Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Atingerea atenei radio cu mâna

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostPrien, on 13 iulie 2015 - 16:07, said:

Super Chief
Nu se spune radioamatorist ci radioamator.
Mai vazut  furand pe cineva sau ceva? Daca nu, rezulta ca nu sunt hot.
Despre prostia mea..ce zic. Da, imi pierd vremea incercand sa ii invat pe alti cum e cu electronica..Sunt in bransa, adica am si Fac de Electronica si vre-o niste multi ani de experienta in spate ca profesionist . Chiar si autorizatie de radioamator....
Deci ce fac chiar e o prostie?
Asa ca retorica intrebare a dumitale mi se pare de prost ....gust. Si jignitoare.

Ma scuzati, cu tot respectul, chiar nu inteleg ce doriti sa expuneti?

Banui ca vorbiti de semnatura. Nu am cum sa o fac vizibila doar pentru anumite posturi. Asa ca merge la gramada.


#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007
buna faza asta! dau o bere cu prima ocazie. imi pare rau ca pe vremea cind eram eu in armata, nu si-a pus nimeni intrebarea asta. sa-l fi vazut si eu pe ala care punea mana pe o antena de emisie cu 1500-2000 de volti pe ea (cind emitea) si cu curent zdravan, de dadea scanteie pe la separatorii ceramici cind ploua ...

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPrien, on 13 iulie 2015 - 16:07, said:

Daca il luam cu circuitul LC paralel si ii spunem ca omul are o capacitate electrica, careprin mana lui se pune in serie..il bagam in ceata...
Pai asa intelege fenomenele daca vrea intradevar sa priceapa.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,653
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPrien, on 13 iulie 2015 - 16:07, said:

Daca il luam cu circuitul LC paralel si ii spunem ca omul are o capacitate electrica, careprin mana lui se pune in serie..il bagam in ceata...Corect, punand mana se poate dezacorda antena deoare 1/C=1/Com +1/C circuit rezonanat.
Daca nu explici printr-o ecuatie cu integrale duble paralele nu are nici un farmec.

Edited by Bursul, 13 July 2015 - 17:49.


#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007
nu are de ce sa foloseasca integrale. este vorba de fizica elementara, circuitele RLC din clasa a 10-a (pe vremurile mele_

#24
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 01.05.2006
Si mai e un secret pe care vad ca nu ti-l spune nimeni.
Treaba are legatura cu cantitatea de fier din organism.
Cu cat ai mai mult fier in organism cu atat semnalul de la radio e mai puternic cand atingi antena.

#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostRazvan_N, on 13 iulie 2015 - 16:17, said:

Maestre, daca e asa cum spui cu profesionismul din bransa atunci pun pariu ca lucrezi la stat, ca altfel nu-mi explic.
...
Da, lucrez la stat.
Asa ca stimabile, pt ca imi contesti profesionismul, o sa te rog sa pui aici rezolvarea a 2 probleme pe care de peste 3 1/2 ani nimeni nu a putut sa mi le duca pana la capat .
1) leaga matale 3 rezistente cum vrei matale. Si imi spui montajul 1 se chema, nr 2 este numit si se foloseste la ...3..samdp.
Vreau, adica te rog schema, calculul, formulele..Si evident realizarea practica, adica pun rezistentele model cutare deoarece si pt ca altfel..Ingineriei pura..
2) in meseria dumitale de amploaiat la particular de superprestigiu normal ca sti ca la iesirea unui demodulator de produs e musai sa se puna un FTJ. Intrebarea mea e simpla. Oaie? Scuze Why. Pe romaneste de ce, bre? Pt ca e nevoie, logic..
Deci aplici cateva formule matematice, si ma iluminezi si pe mine si pe ceilalti..
Nu stiu cate studii de profil ai mataluta, dar iti garantez ca toate raspunsurile solicita doar o matematica de liceu.
Acum ca m-ai atacat, e musai sa imi demonstrezi inaltul dumitale profesionism care evident este mult superior celui al meu, de stat..
PS. Am vazut niste studenti viitori colegi cu mine. Le-am pus banii pe masa sa imi arate cum sa folsoesc un rahat de program de simulare..Vorba unui coleg de al meu, care e doar tehnician,si extrem de direct..Pai copilasi,  daca nici sa alegeti piesele din libraria corecta nu puteti..
Si au ajuns la firma mare particolera..unde eXceleaza, nu ca mine..Sunt convins ca au si salariu macar dublu..

#26
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Nu eu iti contest profesionalismul, ci afirmatia dumitale ca e suficient ca antena sa fie mai lunga ca sa creasca semnalul de la intrare...

Referitor la demodulatorul ala de produs, challenge accepted cu observatia ca am o jena in a da copy-paste sau a scrie formule in mod text, adica fara un soft adecvat:
rolul FTJ este de a reduce componenta de inalta frecventa provenita de la multiplicarea semnalului receptionat cu cel injectat de la oscilatorul local,
si astfel de a extrage semnalul util de joasa frecventa.

Nu toti angajatii de la stat sunt neprofesionisti, dar aproape toti neprofesionistii sunt angajati la stat.
Poti sa demodulezi asta? Nu e chiar atat de subtila incat sa se piarda in zgomotul de fond.

Referitor la problema aia greaua cu rezistentele, nerezolvata de trei ani jumate, vezi ca ti-a rezolvat-o cineva prin martie
da' n-a stiut cu rezistente, numai cu rezistori:

http://forum.softped...6#entry16924735

Tiii, sa vezi coincidenta, avea chiar username-ul meu...

#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007
nu-s de meserie, agricultor, deh, dar din imemorialele mele memorii, stiam ca pentru o emisie/receptie optima, antena trebuie aiba o lungime egala cu multiplu sau submiltiplu de lungime de unda (lambda parca ii zicea) dar este foarte posibil sa ma insel, parlamentul asta al nostru a promulgat si abrogat o multime de legi si nu ma mira sa nu fi schimbat si oaresce legi ale fizicii ... elementare.

asteptam cu interes abrogarea legii gravitatiei.

#28
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014

View PostLemongrass, on 13 iulie 2015 - 15:34, said:

De ce atunci cand atingi antena unui aparat radio(fixat pe un post radio) cu mâna se îmbunătățește semnalul radio al acelui aparat ?

View Postclaz, on 13 iulie 2015 - 15:37, said:

O "ajuti" cu fizicu' din dotare.

View PostLemongrass, on 13 iulie 2015 - 15:49, said:

cum draq ? eu transmit sau receptionez postul respectiv ?
Daca o ai sculata o sa prinzi si Radio Erevan.  Daca esti bine dotat de natura,nimic nu-ti va sta in calea receptiei.Posted Image

Edited by brin, 14 July 2015 - 13:17.


#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, eu sunt mai batran. Da, cineva, am uitat cine, poate chiar matale, mi-a zis niste chestii.Nu am stata sa mai verific.Dar parca era neterminat..Pt ca nu mi-ai dat formule si mai ales interpretari, care sa imi dovedeasca ca si sti ..oaie..
Scuze, oaie =Whai=de ce..
Cum sa spun ..Ca sa citez pe cineva mai clasic decat mine  "daca dragoste nu e , pardon formule, nimic nu e"
Deoarece si pt ca, hi, hi, formule e de baza in inginerie..

Restul e tacere..Pti mine nestiinta +copy paste, sau ma lasi ..
Asa ca sau bagi desenele formule si interpretarile..sau ma lasi dracului in plata domn Dnului, in inferioritatea mea de stat..ca sa zic asa..
Glumesc evident.
Sau nu.
PS. Nu mai stiu ce soft am folosit ca sa scriu  sin(omega *t), unde omega = 2*Pi*.. PI=3,1415....
Word-ul?

Edited by Prien, 14 July 2015 - 18:30.


#30
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Prefer notatia poloneza inversa pentru editoarele simple de text.

Daca era pentru cineva care nu intelegea si voia sa invete, as fi explicat si as fi scris si formule,
eventual pe o foaie pe care fi desenat si modurile de legare si as fi scanat-o daca nu reuseam sa le scriu aici.
Dar pur si simplu pentru ca asa vrea The Bull of Scapa Flow, nu cred ca gasesc timpul necesar.

Asa ca te rog sa nu mai dai exemplul ala cu sensul ca nimeni nu stie sa lege niste rezistori.
Nimeni nu e interesat. Iar cu antenele ramane cum am stabilit. 73!

#31
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Lemongrass

View PostBolund, on 13 iulie 2015 - 16:40, said:

si cum se transmite semnalul din corpul meu catre aparatul radio ? si ce semnal se transmite, ce semnal e acesta ? cum de e capabil corpul sa receptioneze unde radio ?
  Ce nu s-a spus aici este ca organismul viu (deci si corpul omenesc) este un bun mediu de conductie electrica. Dar in sistemele vii conductia electrica este asigurata de ioni, nu de electronii liberi. Sistemul viu este un complex de electroliti in care moleculele de apa majoritare sunt disociate electrolitic in ioni pozitivi si ioni negativi. Acesti ioni asigura (fac) conductia electrica prin electroliti. Ionii din electroliti fiind purtatori de sarcini electrice, intra in vibratie  in campul E-M al undei. In acest fel organismul uman devine o antena care receptioneaza undele E-M si deci este o sursa de semnal.

#32
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Si atunci cum explici situatiile in care atingand antena, se strica receptia?

#33
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015

View Postcalahan, on 19 iulie 2015 - 12:03, said:

Lemongrass
View PostBolund, on 13 iulie 2015 - 16:40, said:
si cum se transmite semnalul din corpul meu catre aparatul radio ? si ce semnal se transmite, ce semnal e acesta ? cum de e capabil corpul sa receptioneze unde radio ?
  Ce nu s-a spus aici este ca organismul viu (deci si corpul omenesc) este un bun mediu de conductie electrica. Dar in sistemele vii conductia electrica este asigurata de ioni, nu de electronii liberi. Sistemul viu este un complex de electroliti in care moleculele de apa majoritare sunt disociate electrolitic in ioni pozitivi si ioni negativi. Acesti ioni asigura (fac) conductia electrica prin electroliti. Ionii din electroliti fiind purtatori de sarcini electrice, intra in vibratie  in campul E-M al undei. In acest fel organismul uman devine o antena care receptioneaza undele E-M si deci este o sursa de semnal.
Calahan, de aici reiese ca eu am pus intrebarea de mai sus.
Razvan, dezacordarea frecventei receptorului.

Edited by Bolund, 19 July 2015 - 19:56.


#34
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Frecventa receptorului e cat se poate de fixa, nu se poate dezacorda din exterior decat daca umbli la butonul de acord.

#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,338
  • Înscris: 06.01.2007
Antena impreuna cu circuitul de acord formeaza un circuit oscilant.
Daca factorul de calitate al acestui circuit este suficient de mic, poti dezacorda lejer frecventa de acord.
De fapt prezenta oricarui obiect in nearfield poate dezacorda frecventa.
La lungimi de unda suficient de mari(frecvente mici) si antene cu mult mai scurte ca lungimea de unda, poti dezacorda frecventa.

Teoretic, prezenta unui obiect in nearfield (si nu numai)produce mai multe efecte, mai mult sau mai putin semnificative functie de conformatia circuitului si frecventa de lucru:
-modificarea impedantei antenei, care poate duce la reflexii a linia de transmitere. E si un mic drift de frecventa ca un efect indirect.. Efectul e semnificativ cand banda de frecvente e foarte mica in raport cu frecventa purtoatoare.
-efect multipath (unda reflectata de obiectul apropiat se compune cu unda initiala) Aici nu se modifica frecventa ci faza. Pentru modulatie in faza, efectul e semnificativ.. In plus, nu e necesar ca obiectul sa fie in nearfield. In modlatie in amplitudine, se pot azi si batai daca obiectul se misca.
-schimbarea frecventei de oscilatie datorata modificarii mediului exterior antenei (permeabilitate, permitivitate). Efectule mai mare la antenele cu directivitate.
-modificarea factorului de calitate al circuitului de acord (daca in nearfield se aduce un obiect care absoarbe). Efectul indirect al acestei "amortizari" e si o fuga a frecventei (scadere). Efectul e mare la circuite de acord cu factor de calitate mic.

#36
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Razvan!
Organismul omenesc fiind un bun conductor electric, ca orice conductor are si o capacitate electrica proprie. Prin cuplarea cu circuitele de intrare ale receptorului, se produce o modificarea a cuplajelor cu circuitele rezonante, afectand intr-o oarecare masura acordul acestora. Dar mediul ionic al organismului este si absorbant al energiei radiatiei. Se observa aceasta pe ultrascurte. Daca semnalul este slab si esti pozitionat in ventrul undei, receptia este slabita mai mult.

Edited by calahan, 20 July 2015 - 07:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate