Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Probleme conectare DVR la aplicatie/telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Salut,
Am un DVR ce nu reusesc sa ii fac conectarea pe TELEFON/APLICATIE. Pe Internet Explorer merge fara probleme. Am deschis si portul pentru 'Mobile port'  - 12345 [exemplu] (De ce l-am deschis? Deoarece nu este setat pe DHCP - internetul ajunge la DVR prin 2 routere si le-am facut forwarding)
Am mai montat cuiva un DVR dar are decat un router si este setat pe dhcp si s-a conectat din prima, la mine nu reusesc :)) .
Cum trebuie facute setarile pentru conectarea DVRului pe aplicatie/telefon?
Multumesc!

#2
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

 Cristi-jxt, on 14 august 2015 - 18:29, said:

Salut,
Am un DVR ce nu reusesc sa ii fac conectarea pe TELEFON/APLICATIE. Pe Internet Explorer merge fara probleme. Am deschis si portul pentru 'Mobile port'  - 12345 [exemplu] (De ce l-am deschis? Deoarece nu este setat pe DHCP - internetul ajunge la DVR prin 2 routere si le-am facut forwarding)
Am mai montat cuiva un DVR dar are decat un router si este setat pe dhcp si s-a conectat din prima, la mine nu reusesc Posted Image) .
Cum trebuie facute setarile pentru conectarea DVRului pe aplicatie/telefon?
Multumesc!

Model DVR ? Poza ceva?
Cel putin care este portul initial(ala default) pentru mobile sa putem deduce care aplicatie android,iphone,ipad,windows_mobile ar fi compatibila ?

 Cristi-jxt, on 14 august 2015 - 18:29, said:

Cum trebuie facute setarile pentru conectarea DVRului pe aplicatie/telefon?

Ori faci PortForward la portul web , portul media si portul mobile, ori introduci ip-ul DVR-ului in DMZ

#3
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
salut, multumesc pentru raspuns.
nu stiu cum am reusit dar s-a rezolvat, am umblat prin setarile routerelor si s-a conectat...

Multumesc inca odata pt atentie! :D

#4
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Revin cu o alta problema, din fericire nu la mine. Posted Image
Am instalat la o cunostinta un sistem de supraveghere cu un DVR de la AKU, internet de la un provider din zona (Prin judetul Mehedinti), am vorbit cu baietii de la net sa puna IP static si mi-au cerut MACAdress de la Routerul Wifi personal [schema internet, CABLU NET-> ROUTERul DE LA EI -> ROUTER privat/personal pt wifi -> DVR] pentru a seta totul pe DHCP , am setat Routerul personal, unul de la TPLINK, pe DHCP Enable iar DVR, la fel, tot pe DHCP. [asa mi-au spus ei sa fac setarile]
Problema e ca nu ma pot conecta pe laptop, deoarece e setat pe dhcp si nu merge [cred], si alta problema este conectarea la telefon, asa as putea testa conectarea DVRului la internet deoarece as intra pe internetul de pe telefon sa vizualizez camerele. Ce nu am pt conectare pe telefon este acel port special pt telefon.
Care este acel port? La alte DVRuri puteai seta acest port din setari, exemplu 34599, aici insa nu este nicio astfel de setare. Cum aflu/setez acel port?

poze -> http://tinypic.com/r... (aparat)
http://tinypic.com/r/2yvug5e/8 (meniu)

Multumesc!


PS: ce este acel DDNS cu user si parola din poza cu meniu? Prin acela ma pot conecta la telefon?

Edited by Cristi-jxt, 26 August 2015 - 16:07.


#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ddns este un serviciu care iti ofera mereu acelas nume de domeniu indiferent de faptul ca ai ip dinamic sau static. raspunsul ar fi "nu" in sensul mai larg.

legat de celalalt aspect conteaza foarte mult cum sunt configurate cele doua routere.
revino cu printscreen cu pagina status de pe routerul tplink

#6
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Printscreen cu setarile routerului TP-LINK. Pentru Routerul de la Provider nu am deoarece, nu pot intra in setarile lui [are doar un port LAN, si nu pot duce cablu direct in DVR, in caz ca se sugereaza acest lucru]
Se poate vizualiza de pe laptop [prin IE] in reteaua cu DVRul? Sau trebuie din exterior? In cazul de fata cu DHCP Enable.

Attached Files


Edited by Cristi-jxt, 26 August 2015 - 17:00.


#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vizionarea in aceas retea cu dvr ar trebui sa functioneze fara probleme.
seteaza la dhcp sa aloce aceleas dns -uri,  ca si cele de pe wan.
seteaza ip dvr in dmz pe tplink si ar trebui sa funcționeze accessul si din exterior.

#8
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Ok, deci Posted Image la DMZ am setat IP Adress de la DVR, adica 192.168.0.1 (asta imi apare la DVR la IPAdress). Iar la dhcp trebuie scris in sectiunea Primary DNS (poza de mai sus) ce apare la status din WAN, aia cu 93.... Dupa 8.8.8.8?
Si daca se poate viziona din interior, in reteaua cu dvr, ce trebuie scris  ca IP:port in Internet Explorer ? Ca nu merge cand scriu 192.168.0.1:8888 al DVRului. (la mine acasa cand scriu 192.168.2.222:8888 al DVR merge sa vizualizez...)
[ http://i57.tinypic.com/2zoxair.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si cum aflu ce port are DVRul pentru vizionarea pe mobil? Am cautat in toate setarile lui si nu apare.... Care ar fi? Ca de obicei e 34599, m-am mai uitat la alte 2dvr si apare in setari acest port, la asta nu apare nimic, cu toate ca spune ca pot vizualiza si pe tel.

Edited by Cristi-jxt, 27 August 2015 - 08:35.


#9
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Ai internet de la RCS&RDS abonament Cable Link. ???
Nu am mai vazut de mult acele tipuri de modemuri de la Motorola.

#10
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Nu, proprietatea este prin judetul mehedinti, providerul se numeste Eniasan, e din Motru.
Ma cam chinui cu setarile astea ca mi se par dificile, pana acum m-am descurcat cand am mai pus dar aici imi da batai de cap...

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai porturile difera in functie de producator si softul folosit.
din ce vad,  intr-una din poze portul pare a fi 80 si nu 8888.

#12
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Da, adevaru e ca e foarte diferit softul fata de ce eram eu familiarizat. Am uitat sa pun si a doua poza cu setarile.

[ http://i60.tinypic.com/eg7fq8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apar 2 porturi, le-am incercat pe aman2 si nimic... Cand accesez din interior, ce ip trebuie scris si ce port? (Pt accesare de pe laptop cu IE, si care port, :8888 sau :80?) Setarile routerului sunt bune? Dar ale DVRului?

Multumesc!

P.S.: Daca am facut DMZ, trebuie sa deschid porturile 8888 sau/respectiv 80 ? Din sectiunea  Portforwarding a routerului.
Ce anume imi scapa sau ce trebuie setat ...
Trebuie sa mai faca niste setari sau ceva providerul de internet? Cum am spus mai sus, mi-au cerut MACAdress si IP WAN a routerului. Nu pot intra in routerul lor,  Motorola, pentru alte modificari.
La mine, la tara, la fel am, 2 routere pana in DVR. Diferenta este ca am net de la Telekom si pot intra in routerul lor pentru a face portfowarding, aici nu pot.

Edited by Cristi-jxt, 27 August 2015 - 12:08.


#13
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Nu mai merge edit.
Am bagat cablu direct in Routerul Motorola, cel de la provider, si nu merge (DVR setat pe dhcp)
Care ar fi problema?

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca ip dvr e trecut in dmz pe tplink nu mai ai nevoie/voie sa faci portforward.  din aceas retea se acceseaza cu 192.168.0.100:8888 sau simplu in caz ca e 80 http://192.168.0.100
daca vrei sa-l accesezi remote e http:http://ip_public:8888

#15
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Am reusit sa il accesez, oarecum. Am deschis pana la urma si porturile 8888 si 80 pe router si imi apare asta:
[ http://i60.tinypic.com/25aq9h2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orice user si parola as scrie din dvr, 'admin' sau 'user'(user este adaugat de mine) nu se conecteaza.
Problema este acum ca proprietarul a aruncat cutia, fara sa isi dea seama, cu acel cod QR in care era manualul, probabil ca acolo apareau userul si parola. Pe net nu ii gasesc manualul nicicum... :(

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vezi ca exista un topic dedicat subiectului sisteme de supraveghere si inregistrare pe aria video.  posteaza acolo poate te ajuta cineva cu aceste informații.

#17
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

 Cristi-jxt, on 27 august 2015 - 18:30, said:

Am reusit sa il accesez, oarecum. Am deschis pana la urma si porturile 8888 si 80 pe router si imi apare asta:
[ http://i60.tinypic.com/25aq9h2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orice user si parola as scrie din dvr, 'admin' sau 'user'(user este adaugat de mine) nu se conecteaza.
Problema este acum ca proprietarul a aruncat cutia, fara sa isi dea seama, cu acel cod QR in care era manualul, probabil ca acolo apareau userul si parola. Pe net nu ii gasesc manualul nicicum... Posted Image

Salut te pot ajuta eu,
si eu detin DVR AKU si la fel am interfata de amdinistrare.
parola default setata este 123456 iar user-ul admin.
Practic pui la username admin iar la parola 123456.

Astept sa-mi spui daca a mers.

#18
adelaida00

adelaida00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2008
dvr-ul tau se acceseasa pe baza de ID . in cazul tau : ID = S256717310. cu CMS2 din windows si cu NVSIP de pe smarturi telefoane/tablete ...
daca ai facut public ID-ul schimba parola din DVR.
[ http://i57.tinypic.com/bgy6if.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adelaida00, 14 September 2015 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate