Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Urgent Cargus - Cele mai proaste servicii de curierat din Romania (Poate chiar de pe planeta)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Am cumparat foarte des de pe internet lucruri si aproape toate au fost trimise cu Urgent Cargus,nu am avut nicio problema cu ei,pe site imi spuneau ca vine in 1-2 zile lucratoare si veneau a doua zi dupa ce era expediata comanda ,rareori a doua zi si chiar si asa erau in grafic doar..Nu am avut vreo intarziere majora,te suna inainte sa te intrebe daca esti acasa,daca nu poti stabili cu ei alta data,iti dau chitanta,semnezi ,eu zic ca sunt servicii de calitate,muuuuult mai bune ca la Fan Curier.

#92
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Saptamana trecuta a comandat un prieten ceva de pe emag, si produsul asta i l-au trimis cu Cargus. Omul a tot asteptat si coletul n-a venit, pana la urma a sunat sa afle cu ce curier a fost trimis, si s-a dus la ei. Au zis ca respectivul colet e in depozit dar nu i-l pot da deoarece au prea multa marfa si nu-l pot gasi acum.

Pana la urma l-am ridicat eu ziua urmatoare, colegul find plecat din localitate. Cat am stat la coada a vrut cineva sa trimita un colet si i-au zis ca mai bine merge la alt curier, caci cu ei s-ar putea sa nu fie livrat decat anul viitor.

#93
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
confirm ce spune @stmb

in zona unde locuiesc (in Craiova) Cargus are un curier foarte ok, ma suna inainte (sa vada daca sunt acasa, daca nu lasa pachetul acasa/ne intelnim in oras)

idem si la servici (provincie)... ma suna inainte (de obicei stie ca la 16:00 termin programul) si daca nu sunt, vine ziua urmatoare

in schimb Fan sunt groaznici :|

si cel din zona unde stau, si cel unde lucrez sunt doi zevzeci, abia daca isi misca dosul din masina (cel de la servici a avut si plangere la Bucuresti din partea mea, BONUS... ma chema in strada sa-mi dea pachetul, pai daca lucrez, unde pana mea sa vin omule ?)

acum de cate ori vine sa-mi aduca ceva la servici "ah tu esti cel care mi-a facut reclamatie" (se pare ca n-a trecut peste, probabil a fost surprins ca cineva chiar "s-a tinut de capul lui")

iar cel de acasa daca nu sunt imi spune sa vin la sediu, desi acasa e mereu cineva si i-am comunicat lucrul asta... dar n-ai cu cine (am impresia ca-si doreste si el un BONUS)

* ambii curieri de la Fan sunt in varsta (cred ca si lucrul asta conteaza), plictisiti de viata si lipsiti de bun simt

cei la Cargus sunt tineri (30-35 ani)

acum am alta problema... cu un idiot de la Nemo (care nu vrea sa-mi aduca un colet) Posted Image

#94
anziano

anziano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.04.2014

 sorinenciu, on 21 decembrie 2017 - 15:06, said:

Astept un colet din Germania intrat in depozitul UrgentCargus din Bucuresti la data de 12.12.2017, iar ei spun intr-un e-mail ca incearca sa-l identifice in depozit pentru  programare livrare cu prioritate! Ieri mi-au transmis ca fac tot posibilul sa identifice si livreze expeditia!
Am corespondat cu cei de la Amazon.de si initial mi-au inapoiat taxele de transport (rapid) pentru intarziere, iar astazi vor expedia un alt produs!
Asa ne facem de ras si suntem exclusi de unii vanzatori care nu expediaza in Romania!

Idem. Comanda Amazon.de in 12.12.2017 ora 14.00, in 15.12.2017 ora 06.00 era in depozit Urgent Cargus Bucuresti. Programat pt. livrare pe ..... 27.12.2017 ...data initiala de livrare ( la comanda ) 19.12.2017.

#95
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Acum cateva zile am avut ocazia sa ajung la depozitul Cargus din Oradea. Aveau un munte de colete, cateva mii, venite din Germania si pe care nu le puteau pune in livrare deoarece nemtii nu introdusesera datele despre ele in sistemul informatic si acum trebuiau sa le introduca cei de la Cargus, bucata cu bucata.
Asa ca nu e intotdeauna vina lor ca mai intarzie coletele din Germania.

#96
anziano

anziano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.04.2014
Al meu este in livrare din 15.12.2017, Oradea i-a dat drumul in 10 ore.

Edited by anziano, 25 December 2017 - 17:41.


#97
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
La multi ani!
Si coletul meu a plecat imediat din depozitul de tranzit de la Oradea, fapt care exclude neintroducerea datelor in sistem de catre nemti, mai ales ca am vazut traseul urmat cu inregistrari din Germania!
Blocajul este in depozitul Urgent Cargus din Bucuresti, asa cum au prezentat si stirile PRO-TV acum cateva zile!
Cum spuneam, Amazon.de mi-a expediat un alt produs in 21.12.2017, distribuit la adresa in Bucuresti de UPS a doua zi!

#98
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Chiar faptul ca ati vazut traseul coletelor inseamna ca, in cazul vostru, datele erau introduse. Eu ma refeream la celelalte mii de colete ce nu aveau introduse aceste date si am subliniat ca nu intotdeauna este vina Cargus, nu ca nu au si ei partea lor substantiala de vina in intarzierea livrarii.

#99
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Eu nu pricep de ce nu putea si posta romana sa livreze din usa in usa?

#100
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Posta Romana are livrare din usa in usa, asigurat prin serviciul de curierat rapid PrioriPost!
Din pacate, pentru cele din extern au si ei probleme cu livrarea si de cele mai multe ori spun ca au avizat destinatarii pentru predare la ghiseu!

#101
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
idem aici : colet intrat de pe 06.12.2017 in depozitul din magurele
pe 07.12.2017 a aparut o "exceptie" : unele date nu erau prezente pe colet.
pe 08.12.2017 m-am dus la punctul de lucru si am corectat  datele.
apoi i-am mai intrebat de sanatate pe 14 si pe 21, raspunsul "standard" e acelasi: nu stim ce fac cei din depozit, dar marcam coletul ca fiind prioritar, sa il caute si sa il livreze.
intre timp expira intervalul in care pot ridica o disputa pe paypal - daca ridic acum, conform informatiilor de pe site-ul cargus apare ca livrarea este intarziata din vina mea, sistemul lor de urmarile a coletelor nu a inregistrat corectarea datelor, tentativele mele de a afla starea coletului sau marcarea lui ca "prioritar"


o sa vad saptamana viitoare cu ce incep: politie sau opc, trebuie sa ma documentez ( ce face mai mult circ, ca se pare ca nu rezolvi altfel treaba )

#102
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
Au dat cargusul de greu ca trebuie sa bage datele in sistem la Oradea? Posted Image) Posta romana facea asta de cativa ani la BSI Oradea. Iaca au preluat cargusul distribuirea lor in Ro, de parca ei cred c-au prins "castana", pt. 5e de colet distribuit! Bine ca au scapat fan-ul si/sau cargusul de diverse țepe gen plante/flori, pastile de intinerire, cosmetice, papuci chinezesti vanduti la fraieri drept de mare firma. si toate astea au ajuns la posta-romana sa si-o ia curierii si oficiantele lor pe cocoasa de la destinatari. Vezi saracii mosnegi care te intampina cu "pai eu n-am comandat nimic!" si pe urma sunt sunati si pacaliti sa le ia, si-s pe bani multi si dati degeaba.
Si-apropo, serviciul din usa in usa este si la posta-romana, dar cu contract.... Ca fara contract si cu "las ca plateste la destinatie" au trimis unii pietre si caramizi in cutii la misto si de la unii si de la altii.
Da' sa ai tarifuri de 3-5 ori mai mari sa le iei banii clientilor fan sau cargus sau inca vreo 2-3 firme de curierat si sa vii la posta sa pui plicul (chiar cu insemnele curieratului tau) cu 5-8-9-13lei ca sa ti-l duca posta, ca tu nu te deplasezi 50km la tara in judet, desi i-au luat banii fraierului....ei cum e?
Altfel, toate firmele de curierat nu mai fac față volumului de trimiteri. Toti isi cumpara de pe net acum. Si volumul se va dubla in maxim 5 ani. Mai e loc de inca pe-atatea firme. Concurenta le-a facut sa scada tarifele incredibil. Cum sa dai 5 lei pt un colet avon de 5kg si sa te duci de 2-3 ori sa-l cauti pe-acasa "c-asa e contractul" si uite-asa le raman altora coletele nelivrate in ziua respectiva. In UK au externalizat serviciile de distribuire si stiu cativa amici care s-au facut curieri cu dubitele lor. Primesc procent. Si daca ati sti cat de neprofesionisti sunt aia si cum se intorc inapoi coletele trimise din Ro pe motive absurde, sau cu adrese incorecte, incomplete, desi au telefoanele destinatarilor trecute pe colete/plicuri!
Cat mai e de furat de la posta-romana n-o sa se schimbe nimic, iar numarul angajatilor de rand, curieri, factori, oficiante "scarbite de la ghiseu", salahori si hamali va fi egal cu numarul sefilor, ca doar "e reducere de personal" "sa nu mai mearga posta in pierdere" .
PS. oricum "cei mai cei mai" retardati sunt aia care au dat "tunul" la facturi... le cara cu sacosa si tramvaiul apoi arunca caramida de plicuri in scara de bloc sau crasma satului si o tulesc mai departe..totalpost sau pinkpost sau nu mai stiu care

Edited by areal51, 16 January 2018 - 23:16.


#103
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
E dezastru cu Urgent Curier, mi-au ratacit niste acte pentru banca si a durat 10 zile livrarea, dupa multe mail-uri si mai multe telefoane. Lucrez cu mai multi curieru dar de fiecare data cand dau de o problema, 99% este Urgent Cargus.

#104
P407

P407

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.07.2008
Mai oameni buni....! Atata nerusinare (ca sa nu-i spun nesimtire....) ca la Cargus, nu am vazut prin serviciile de curierat. Este a doua oara cand mi se intampla in ultimele 10 zile.

Trebuia sa primesc un voucher (de bicicleta) emis de Primaria Bucuresti. De dimineata am primit SMS de la Cargus ca expeditia va fi livrata in intervalul orar 10.00 - 17.00. Bineinteles ca nu au venit.
Culmea e ca, ....pe la ora 19.05 am primit un alt SMS prin care eram anuntat ca s-a incercat livrarea la ora 18.51 dar nu era nimeni la adresa. La ora aia eram acasa chiar tot familionul....
Mai intarzie si altii coletele, dar sa-ti dea si SMS cu atata nerusinare, nu o sa gasiti la alte companii de curierat.
Ma feresc de Cargus cat pot, dar din pacate mai primesc unele colete de la firme care au contracte cu ei. In cazul de fata, pare-se ca este  chiar Primaria capitalei....
Asta este experienta mea cu Cargus si am zis ca este bine sa v-o impartasesc....
Bafta la toata lumea!

#105
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Dar ce ziceti despre situatia mea: am trimis un monitor inapoi la Evomag si m-a pus dracu' sa-l returnez folosind Urgent-Cargus. Coletul a fost trimis in data de 20.12.2018 si a ajuns la Bucuresti (in depozit) in data de 21, iar de atunci zace acolo. Maine implineste o luna de cand se afla in depozit. Am sunat si am vorbit cu ei de vreo 10 ori, degeaba. Iar coletul trebuia livrat la sediul Evomag in termen de doua saptamani pentru a se returna produsul conform legii. Poftim, fa returnare de produs folosind Urgent-Cargus. Acuma sa vad cine o sa ma despagubeasca. Probabil se va lasa cu o reclamatie la ANPC.

Edited by Real_NEO, 20 January 2019 - 16:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate