Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

metode "neconventionale" de inmagazinare a energiei !

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
401 răspunsuri în acest subiect

#91
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 03.08.2015
ai uitat de etanol ! ... cea mai la indemana metoda de inmagazinare a energiei ! ... :)

#92
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

Vizualizare mesajaddysoftware, pe 12 august 2015 - 21:18, a scris:

...
Da, si un frigider cu absorbtie d-ala vechi Fram, ar face treaba excelenta daca ar fi "hranit" cu ulei incins fabricat de un panbou solar destul de mic, sub 1 metru patrat.
Si pentru racirea casei-apartamentului ar merge, dar randamentul sistemului cu absorbtie e foarte mic, ptr o casa normala, nu prea bine izolata, ar trebui o putere termica mare, deci multe panouri.. Cred ca ar trebui cam 5-10kW termici.

Corect, uite o metoda neconventionala de stocare energetica: economisirea ei! ;-), un frigider de tip FRAM cu racire prin absorbtie, izolatie suplimentara si acumulatori de apa 20-30KG, alimentat dintr-un mic panou fotovoltaic (cred ca puterea necesara e de 100-200W). Frigiderul meu BEKO are consumul anual normat de 300KWh, dar in conditii zis normale, sigur consuma dublu... asta inseamna o economie de min. 50 KWh pe luna (25% din factura / consumul meu lunar).

Referitor la aerul conditionat "pasiv", un heat pipe poate avea puteri de cca. 1 KW-2KW, deci 10-15 tuburi, cum am precizat, sunt suficiente...

Vizualizare mesajcrouchot, pe 13 august 2015 - 00:53, a scris:


...
Cat despre constructia de baterii/acumulatori DIY: este perfect posibil daca ai de unde sa faci rost de materiile prime - plumb, oxid de plumb, acid sulfuric. Apoi iti trebuie o cuva potrivita ca dimensiuni care sa reziste la acid timp indlungat. Apoi, trebuie sa ai indemanarea tehnica necesara, un atelier si unelte (a nu uita masca cu filtre potrivite, sa nu inhalezi vaporii de plumb , asta daca nu-ti construiesti o nisa cu ventilator, ceea ce recomand). Trebuie confectionate apoi matritele in care torni placile, destul de dificil pentru cineva care o face prima data (eu am incercat, deci stiu ce vorbesc). Apoi, sa prepari pasta de oxid si plumb spongios si s-o convingi sa stea in/pe placi. Daca vrei constructie tubulara, treaba se complica si mai mult. Apoi, placile trebuie sudate intre ele tot cu plumb, ca altfel vei avea permanent probleme cu oxidarea. In final, tdaaa, ai obtinut o frumusete de acumulator home made!

...


Din cate am inteles - poate gresesc - plumbul se gaseste. De exemplu, la greutatile pentru echilibrat rotile automobilelor. Riscul cel mai mare in timpul prelucrarii ar fi intoxicatia cu plumb, care nu e de neglijat. Masuri stricte de siguranta. Apoi, cred ca simplu ar fi de realizat elemente simple de 2 V, intr-o cuva de sticla cu capac "trantite" 2 placi de plumb simple, cu suprafata cat mai mare. Electrolit: solutie diluata de acid sulfuric. Apoi, prin FORMATARE, cicluri scurte de incarcare-descarcare, se formeaza plumbul spongios si sulfatul de plumb amorf, automat, fara alte interventii. 6 astfel de celule realizate DIY sau 12 sau 24 costa infinit mai putin decat sutele / mii de euro dintr-un banc industrial de baterii de firma.

#93
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 569
  • Înscris: 03.12.2014

Vizualizare mesajBARUluMARIA, pe 13 august 2015 - 13:01, a scris:

ai uitat de etanol ! ... cea mai la indemana metoda de inmagazinare a energiei ! ... Posted image

Ei, nu m-am bagat la rezervele din pivnita...Posted image

Asa, poti sa amintesti la rezerve energetice si porcu din cocina, si gainile...

#94
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

Vizualizare mesajBARUluMARIA, pe 13 august 2015 - 13:01, a scris:

ai uitat de etanol ! ... cea mai la indemana metoda de inmagazinare a energiei ! ... Posted image

N-am uitat! :-))) l-am inmagazinat deja din zarzare / corcoduse, urmeaza prunele... la iarna merge pefect fiarta cu piper si cuisoare!... :-)))

#95
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 03.08.2015
https://es.wikipedia...tible_en_Brasil

[ http://www.a-fireplace.com/wp-content/uploads/2013/05/quemador-bioetanol1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de BARUluMARIA, 13 august 2015 - 23:39.


#96
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007

Vizualizare mesajBARUluMARIA, pe 13 august 2015 - 13:01, a scris:

ai uitat de etanol ! Posted image

Ce merge mai bine decat "etanolul" la taiatul porcului ????
Si sa vezi energie .. -20 si deja sunt in pantaloni scurti. ( sa nu-i murdaresc pe aia de la costum) , e de firma.

#97
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Tipu' e dezordonat, repezit, improvizatia e la nivel maxim suportabil, nu respecta normele de protectie la manipularea plumbului, insa demonstraza ceva ce m-a facut sa spun q.e.d., iar ideea de a folosi SO4 din alta sursa decat acidul sulfuric e faina:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C7gp3XjsH64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#98
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 03.08.2015
wrong, scorpionule, ! ...
omu' "dezordonat" si-a facut elementii bateriilor Pb-Pb, cu SARE ! ...
electrolitul din  NaCl, adica ! ...
nu are PbO cum au bateriile usuale de Pb ! ...

Editat de BARUluMARIA, 15 august 2015 - 17:20.


#99
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Paaiii... si-asta e de bine sau de rau?Posted image

#100
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Nu de alta, dar eu l-am postat "de bine" si s-ar putea sa ma insel...

#101
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 03.08.2015
e de bine ! ...
nu prea are capacitate aceasta baterie Pb-Pb, cu sare, dar poate "tine, o vesnicie" ! ...

Editat de BARUluMARIA, 15 august 2015 - 20:41.


#102
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 01.09.2014
daca  s ar lua baterii in care nu s a pus niciodata acid ar merge pusa sare si apoi formatate? cred ca ar fi varianta cea mai buna cu sare

#103
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 03.08.2015
nu merge Adi ! ... o sare concentrata este este ucigatoare ptr pacile pozitive, moderne de PbO2 !
iti aduci aminte de termenul: "ti-a cazut pasta" ?
umaniatea a "zdrobit" bateriile, in momentul in care a inceput sa vanda,Wh (Wattora) ! ...
asta "face" bateriile mai usoare, avanda capacitate de stocare mai mare, dar o viata mult mai scurta ! ...
inainte vreme, bateriile se vindeau la kg ! ... ce vremuri ! ... Posted image

Editat de BARUluMARIA, 16 august 2015 - 07:25.


#104
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 01.09.2014
si atunci ne facem noi placile? plumb si atat?

am peste 200kg de baterii moarte.......nu prea ma vad turnând placi, dar nu se stie niciodata

#105
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 03.08.2015
200 kg ? ... ptr baterii de Pb este putin ! ...
de ex. bateria Rolls 6V, 770Ah, are 100 kg ! ...
daca elementii bateriilor nu sunt in scurt, poti incerca reinvierea acestora cu sare de alaun ! ...
eu am o astfel de  baterie de aproape 3 ani ! ... functioneaza perfect !
cauta in topicul de baterii ! ... am pus o gramada de informatii ! ...
apropos, sunt ex-userul, 9victor ! ... Posted image

Editat de BARUluMARIA, 16 august 2015 - 08:05.


#106
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 01.09.2014

Vizualizare mesajBARUluMARIA, pe 16 august 2015 - 07:57, a scris:


apropos, sunt ex-userul, 9victor ! ... Posted image

cine nu si ar fi  dat seama? :))


La plumb eu m as descurca si cu 200Ax24V, 400A mi ar fi mai mult decat suficient

De alaun am tot citit, am incercat si nu am reusit nimic (poate si pentru ca am incercat numai pe acumulatori morti). Cum imi dau seama daca are elementi in scurt sau intrerupti? Daca scade voltajul sub 10V este clar  ca are un element intrerupt.? Daca bateriile sunt pe gel se mai pot converti?

#107
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.168
  • Înscris: 30.04.2007
daca scade sub 10v are element in scurt, daca are intrerupere, atunci voltajul scade la 0 ... logic?

#108
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 03.08.2015

Vizualizare mesajadibrl, pe 16 august 2015 - 09:00, a scris:

La plumb eu m as descurca si cu 200Ax24V, 400A mi ar fi mai mult decat suficient ...
cu DOD de 35%, ca sa "te dai" cu ele fo 6-7 ani, ar fi 70 Ah ! ...sau ma rog, 1,5 kWh la 24V ! ...  Posted image

Vizualizare mesajadibrl, pe 16 august 2015 - 09:00, a scris:

daca are elementi in scurt sau intrerupti? Daca scade voltajul sub 10V este clar  ca are un element intrerupt.?
hai sa o luam invers ! ... bateria trebuie sa aiba toti elementii la fel de morti ! ... sau la fel de sulfatati !

Vizualizare mesajadibrl, pe 16 august 2015 - 09:00, a scris:

Daca bateriile sunt pe gel se mai pot converti?
fibra de sticla (si) sau panza de polimer care exista intre elementii bateriei, s-au
impregnat cu o gramada de acid, oxid de sulf, oxid de plumb care sunt imposibil
de indepartat prin clatire normala cu apa distilata !

Editat de BARUluMARIA, 16 august 2015 - 12:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate