Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Noua Dacia cu cutie de viteze automata.

- - - - -
  • Please log in to reply
641 replies to this topic

#505
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 cristian_e, on 03 februarie 2017 - 16:30, said:

Pana la urma suntem loganisti...
Incearca sa vorbesti in nume propriu.

#506
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

 cristian_e, on 03 februarie 2017 - 16:30, said:

Cu 600-1000 de euro cat costa in plus aceasta cutie

Adica fix 500 euro mai mult ca una manuala si intra in garantia masinii.

La urma urmei nu va pun dealerii de la Dacia pistolul la cap sa cumparati easy-r. Eu am condus-o cativa km prin oras si m-am simtit confortabil, nu ca la dublu ambreiaj e drept, dar totusi confortabil. Pentru cine-si permite cei 500 euro in plus nu este deloc o afacere proasta.

Edited by gabrieln2016, 03 February 2017 - 17:19.


#507
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Am condus si eu saptamana trecuta vreo cativa km un Sandero Stepway 0.9 TCE cu Easy-R. Masina noua, cu vreo 4 sau 5 km la bord. Ca si pareri, e destul de comoda, mai ales in trafic foarte aglomerat insa ce am observat e o mica ezitare la schimbat din 1 in 2. Foarte posibil sa se poate corecta din apasarea acceleratiei, insa nici eu nu eram obisnuit cu masina(in plus, era prima data dupa vreo 2 ani in care am condus automata) si am condus foarte preventiv, cu apasari cat mai usoare de acceleratie.

Cand am avut putin loc, am calcat putin pedala mai tare, s-a miscat binisor pana spre 70km/h, putin mai agila decat C4 1.4 proprietate personala. Mai mult n-am avut unde sa-i dau...

#508
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Eu sunt sigur ca daca pe Logan ar fi optional si tapiserie de piele , s-ar gasi clienti pentru ele.  
Important este ca avem de unde alege.  Poate vrea unu masina ieftina dar cu automata. Nu gasea la logan,  se ducea la  concurenta.

#509
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Exista si piele ca optional pe Logan/Sandero!

#510
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 DannyMC, on 03 februarie 2017 - 19:40, said:

Exista si piele ca optional pe Logan/Sandero!
Piele adevarata, sau surogat/ "ecologica"?

#511
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Sincer nu stiu! Nu am vazut si nici nu m-a interesat sa cumpar! Nu am vrut piele nici pe volan sau pe maciulia schimbatorului!

#512
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 gabrieln2016, on 03 februarie 2017 - 17:11, said:

Adica fix 500 euro mai mult ca una manuala si intra in garantia masinii.

Exista si versiunea Prestige ce costa cu o mie de euro in plus ca ai si climatronic in plus pe langa easy R.
Daca tie ti-a placut easy-r asta e. Gustul e diferit de la om la om, dar in timp mai ales la depasiri in afara ai sa simti ca iti lipseste manuala, nu vei mai avea frana de motor, la polei si serpentine nu o sa fii chiar multumit cu aceasta cutie ce repet e o solutie low cost, o manuala ce schimba prin intermediul unui motoras. La bara la bara nu o sa simti limitarile si vei parea multumit, dar la altele da

 ericmario, on 03 februarie 2017 - 16:53, said:

Incearca sa vorbesti in nume propriu.

Nu cumva topicul se cheama Noua Dacie cu cutie de viteze automata?

Tu ai cumva Audi A8 si esti pasionat de discutiile de Logan sau ce?

 tfmercedez, on 03 februarie 2017 - 18:46, said:

Eu sunt sigur ca daca pe logan ar fi optional si tapiserie de piele , s-ar gasi clienti pentru ele.  
Important este ca avem de unde alege.  Poate vrea unu masina ieftina dar cu automata. Nu gasea la logan,  se ducea la  concurenta.


Exista optionala tapiserie de piele si costa 600 de euro.

 DannyMC, on 03 februarie 2017 - 20:11, said:

Sincer nu stiu! Nu am vazut si nici nu m-a interesat sa cumpar! Nu am vrut piele nici pe volan sau pe maciulia schimbatorului!


La mine a fost standard in pack securite- 390 euro: volan de piele, scimbator de piele, comenzi pe volan, cruise control si limitator de viteze, senzori spate la parcare, asistenta la plecarea in rampa (numai la mcv 0.9tce). Vi se pare mare pretul?

 tfmercedez, on 03 februarie 2017 - 19:59, said:

Piele adevarata, sau surogat/ "ecologica"?

Piele adevarata!!!
Pe mine nu m-a tentat nu de pret caci facea, dar nu-mi place pielea: vara daca esti in bermude iei foc de la pielea incinsa plus ca daca transpiri ai sa stai intr-o baltoaca caci pielea nu absoarbe apa ca materialul textil. Iarna ingheti ca e rece ca gheata. LA curbe daca esti in pantaloni lungi aluneci, etc...

Edited by cristian_e, 04 February 2017 - 10:42.


#513
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Dupa cum am mai spus deja, diferenta intre un Logan Laureate cu cutie easy-r fata de una manuala este de 500 euro. La fel, diferenta intre un Logan Prestige cu cutie easy-r fata de una manuala este tot de 500 euro. Fac aceasta precizare doar pentru o corecta informare a celor ce vor sa-si cumpere un Logan si nu de dragul contrazicerii cu orice pret.
A doua observatie. Din ceea ce stiu eu, nu exista nicio masina care costa sub 35.000-40.000 euro care sa aiba piele naturala. Chiar si la masinile de acest fel pielea naturala este pe lateralele si spatele scaunelor si pe tetiere. Partea pe care ne asezam pretioasele noastre dosuri nu este nicidecum din piele naturala. Singura piele naturala la un Logan de exemplu, este pielea celor ce se afla in masina. Si ca o parere strict personala: merita sa optezi pentru piele (naturala sau ecologica) doar daca ai scaunele ventilate. Si va mai rog sa nu pomeniti aici de Alcantara care nu este altceva decat un material compozit textil de o calitate exceptionala.

#514
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

 cristian_e, on 04 februarie 2017 - 10:52, said:

Exista si versiunea Prestige ce costa cu o mie de euro in plus ca ai si climatronic in plus pe langa easy R.
Daca compari cu o versiune mai slab dotata, da poate sa fie si o mid diferenta! Dar diferenta intre Prestige cu manuala si Prestige cu Easy-R este de 500.

 cristian_e, on 04 februarie 2017 - 10:52, said:

Daca tie ti-a placut easy-r asta e. Gustul e diferit de la om la om, dar in timp mai ales la depasiri in afara ai sa simti ca iti lipseste manuala, nu vei mai avea frana de motor, la polei si serpentine nu o sa fii chiar multumit cu aceasta cutie...
Bineinteles ca poti sa faci frana de motor! La fel si in depasire, cutia retrogradeaza la kick-down.

#515
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Plus ca are si mod manual.

#516
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 underb, on 04 februarie 2017 - 13:11, said:

Plus ca are si mod manual.

adica o struto-camila cu plus si minus puse pe dos...

P.S. Discutia tinde sa devine un fel de benzina vs diesel. Eu unul am ales manuala ca efectiv nu mi-a placut easy-r. Cel mai bine testati si vedeti daca va place.

#517
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu exista piele adevarata pe masinile din clasa asta. E doar musama (sau daca vreti piele ecologica sau leatherette cum zic englezii). Pielea adevarata este pe masini de peste 200k euro.

Edited by edi10000, 05 February 2017 - 09:44.


#518
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 edi10000, on 05 februarie 2017 - 09:43, said:

Nu exista piele adevarata pe masinile din clasa asta. E doar musama (sau daca vreti piele ecologica sau leatherette cum zic englezii). Pielea adevarata este pe masini de peste 200k euro.


Poate sa fie adevarata, dar mai slaba calitativ. Nu cred ca pentru musama te costa 600 euro.

#519
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu e piele naturala dar nici " musama " . https://www.4tuning....-la-z-8455.html

#520
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Dacia nu foloseste Alcantara. Este un material prea scump pentru tipul de masini produse. In grupul lor doar de la Megane GT in sus poti gasi materialul asta. Dacia chiar musama foloseste (numai ca nu este musamaua clasica pe care o stim cu totii, este adaptata pentru industria auto). Si nu sunt singurii care o folosesc...

#521
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
ma bag si eu ca musca in lapte :) pe sectiunea de recomandari auto, am deschis eu un topic despre loganul 1.5 dci easy-r. Eu am comandat noul Logan, in varianta Prestige, cu motorul 1.5 dci 90 CP si cutia Easy-R.

Am facut test drive cu acest motor si aceasta cutie si din punctul meu de vedere, merita diferenta de 500 de euro.

Voi deschide oricum un topic nou atunci cand imi va fi livrata masina, am inteles ca undeva pe la sfarsitul lunii februarie.

P.S. - ca sa raspund anticipat intrebarilor (pt ca am citit tot topicul) - DA, mi-am luat logan cu cutie robotizata. DA, a costat 12k de euro, si asta dupa reducere (era 13k). DA, e Dacie. DA, are stele putine la NCAP. NU, nu are 250 de CP.

De ce am ales-o?
Pt ca 5 ani de acum incolo sper sa nu bag bani in ea (ceea ce nu pot spune despre nicio masina SH, indiferent ca vorbim de Dacie sau alta marca).
Pt ca mi-a convenit oferta lor de finantare.
Pt ca mai am o rata la banca si vreau sa am bugetul cat mai predictibil, nu vreau sa mi se strice cine stie ce la masina si sa o tin pe bara o luna sau mai mult pana o repar.
Pt ca o va conduce si sotia, si e foarte usor de condus.
Pt ca consuma putin, foarte putin :)
Pt ca au schimbat si injectoarele alea de care ziceau unii ca sunt problematice (desi problema era cel mai probabil motorina bagata de la "baieti")
Pt ca e Euro 6.
Pt ca imi place design-ul (atat interior cat si exterior)
Pt ca e spatioasa.

Alta intrebare? :D

#522
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Ai ales foarte bine. Nu trec prin service ca surorile mai vechi. Am "servisat" MCV cu Easy-R având 80.000km pe bord fără probleme până acum la CV.
DA, vei schimba ambreiajul la fel de des ca la o cutie manuală. Nu de alta dar sunt identice deci se comportă la fel.
P.S. Te aștept la un control gratuit de primăvară când vrei - în București - iar cafeaua e din "partea casei". P.M.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate