Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pentru o singura persoana, unde se poate trai decent in Romania cu 1000 de euro pe luna?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Antibioticul era suficient, asta doar daca faceai infectie. Vaccinul e frectie, citeste despre virus, nu exista.

Edited by cincicinci, 09 December 2018 - 09:44.


#56
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 07 mai 2017 - 14:43, said:

Yep, si pt mine, cea mai buna perioada de oferte este primavara. Apoi toamna.

Iarna sunt sarbatori, iar vara, toata lumea e in concedii.
cele mai bune 5 contracte din viata mea le-am inceput la sfarsitul lui octombrie cu sfarsitul peste 2 luni. am stat la fiecare 8 luni (aveam deja totul bukat pt Romania asa ca am refuzat extensia), 17 luni, 24 luni, 15 luni, 26 luni. au fost in 3 tari diferite, 2 continente.
trasatura comuna a fost ca pe clienti ii durea maseaua cumplit caci avusesera niste consultanti foarte buni de gura inainte mea si se sufocau in rahatul pe care-l creasera cei buni la prezentari, sedinte si studii.
bafta tuturor.
dar este adevarat, cand apar bugetele incepe bonanza.

Edited by avenirv, 12 December 2018 - 17:53.


#57
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
3 sferturi din populatia planetei
traieste cu 40-50 USD pe luna.
unde mal pui ca sunt mal sanatosi
si traiesc mal mult.
indigerent de ce vezi tu la Tv.

#58
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Intr-o localitate mica, cu cat mai putine contacte cu statul, cu oamenii. Intre 4 pereti, in padure etc.

Initiator, n-ai spus (parca): ce ai de facut (meserie, la pensie), ce alte treburi ai? Atsa e important. In rest, serviciile sunt mai ieftine, acceptabile la calitate, netul foarte bun. Mesterii cam scumpi si neseriosi. Produsele costa cam la fel. Viata in casa e cam aceeasi...

#59
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postbenetusseryo, on 23 iunie 2019 - 06:47, said:

3 sferturi din populatia planetei
traieste cu 40-50 USD pe luna.
unde mal pui ca sunt mal sanatosi
si traiesc mal mult.
indigerent de ce vezi tu la Tv.

3 sferturi don populatia planetei isi fac treaba in curte si in natura , nu se spala, nu subt educati si o mare parte din ei traiesc ca animalele. Nu este ceva xe ar trebui sa ne dorim de la viata.

#60
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcalle, on 05 august 2020 - 13:21, said:

3 sferturi don populatia planetei isi fac treaba in curte
Ei au curte ....tu ai? Asta-i intrebarea. Nu unde isi fac ei treaba.

#61
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
preturile au mai evoluat de acum 6 ani. Cam cat ar avea nevoie cineva azi in Romania pentru un trai decent?

#62
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
6000 lei fara sa pui deoparte.

#63
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Definește "decent" .
Cu 6000 de lei, fără rate, trăiește lejer o familie. Fără fițe, adevărat.

#64
Huyvonen

Huyvonen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2021

View PostCatean, on 07 martie 2021 - 20:44, said:

6000 lei fara sa pui deoparte.
Cand aveam eu salariu ala net, puneam deoparte cam 90%. In cel mai cump oras al Romaniei. Ce-i drept, nu plateam chirie. Mancare, daca gatesti, te incadrai in 5-600 lei / luna (au trecut cativa ani, in care preturile au crescut).

Referitor la intrebarea acestui thread, se poate trai in RO din 800 lei/luna. La mai putin vei duce lipsuri. Si presupunand ca nu ai de platit chirie, deci ai o proprietate. Si nu ai nevoie de masina (deci locuiesti in apropierea unui supermarket, daca nu iti produci tu toata hrana). Da, nu vei vedea concedii prin strainataturi la banii astia. Nu vei iesi in oras. Dar supravietuirea ti-o poti asigura. In functie de situatia in care te afli, s-ar putea sa fi fara asigurare medicala, care in Romania oricum ii o investitie destul de proasta. Dar insemana ca trebuie sa fii sanatos si constient de starea ta de sanatate, sa acorzi atentie.

Dar e mult mai usor de trait de la 2000 lei net in sus. Acolo deja iti permiti o masina, nu trebui sa ai cunostinte de mecanica, de zidarie, instalatii, de electronist, sa repairi orice se strica. Deja la suma asta daca esti chibzuit poti deja investi, si sa-ti mai permiti una alta, chestiuni ne-esentiale.

#65
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Cum zicea cineva conteaza ce inseamna decent.

Fara chirie, o viata decenta ar insemna in orasul in care sta Catean undeva la 2400 de lei singur. Si aici intra inclusiv iesiri in oras, un abonament la sport, cumparat haine samd. Traiul zilnic, nu pus economii, nu city breakuri, nu telefoane si gadgeturi hi-tech.

Cu 2000 net iti permiti cam greu o masina, si sa investesti... deja glumesti. Nu uitati ca mai vin si cheltuieli neprevazute.

#66
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCovertTwo, on 07 martie 2021 - 20:47, said:

Definește "decent" .
Cu 6000 de lei, fără rate, trăiește lejer o familie. Fără fițe, adevărat.
eu castigam 6000 lei cand locuiam la parinti,unde nu plateam nimic si aveam de toate.
Nu cred ca as putea sa traiesc decent cu 6000 lei net. Pai cum? Ai chirie/rata la apartament, + cheltuieli + ai nevoie de masina + benzina+intretinere, de mancare, de iesit in oras. de mers la sala(100-200),  electronice/electrocasnice , de bani de concedii+ cheltuieli neprevazute.

O familie cu 6000 lei in 2022? o familie saraca. Am si eu rude la tara care inca locuiesc in casa parintilor cu copiii lor, probabil lor le ajung 6000 lei

Edited by razvan_89, 12 January 2022 - 14:07.


#67
repat2022

repat2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2021

View Postrazvan_89, on 12 ianuarie 2022 - 14:02, said:

eu castigam 6000 lei cand locuiam la parinti,unde nu plateam nimic si aveam de toate.
Nu cred ca as putea sa traiesc decent cu 6000 lei net. Pai cum? Ai chirie/rata la apartament, + cheltuieli + ai nevoie de masina + benzina+intretinere, de mancare, de iesit in oras. de mers la sala(100-200),  electronice/electrocasnice , de bani de concedii+ cheltuieli neprevazute.

O familie cu 6000 lei in 2022? o familie saraca. Am si eu rude la tara care inca locuiesc in casa parintilor cu copiii lor, probabil lor le ajung 6000 lei

mi s-a spus pentru Bucuresti - la nivel de 2022 - pentru pensionari nivel de trai decent :
- pensionar singur care are casa, minim 4000 lei lunar, fara casa trebuie inchiriat si e minim 6000 lei lunar;
cuplu pensionari - minim 6000 lei lunar cu casa, si cu inchiriat minim 8500 lei lunar.

#68
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Io-te ăștia de la banca mondiala au degradat România anul asta de la tara cu high income la tara cu middle upper income. Eram fix pe granița.

Moldova a promovat de la sarakie la middle lower income.

https://blogs.worldb...level-2021-2022

#69
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postrazvan_89, on 12 ianuarie 2022 - 14:02, said:

eu castigam 6000 lei cand locuiam la parinti,unde nu plateam nimic si aveam de toate.
Nu cred ca as putea sa traiesc decent cu 6000 lei net. Pai cum? Ai chirie/rata la apartament, + cheltuieli + ai nevoie de masina + benzina+intretinere, de mancare, de iesit in oras. de mers la sala(100-200),  electronice/electrocasnice , de bani de concedii+ cheltuieli neprevazute.

O familie cu 6000 lei in 2022? o familie saraca. Am si eu rude la tara care inca locuiesc in casa parintilor cu copiii lor, probabil lor le ajung 6000 lei

Pentru ca pentru tine inseamna decent altceva. Decentul tau, e deja middle level. Mie a trai decent mi se pare sa reusesti sa ai bani pentru a locui undeva + bani de mancare + bani pentru haine, sanatate si iesit in oras si dupa sa iti ramana bani pentru a pune deoparte. Masina nu e obligatorie pentru un trai decent, mai ales intr-un oras. E un moft

#70
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postqew, on 20 ianuarie 2022 - 10:21, said:

si iesit in oras si dupa sa iti ramana bani pentru a pune deoparte. Masina nu e obligatorie pentru un trai decent, mai ales intr-un oras.
... DECENT.... Ca daca orasul nu e decent e mai complicat.

Edited by KiloW, 20 January 2022 - 10:25.


#71
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKiloW, on 20 ianuarie 2022 - 10:24, said:

... DECENT.... Ca daca orasul nu e decent e mai complicat.
Singurele orase decente sunt in vest, dupa cum stim de pe topicul celalalt Posted Image

Edited by Scorpionul_Negru, 22 January 2022 - 12:30.


#72
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015
Cu o mie de euro oriunde se poate trai decent in Ro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate