Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Ungaria,primul stat care lupta fatis cu concernul agricol Monsanto

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
159 replies to this topic

#55
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Phobos, on 28 august 2015 - 15:38, said:

Asta ti-e "tabloidul":
UNIVERSITATEA TRANSILVANIA BRAŞOV
FACULTATEA DE ŞTIINŢE ECONOMICE ŞI ADMINISTRAREA
AFACERILOR SPECIALIZAREA MARKETING


REFERAT MARKETING ECOLOGIC
Organisme modificate genetic

E chiar mai rau.. Referat marketing?

Ai uitat sa mentionezi autorul: Marina Iunia Anul II Grupa 8102

esti de rasul curcilor bai nene... Posted Image

 anoniymus, on 28 august 2015 - 15:59, said:

Deci daca exista ADN, rezulta ca creierul "recunoaste" ADN-ul mancarii... hai ca e penibil rau, nici nu stiu de ce-mi pun mintea cu voi...

Edited by MrReason, 28 August 2015 - 16:10.


#56
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
da o parere personala nimic? numa baliverne din articole? un argument ceva?

#57
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 MrReason, on 28 august 2015 - 16:07, said:

nici nu stiu de ce-mi pun mintea cu voi...

Nici eu nu stiu de ce te mai complici.
Nu mai raspunde si paraseste subiectul.
Vezi ca MONSANTO mai are niste cercetari si ale lor sunt demonstrate, de ei :))))
Deci cine e penibil cine nu cauta s-au cine se minte ca sa nu isi strice cochilia falsa sub care isi gaseste linistea.

 paul_pablo, on 28 august 2015 - 16:08, said:

da o parere personala nimic? numa baliverne din articole? un argument ceva?

Parerea personala se stie, nimic modificat genetic pentru consum nu este sanatos.

#58
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006

 SCORILO-CORYLLUS, on 28 august 2015 - 15:51, said:

Pe mine intodeauna ma mira discutia cu Monsanto astia. Nu stiu de ce se fac vinovati sau nu, dar au incasari totale anuale de sub 15 miliarde de dolari. Da, e mult, dar daca te gandesti si informezi putin vezi ca Microsoft are 94 de miliarde, Samsung are 305 miliarde, Apple are 183 de miliarde, ExxonMobil 395 de miliarde, Boeing 90 de miliarde, BP 358 de miliarde.
Astia sunt toti giganti comparativ cu Monsanto astia, e greu de crezut ca respectiva firma poate influenta mai mult decat o fac ei.
Pare putin, ma mir si eu. Deoarece sunt boși in america si la ei statul subventioneaza puternic culturile de porumb.
Ia uitati http://economie.hotn...use-chimice.htm

#59
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 anoniymus, on 28 august 2015 - 16:10, said:

Deci cine e penibil cine nu cauta s-au cine se minte ca sa nu isi strice cochilia falsa sub care isi gaseste linistea.
Penibili sunt cei care care cred teorii conspirationiste imbecile, fara absolut nici o dovada... atunci cand pui in discutie credibilitatatea institutiilor UE dar te increzi in trepadusi gen mecinicopschi, nu prea ai cum sa fi considerat catusi de putin serios...

#60
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 anoniymus, on 28 august 2015 - 14:51, said:

...
Problema asta a fost evidentiata de un genetician care a colaborat cu un important medic in vederea gasirii acelei scantei care declanseaza cancerul.
S-a observat ca acum 100 de ani cancerul era o raritate, iar explozia asta din ultimii 40 de ani se datoreaza medicamentelor chimice, si mai nou a alimentelor modificate genetic.
...

Fara legatura cu subiectul topicului: datele de acum 100 de ani sunt complet irelevante in ceea ce priveste cancerul. Majoritatea populatiei nu ajungea la o varsta foarte mare si atunci probabilitatea ca aceasta boala sa se manifeste la ei era mai mica (unu sa zicem ca are 10% sansa sa faca cancer pana la 20 de ani, 20% pana la 30 de ani, 40 pana la 50 de ani si 80% pana la 70 de ani de viata, daca traieste doar 40 evident ca sansele sa moara de cancer sunt mai mici, dar asta nu inseamna ca nu facea daca traia mai mult).

#61
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 MrReason, on 28 august 2015 - 16:15, said:

Penibili sunt cei care care cred teorii conspirationiste imbecile, fara absolut nici o dovada... atunci cand pui in discutie credibilitatatea institutiilor UE dar te increzi in trepadusi gen mecinicopschi, nu prea ai cum sa fi considerat catusi de putin serios...

Deci chiar esti indoctrinat.
Eu nu cred in Menci, desi vad ca si el are aceleasi pareri ca altii mai buni decat el.
Institutiile europene si credibilitatetea lor.
Pe bune..., mai exista in 2015 oameni care cred in institutii si politicieni?

 un huligan, on 28 august 2015 - 16:17, said:

Cred ca nu m-am facut bine inteles. Sunt de acord cu ei.
Pe scurt : cine e de acord cu OMG e retard (zic eu).  
Ma intreb, daca astea ar fi aparut in vremea lui Einstein, ce ar fi crezut asta? Asta fara ironie.

Te indoiesti de credibilitate institutiilor europene, si mai ales de cuvantul lui MONSANTO?
Ba esti nebun asa ceva.....

Edited by anoniymus, 28 August 2015 - 16:23.


#62
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Vad ca multi sunt lenesi, nici nu se uita la link-uri...


A decade of EU-funded GMO research (2001 - 2010)
[...]
As with all new technologies, the potential risks and benefits
must be identified and quantified. On the basis of the precautionary
principle, the EU has developed research programmes
and practices to evaluate the risks and benefits to animal or
public health and the environment of GMOs
. Other international
organisations like the OECD follow the same principles, not only
to ensure consumer safety, but also to harmonise risk assessment
approaches and facilitate the international trade of agricultural
commodities and industrial products.
This is the second volume of results studying different aspects
of genetically modified organisms. It is part of an initiative of
research programmes and activities initiated 25 years ago
in
response to policymakers’ and public concerns regarding the
safety of the technology. The reader will note that recent projects
dealing with the development of new products and processes
based on GMO technology fully integrate safety assessments
in their conception, experimentation and development.

[...]

The main conclusion to be drawn from the efforts of more than 130 research projects, covering a period of more than 25 years of research, and involving more than 500 independent research groups, is that biotechnology, and in particular GMOs, are not per se more risky than e.g. conventional plant breeding technologies.
http://ec.europa.eu/...mo_research.pdf

ps. dupa cum se poate observa, site-ul incepe cu ec.europa.eu nu cu otv.ro. formula-as.ro, libertatea.ro si alte din astea... zic si eu, poate unii nu observa...
pps. I'm out

#63
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Gata m-ai convins :)))))

#64
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,084
  • Înscris: 10.04.2006

 anoniymus, on 28 august 2015 - 16:10, said:

Parerea personala se stie, nimic modificat genetic pentru consum nu este sanatos.
Si vaccinurile sunt toxice pentru ca asa a spus Olivia Steer, nu-i asa? :naughty:

#65
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 un huligan, on 28 august 2015 - 16:17, said:

Pe scurt : cine e de acord cu OMG e retard (zic eu).
Deci pe scurt eu sunt retard ca nu sunt de acord cu tine aii? Da se vede ca ti-ai folosit bine inteligenta si ai adus argumente valoroase in dezbatere...continua tot asa! Spor!

#66
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 Nenea Zap, on 28 august 2015 - 16:24, said:

Si vaccinurile sunt toxice pentru ca asa a spus Olivia Steer, nu-i asa? Posted Image

Nu devia vorbim de MONSANTO.

#67
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

 daniel_t115, on 28 august 2015 - 14:08, said:

Stai sa vezi cum il citeste cand e incarcat de pesticide, in urma a 7-8 tratamente chimice!
Cica un bun indicator si al alimentatiei ”smechere” este si  nivelul de  aglomeratie de la cimitire.
Uitati-va la evolutia numarului cazurilor de cancer in Romania. Asa pe ultimii sa zicem 5 ani.

Edited by Mitushpalanoiu, 28 August 2015 - 16:32.


#68
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 Mitushpalanoiu, on 28 august 2015 - 16:28, said:

Cica un bun indicator si al alimentatiei ”smechere” este si  nivelul de  aglomeratie de la cimitire.
Uitati-va la evolutia numarului cazurilor de cancer in Romania. Asa pe ultimii sa zicem 5 ani.

N-auzi ma ca acum traiesti prea mult si d'aia faci cancer?
Eu cred ca s-au gandit cum sa puna pe cale legala sursa letala cu sursa vitala, din care sa le rezulte ceva nasol.

#69
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009
OMG urile sunt criminale pentru ca vin din USA! Asta-i tot.
Oh My God!

#70
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 paul_pablo, on 28 august 2015 - 16:25, said:

Deci pe scurt eu sunt retard ca nu sunt de acord cu tine aii? Da se vede ca ti-ai folosit bine inteligenta si ai adus argumente valoroase in dezbatere...continua tot asa! Spor!

dupa cum vezi, nu dezbateam ci afirmam. si e parerea mea personala, poti sa te .... pe ea?  poti dar si reciproca e valabila.
spor o sa am.

Edited by un huligan, 28 August 2015 - 17:05.


#71
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Mitushpalanoiu, on 28 august 2015 - 16:28, said:

Cica un bun indicator si al alimentatiei ”smechere” este si  nivelul de  aglomeratie de la cimitire.
Uitati-va la evolutia numarului cazurilor de cancer in Romania. Asa pe ultimii sa zicem 5 ani.
Pesticidele sunt demonstrat cancerigene. OMG-urile scad considerabil cantitatea de pesticide la hectar. Sub 20% fata de plantele clasice.

 Rosebud09, on 28 august 2015 - 16:59, said:

OMG urile sunt criminale pentru ca vin din USA! Asta-i tot.
Oh My God!
E un topic cu OMG-uri pe "dezbateri", la "agricultura". Daca se doreste, se muta si acesta si dezbatem acolo.

#72
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eUd9rRSLY4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

GMO sunt numite semintele mortii, arma de multi-pluri-xenocid global, declanseaza cancer atat localizat cat si generalizat in cateva zile, distrugerea sistemului imunitar, distrugerea oragnelor interne si a tractului digestiv, etc., etc., modifica la randul lor genele bacteriilor, organismelor, animalelor si oamenilor, provoaca sterilitate la ambele xexe, duc la disparitia vietii pe Pamant.

In plus, in general plantele modificate nu au gust, nu au nutrienti, sunt toxice, se strica repede si au nevoie de o cantitate de +/- 9 X mai mare de pesticide, fungicide, iebicide, care sunt la randul lor otravitoare, dezvolta direct si indirect boli ale plantelor f grave care distrug culturi intregi, inclusiv prin afectarea bacteriilor din sol, afecteaza si distrug culturile alaturate care sunt practic imposibil de protejat de infestare, contribuie la disparitia semintelor naturale si reduc posibilitatea de a repara ceva in viitor.
Bolile aparute la animale forteaza utilizarea de antibiotice, care la randul lor distrug mitocondriile celulare, distrug sistemul imunitar, genele, omoara organismul.

Majoritatea fructelor si legumelor nu mai au gust.
Dupa 2001, destul de repede piata a ajuns dominata de produse GMO, si unele variante naturale chiar au disparut din piata, iar disparitia semintelor este deja un xenocid.
Nu se mai gaseste pepene turkestan cu gust bun de ~ 15 ani.
Piata este plina de mere fara gust bun, care se si strica - devin rele la gust in cateva ore.
La fel, a devenit o problema sa gasesti morcovi buni la gust (se gasesc deja greu).
La rosii este iar catastrofa, sunt f greu de gasit unele bune.
Este valabil pt. foarte multe fructe, legume, seminte, cereale.
Au aparut boli care afecteaza grav arborii de cacao si multe alte culturi.
Sute de specii de seminte, alune, cereale, fructe, legume, nu mai au guist bun, sau au unul foarte slab, iar bolile au scazut productia unora f. mult.
Cine afirma ca nu intelege/vede/simte diferenta, are handicap extrem de sever, altfel nu se poate justifica reactia lor.

Edited by loock, 28 August 2015 - 17:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate