Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pentru o singura persoana, unde se poate trai decent in Romania cu 1000 de euro pe luna?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
1000 euro net e saracie in Romania 2022, mai ales in orase mai maricele. Altfel spus, nu mori de foame, dar traiesti cu multe neajunsuri.

P.S.: ti s-a inchis zona de trolling si acum cauti noi locuri de desfasurare?

#74
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 11:06, said:

1000 euro net e saracie in Romania 2022, mai ales in orase mai maricele. Altfel spus, nu mori de foame, dar traiesti cu multe neajunsuri.

P.S.: ti s-a inchis zona de trolling si acum cauti noi locuri de desfasurare?

Dar te-ai gandit tu sa trollezi insa...
O persoana care are propria locuinta traieste super ok cu 1000 euro net chiar si in Bucuresti.
Achiti utilitatile,mancarea si tot mai ramai cu bani de iesit prin oras,un weekend la munte,etc,etc,ceea ce nu multi romani au oportunitatea asta.
A,ca nu conduci nu stiu de masina,ca nu mananci zilnic in Herastrau sau alte excese,asta este altceva.

#75
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am locuit în București în locuința mea proprie pana acum cca 10 ani, cu un salariu pe la 2500 eur net și nu consider ca aveam o viata deosebita ci doar mediocra. La 1000 dă-mi voie sa consider sărăcie, mai ales în 2022.
A, ca unii pot trai asa, fără discuție.

#76
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 18:06, said:

Am locuit în București în locuința mea proprie pana acum cca 10 ani, cu un salariu pe la 2500 eur net și nu consider ca aveam o viata deosebita ci doar mediocra. La 1000 dă-mi voie sa consider sărăcie, mai ales în 2022.
A, ca unii pot trai asa, fără discuție.
Posted Image
Troll!

#77
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu înțeleg ce e de ras.

La 2500 eur net pe luna pot spune ca trăiam decent, da.

#78
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu are absolut nici o relevanta cum traiai tu cu 2500.
Poti sa ai si 10k pe luna in Bucuresti si sa nu iti ajunga daca vrei sa te spargi in figuri intr-un club de lux.Aia 10k ii poti sparge in doua weekenduri si apoi normal ca poti spune ca 10k nu iti ajung.
Jumatate de Bucuresti nu are 1000 euro net de persoana.De familie da,dar de persoana sigur nu.

Edited by Groh, 24 January 2022 - 20:08.


#79
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostGroh, on 24 ianuarie 2022 - 20:08, said:

Jumatate de Bucuresti nu are 1000 euro net de persoana.
Și cum e asta un indicator ca poți trai decent cu suma asta? Pentru mine "decent" nu înseamnă doar sa am din ce îmi plăti dările, sa am ce manca și cu ce ma îmbraca. 1000eur pe luna exact pentru asta îți ajung în București - cel mult.

Eu vreau sa îmi permit și chestii în afara necesitatilor stricte. Am hobby-uri multe. Am copii cu hobby-uri.
Daca un copil vrea un iPad, reau sa i-l pot cumpăra fără sa ma vait. Dacă altul vrea un pc performant de gaming vreau sa i-l pot oferi fără sa fac foamea. Intelegi cum sta treaba? Pentru mine trai decent inseama sa poți o tine ceea ce îți vinzi un rinichi, indiferent dacă acel ceva e o excursie sau un lucru material.

#80
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 20:34, said:


Și cum e asta un indicator ca poți trai decent cu suma asta? Pentru mine "decent" nu înseamnă doar sa am din ce îmi plăti dările, sa am ce manca și cu ce ma îmbraca. 1000eur pe luna exact pentru asta îți ajung în București - cel mult.

Eu vreau sa îmi permit și chestii în afara necesitatilor stricte. Am hobby-uri multe. Am copii cu hobby-uri.
Daca un copil vrea un iPad, reau sa i-l pot cumpăra fără sa ma vait. Dacă altul vrea un pc performant de gaming vreau sa i-l pot oferi fără sa fac foamea. Intelegi cum sta treaba? Pentru mine trai decent inseama sa poți o tine ceea ce îți vinzi un rinichi, indiferent dacă acel ceva e o excursie sau un lucru material.

Hobby-urile sunt niste pasiuni,nu necesitati.
Nu depinde viata de ele.
Exemplu tau este cat se poate de prost,deoarece,asa cum spuneam,un trai decent este relativ pentru fiecare individ in parte.
Asa si ala care castiga 10k,zice ca vrea sa ii ia lui fisu un Rolex de 10k si in cazul asta banii nu ii ajung pentru altele,deci el considera ca nu traieste decent.
Decent inseamna in primul rand sa nu ai grija zilei de maine,sa iti achiti toate darile lunare,sa ai ce pune linistit pe masa,sa iti cumperi o haina daca ei nevoie,etc,etc,fara grija zilei de maine.
A,ca nu iti permiti tie sau copilului ultimul model de Iphone si trebuie sa pui bani deoparte,asta este cu totul altceva.

#81
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Asadar dumneata trollai domnule Explorer, cand o tineai tare ca in occ. poti trai ok cu 500 euro dupa ce ti-ai  platit chiria. Deci d-asta ne  esti!!! :o

#82
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostGroh, on 24 ianuarie 2022 - 21:06, said:

Hobby-urile sunt niste pasiuni,nu necesitati.
Viata decenta nu inseamna doar acoperirea necesitatilor. Aia e saracie. Viata decenta inseamna sa iti poti face si placerile personale fara sa trebuiasca sa iti vinzi un rinichi pentru asta.

View PostCristi_E, on 24 ianuarie 2022 - 21:09, said:

Asadar dumneata trollai domnule Explorer, cand o tineai tare ca in occ. poti trai ok cu 500 euro dupa ce ti-ai  platit chiria. Deci d-asta ne  esti!!! Posted Image
Nu am zis asa ceva. Cred ca ma confunzi.

#83
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Pe unii placerile personale ii costa 300 de euro, pe altii 3000 de euro. E relativa treaba.

#84
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 18:06, said:

. La 1000 dă-mi voie sa consider sărăcie, mai ales în 2022.
A, ca unii pot trai asa, fără discuție.

Majoritatea n-are de ales, pensionarii "ordinari" (aka cei ne-speciali) nu prea au pensii peste 1000e.

#85
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 11:06, said:

1000 euro net e saracie in Romania 2022, mai ales in orase mai maricele. Altfel spus, nu mori de foame, dar traiesti cu multe neajunsuri.

P.S.: ti s-a inchis zona de trolling si acum cauti noi locuri de desfasurare?
Da si nu, salariul mediu brut este 5700 RON ceea ce înseamnă 3600 RON net. O pensie de 1000 EUR, dacă este valoare neta, este cu 30% mai mare comparat cu salariul mediu, așadar, adaptat la nivelul de trai din România, o persoana cu 1000 EUR o sa trăiască peste medie. Dar media nu România nu este media din vest (când vine vorba de posibilități, nu de iPad are nevoie) si evident conteaza vârsta, situația familială, etc.


#86
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Când am zis "sărăcie" nu m-am comparat cu media. Media nu este etalon pentru sărăcie sau nu.

România este o tara săracă dpdv financiar și economic, lucru care va determina o medie joasa a veniturilor. Faptul ca 1000euro înseamnă mai mult decât media nu garantează ca aia sunt bani suficienți pentru o viata decenta. Dar, ca orice in viata, totul e relativ. Decenta în sine e relativa.

Edited by ro_explorer, 25 January 2022 - 09:56.


#87
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 20:34, said:

Dacă altul vrea un pc performant de gaming vreau sa i-l pot oferi fără sa fac foamea.
La 18 ani o să vrea un M5 și-apoi luna de pe cer, să te văd atunci.

Edited by Karhu, 26 January 2022 - 10:37.
eliminare info personale


#88
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLipsum, on 25 ianuarie 2022 - 10:04, said:

La 18 ani o să vrea un M5 și-apoi luna de pe cer, să te văd atunci.
Daca o sa merite am sa ii cumpar unul. Si nu am sa fac foamea pentru asta.

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Maica-mea e pensionara, are pana in 1000 de euro venituri dar pe aproape, si de banii astia isi permite sa intretina o casa maricica si o curte mare, are masina, mai iese la un teatru, mai iese sa manance in oras cu prietenele, pleaca macar o data pe an intr-o excursie sau vacanta pe afara si o data pe an in tara pe la o baza de tratament, le cumpara tot timpul copiilor carti si haine si tot felul de mofturi din astea mai marunte. Nu e saptamana sa nu aduca de mancare, mancare gatita pentru copii, prajituri si tot felul de excentricitati, de genul piept de rata afumat, macarons sau sushi care sunt de la decente la foarte bune. In fiecare an sau macar la doi ani mai face cate o reparatie sau vreo imbunatatire, acum vreo trei ani si-a schimbat bucataria si a utilat-o cu electrocasnice noi, anul trecut a schimbat tabla pe casa si si-a facut un foisor in curte, anul asta reface complet solarul. A avut o operatie la mana, si-a platit singura la privat, a fost alegerea ei sa se opereze la privat. Lucrari stomatologice, inerente dupa o varsta, la fel, si le plateste singura.

Pentru mine asta e o viata decenta.

Edited by MembruAnonim, 25 January 2022 - 11:00.


#90
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Definitia "traiului decent" variaza de la persoana la persoana. Am cunostinte care considera trai decent sa poata sa isi plateasca darile si sa se uite linistit la TV cu o bautura alturi. La modul cel mai serios, asta este pentru respectivul definitia unui trai decent. Acea persoana poate trai decent practic oriunde cu 1000 net pe luna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate