Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pentru o singura persoana, unde se poate trai decent in Romania cu 1000 de euro pe luna?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
Joe_King

Joe_King

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.11.2014
Intii, fuck Greece pentru devalorizarea euroiului. :-)  

Incluse: chirie o garsoniera dragutza, asigurare medicala, locuri de pescuit feerice, mancare sanatoasa si bineinteles vin bun. :-)

Bineinteles, celular si internet la pretz rezonabil. Credeti sau nu, un sclav fericit se multumeste si cu atit. :-)

Un prieten de al meu se gindeste la asta ca posibilitate si vreau sa ii tai elanul. Sincer, din ce citesc la forumul asta, e infricosetor ce se discuta aici despre Romania.

Multumesc anticipat !!!!

Edited by Joe_King, 17 July 2015 - 16:58.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
aproape in orice oras din provincie.

#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)Depinde ce înțelegi prin decent(din punctul tău de vedere).

2)S-ar putea ca colegii să-ți spună că cel mai bine,cu 1000€,în România,se trăiește afară.
Și eu aș fi tentat să spun la fel,dar nu știu exact unde anume.

#4
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Nu mai scrie cu "tz", ca nu esti pe mess!

View Post_Smiley_, on 17 iulie 2015 - 17:28, said:

aproape in orice oras din provincie.

In oraselele de provincie mori cu zile din cazau platitudinii conationalilor.

Orase: Bucuresti, Cluj, Brasov, Timisoara, Iasi, poate si Constanta... si cam atat.

Asta daca vrei sa vezi si altceva in afara de ghetouri, satre tiganesti, pensionari plictisiti si spargatori de seminte in fata blocului.

Banuiesc ca te-ai simti mai bine intr-un oras cu un sistem sanitar cat de cat pus la punct, cu muzee, parcuri, mall-uri etc.

Edited by itzi-bitzi, 17 July 2015 - 17:37.


#5
Joe_King

Joe_King

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.11.2014

View Postitzi-bitzi, on 17 iulie 2015 - 17:34, said:

Nu mai scrie cu "tz", ca nu esti pe mess!



In oraselele de provincie mori cu zile din cazau platitudinii conationalilor.

Orase: Bucuresti, Cluj, Brasov, Timisoara, Iasi, poate si Constanta... si cam atat.

Asta daca vrei sa vezi si altceva in afara de ghetouri, satre tiganesti, pensionari plictisiti si spargatori de seminte in fata blocului.

Banuiesc ca te-ai simti mai bine intr-un oras cu un sistem sanitar cat de cat pus la punct, cu muzee, parcuri, mall-uri etc.
Scuzã-mã :-) personal, m-aº simþi bine ºi in creierul munþilor cu televizor si internet. :-)

View Postascended, on 17 iulie 2015 - 17:29, said:

1)Depinde ce înțelegi prin decent(din punctul tãu de vedere).

2)S-ar putea ca colegii sã-ți spunã cã cel mai bine,cu 1000€,în România,se trãiește afarã.
Și eu aș fi tentat sã spun la fel,dar nu știu exact unde anume.
In afara 1000 de euro e salariu minim si nu se trsieste bine cu el :-)

#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View PostJoe_King, on 17 iulie 2015 - 16:56, said:

Intii, fuck Greece pentru devalorizarea euroiului. :-)  

Incluse: chirie o garsoniera dragutza, asigurare medicala, locuri de pescuit feerice, mancare sanatoasa si bineinteles vin bun. :-)

Bineinteles, celular si internet la pretz rezonabil. Credeti sau nu, un sclav fericit se multumeste si cu atit. :-)

Un prieten de al meu se gindeste la asta ca posibilitate si vreau sa ii tai elanul. Sincer, din ce citesc la forumul asta, e infricosetor ce se discuta aici despre Romania.

Multumesc anticipat !!!!

Sa vedem:

chirie garsoniera "draguta" - 250E
asigurare medicala - 200 lei ~ 45E (nu stiu cat costa sa-ti platesti din mana asigurarea de sanatate la stat).
TV - 25 lei DIGI / Internet - 45 lei (fl500) DIGi / mobil - cartela 6E (Voda/Orange) ~ 25 E
curent electric - depinde de tine, sa punem acoperitor 200 lei ~ 45E
intretinere garsoniera - sa zicem 300 lei pe lunile de iarna (nu ma pricep aici) ~70E
Pana acum total : 435E

Mai adaugi mancarea (care daca e sanatoasa/bio/eco e scumpa) si vinul dupa cat te tin baierile sufletului.

In plus, pescuitul e scump. Taxa pe balti era in 50-100/pers/zi (n-am mai fost de niste ani, nu mai stiu actual). Plus ca mai pui niste banuti ca sa ajungi acolo (poate un transport in comun, poate ceva benzinica). Iti mai trebuie din cand in cand niste ace/forfacuri, ceva momeala (daca nu prepari singur). Astea tu stii cat te costa.

PS: preturile sunt pentru Bucuresti si le-am pus undeva medium-high, pentru ca asa am inteles ca ar fi standardul.

#7
Joe_King

Joe_King

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.11.2014

View Postlyanna, on 17 iulie 2015 - 18:57, said:


Sa vedem:

chirie garsoniera "draguta" - 250E
asigurare medicala - 200 lei ~ 45E (nu stiu cat costa sa-ti platesti din mana asigurarea de sanatate la stat).
TV - 25 lei DIGI / Internet - 45 lei (fl500) DIGi / mobil - cartela 6E (Voda/Orange) ~ 25 E
curent electric - depinde de tine, sa punem acoperitor 200 lei ~ 45E
intretinere garsoniera - sa zicem 300 lei pe lunile de iarna (nu ma pricep aici) ~70E
Pana acum total : 435E

Mai adaugi mancarea (care daca e sanatoasa/bio/eco e scumpa) si vinul dupa cat te tin baierile sufletului.

In plus, pescuitul e scump. Taxa pe balti era in 50-100/pers/zi (n-am mai fost de niste ani, nu mai stiu actual). Plus ca mai pui niste banuti ca sa ajungi acolo (poate un transport in comun, poate ceva benzinica). Iti mai trebuie din cand in cand niste ace/forfacuri, ceva momeala (daca nu prepari singur). Astea tu stii cat te costa.

PS: preturile sunt pentru Bucuresti si le-am pus undeva medium-high, pentru ca asa am inteles ca ar fi standardul.
Mersi mult, clar. In mare e taxa de pescuit:-) Pestii de apa dulce ...put :-) in afara de cei rapitori.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Cu 1000 euro o singura persoana in Romania?
Oriunde.

#9
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostSef-chenko, on 17 iulie 2015 - 19:33, said:

Cu 1000 euro o singura persoana in Romania?
Oriunde.

Foarte corect. Desi am vaga impresie ca "decent" nu inseamna pentru toata lumea ceea ce intelegem noi doi si alti cativa.

#10
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostJoe_King, on 17 iulie 2015 - 18:54, said:

In afara 1000 de euro e salariu minim si nu se trsieste bine cu el :-)
Și la mine în oraș se poate trăi mai mult decât decent cu acest venit.Avem chiar și niște mici posibilități de "a da la pește".Eu cu 45000 Ron,aș trăi mai mult decât ok.
Dar depinde de fiecare.
Poate pentru cei care ies pe fiecare seară în club,pleacă acasă cu "chiftele" de lux,servesc masa doar la restaurant de cel puțin 2 stele,plus combustibil pentru o mașină mai "superioară",vor să locuiască într-un apartament sau casa avec curte,la care cheltuieli sunt ridicate,spectacole,inclusiv de operă,excursii în locații exotice,etc,bani ăștia sigur nu ajung.
Dar pentru un trai moderat,sunt suficienți,ba este posibil să mai și rămână ceva.

Edited by ascended, 17 July 2015 - 20:33.


#11
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Alții trăiesc bine mersi cu câteva capre,fără nici un venit din salariu s-au pensie și auzi la el își face probleme că nu-i ajung o mie de euroi lunar !!! .Eu dacă aș avea un venit de 3/400€ lunar m-aș descurca de minune la curte cu absolut toate facilitățile locuinței unui orășean și mai liniștit de o mie de ori că nu mă scoate nimeni din curte că nu-mi plătesc întreținerea,curentul, gazele etc...etc !.Apropo voi știți că eu sunt independent energetic ?Posted Image

#12
Joe_King

Joe_King

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.11.2014

View Postbalauru69, on 17 iulie 2015 - 20:15, said:


Foarte corect. Desi am vaga impresie ca "decent" nu inseamna pentru toata lumea ceea ce intelegem noi doi si alti cativa.
Incintat de cunostinta frate, eu sint...Balauru Joe King :-) decent pentru mine e mai putin ca la altii din cauza ca imi place internetul, pescuitul si vinul bun. :-) In rest, mincare sanatoasa si caterinca. Toate invelite in respect pentru oameni de orice fel.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostJoe_King, on 17 iulie 2015 - 16:56, said:

Intii, fuck Greece pentru devalorizarea euroiului. :-)  

Incluse: chirie o garsoniera dragutza, asigurare medicala, locuri de pescuit feerice, mancare sanatoasa si bineinteles vin bun. :-)

Bineinteles, celular si internet la pretz rezonabil. Credeti sau nu, un sclav fericit se multumeste si cu atit. :-)

Un prieten de al meu se gindeste la asta ca posibilitate si vreau sa ii tai elanul. Sincer, din ce citesc la forumul asta, e infricosetor ce se discuta aici despre Romania.

Multumesc anticipat !!!!
In Bucuresti. De fiecare data cand ploua numai scoate undita pe geamul garsonierei si da la peste.
Sau in Popesti la Itzi_Bitzi, balta e mai mare si locuitul mai ieftin.

#14
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postascended, on 17 iulie 2015 - 20:32, said:

Și la mine în oraș se poate trăi mai mult decât decent cu acest venit.Avem chiar și niște mici posibilități de "a da la pește".Eu cu 45000 Ron,aș trăi mai mult decât ok.
Dar depinde de fiecare.

Iti ajung 45.000 ron?

Edited by feitosak1, 17 July 2015 - 23:54.


#15
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostSolarcells, on 17 iulie 2015 - 20:33, said:

Apropo voi știți că eu sunt independent energetic ?Posted Image
Acum știm!
Și vrem să știm și cum.
Nu neapărat aici pe topic,dar poate deschizi unul,dacă este o metodă mai "neortodoxă".
Locuiești la curte sau la bloc?

View Postfeitosak1, on 17 iulie 2015 - 23:53, said:

Iti ajung 45.000 ron?
Mi-ar ajunge.Dacă îmi ajung 10000€,îmi ajung și 1000€Posted Image.

#16
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Asta nu e chiar asa, daca ai 10.000 pe mana cateva luni, dupa aia n-o sa-ti mai ajunga 1.000 Posted Image Posted Image Posted Image

Oricum, e bine ca iti ajung 10.000 pentru "mai mult decat ok", daca spuneai ca iti ajung "asa si asa", banuiam ca esti fotbalist, sau ceva :)))

Edited by feitosak1, 18 July 2015 - 00:11.


#17
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@feitosak1,scuze,am observat târziu că de fapt mi-ai atras atenția că am greșit.
Am intenționat să scriu 4500 Ron.
Oricum,răspunsul rămâne valabil:
M-aș descurca cu banii ăștia.

#18
razvanc0101

razvanc0101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2014

View PostJoe_King, on 17 iulie 2015 - 16:56, said:

Intii, fuck Greece pentru devalorizarea euroiului. :-)  

Incluse: chirie o garsoniera dragutza, asigurare medicala, locuri de pescuit feerice, mancare sanatoasa si bineinteles vin bun. :-)

Bineinteles, celular si internet la pretz rezonabil. Credeti sau nu, un sclav fericit se multumeste si cu atit. :-)

Un prieten de al meu se gindeste la asta ca posibilitate si vreau sa ii tai elanul. Sincer, din ce citesc la forumul asta, e infricosetor ce se discuta aici despre Romania.

Multumesc anticipat !!!!
in Tulcea le gasesti pe toate astea
Daca vrea un oras mai mic- in Macin, mai ales ca au acolo o crama super

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate