Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Omagiu marei doamne a comunismului stalinist, tovarasa Ana Pauker

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
596 replies to this topic

#271
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Marcel_P, on 22 august 2015 - 14:34, said:


Mult succes colega! S-auzim numai de bine! De binele făcut de tov. Ana Pauker! Posted Image

Oare nu-ti scapa ceva din vedere?
Nimeni nu vede ca Ana Pauker a facut bine, nu romanilor, nu comunitatii evreiesti, nu colegilor romani, comunisti bastinasi, necontaminati de virusul Stalinist.
Ce mai... E greu de gasit ceva care sa se numeasca "Testamentul Anei Pauker"
Dar dece sa ma hazardez eu ?
Il avem pe Tismaneanu, care nu-i asa, a avut cam 3 ani sa scrie la Snavov lac 2 sau 3 fel de fel de aberatii despre perioada comunista.
si zice el "


Supranumita „Pasionaria Balcanilor”, Ana Pauker  a fost o comunista convinsa, o iluminata a religiei politice bolsevice, a militat in Comintern  cu pasiune, a servit scopurile stalinismului fara rezerve.. Ca atatia alti comunisti est si central europeni, evrei la origine, de la Rudolf Slansky la Jakub Berman, de la Matyas Rakosi la Jozsef Revai, de la Iosif Chisinevschi la Roman Zambrowski, Ana Pauker a aderat la viziunea transnationala a bolsevismului, a imbratisat teza lui Stalin conform careia „piatra de incercare a internationalismului proletar este atitutidinea fata de Uniunea Sovietica”.

Si mai zice D-l Tismaneanu aici...........

Alinierea totala la aceasta pozitiei, a insemnat iesirea din conditia originara, parasirea deliberata a identitatii evreiesti (nu neaparat religioase). A-i atribui secrete aspiratii sioniste Anei Pauker ar insemna sa proiectam asupra ei lumina inselatoare a mitului. Nu, nu a fost o sionista, a fost o stalinista [...]
Sincer sa fiu, nu stiu ce inseamna „o buna evreica”. La un moment dat, in Biroul Politic, Ana Pauker a insistat asupra tratarii diferentiate a evreilor in malaxorul „luptei de clasa”.  Spunea ea ca nu trebuie uitat ca in timpul razboiului evreii fusesera victime colective, fara un regim special pentru burghezia evreiasca. Ulterior, aceasta pozitie a fost invocata de catre Gheorghiu-Dej drept cap de acuzare impotriva Anei Pauker, stigmatizata pentru „nationalism evreiesc”.  De asemenea, Ana Pauker a incurajat, in 1949-1950, tendintele de emigrare catre Israel. Dar a facut-o, neindoios, in consens cu linia Kremlinului.

si aici :

Nu cred ca Ana Pauker a fost animata de vreun patriotism evreiesc. Dar nu si-a ascuns originea si nu a facut un secret din faptul ca avea rude in Israel (fratele ei, revenit din Israel, locuia la ea). Nu a rostit vorbe veninoase la adresa institutiilor evreiesti precum un Chisinevschi ori o Ghizela Vass. Eliminarea ei din conducerea PMR a fost direct legata de intensificarea antisemitismului lui Stalin, de exacerbarea complexelor paranoice ale acestuia.

Acum eu ca sa cred....? ca a fost o vitcima a antisemitismului  rusesc??

#272
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Cum dracu sa nu fie si asta victima a antisemitismului? Deja ne-am obisnuit.
Si ala tismaneanu o fi stiind el ce scrie, de la tac-su.

#273
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 vio69a, on 22 august 2015 - 12:12, said:



Dragul meu, sionism nu este o organizatie.
Nu te mai sceme cu ce nu stii
Nu satanista si nu stalinista.
este o miscare de aspiratie, este o miscare ideologica, pe care unii evrei au adoptat-o altii nu.
Este o miscare de emancipare nationala care practic s-a terminat in 1948 cu infiintarea Statului Israel, telul lor.
Evreii de de azi se ascund in spatele lui si il repromoveaza doar pentru ca doresc mai mult teritoriu, pentru ca aduce mari benefici materiale, nu are legatura cu patriotismul.
Poti fi patriot israelian sa mori in razboi, fara a fi sionist.
Asa-i Salomee??

Regret ca trebuie sa te contrazic.

Sionismul nu se opreste la 15 mai 1948
.
Sionism inseamna, sa faci Alyia, sa te reintorci in patria strabuna,

Sionism inseamna, sa muncesti pentru a o construi,

Sionism inseamna, sa-ti iubesti tara,

Sionism inseamna, oricat de greu este sau va fi, sa nu parasesti aceasta tara,

Sionism inseamna, sa fi mandru de tara ta,

Sionism inseamna, sa-ti cresti copiii in spiritul dragostei de aceasta tara,

Sionism inseamna, sa-ti slujesti tara cu arma in mana,

Sionism inseamna, sa fi gata sa-ti dai viata pentru tara…

Asa am vazut si vad eu Sionismul. Si asa am simtit dintotdeauna.
Si ca mine, majoritatea.
Care nu vad in spatele Sionismului, beneficii materiale...

#274
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Poate gresesc eu, dar nu cred ca subiectul topicului este ce este sionismul. Si ma indoiesc serios ca sunt prea multi pe aici carora sa le pese despre ce crezi tu ca e sionismul.

#275
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 salomee, on 22 august 2015 - 16:15, said:

Regret ca trebuie sa te contrazic.

Sionismul nu se opreste la 15 mai 1948
.
Sionism inseamna,


Este normal sa ma contrazici.
Normal este si a ai cat mai multa dreptate din punctul tau de vedere.

Doar ca din punctul meu de vedere, odata ce ai o tara si doresti un viitor sigur pentruu ea poti inlocu cu patriotis, la toate definiitile tale si ajungem la situatia corecta.

Ca sa spui ca "sionism este sa-ti iubesti tara.... sa fi gata sa-ti dai viata pentru tara.", jignesti pe cei ce si-au pierdut copii in apararea ei, crestini, druzi, beduini, musulmani, evrei nesionisti, care nu au facut-o pentru avantaje materiale ci pentru ca au fost patrioti....

Putin festiviste definitiile tale, Salomee...

si da, sionismul asa cum a fost gandit se termina in mai 1948.daca se vrea acapararea teritoriului pana la tara mare a lui Israel, atunci, da, operatia se face in spatele asa zisului sionism, vandut ca ideologie de data asta, cotropitoare

Salomee, eu te apreciez ca patrioata israeliana, ca cetateana israeliana si nu ca sionista

Edited by vio69a, 22 August 2015 - 16:36.


#276
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Am senzația că salomeica este vreun "rabinache" care își prezintă produsul la tarabă, dar nu vrea să ne spună tot adevărul, fie pentru că nu îl știe, fie pentru că nu vrea și refuză să îl știe, dar în orice caz "ne fură la cântar" cu conceptul ăsta de sionism, fie că o face conștient și intenționat, fie că nu. Hanna Rabinsohn pare-mi-se că era și ea zionistă, fiică de rabinache, și, din câte am auzit, nu puțin a slujit sionismul din postura ei de javră comunistă. Ăsta poate o fi un motiv real de a îi aduce omagii, dar nu de către români, ci de către yiddănii așkenazi, care oricum mulți nu au patria în Israel, că ei sunt cooptați de iudaism de pe drumul său spre Europa.

#277
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Iochanan, on 22 august 2015 - 16:33, said:

Am senzaţia că salomeica este vreun "rabinache"

stai linistit.
Daca nu stii, nu iti manifesta " senzatiile " ca o dai in bara.

Edited by vio69a, 22 August 2015 - 16:37.


#278
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 salomee, on 22 august 2015 - 16:15, said:

Asa am vazut si vad eu Sionismul. Si asa am simtit dintotdeauna.
Si ca mine, majoritatea. Care nu vad in spatele Sionismului, beneficii materiale...
Mdea, ai văzut cam greșit, dar drept este că tu nu faci parte din minoritatea care învârte adevărul,
toată chestiunea este că "inocenții" ăștia majoritari duc spate acea minoritate extremistă care se folosește de majoritari.
De-aia am și spus între ghilimele, că știu bine că acei "inocenți" numai inocenți nu sânt, ci oameni de rea credință,
care s-au făcut, se fac și se vor face părtași mai ales la ceea ce va încerca să facă sionismul, ceea ce evident
că îi va încărca cu toate problemele, culpele și consecințele în care sioniștii s-au băgat și se afundă tot mai tare.
Să pretinzi în ziua de azi, când adevărul se răspândește tot mai mult, în ciuda blocadei oculte a mass mediei,
că sionismul e conceptul ăla romantic pe care ni-l descriu "romanticii" nu mai este semn de inocență și nici de ignoranță.

<< Scopul final al franc-masoneriei este acela de a uni omenirea în frunte cu un conducător unic, antihristul. Același obiectiv îl urmărește și sionismul de astăzi, o ramificație a franc-masoneriei. Organizațiile masonice ajută în toate privințele sionismul. După cum afirmă liderii sioniști, crearea statului Israel în mai 1948 nu reprezintă decât primul pas spre realizarea unor sarcini mai „importante” ale sionismului, și anume – transformarea comunității evreiești într-o asociație mondială internațională. Misiunea evreilor este o „misiune la scară mondială”, misiunea „poporului evreiesc mondial”, care pretinde să domine peste toate celelalte popoare. (...)

Aspirația sionistă către un stat mondial corespunde în întregime prezicerilor biblice despre antihrist și dominația lui mondială. Antihristul este înfățișat în Biblie ca o personalitate istorică, ca o căpetenie de origine evreiască .... . Evreii, neprimind pe Hristos – adevăratul Mesia, venit în numele lui Dumnezeu-Tatăl, își așteaptă propriul „mesia” – pe antihrist, care va veni în numele lui însuși; pe acela îl vor primi, după cum a vestit Însuși Mântuitorul: „Eu am venit în numele Tatălui Meu, și voi nu Mă primiți; dacă va veni un altul în numele său, pe acela îl veți primi” (In. 5,43) (...)

Antihristul își va începe lucrarea pentru binele omenirii, în numele fericirii ei pământești, în unele privințe va căuta să imite în aparență pe Hristos, ascunzându-și sub masca bunătății răutatea ce fierbe înlăuntrul lui, setea de putere, îngâmfarea și ura față de Dumnezeu. La început el va căuta să fie plăcut omenirii: mai întâi, se va apuca să facă pace și lege dreaptă în întreaga lume; al doilea, se va îngriji de cei  sărmani și năpăstuiți; în al treilea, va face dreptate socială, așa încât după cum a arătat sf. Efrem Sirul – popoarele, văzându-i faptele bune și puterea, îl vor pune împărat și vor spune unul altuia: „S-ar mai găsi oare un alt om atât de bun și drept?”

În vederea unirii omenirii, antihristul va face unele reforme, ce vor părea bune oamenilor care nu trăiesc decât cu viața trupului. El va strânge în jurul său pe poporul iudeu, împrăștiat prin toate țările, ci va chema la el și întregul neam omenesc, făcând părtași ai săi și pe străini și făgăduind tuturor salvarea, pe când el însuși nu va putea scăpa. Potrivit învățăturii celor doisprezece apostoli, el va fi „amăgitorul lumii”, va veni, chipurile, ca „fiul lui Dumnezeu”, va face semne și minuni false, „și pământul va fi lăsat pe mâinile lui”. >>

(Arhim. Serafim Alexiev, Arhim. Serghie Jazadjiev, Ortodoxia și ecumenismul, p. 187-188)

#279
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 kyrre, on 22 august 2015 - 16:23, said:

Poate gresesc eu, dar nu cred ca subiectul topicului este ce este sionismul. Si ma indoiesc serios ca sunt prea multi pe aici carora sa le pese despre ce crezi tu ca e sionismul.


Nu gresesti, subiectul este altul, un subiect care delecteaza pe multi aici, o adevarata mana cereasca...

Dar, nu crezi ca este lipsa de politete sa nu raspunzi cand ti se pune o intrebare ?



L.E. Cred ca poti veni cu observatii asemanatoare si celor care au prins ocazia din zbor, si fac deja divagatii spre
franc-masonerie si antichrist...

Edited by salomee, 22 August 2015 - 17:07.


#280
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Un domn foarte infuriat, continua sa faca anapoda confuzii si sa emita pretentii ca Ana Pauker ar fi fost sionista.
Ghinin, domnul fie nu a citit, fia a citit si nu a inteles, si ne pune aici produs la taraba cu jumatate pret dar fara sa ne spuna ca este jumatate stricat

Ana Pauker a fost stalinista si numai stalinista.
nicidecum sionista.
Chiar daca a trimis spre Israel multi evrei.
desi putea sa o faca nu s-a gandit niciodata sa plece din tara

A fost groaznic de afectata de moartea lui Stalin, desi era deja in cadere politica.
A izbucnit inplans cand a aflat de la  Alexandru Moghioros, despre moartea celui care comisese cele mai oribile masacre si faradelegi imaginabile, intre care asasinarea propriului ei sot, Marcel Pauker, in timpul Marii Terori.

„Daca el nu murea, tu n-ai mai fi fost in viata”. Aceste cuvinte, sintetizeaza o biografie marcata de devotament, orbire, intransigenta, iluzii si multe, mult prea multe crime.
A fost atat de devotata,  incat crimele odioase staliniste le-a considerat o etapa necesara instaratrii noii ordini, noii ideologii.
are nu se vor repeta in viitor dupa consolidarea puterii...

De multe ori pe campul de lupta dusmanii se respecta.
Pentru vitejie, pentru devotament, pentri fairplay.
Posibil ca unele calitati ale acestei femei deosebite sa fii impresionat cu adevarat si adversari ai ei...

#281
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Pentru mine este inca de neinteles si halucinant cum cei mai mari netrebnici, scelerati, calai si jeguri ale istoriei fascineaza - dupa atatia ani si dupa atatea dovezi ale netrebniciei lor - o buna parte dintre romani...

Cred cu adevarat ca nu mai este nimic de facut cu tara asta.

Edited by sylvius, 22 August 2015 - 19:37.


#282
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 sylvius, on 22 august 2015 - 19:10, said:

Pentru mine este inca de neinteles si halucinant cum cei mai mari netrebnici, scelerati, calai si jeguri ale istoriei fascineaza - dupa atatia ani si dupa atatea dovezi ale netrebniciei lor - o buna parte dintre romani...

Cred cu adevarat ca nu mai este nimic de facut cu tara asta.


Nu numai romani.....
Toti marii istoriei, conducatori de armata sau politici, cercetatori sau oameni de stat, fascibneaza.
Pentru ca se sedimenteaza lucrurile si raman caracteristicile principale.
Darzenie, abnegatie, curaj putere de suferinta, optimism, sacrificiu , vedere cu bataie lunga....
Eu nu am toate astea.
Asa ca fascineaza oamenii care le au.
Fara sa fiu pro sau contra.
Imi place sa analizez.
si sa dau cezarului ce e al cezarului....
si calaului ce e al calaului

Edited by vio69a, 22 August 2015 - 19:45.


#283
nguyen

nguyen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 05.02.2012

 vio69a, on 22 august 2015 - 18:45, said:

Un domn foarte infuriat, continua sa faca anapoda confuzii si sa emita pretentii ca Ana Pauker ar fi fost sionista.

Sionista, nesionista... tot evreica era iar asta nu putem trece cu vederea. Crimele evreilor impotriva romanilor sunt o chestiune evreiasca si nicidecum o nefericita coincidenta.

Edited by nguyen, 22 August 2015 - 20:47.


#284
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 nguyen, on 22 august 2015 - 20:47, said:

Sionista, nesionista... tot evreica era iar asta nu putem trece cu vederea. Crimele evreilor impotriva romanilor sunt o chestiune evreiasca si nicidecum o nefericita coincidenta.

Poate ai dreptate -asa si  crimele romanilor impotriva romanilor ar trebui sa fie o prblema romaneasca....dar nu este.....
Hai sa o luam babeste.
din 1000 de membrii de partid cati avea PCR in ilegalitate si apoi in 1944, 800 erau evrei.
Dar apoi, in fiecare an s-au adunat zeci de mii, zeci si zeci de mii pana in 1989.....
Asta e o problema romaneasca .
Dar trebuie sa ai curaj sa o privesti in fata si sa te confrunti cu ea.
Dar nu...
Normal, sunt implicati tatii si bunicii nostrii.
Asa ca hai cu toporul la crengile din varf si nu de la baza buruienii...

Nu, nu este corect
Nu este corect ca sa scriu negativ despre evrei cand am ce scrie negativ si sa primesc like, iar daca scriu  lucruri bune cand gasesc lururile bune sa fiu injurat...
Daca asta este rezultatul dupa 25 de ani de democratie....mai bine ramaneam in dictatura comunista....

#285
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 vio69a, on 22 august 2015 - 21:23, said:


Poate ai dreptate -asa si  crimele romanilor impotriva romanilor ar trebui sa fie o prblema romaneasca....dar nu este.....
Hai sa o luam babeste.
din 1000 de membrii de partid cati avea PCR in ilegalitate si apoi in 1944, 800 erau evrei.
Dar apoi, in fiecare an s-au adunat zeci de mii, zeci si zeci de mii pana in 1989.....
Asta e o problema romaneasca .
Dar trebuie sa ai curaj sa o privesti in fata si sa te confrunti cu ea.
Dar nu...
Normal, sunt implicati tatii si bunicii nostrii.
Asa ca hai cu toporul la crengile din varf si nu de la baza buruienii...

Nu, nu este corect
Nu este corect ca sa scriu negativ despre evrei cand am ce scrie negativ si sa primesc like, iar daca scriu  lucruri bune cand gasesc lururile bune sa fiu injurat...
Daca asta este rezultatul dupa 25 de ani de democratie....mai bine ramaneam in dictatura comunista....


din 1000 de membrii de partid cati avea PCR in ilegalitate si apoi in 1944, 800 erau evrei.

Nu stiu de unde scoateti voi datele astea, care tot repeta ca PCR si comunismul in general, au fost aproape
in exclusivitate al evreilor.

Eu am cautat si descoperit alte date :

Baza electorală a PCR, care se poate estima după baza electorală a BMT, era mai mult în Ardeal și Banat (regiunile cele mai industrializate ale României) și din această cauză PCR avea un pronunțat caracter multietnic, românii reprezentând mai puțin de un sfert din membrii săi în 1930 - distribuția pe naționalități era: maghiari 26%, români 23%, evrei 18%, ruși și ucraineni 10%, bulgari 10%).

https://ro.wikipedia...Comunist_RomĂąn

Dar evreii sunt cei mai la indemana sa fie alesi tapi ispasitori...

#286
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
Din ciclul ''hai sa plangem''. Honey,l-ati condamnat pe Trotki sau Kaganovici?

#287
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mamă, ce s-a dus în bălării topicul ăsta! :D
Și începuse "sub auspicii bune", că tot se pomenea limba de lemn!

#288
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
Fortele reactionare de pe tot cuprinsul globului si-au dat mana pt a sugruma cuceririle sarcasmului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate