vada pe ascuns, dar daca nu vor pleca sau nu vor sfarsi convertindu-se fata va fi batuta grav, poate chiar ucisa, la fel si maica-sa, pentru ca a acoperit-o.
Eu nu cred ca se va ajunge la asta, ci mai degraba "vara-ta" va renunta la relatie de frica familiei. Deja are indoieli, deja se teme, si cred ca le are de multa vreme, va renunta si va regreta asta toata viata.
Sa nu creada ca o sa-l uite vreodata cat timp il lasa de frica parintilor, nu din cauza ca nu-l mai iubeste. Desigur, ar putea sa-si ia curaj si sa-i spuna un big fuck you familiei sale traditionaliste, dar sa-si asume si consecintele, ceea ce nu cred ca va face.

Sfat pentru femei: daca luati maimute din astea de soti (repet, n-are treaba cu rasismul, ci acest gen de comportament este tipic unei maimute), nu mai faceti copii sau, daca faceti, duce-ti-va la ei in tara. Altfel, copiii vostri vor suferi din cauza maimutei si-a familiei sale, mai ales daca vor fi fete.
Apropo, asta cu vara-ta imi aminteste de-un banc:
Un tip, se duce la sexolog si spune ca un prieten are o problema cu sexul deoarece nu i se mai scoala, si ca a venit sa-i ceara sfaturi.
Sexologul ii raspunde: Bine, da-ti pantalonii jos.
De ce?
Ca sa-ti cunosc prietenul.

Edited by n-amname, 30 August 2015 - 03:25.


#13
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

 n-amname, on 30 august 2015 - 03:20, said:

...

Poate vrei sa o lasi mai usurel cu adjectivele si cu scenariile apocaliptice.
Daca eu care-s jumate maimutza pot discuta civilizat cu tine, cred ca poti si tu cel care crezi ca esti om 100%.

Edited by GangamStyle, 30 August 2015 - 03:25.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 n-amname, on 30 august 2015 - 03:20, said:

...

Asta se intampla si pe la catolici, stai linistita :) Stiu foarte multe fete catolice care nu se pot casatori cu un tip pentru ca...el nu e catolic.
Sau, stiu o fata catolica care a fost casatorita cu un ortodox "convertit" de rigips la RC, au divortat si ea, conform legii catolice nu are voie sa se recasatoreasca. Pana cand, haiducu' nu moare.

Uite, la mine in familie sutem destul de rasfirati islamo-crestini. Totul e bine, pace si fericire. Mai nou, avem si martori ai lui Iehova :lol:


E o tampenie sa te ghidezi dupa religia altuia fara a gandi. De aia i-am zis, sa faca un schimb de experiente unul la altul sa vada fiecare ce-i paste ograda adversa si sa aleaga de cuviinta, cu inima ( nu cu sula )

#15
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Deci la tine nu mai vine mos craciun?

#16
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

 lex404, on 30 august 2015 - 03:24, said:

Uite, la mine in familie sutem destul de rasfirati islamo-crestini. Totul e bine, pace si fericire. Mai nou, avem si martori ai lui Iehova

Same here. La mine poate vor avea in curand o Buddhista. Nu o consider religie si imi plac filosofiile lor. Posted Image

#17
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

 lex404, on 30 august 2015 - 03:24, said:

Asta se intampla si pe la catolici, stai linistita Posted Image Stiu foarte multe fete catolice care nu se pot casatori cu un tip pentru ca...el nu e catolic.
Sau, stiu o fata catolica care a fost casatorita cu un ortodox "convertit" de rigips la RC, au divortat si ea, conform legii catolice nu are voie sa se recasatoreasca. Pana cand, haiducu' nu moare.

Uite, la mine in familie sutem destul de rasfirati islamo-crestini. Totul e bine, pace si fericire. Mai nou, avem si martori ai lui Iehova Posted Image


E o tampenie sa te ghidezi dupa religia altuia fara a gandi. De aia i-am zis, sa faca un schimb de experiente unul la altul sa vada fiecare ce-i paste ograda adversa si sa aleaga de cuviinta, cu inima ( nu cu sula )
Deci se poate, fiecare sa fie liber sa-si aleaga partenerul fara sa se bage familia cu indoctrinarile peste ei.

 GangamStyle, on 30 august 2015 - 03:23, said:

Poate vrei sa o lasi mai usurel cu adjectivele si cu scenariile apocaliptice.
Daca eu care-s jumate maimutza pot discuta civilizat cu tine, cred ca poti si tu cel care crezi ca esti om 100%.
Tu ti-ai bate copilul pentru ca s-a indragostit de cineva care are alta religie sau ca si-a inceput viata sexuala? Daca nu, nu te regaseai in descrierea mea. Poate ca am exagerat putin la partea cu omorul, dar de bataie nu scapa femeile daca afla maimutoiul ce-au facut pe la spatele sau. Asa se intampla cand ai parte de un indoctrinat hardcore, nu conteaza ca este ortodox, catolic, musulman sau hindus. Desi, intre noi fie vorba, ultimele doua religii sunt cele mai stricte cu chestiile de genul asta, pana nu se baga ei peste viata copiiilor nu se simt bine. Sau poate ca e doar o impresie personala, desi nici primele doua nu sunt "usa de biserica", doar ca pe la crestini n-am auzit de fete ucise pentru ca au fugit cu printul, la ceilalti sunt cazuri destule.
Genul ala de oameni, indoctrinati, sunt piatra de moara pentru familiilor lor si nu merita sa aiba parte de ele.

Edited by n-amname, 30 August 2015 - 03:31.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 GangamStyle, on 30 august 2015 - 03:27, said:


Same here. La mine poate vor avea in curand o Buddhista. Nu o consider religie si imi plac filosofiile lor. Posted Image

La mine avem, in ordine:
Islam ( atat Shi'a cat si Sunna )
Crestinism ( ortodox, cred ca ceva baptisti si martori )
Shintoism ( bunicii fratelui meu )

Si cred ca, cam atat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate