Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Oala cu bunatati, o tzeapa tipic romaneasca

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
66 răspunsuri în acest subiect

#55
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
Eram la un restaurant si vad acolo risotto si mai jos de el ceva orez, o intreb pe chelnerita ca nu-s acelasi lucru oare? Si tipa sta si se gandeste! A, nu, ca risotto e si cu legume si alte d-alea, deci e altfel reteta.

#56
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 458
  • Înscris: 17.08.2011

View Postrinser, on 24 august 2015 - 10:48, said:

Da, inclusiv painea mi-o coc singur. Nu vad ce-i asa mare scofala. Doar o mancare mai sofisticata cu multe etape iti ia o ora, majoritatea 20-30 min.

On-topic: nu citisem toate paginile. Problemele pe care le ai cu genunchii sunt cel mai probabil din cauza greutatii. La greutate crescuta genunchii sunt veriga slaba.
Deci ce ti-ar trebui ar fi in primul rand sa renunti imediat la a cumpara mancare gatita! Orice restaurant cauta metode de a face mancarea cat de cat gustoasa si cat mai ieftina. Asta inseamna adaos de aberatii gen glutamat si obligatoriu grasime. Grasimea face mancarea savuroasa.
In primul si in primul rand incerci sa-ti rezolvi problemele emotionale (de acolo mananci ca sa compensezi) dupa care iti schimbi incetul cu incetul dieta. Nu vei putea imediat, o iei incet. Si nu tii dieta sau regim, ci iti schimbi permanent obiceiurile alimentare.
Daca o vei tine tot asa vei ajunge la invaliditate! Canneloni cu gorgonzola e ultimul lucru de care ai nevoie!


View Postrinser, on 24 august 2015 - 10:48, said:

Da, inclusiv painea mi-o coc singur. Nu vad ce-i asa mare scofala. Doar o mancare mai sofisticata cu multe etape iti ia o ora, majoritatea 20-30 min.

On-topic: nu citisem toate paginile. Problemele pe care le ai cu genunchii sunt cel mai probabil din cauza greutatii. La greutate crescuta genunchii sunt veriga slaba.
Deci ce ti-ar trebui ar fi in primul rand sa renunti imediat la a cumpara mancare gatita! Orice restaurant cauta metode de a face mancarea cat de cat gustoasa si cat mai ieftina. Asta inseamna adaos de aberatii gen glutamat si obligatoriu grasime. Grasimea face mancarea savuroasa.
In primul si in primul rand incerci sa-ti rezolvi problemele emotionale (de acolo mananci ca sa compensezi) dupa care iti schimbi incetul cu incetul dieta. Nu vei putea imediat, o iei incet. Si nu tii dieta sau regim, ci iti schimbi permanent obiceiurile alimentare.
Daca o vei tine tot asa vei ajunge la invaliditate! Canneloni cu gorgonzola e ultimul lucru de care ai nevoie!
Daca tot trebuie sa dau explicatii despre viata mea, am 40 de ani, 1.74 m si 63 kg. La haine port 38 (masuri eurpoene), adica 42 romanesc, deci zic ca sunt ok pentru varsta mea, si as fi ok si pentru o fata de 20 de ani. Deci cel mai probabil problemele cu genunchii sunt din cauza hiperpresiunii rotuliene externe pe care o am din nastere, care a dus in timp la leziuni de cartilaj, diagnostic certificat de altfel de cei mai buni chirurgi din tara. Dar daca tu zici ca sunt grasa ok, fiecare cu gusturile lui...

Iar on-topic, apropos de firma asta, Oala cu Bunatati, unul din motivele pentru care mi-a placut de ei la inceput era ca nu gateau deloc gras, gateau chiar oarecum dietetic. Produse gen vegeta sau delikat, care contin monoglutamat de sodiu, nu au pus niciodata si nu pun nici acum.  Dar acum spre sfarsit calitatea scazuse serios,  se simtea din ce in ce mai mult ulei in unele produse. Cannelloni ii placeau fetitei mele la inceput, de asta ii luam, acum spre sfarsit nu i-a mai vrut... nici una dintre noi nu baga in ea ca porcul, desi sincer nu vad relevanta... dar in fine...
Varianta cu o doamna pensionara imi surade din ce in ce mai mult, sau as putea sa vorbesc cu bona sa stea 2 ore in plus de 2 ori pe saptamana si sa o platesc in plus, in fine, oricum e o idee buna, multumesc mult pentru sfaturi... si pofta buna tuturor. Posted Image

Editat de Mirela2012, 24 august 2015 - 14:08.


#57
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.749
  • Înscris: 02.07.2010
@Mirela2012,dacă bona se pricepe cât-de-cât la gătit(adică face mâncare pe gustul vostru-tu și familia ta),îi mai dai în plus(bani)și să gătească ea.
Dar,pentru a fi sigură că gătește pe gustul vostru,îi spui să gătească conform indicațiilor tale.
Oricum cred că vei sta și tu la bucătărie cu ea când gătește,deci vei putea să o ghidezi pe parcurs.
Bineînțeles condiții stabilite din start,să nu trăiască cu impresia că ești cicălitoare.

Sau poate găsești altă firmă de catering,până poți aplica soluția cu bucătăreasa la domiciliul clientului.

Editat de ascended, 24 august 2015 - 14:18.


#58
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttzaq93, on 24 august 2015 - 09:27, said:

Tot mai buna e shaorma.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/peyNHCRLWRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si mai on-topic: cauta pe cineva care a lucrat in domeniu, care e pensionara/somera si care poate face si cumparaturile. La foamea de locuri de munca din Romanistan e imposibil sa nu gasesti pe cineva. Poti apela la o firma de recrutare, ca sa-ti faca o prima triere, apoi alegi din cele 2-3 ramase pe cea care ti se pare mai OK.

Editat de crouchot, 24 august 2015 - 20:45.


#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.513
  • Înscris: 04.05.2006

View PostPlaton, on 24 august 2015 - 08:37, said:

Poate ca este momentul sa va apucati de gatit, este o activitate amuzanta si foarte recreativa, in final, fiecare poate deveni un Masterchef, si va asigur ca nu este greu, si veti avea mancare proaspata, cu ingrediente alese, nu ma indoiesc ca veti avea parte de multe satisfactii, si veti fi si foarte apreciata in familie.
Curaj!

View Postitzi-bitzi, on 24 august 2015 - 08:40, said:

Tie nu-ti prea place sa gatesti, asa-i?

View Postgigi_4476, on 24 august 2015 - 08:40, said:

apuca-te si gateste, daca tot ai bona la copil... tu ce faci, doar freci menta  ?
atitudine de prost gust a tuturor celor citati. Sa va fie rusine. Nu conteaza motivele pentru care cineva comanda in mod curent la o firma de catering. Poate nu se pricepe, poate nu are timp, sau poate pur si simplu nu are chef sa gateasca.  Femeia a aratat problemele pe care le-a intampinat cu un furnizor de produse/servicii, iar voi, in loc sa condamnati atitudinea alora, sau pur si simplu sa nu va bagati in seama daca nu o credeti, faceti ca aia din satul ala batut de soarta din Vaslui, care condamna vixtima unui viol si ii apara pe violatori.

Voi gatiti?

View PostMizu, on 24 august 2015 - 13:23, said:

Eram la un restaurant si vad acolo risotto si mai jos de el ceva orez, o intreb pe chelnerita ca nu-s acelasi lucru oare? Si tipa sta si se gandeste! A, nu, ca risotto e si cu legume si alte d-alea, deci e altfel reteta.
risotto e altceva decat un orez fiert sau un pilaf. Nu stia ea sa iti explice de ce, dar avea dreptate.

#60
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.692
  • Înscris: 22.10.2002
Domnu moderator, te-oi numi dumneata Richelieu, dar am sa te rog respectuos sa nu te transformi in justitiar de forum, daca vrei sa te iau si eu la bani marunti, mi-as permite sa iti spun ca la postul ala denigrator era de bun gust sa oferi un drept la replica si firmei incriminate, nu sa ne mascaresti pe noi, care am avut intentii bune stimate domn, nu consider ca am jignit pe doamna respectiva, am dat un sfat de bun gust, nu este nimic rau sa gatesti, este mai rau cand cazi in ciorba, precum musca.

Editat de Platon, 24 august 2015 - 22:06.


#61
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.513
  • Înscris: 04.05.2006
Pai si nu i s-a oferit firmei drept la replica?
Si oricum, as fi avut tot respectul daca ai fi spus asta de la inceput, in loc sa indemni omul sa faca ceva ce nu vrea/poate sa faca. Ce...eu daca nu sunt multumit de cum imi repara cineva masina, trebuie sa invat mecanica auto?
Sau tu crezi ca gatitul e la indemana oricui?

#62
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postrichelieu, on 24 august 2015 - 22:01, said:

Pai si nu i s-a oferit firmei drept la replica?
Si oricum, as fi avut tot respectul daca ai fi spus asta de la inceput, in loc sa indemni omul sa faca ceva ce nu vrea/poate sa faca. Ce...eu daca nu sunt multumit de cum imi repara cineva masina, trebuie sa invat mecanica auto?
Sau tu crezi ca gatitul e la indemana oricui?

Daca eu pot sa fac un risotto gustos, o poate face oricine, haide ca totusi gatitul nu este mecanica auto,unde ai nevoie de multe abilitati, si te rog sa ma crezi, nu am vrut sa o jignesc pe doamna, mi-am permis un simplu sfat, nimic mai mult, intamplator, am mers in multe locuri unde se gateste, de asta am spus ceva de restaurantele de top, aveam vreo cativa dintre ei clienti permanenti, si de multe ori am fost invitat sa mananc acolo, dar am refuzat politicos pe motiv de dieta, dar asta nu inseamna ca TOATE sunt asa , poate am avut eu cateva experiente nefericite, si nu generalizez, in fine, daca asa consideri domnia ta, "sa ne fie rusine"

#63
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.103
  • Înscris: 18.03.2015
Fi-v-ar oala sa va fie! Am mancat trei castroane de ciorba de fasole azi, si tot mi-e foame.

#64
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View PostPuferiu3, on 24 august 2015 - 22:12, said:

Fi-v-ar oala sa va fie! Am mancat trei castroane de ciorba de fasole azi, si tot mi-e foame.

Banuiesc ca restul familiei doarme noaptea asta prin vecini sau la neamuri, no?Posted Image

#65
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.178
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMirela2012, on 24 august 2015 - 08:50, said:

Pai da, recunosc ca trebuia sa le dau papucii mai demult... Posted Image Da am zis ca suntem oameni si toti gresim...
De data asta nu mai e vorba de greseala ci de nesimtire crasa...
Si eu zic ca sunt scumpi, nu erau asa la inceput, dar treptat au tot scumpit... in paralel cu scaderea calitatii...
M-am gandit si eu la o doamna pensionara... nu e vorba de mine ci de copil in primul rand, sa aiba mancare buna si variata, o sa investighez posibilitatea, sa vad cat ar costa asa... Posted Image

Poate gasesti pe cineva care poate face pe bona si va gateste de cateva ori pe saptamana mancare adevarata!Posted Image
Sanatate maxima......

#66
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 458
  • Înscris: 17.08.2011

View Postxmanyacs77, on 25 august 2015 - 05:04, said:

Poate gasesti pe cineva care poate face pe bona si va gateste de cateva ori pe saptamana mancare adevarata!Posted Image
Sanatate maxima......
Multumesc mult!

Referitor la dreptul la replica, din ce vad aici oricine poate comenta. Iar din experienta voastra ce anume ar putea comenta o firma care v-a tzepuit? In principiu, ca nu v-a tepuit. Putine isi recunosc (si indreapta) greseala. In acest caz, si repet asta, nu e vorba de o "greseala" de genul am pus prea multa sare in mancare, sau nu mi-a iesit buna, ci au trimis in mod deliberat un produs alterat. Nici macar nu s-au chinuit sa ascunda asta, salata a venit rece, clar scoasa de la frigider, in conditiile in care se lauda ca gatesc numai in functie de comenzi. Probabil au facut o tona cand au lansat promotia, au bagat-o la frigider si au trimis-o peste 3-4 zile cand aveam eu data de livrare. Asta fiind numai ultima magarie dintr-un sir lung.  In ceea ce priveste postul meu initial, nu mi se pare chiar asa denigrator, eu m-am straduit sa fiu cat mai obiectiva in relatari si nu m-am apucat sa spun chestii de genul "am bolit 3 zile dupa salata beouf", pentru ca nu ar fi adevarat. Tot ce am scris e adevarat, nu rog pe nimeni sa ma creada, fiecare face asa cum crede. Exista posibilitatea sa comanzi o data de la ei si sa fie ok mancarea, eu insa pentru ca am luat de multe ori si de mult timp, nu am putut sa nu observ cresterea nejustificata a preturilor, scaderea calitatii si cantitatii, insoltenta crescanda a personalului, promotiile mincinoase si lipsa totala de respect. Chestiile astea se observa in timp... si de asta si sunt asa dezamagita, pentru ca mi se pare normal sa nu iti bati joc de clientii fideli. In rest, eu nu opresc pe nimeni sa comande de la ei, logic...

#67
jecinci

jecinci

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 24.10.2007

View Postadisz, on 24 august 2015 - 09:04, said:

Cum se schimba vremile!
A fost odata cand o femeie risca sa ramaie fata batrana daca nu se pricepea la tainele bucatariei.
Azi,femeile de succes au bone,firme care le impacheteaza frumos laturile vandute pe post de mancare.
Pacat de copii,care vor creste fara sa stie ce este o mancare adevarata.

Acum e o vreme cand lumea normala stie sa scrie. Ai grija ca de la stat cu capul in oala faci condens pe creier. Acum e o vreme cand de la misoginism ajungi un labar batran, flamand si fara copii care sa il ingroape.

Editat de jecinci, 17 martie 2016 - 10:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate