Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

O alta fata a democratiei ....englezesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E practic un stat politienesc, foarte putin diferit de ce erea in europa de est inainte de 89. Doar economic sta bine.

#20
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Englezii şi aşa au probleme lor. Imigranţi le-o trebui, dar nu fără număr, fără număr.

#21
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View PostPhobos, on 04 august 2015 - 12:17, said:

Mai mult decat statul englez nu cred ca-i favorizeaza nici dracu`!

Tocmai de aia cred ca tin mortis refugiatii sa ajunga in UK.

#22
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View Posteiffel, on 04 august 2015 - 12:46, said:

...
Cat despre francezi fac si ei ce pot. Au montat garduri la terminale, au pus si sarma ghimpata, dar n-au ce face. Sunt prea multi. Cand se-apuca 2000 de imigranti sa sara gardul in acelasi timp sunt curios voi ce-ati face.
...

Eu pot sa zic ce sa faci, dar voi fi acuzat ca nu am inima, nu simpatizez cu oamenii oropsiti, sunt de extrema dreapta etc.

#23
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

View Posteiffel, on 04 august 2015 - 12:50, said:

Doar economic sta bine.
aia si conteaza. Si de aceea merg emigrantii acolo si nu se opesc in alte tari mai sarace economic.
Statul nu poate sa puna militari cu pusca sa traga in emigranti. Se poate considera crima si pot fi pedepse la nivel international. In schimb emigrantii daca ajunsi acolo se simt respinsi de cetatenii de rand (nu adapost, nu cazare, nu loc de munca, nu pomana, nu gasit in gunoaie) vor inceta sa ma stea sau sa ajunga si altii acolo.

Si e normal sa fie paza mare la ei si strictete cata vreme UK e in vizorul teroristilor alaturi de SUA pt diverse implicatii prin zonele arabe.

Avem de invatat multe de la democratiile native UK si SUA daca tot nu am vrut de la altii. In curand poate si Ro va fi mai instarita economic fiind in UE si poate negroizii si altii veniti din zonele de conflict vor vrea sa stea pe la noi. Ungaria ia masuri deja, noi radem de ei. Nu stiu cum ne vom descurca, probabil statul pe noi ne va pune sa impartim locuinta cu ei din motive de drepturile "omului si drepturile etnicilor" si va prefera sa desfunde drumurile si iarna sa fie multumiti aia care cara emigrantii in tara si din tara.

Edited by motanu_mic, 04 August 2015 - 13:16.


#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostJurasikMan, on 04 august 2015 - 11:51, said:

Asa cum va spuneam si cu alte ocazii , am impresia de multe ori ca sunt subiectul unui show jalnic de tleviziune gen " Thruman show " , si ce se intampla in jurul meu , nu poate fi adevarat. De cateva saptamani , toate televiziunile de stiri fac reportaje cu refugiatii din Franta , de langa euro-tunel , care vor sa intre un UK . Anglia a reactionat . Lucreaza la o lege care .....wow .... pedepseste chiar si cu inchisoarea cetatenii britanici care ii gazduiesc pe refugiati. Deci , in democratia englezeasca , statul incasator de taxe si impozite , nu iti poate apara granitele , si transfera responsabilitatea pe umerii cetatenilor englezi , care au interzis la cazat ....imigranti ! Adica , bah englezoilor ...daca noi nu suntem in stare sa va aparam de ei , sa nu va puna naiba sa ii cazati , sa ii lasati in parcuri si gari ....ca va amendam de nu va vedeti !
Am si eu o intrebare ....numai mie mi se pare o dementa ? Cum mama dracului sa fie normal ca statul englez sa isi bage capul in pamant si sa nu faca nimic pentru a impiedica emigratia ilegala , dar sa isi amendeze cetatenii daca le ofera alora adapost ???????????
Gizaz ...toate acestea se intampla pe bune ? Au luat-o razna de la caldura ? Au ajuns in asa grad de degenerare incat nu le mai functioneaza creierele ?

O sursa cu stirea asta un avem si noi, sau preferati sa discutam ca la piata?

#25
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostX-plane, on 04 august 2015 - 12:50, said:

Responsabilitatea sta pe umerii cetățenilor. Încetați sa aveti așteptați de la stat  in orice privința.
Legea este buna.
Există și azi englezi sau americani care, atunci când statele lor au declarat război Irakului, ei, cetățenii, aveau impresia că ei ca și cetățeni nu sunt în război cu Irakul.
Asta era așa, doar pt. soldați.

#26
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostJurasikMan, on 04 august 2015 - 11:51, said:

Am si eu o intrebare ....numai mie mi se pare o dementa ?

nu.

#27
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
cultul personalitatii pentru regina analfabeta  e la loc de cinste pentru poporul englez. aia din korea sunt mici copii.

Edited by ramiz, 04 August 2015 - 13:22.


#28
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Cei care sunt impotriva legii si posteaza pe aici probabil sunt si ei tot emigranti insa din Ro in UK si se simt rau acolo.  Eventual trimiteti niste injuraturi la regina sau pe Iohanis sau diaspora sa injure pe la parlamentul UK pt drepturile africanilor si sirienilor in trecerea frauduloasa a granitelor in UK, nu stiu de ce stresati lumea in Ro cu ce-i la ailalti.

Noi ca tara din UE ar trebui sa sprijinim o tara prietena si tot din UE adica Marea Britanie pe tema asta. E alegerea lor si-n curand va trebui sa facem si noi lafel.

Quote

Am si eu o intrebare ....numai mie mi se pare o dementa ?
Nu doar tie ci si emigrantilor. Si-s multi, mai multi decat "majoritarii", inclusiv pe forum.

View Postparadigmatic, on 04 august 2015 - 13:17, said:

Există și azi englezi sau americani care, atunci când statele lor au declarat război Irakului, ei, cetățenii, aveau impresia că ei ca și cetățeni nu sunt în război cu Irakul.

iar restul n-au habar despre ce e vorba ca nu-i interesau sau tineau cu saddam.

Edited by motanu_mic, 04 August 2015 - 13:24.


#29
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
In fata unei invazii fara precedent cetateanul e fix pix  ,  Statul dispune de toate resursele necesare stoparii dar vai  ,  chiar Statul sustine cioarele alea prin ajutoare sociale  , legi multikulti si alte porcarii  .
Statul este pervers  ,  el nu poate trage cu gloante de cauciuc  , vezi doamne e si cioarele oameni si are drepturi  ,  Statul o arunca pe cetatean  ,  sa nu ii cazeze cica  ,  dar aia sint deja intrati ca jandarmii bat foarte eficient dar numai pe platitorii de impozite cinstiti  ,  pe negrotei cu o floare nu-i atinge  . Niste perversi  .

#30
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Problema e ca si daca ii combat cu arme,la cati sar gardul/granita/ sau fug gardul,tot n-ar rezolva situatia.
Tre' sa faca transee cu soldati/jandarmi mai ca la Verdun,pe toata coasta Frantei.

De asemenea,alta problema e ca se vrea fortarea imigrantilor/refugiatilor negri/tigani asupra oamenilor,aici intram in teorii mai "complicate",distrugerea rasei albe(inlocuirea acestei cu o rasa mixta),aducerea tarilor dezvoltate la un nivel mai prost,etc.

Edited by nealsmith, 04 August 2015 - 14:01.


#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postgumball3000, on 04 august 2015 - 13:14, said:

O sursa cu stirea asta un avem si noi, sau preferati sa discutam ca la piata?
http://stirileprotv....imale-foto.html

#32
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
aia cu turban din india si pakistan sunt milioane in anglia si nu se mai isterizeaza atata!vai,vai le ataca tarisoara.

Edited by ramiz, 04 August 2015 - 15:30.


#33
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
vorba unui miliardar rus:am cumparat toata anglia.englezii prosti au ramas cu parlamentul.sa se joace cu el .Posted Image

#34
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Problema britanicilor constă în sistemeul social.
Dacă nu ar mai da ajutoare,  nu s-ar mai îmbulzi emigranții.

De ce nu stau ”refugiații” în Franța?
Nu-s în siguranță?   Sau în Franța nu prea pot suge bani?

#35
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View PostJurasikMan, on 04 august 2015 - 11:51, said:

... sunt subiectul unui show jalnic de tleviziune

Chiar asa si e!
Chiar si treaba asta e o facatura a televiziunilor. E un subiect bun de vacanta. Si le-a reusit din nou, au starnit reactii isterice, ilogice si fara legatura cu realitatea.
Problema asta exista de cand exista tunelul, chiar si romani erau destui care treceau ascunsi in camioane, inainte sa intram in UE.
Apoi, UK are vreo 300 de mii de emigranti pe an. Acolo, chiar dupa cum spun televiziunile, sunt 1500 de oameni! Se oboseste cineva sa calculeaze ce inseamna asta procentual?

Si politicienii ce sa faca? Din pacate trebuie sa joace dupa cum le canta televiziunile ca altfel starnesc nemultumirea "cetatenilor indignati".
Si la probleme idioate ce alte solutii decat ... idioate poti sa gasesti?

#36
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
In UK cu ceva vreme in urma era nevoie mare de forta de munca si atunci s-au dat multe drepturi/ajutoare pt a atrage lumea... acum chestia asta se intoarce impotriva lor si le este foarte greu daca nu imposibil sa taie aceste drepturi pt ca altfel s-ar trezi peste noapte cu o gramada de cetateni muritori de foame care vor trai pe strada, de aici criminalitatea va atinge cote alarmante... totul va fi o cascada din rau in si mai rau... Ei cauta iesiri din treaba asta dar partea proasta e ca multi britanici get pe get traiesc din ajutoarele astea, astfel vor lovi si in aia ca nu poti face discriminare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate