Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Urgent Cargus - Cele mai proaste servicii de curierat din Romania (Poate chiar de pe planeta)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
lexutzu

lexutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.06.2008
Cel mai frumos sa vezi, sâmbăta, ca nu ai fost acasă deși nu ai primit un sms, în mail nu specifica nimic de sâmbătă, dar curierul nu te-a găsit acasă.

Și pe colet, la rubrica "livrare sâmbăta" nu este bifat.

Și vine black Friday acuma, jale ce o sa fie.

#74
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Elefant a incurcat un colet cu carti, asa ca am primit un alt colet si trebuia sa dau retur la cartile din primul. Nu am stat sa iau awb la retur, le-am lasat cartile sa le ambaleze si trimita ei. A durat 2 saptamani sa ajunga coletul la elefant, probabil aia de la cargus le-au citit intai, apoi le-au expediat.

#75
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Maine lucreaza cei de la Cargus ?

#76
Adrycom

Adrycom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.03.2011
Nu inteleg de ce li se mai spune la astea Urgent Cargus .cand pierzi dupa ei 2 zile in cel mai fericit caz iata un exemplu elocvent ;
Ma pus dracul sa pun pe olx un anunt ;(primul si ultimul ) am fost contactat de un cumparator care dorea sa il trimit prin cargus cu verificare colet (locuia la o distanta de 35km fata de mine) ,ceia ce am si facut  lar complectarea comenzii curier(AWB ) scria clar ridicarea comenzii de catre curier intre orele 12.30 -19 (o zi pierduta ) sa prezentat la ora 16.40 ..am asteptat o zi .in a 3 zi am primit un mesaj text ,intre ora 10 -14 ma va cauta curierul sa imi dea banii .la ora 13 am primit un mesaj text ,a-ti fost cautat de curier sa primiti plicul dar nu ati fost gasit la domiciliu ,imi lasa si un nr telef .,atunci ma apucat bazdacul deoarece am fost acasa .am sunat la acel numar iar seful curierul pe un ton imperativ mi-a replicat :sefu eu am sunat dar daca nu ati raspuns la telef ce sa va fac ,cumparati-va un telefon ca lumea de parca un samsung s8 nu este ca lumea ,in sfarsit la ridicarea plicului(orele 16 ) i-am cerut sa imi arate la ce ora la care ma sunat ,nu a reusit ...
Pe o distanta de 35 km astea de la URGENT CARGUS  au reusit sa incheie un curierat in 3 zile .daca ma duceam cu bicicleta intr-o zi faceam un dus intors .toata aceasta tevatura pentru fabuloasa suma de 80 lei plus 24lei transportul
M-am interesat la Posta Romana tot in acelasi timp duceau si imi returna banii .dar au un mare avantaj il duci tu la ghiseu cand aveai timp  (nu iti mai pierzi o zi asteptand ca prostul curierul ) iar la ridicarea banilor tot asa te duceai cand aveai timp
De ce desteptii astea de la FAN Courier si Urgent Cargus nu au puncte fixe unde te duci predai colet sau ridici banii ...
In tarile civilizate expedierea si livrarea se fac in aceasi zi

Edited by Adrycom, 20 November 2017 - 19:38.


#77
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Au puncte fixe, poti duce coletul si poti cere livrarea la sediu sa-l ridici personal cand ai timp, te suna cand le ajunge pachetul sa mergi dupa el
https://www.fancourier.ro/locatii-fan/
https://www.urgentca...contact/centre/ deruleaza in jos pentru harta

#78
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAdrycom, on 20 noiembrie 2017 - 19:31, said:

...

Nu au program fix sa iti spuna ca la 13:47:21 o sa fie la poarta ta. Pot interveni multi factori. Daca nu ai raspuns, a fost greseala ta nu a lor.

#79
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ce e asa greu de inteles ca n-a fost deloc curierul la el? Citeste povestea mea cu Urgent Cargus https://forum.softpe...4#entry21881518

Orice curier suna inainte, fie sa nu urce degeaba cu coletul, fie sa te cheme jos sa-l iei, dar suna inainte.

#80
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAdrycom, on 20 noiembrie 2017 - 19:31, said:

Nu inteleg de ce li se mai spune la astea Urgent Cargus .cand pierzi dupa ei 2 zile in cel mai fericit caz

coletul meu sta de joi in depozitul lor. pana astazi ei nici nu au stiut ca au coletul acolo. abia azi l-au pus in masina de livrare, dar care curier e prea comod sa livreze, desi era in zona mea, mi-a bagat o minciuna si ca e in alta parte acum si o sa vada el daca mai trece azi pe la mine sau nu.

i-am zis ca maine la aceeasi ora sa treaca pe la mine, dar nici vb, i se pare prea tarzie ora.

#81
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu inseamna ca toata firma lor e naspa :)).
Eu ma inteleg foarte bine cu ei, de un an si ceva am primit peste 40 colete de la ei.

#82
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am mai avut un clinci cu ei, nu sunt straini de cauza, insa am trecut cu vederea, acum nu voi mai trece si ii voi trata si eu la fel. sa vedem daca le va place.

#83
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum ii vei trata ? Nu tu decizi pe cine iti trimite emagul sau alte magazine coletul :)).

#84
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ba chiar am decis dupa ce in 2016 am avut episodul fan, iar apoi am avut maxim 3 colete acceptate de la ei, restul au fost trimise prin alt curier, cata vreme le-am zis ca le voi refuza coletele daca mai trimit cu fan.

#85
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Numa atat vreau sa zic: Urgent Cargus e intr-adevar cea mai proasta compania de curierat de pe planeta!

#86
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
De acord! Eu unul o sa fac cerere scrisa sa nu imi livreze cu Cargus produse! Cel putin nu in perioada asta a anului.

#87
Cristizzi

Cristizzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.09.2017
Cel mai prost serviciu de curierat. In data de 11.12.2017 a fost preluat coletul de ei si nici in data de astazi nu l-am primit. Si din China daca era trimis si tot ajungea. Urgent pe dracu. Nu stiu cum accepta companiile de vanzari sa trimita colete prin ei, mai ales ca plata se face ramburs. Ar trebui sa fie penalizati pentru intarzieri. Pentru ce mai platim pe transport mai mult decat la Posta Romana, daca serviciile sunt mai proaste?

#88
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Sa vedeți ce a pățit un amic de-al meu.  A comandat de Black friday un telefon mobil,  și la primit defect.  A făcut cerere de retur în aceeași zi,  și pe 20 noiembrie a venit cei de la Urgent Cargus sa îl ridice.  Pe data de 23 a intrat în depozitul curierului din București,  și acolo a rămas.  A avut nenumărate apeluri către emag și către firma de curierat,  dar fără nici un rezultat.  Asa ca ieri a făcut și reclamație la Anpc.  Sa vedem ce se va rezolva

Attached Files


Edited by madalinmdl1, 16 December 2017 - 12:54.


#89
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Urgent chiar ca are probleme serioase si in sighisoara , un coleg la munca a asteptat 4 zile sa ajunga coletul la el , tot primea in fiecare zi ca intre ora X si Y va ajunge curierul la el , a trebuie sa sune el sa ajunga in posesia coletului  "pai v-am cautat acasa si v-am sunat dar nu ati fost gasit" Posted Image)

Edited by antrax_beta23, 16 December 2017 - 21:20.


#90
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Astept un colet din Germania intrat in depozitul UrgentCargus din Bucuresti la data de 12.12.2017, iar ei spun intr-un e-mail ca incearca sa-l identifice in depozit pentru  programare livrare cu prioritate! Ieri mi-au transmis ca fac tot posibilul sa identifice si livreze expeditia!
Am corespondat cu cei de la Amazon.de si initial mi-au inapoiat taxele de transport (rapid) pentru intarziere, iar astazi vor expedia un alt produs!
Asa ne facem de ras si suntem exclusi de unii vanzatori care nu expediaza in Romania!

Edited by sorinenciu, 21 December 2017 - 15:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate