Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Ce antivirus folositi in Windows 10 ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
420 replies to this topic

#145
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
AVG ii recunoaste pe toti? Posted Image

View PostKalos14, on 06 septembrie 2016 - 15:33, said:

AVG free edition, Windows Defender nu recunoaste toti virusii.

Niciun antivirus nu ofera protectie 100%. Iar incepand din acest an Windows Defender ofera o protectie avansata, devenind o optiune demna de luat in seama.
Dar mai exista si alte considerente, deoarece toti antivirusii populari sunt relativ apropiati ca si rata de detectie. Comparativ cu alti antivirusi, Windows Defender este de departe cel mai mic consumator de resurse, mai putin intruziv, total lipsit de reclame si suplimente nedorite pentru browsere, nu expira, nu cauzeaza probleme in sistem dupa update-uri. Din aceste puncte de vedere ramane cea mai buna optiune pentru Windows 10, cu exceptia situatiilor in care sunt accesate frecvent continuturi periculoase din Internet, se descarca si utilizeaza aplicatii piratate etc., unde ar ajuta un pic mai mult Kaspersky sau Bitdefender. AVG este la ora actuala printre cei mai slabi antivirusi atat ca nivel de protectie cat si ca functionalitate generala: este intruziv, odata instalat lasa modificari nedorite in sistem, consuma resurse mari, deranjeaza frecvent cu ferestre popup si invitatia de a incerca versiunea comerciala/ trial, adauga elemente nedorite in web browsere etc. AVG insusi poate fi considerat un malware. Nu recomand asa ceva.

Edited by _-_, 06 September 2016 - 16:27.


#146
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Eu il folosesc de ani de zile si nu e nimic adevarat in ce descrii.
Defat a fost perioada 2013 - 2014, din 2015 este un antivirus fara adonuri si fara modificari de sistem.
Si da gaseste o gramada de virusi si mie nu mi se pare ca te omoara de resurse, vorbesc de versiunea FREE.

#147
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai este destul de grav, daca iti gaseste o gramada de virusi.

AVG este celebru pentru cantitatea de false pozitive.

#148
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Nu e grav deloc.
De cate ori l-am instalat in PCuri cu Win Defender AVGul a gasit o grmada de virusi in crackuri in softuri downloadate pe care defenderul nici nu le-a sesizat.
Si atentie vorbim de versiunea free AVG.

#149
esscu

esscu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.09.2013
AVG-ul ala al tau nu prea stie sa faca diferenta intre un crack si un virus adevarat, si de aia, el, ca sa fie sigur ca nu da gres baga tot pe lista neagra. Cam asta este o descriere mai pe scurt despre AVG free .
Un crack este normal sa aiba virusi, ca sa pacaleasca programul respectiv. Un antivirus bun stie sa faca diferenta...

#150
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows Defender "zice" mi-a gasit un trojan intr-un plugin integrat in ultima versiune de Total Commander - Ultima Prime:

Attached File  TC_UP.PNG   89.8K   59 downloads

Dar partea si mai ciudata este ca a pus fisierul infectat in carantina cu doua zile in urma cand am instalat TC-UP, dar m-a anuntat abia acum printr-un raport general in Action Center (folosesc Windows 10 cu update-urile la zi). Inainte primeam notificare instantaneu pentru fisiere suspecte.

(Totusi, nu ma gandesc inca sa schimb antivirusul.)

#151
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Eu folosesc ESET si merge foarte bine.

#152
MonsterGamingRO

MonsterGamingRO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2016
Eu folosesc Eset. Isi face treaba. Am mai folosit si Avast si Avira inaintea li Eset.

Attached Files


Edited by MonsterGamingRO, 16 September 2016 - 19:59.


#153
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
am testat toate numele celebre .acum si eu recomand Eset (atentie; Smart nu simplu).

#154
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bitdefender Internet Security 2016.
Cumparat cu 19.99 lei.
Yuhuuuuu !!!

#155
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,555
  • Înscris: 20.05.2005
Nu am folosit niciodata antivirusi, acum folosesc RollBack RX, inainte am folosit solutii asemanatoare (de ex. "Comodo Time Machine") plus
un backup dupa instalarea SO executat cu softul insotitor "Drive Cloner RX" care permite si backup-uri incrementale & diferentiale.
Rollback RX permite crearea de snapshoot-uri si te poti intoarce la care snapshoot vrei.
Asemanator cu savepointurile de la bazele de date.
Spre deosebire de restaurarea dupa un backup, revenirea la un snapshoot dureaza doar cateva secunde.
Nu se simte cand functioneaza, resursele consumate sunt foarte mici.
Nu am avut niciodata vreo problema cu Rollback RX, consider solutia cu antivirusi o abordare proasta.
.

#156
esscu

esscu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.09.2013

View Postericmario, on 19 septembrie 2016 - 08:24, said:

Bitdefender Internet Security 2016.
Cumparat cu 19.99 lei.
Yuhuuuuu !!!

Si de unde l-ai luat cu atat ? Pune si tu un link Posted Image

#157
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil de al emag plata prin card BCR - acolo e oferta.
Dar ptr oferte exista alt topic, nu se discuta aici.

#158
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
La fel si eu folosesc ESET de prin 2007  pana in prezent,e cel mai ok antivirus !

#159
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posteiffel, on 19 septembrie 2016 - 09:42, said:

Probabil de al emag plata prin card BCR - acolo e oferta.

E oferta pentru clientii BCR.
Scuze pt off.

#160
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

View Postesscu, on 19 septembrie 2016 - 09:31, said:

Si de unde l-ai luat cu atat ? Pune si tu un link Posted Image
Este oferta primita de la BCR si eu am primit mesaj.

#161
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View PostPetran_Marius, on 19 septembrie 2016 - 10:10, said:

La fel si eu folosesc ESET de prin 2007  pana in prezent,e cel mai ok antivirus !
Subscriu.

#162
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Ieri mi-a adus cineva un laptop sa-i fac putina curatre, si sa-i fac updateuri la windows 7, iar antivirusul Avast imi spunea ca temporalele care le creaza updateurile de la M$ sunt malware and worms, si imi blocase updateul, deci cat de tare poate fi.
Noi stim ca Windows este un malware, dar antivirusul parca nu treabuie sa blocheze updateurile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate