Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Urgent Cargus - Cele mai proaste servicii de curierat din Romania (Poate chiar de pe planeta)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
sor1

sor1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2009
Nici eu nu inteleg de ce firmele apeleaza  la cel mai prost curier din Romania!!!!!!!nu exista comunicare intre cel care trebuie sa primesca coletul si sofer

#56
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006
nope, titlul de campion planetar, categoria "cel mai prost curier ever"  e detinut de Total Post

Edited by bogdanozaurus, 05 October 2016 - 18:59.


#57
nurca

nurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.03.2008
Mizerabili! Nu răspund la telefon in primul rând ... deci te țin si 30 -50 minute si apoi îți închid. Eu am putut sa rezolv problema coletului după 3 săptămâni trimițând nenumărate e-mailuri. Nu i-am ales eu .... asa s a nimerit comanda de pe Amazon.de. CEI MAI NESERIOȘI DIN ROMÂNIA!

#58
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Dar de Poștă ce ziceți? Ajung coletele după minim două zile în general, ceea ce ar fi ok, dar: rareori înștiințează destinatarul, ca să te puie să plătești taxa de magazinai; din când in când fac câte o boacănă, de ex eu m-am trezit că mi s-a intors coletul ca cică nu e adresa completă. Era completa, ca e printata automat și e al nspelea colet pe care-l trimit la adresa respectiva, care e cat se poate de standard. Bani și timp pierdut, plus nervi și omul de la capătul celalalt ls fel..

#59
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mie mi-a sosit ceva cu firma asta şi a fost o.k. Bine, persoana care a trimis produsul mai avusese livrări cu ei şi o fi ţinut la client.

#60
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mizerabili, servicii inexistente, colet plecat miercuri din bucuresti nu a fost predat nici pina azi, am fost la ei la depozit si nici dupa o ora n-au reusit sa-l gaseasca.
In mod clar au probleme mari cu lipsa personalului, asa ca-s de evitat. La mine lista neagra a curierilor este formata acum din cargus si dpd, sper sa nu se mai mareasca...

#61
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Niște incompetenți, am trimis marțea trecută un tv la reparat via emag > depanero > urgent  melc cargus,  tv-ul încă se află în depozitul lor din București.

emag - pentru că nu au acceptat review-ul negativ pe care l-am lăsat la tv
depanero - pentru că am așteptat aproape 1 oră până am putut vorbi cu un consultant
melc curier -pentru incompetență

Attached File  awb.PNG   59.08K   41 downloads

#62
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Au reușit incompetenții să ducă tv-ul la Depanero, au avut nevoie 1 săptămână să ducă un colet 10 km prin București. Posted Image  Interesant de aflat de unde au adresa mea de email, eu nu le-am dat nici o adresă. Posted Image

Attached File  Screenshot_2016-10-25-18-02-08.png   354.54K   48 downloads

#63
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil de la cei de la service o au.

#64
cd-psx

cd-psx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2005
la depozitul din Magurele al Urgent cargus, a venit un expeditor sa-si ridice pachetele expediate care zaceau in depozit de 1 saptamana.
Firma asta se transforma in firma de depozitare nu curierat si asta datorita lui gian.sharp marele ceo specializat in Sudan Posted Image)))

Edited by cd-psx, 24 December 2016 - 11:32.


#65
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Confirm si eu , servicii execrabile de MINUS 5 stele.  
Autoritatile ar trebui sa le suspende activitatea definitiv.

#66
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Am dat comanda de curier(urgentcargus) pe OLX pentru un produs cu plata ramburs; primesc banii daca adresa din CI nu corespunde cu cea la care locuiesc?! Ambele adrese sunt in aceeasi localitate pe aceeasi strada. Pot sa modific cand vine maine curierul sa ridice produsul, anulez eu comanda si fac alta, sau nu e nici o problema... N-am mai folosit serviciul asta, de obicei folosesc Posta Romana si stiu ca acolo am intampinat ceva dificultati in situatie asemanatoare. Multumesc

#67
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Nu ma mir ca am gasit acest topic :)
Am mai avut o experienta neplacuta cu ei acum 2 luni cand pur si simplu m-am dus la ei la depozit sa-mi ridic coletul, pentru ca nu reusea sa ajunga, iar experienta de azi se repeta in oglinda:

Produs comandat din Bucuresti in 03.10.2017 (la pranz), plecat in aceeasi si ajuns in Timisoara in 04.10.2017 la ora 07:23 AM.
Inteleg ca nu poti sa-l livrezi in aceeasi zi ca ai multa treaba, dar sa nu reusesti sa-l livrezi nici in urmatoarele 2 zile lucratoare este de rasul curcii.

De cativa ani nu mai lucrez cu Nemo din aceleasi motive dar se pare ca Urgent Cargus sa chinuie sa-i ajunga.

Attached Files



#68
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
Si eu am dat de un curier care trebuia sa-mi aduca un colet si-mi facea el program de livrare pe banii mei. Pai daca scrie dupa ora 16.00 si-ti dau o groaza de bani pentru lucrul asta, adu-l dupa ora 16.00.

#69
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Eu sunt multumit de ei pana acum. Nu-i prefer pentru ca nu mai au sediu in localitate. De obicei fac come zi de la Fan C si Posta cu ridicare de la sediu. Prefer sa ma duc sa-mi ridic eu coletul, nu-mi place sa ma sune curierul.

#70
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
Oricum, din puțina mea experiență, ține foarte mult și de curierul (omul) care este arondat să facă livrările în zona ta. Dacă ăla nu este făcut pentru așa ceva, lucrezi doar cu el și mai ales firma nu ia măsuri împotriva lui în urma sesizărilor făcute, nu ai altă soluție decât să renunți la ei.
Detaliez un caz concret:
În urma acțiunii unor oameni de bine asupra mașinii mele, comand 2 oglinzi pentru mașină la epiesa (și ăstia au probleme, dar este alt caz). Comanda o dau undeva pe miercuri-joi, urmând ca miercurea următoare să am nevoie de ele, plecând din București la drum lung. Am specificat livrare după ora 16.00. Până la ora 16.00 nu eram disponibil în fiecare zi lucrătoare.
Mă sună curierul vineri la 12.00 că vine să-mi aducă pachetul, la care-i transmit că nu-s acasă decât după ora 16.00. Zice că nu poate el după 16.00 (!!!???!!!) și că vine sâmbătă până în ora 13.00.
Nu sosește nici sâmbătă ceea ce mă determină să sun la Cargus, să explic situația. Mi se răspunde de la Cargus că s-a notat și că luni va ajunge cu siguranță pachetul după ora 16.00. La ei în sistem apare că nu am fost acasă sâmbătă.
Ei bine, luni la 12.00 sună curierul (același, după numărul de telefon, voce, stereotipuri verbale) și mă anunță că vine cu coletul. Iar îi explic că numai după 16.00. Răspunsul lui: Nu pot după 16.00. Dacă vreți după ora 16.00 îl pot aduce mâine (adică marți).
Calmul meu ardelenesc s-a dus dracului ( nu și bunul simț) și transmit că dacă nu ajunge luni cu el să nu-l mai aducă pentru că nu mai am nevoie.
Ei bine nu a venit. La ora 16.30 am sunat la epiesa, le-am spus tărășenia și de ce refuz coletul (care nu a ajuns de fapt la mine). Nu mai puteam să risc cu un astfel de comportament al firmei de curierat. Marți am cumpărat din altă parte astfel încât să pot pleca miercuri la drum. Cei de la epiesa atât de mult au înțeles situația încât a etichetat comanda drept blacklist. Bănuiesc că eu sunt la ei în blacklist. Nu știu ce măsuri au luat nici cei de la Cargus (am depus o plângere după toată tărășenia) nici cei de la epiesa față de Cargus. Eu sunt în continuare în sistemul de la epiesa cu comanda (?) în blacklist.

Attached File  epiesa.jpg   349.87K   34 downloads

#71
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Vai de plm.

Pana acum doar am ridicat de ei, niciodata trimis. Dar uite ca Vineri trebuia sa trimit niste documente in Bucuresti la biroul unui consultant juridic, si eram in zona Urgent Cargus, mi-am zis sa le dau si lor niste bani, nu tot la Fan Courier.

Luni nici nu m-am obosit sa verific AWB-ul, adica de vineri ajungea sigur coletul, nu?

Marti ma uit, vad ca in ziua precedenta destinatarul a cerut livrarea in ziua urmatoare, ma gandesc ca or fi avut astia motivele lor pentru care n-au putut primi actele. Insa azi trebuie sa le primeasca, nu? Asa au zis la AWB. Mai dau ocazional verificare ca sa vad ce intampla pe-acolo, si surpriza, destinatar negasit la domiciliu. Uite cu ce oameni neseriosi lucrez, le trimit documentele si ei nu-s in stare sa le primeasca de doua zile. Vorbesc cu neseriosii astia si imi zic ca ei au fost la birou toata ziua, nu i-a cautat nimeni de colet. Jos in bloc au magazin si curierii pot lasa acolo pachete daca totusi nu e nimeni la birou.

Miercuri dimineata sun la Urgent Cargus si, dupa ce operatoarea (foarte draguta) ma roaga sa nu-l injur pe agent, ca nu rezolv nimic, imi da numarul lui. Agentul "aaa... da... strada xxx.... da... mi s-a stricat ieri masina si de aia nu l-am putut livra. dar il duc azi sigur". Ii zic ca este si magazin jos la bloc la care poate lasa plicul daca nu-s astia la birou. Si ca ii mai dau un numar de contact in caz ca la ala nu raspunde nimeni, dar ma refuza, nu e nevoie. La ora 15:41 yes, livrat la destinatar! In sfarsit.

Azi, Joi, la ora 15:29 primesc un mail de la biroul din Bucuresti "Am primit plicul acum, multumesc".

Multumesc si eu Urgent Cargus pentru serviciile prompte si angajatii profesionisti.

[ https://i.imgur.com/MHvCNGy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Foarte tare; Tot ei actualizeaza tracking-ul fara intrebarea destinatarului cu
Destinatarul cere livrarea 24.10.2017 10:00
Apoi se duc a doua zi la 15:23. Pai cate ore sunt de la 10:00, pana la 15:23...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate