Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

metode "neconventionale" de inmagazinare a energiei !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
401 replies to this topic

#397
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Verificam si varianta asta daca cea cu bateriile de de apa sarata nu sunt eligibile.

#398
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015

View Postaddysoftware, on 11 februarie 2016 - 12:40, said:

Am dat peste un articol interesant, bun de citit pentru ...eliminarea conceptiilor gresite despre electricitate si curentul electric. Cu toate ca e cam stufos. http://amasci.com/miscon/eleca.html

e adevarat ca pe alocuri, desi incearca sa limpezeasca lucrurile, le "impaienjeneste". Dar, overall, e ok.
Cum ai spus "stufos, da' interesant" ! :)
mie imi place partea asta :
"A moving electron does not carry electrical energy along with it, any more than a moving air molecule carries a sound wave with it"

#399
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru amatori, mai pun aici un calculator pentru volante.
http://www.botlanta....c/flywheel.html
Din nefericire, cifrele nu sunt îmbucurătoare. Dar un tip are un proiect pe kickstarter pentru un sistem cu fibră de sticlă, mult mai ieftină și cu o putere per dolar cheltuit semnificativ mai mare.

https://phys.org/new...gy-storage.html

#400
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004

View Postbenis, on 24 martie 2019 - 14:50, said:

Pentru amatori, mai pun aici un calculator pentru volante.
http://www.botlanta....c/flywheel.html
Din nefericire, cifrele nu sunt îmbucurătoare. Dar un tip are un proiect pe kickstarter pentru un sistem cu fibră de sticlă, mult mai ieftină și cu o putere per dolar cheltuit semnificativ mai mare.

https://phys.org/new...gy-storage.html


Pai din 2013 si vad ca inca nu s-a "impus pe scara larga" ...deci ..just another kick starter ?

#401
bu_florin

bu_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.04.2014
Vă salut, și eu caut tot cam ce căutați și voi. Am citit cam tot ce s-a scris pe aici. Dar de la faza de idee, a pus cineva ceva în practiă?
Ce părere aveți de ideea de a ridica greutăți cu o roată A, cînd ajunge fiecare greutate în vârful roții, să fie preluată de o șină cu înclinație ușoară și greutatea să alunece în capătul celelalt al șinei și așa vor veni multe greutăți acționate de roată, care roată să fie acționată de fotovoltaice sau eoliană. După ce avem destule greuăți ridicate așa, la capătul cel de jos al șinei, să mai fie o roată B identică cu cea dintâi dar, puțin mai mică și greutățile să se coboare pe roata B și roata să acționeze un generator. Greutățile care ajung în partea de jos a roții B, să se dezgațe de roată și să ajungă pe o altă șină înclinată puțin si care să le conducă către partea de jos a roții A. Cred că m-ă înțelegeți ce vrrau să zic. Și acesta cred că ar fi bun pentru înmagazinat energie.

#402
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Florine nimic nu e imposibil , insa daca imi amintesc bine cineva undeva calculase energia disponibila la ceva similar cu ce spui tu, erau niste greutati coborate si ridicate intrun put , pe final reesise ca cu 1 sau 2 kilowati puteai sa ridici o casa de cateva zeci de tone, deci energia stocata era foarte putina. Sincer la ceea ce vrei tu sa faci e multa bataie de cap apar frecari destul de multe in sistem ,  o varianta simpla ar fi in caz ca ai posibilitate pomparea apei pe timpul zilei solar intre 2 vase destul de mari si la o diferenta de nivel de peste 50 m , iar noaptea sau cand nu ai soare sa dai drumu la hidrogenerator  dar iarasi vorbim de cantitati uriase de apa de la 100 de m cubi in sus .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate