Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Ungaria,primul stat care lupta fatis cu concernul agricol Monsanto

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
159 replies to this topic

#109
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postkingsky, on 29 august 2015 - 05:52, said:



renumita saminta de scandal neaosa ca altceva
Chiar exista , au seminte care acum nu se mai gasesc si le înmulțesc sa nu dispară soiurile  .

#110
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,133
  • Înscris: 03.07.2008

View Postcatalina1, on 28 august 2015 - 21:48, said:

Toate? Posted Image



Iti raspund printr-un citat:

View PostPhobos, on 28 august 2015 - 22:48, said:

Selectia artificiala sau chiar si hibridizarea, nu inseamna modificare genetica, e o diferenta ca de la cer la pamant.



#111
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Posttfmercedez, on 28 august 2015 - 13:41, said:

nu indeplineste anumite standarde de calitate, graul avand niste boli.
are pe dracu'
trebuie doar etichetă ungurească
la fel şi pe gaz...de ce crezi că e 500 la noi faţă de 380 la nemţi?  şi încă se mai aliniază!!!!(noi...la dublul lor...c'aşa-i la tăntălăi)
pe energie eco .. aia pe care o plăteşti tu biet tăntălău să o exporte cine trebe...
pe energie neeco
petrol... la pompele austriece e mult mai bun decît la prăpăditele noastre...care-s tot ale lor.
...şi ce a mai avut ţara asta plină de tăntălăi.... dacă scrie pă pungă kukorica e ok porumbu' nostru!! dacă nu...nu!

Edited by sarac.lipit, 29 August 2015 - 07:40.


#112
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Posthoria66, on 28 august 2015 - 14:19, said:



Ba, házi kenyér (paine de casa) din Secuime ii a mai buna .... Posted Image.

Putin offtopic ca sunt curios.
Ce nu e mai frumos, mai bun si mai stralucit la voi mai horia mai? Am mancat paine dinaia de ocupai toata masa si nu m-o dat pe spate :(
Daca e asa frumos in Tinutul Secuiesc si in Ungaria, tu de ce stai in Bucuresti?

#113
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostVelaxa, on 29 august 2015 - 07:42, said:

Daca e asa frumos in Tinutul Secuiesc si in Ungaria, tu de ce stai in Bucuresti?
In sufletul lui vrea sa se stea in Banat...da ii e groaza sa se mute...sa care mobila etc.Posted Image  ii place si pita de aici...

#114
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
Interesant ca nimeni nu vorbeste despre efectele consumului de carne de la animale modificate genetic?
Mancam porc si nu mistret, vaca si nu bour, oaie si nu muflon, etc    Aceste organisme modificate genetic cum de nu sunt daunatoare?

#115
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai cica sunt .  Da nu ne tine nimeni la curent , si oricum in era moderna nici nu ai alternative , poate doar in creierii muntelui  dar nici acolo nu mai este totul  suta la suta pur natural .

#116
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postbullterrorist, on 29 august 2015 - 08:25, said:

Interesant ca nimeni nu vorbeste despre efectele consumului de carne de la animale modificate genetic?
Mancam porc si nu mistret, vaca si nu bour, oaie si nu muflon, etc Aceste organisme modificate genetic cum de nu sunt daunatoare?

Pai sunt si astea.
Subiectul era despre cereale si MONSANTO.
Un mare medic chirurg de la Floreasca a spuc ca puiul din comert injectat cu hormon feminin de cretere, produce aparitia fibromului la femei, si dereglarea pancreasului la barbati.
Daca esti interesat deschide subiect separat, mai da cautari pe gogu si vezi tu la ce idei ajungi.

#117
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O idee puteti sa va faceti  despre chimicalele astea conservante si alte panarame din  mancarurile moderne daca stati de vorba cu un ...gropar .Cam cum arata dupa 7 ani un decedat . Per total  aproape ca sunt neputreziti fata de alte vremuri , scuzati de exemplu dar e real  si aflat de curand de la cineva .

#118
nguyen

nguyen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 05.02.2012

View PostgingisKHAN2015, on 28 august 2015 - 13:55, said:

Eu zic ca a mai buna pita din lume e asta a noastra de Banat . Mai gustoasa ca painea de Pecica  ( Arad )  nu exista-n lume  cat o-ti umbla . Posted Image

Cea mai buna paine am mancat in Tulcea, si nu era doar parerea mea.

#119
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
Monsanto poate fi acuzat mai degraba de practici anticoncurentiale:

ei produc pesticide foarte eficiente (omoara orice buruiana din culturi, nu este nevoie sa torni cu galeata si sa faci stropiri repetate cum se intampla la pesticidele clasice) si produc seminte din care cresc plante ce nu absorb pesticidul respectiv si nu sunt afectate de el. Insa semintele produse de aceste plante nu vor germina deoarece embrionul exprima o gena ce impiedica cresterea sa.  Folosind semintele si pesticidele lor ai un avantaj foarte mare pe piata dar esti client captiv deoarece nu poti cumpara seminte din alta parte si nici nu poti folosi semintele tale in anul urmator. Concurenta a devenit disperata si a scos tot felul de povesti pe care publicul needucat le crede.

Rezistenta la daunatori: plantele respective produc (in frunze mai ales dar si in alte parti daca este nevoie) insecticide naturale care le apara de insecte sau alte nevertebrate. Situatia nu e noua: cartoful produce solanina in partiile verzi, substanta este absenta in tuberculi si ei pot fi consumati dar incercati sa mancati fructe de cartof si va canta popa.

#120
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postbullterrorist, on 29 august 2015 - 08:43, said:

Concurenta a devenit disperata si a scos tot felul de povesti pe care publicul needucat le crede.
Nu te minti singur.
Mofificare semintelor s-a facut genetic, deci nu alte povesti adormitoare pe care le crezi tu.

#121
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postnguyen, on 29 august 2015 - 08:43, said:


Cea mai buna paine am mancat in Tulcea, si nu era doar parerea mea.

Da de a noastra ai mancat ? Ca sa stim daca e buna comparatia .

#122
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postdon_dannielo, on 29 august 2015 - 06:06, said:

N-a mai fost stirea asta si acum 1-2 ani?

A, cum sa nu. De fapt, balaria asta cu pretentii de "stire" e preluata si republicata de tot felul de situri/bloguri dubioase tot la 1-2 ani, in bunul spirit al dezinformarii pe internet. Manipulare de cea mai joasa speta, praf in ochi pentru fraierii creduli. Astfel "stirea" apare in 2011:

http://articles.merc...orn-fields.aspx

Apoi in 2013:

http://www.nationofc...gain-1377179931

Si in 2015:

http://investmentwat...ied-corn-crops/

Astea-s doar cateva exemple, duma asta fiind preluata de multe bloguri de-astea de "activisti", de mai multi ani incoace. Iar colegu' sudor austro-ungar airbag face din vrajeala asta topic pe softpedia, adaugand duma cu "ungaria - primul stat care arde malaiu' imperialistilor capitalisti rai" pentru ca, ungaria e miezu', no. 1, alfa & omega, se stie. Posted Image

Daca ar fi sa credem aberatiile aparute de mai multe ori, in ani diferiti,in articolele alea, inseamna ca ungurii planteaza porumb modificat genetic pe mii de hectare, apoi ii dau foc, in anul urmator iar planteaza si iar dau foc, si tot asa. Ca-n bancu ala cu "ase, feri, da foc" Posted Image

Edited by Mr_Who, 29 August 2015 - 08:57.


#123
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007

View Postanoniymus, on 29 august 2015 - 08:47, said:

Nu te minti singur.
Mofificare semintelor s-a facut genetic, deci nu alte povesti adormitoare pe care le crezi tu.

Eu am o hartie pe care scrie ca am facut o facultate de biologie si nu la privata sau la ff, am facut niste cursuri de genetica si nu am avut 5 la examene, am lucrat cu organisme modificate genetic nu "am citit pe net".
Tu?

#124
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postbullterrorist, on 29 august 2015 - 09:03, said:

Eu am o hartie pe care scrie ca am facut o facultate de biologie si nu la privata sau la ff, am facut niste cursuri de genetica si nu am avut 5 la examene, am lucrat cu organisme modificate genetic nu "am citit pe net".
Tu?

Eu am terminat ingineria transporturilor, dupa ce am terminat academia de politie.
Gandesc practic ca un inginer si suspectez orice ca un "politist" de la cercetari penale.
Plus ca am o gramada de prieteni la medicina implicati in proiecte despre aparitia cancerului in organism, si surpriza e ca genetica si chimicalele excesive din medicamente sunt principalii factori ai "exploziei" celulelor canceroase.

Edited by anoniymus, 29 August 2015 - 09:07.


#125
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostgingisKHAN2015, on 29 august 2015 - 09:09, said:

Am onoarea sa te salut atunci camarade anonymus ! ( chiar daca suntem ministere diferite )  ! Posted Image

De ce tu esti la ministerul justitiei?
Lucrezi la ANP?

Edited by anoniymus, 29 August 2015 - 09:24.


#126
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nope . M.A.P.N  !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate