Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#1063
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Târgul de Crăciun din Paris. Roaming 5g pe SFR.

Attached Files



#1064
andreibu

andreibu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2017
Se mai poate activa optiunea de roaming Non SEE de 15 euro? Nu imi mai apare in MyVodafone de mai bine de o luna.

#1065
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Eu vad in MyVodafone optiune de "Roaming extins" - 15 euro credit TVA inclus/30 zile

1000 MB roaming non SEE + 100 min/SMS roaming non SEE

#1066
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Vodafone strikes again ...

Pentru ca urma sa plec in Turcia pentru vre-o doua saptamani, cu cateva zile inainte de Craciun sun la *222 si intreb care sunt tarifele aplicabile pentru abonamentul meu. Raspunsul primit - 15 eur / pachet 3000 MB, 5 eur / pachet 15 min. Fiindca ultima reinnoire a fost in 2021 iar tarifele astea sunt afisate pe siteul Vodafone doar pentru abonamentele de dupa Septembrie 2022, cer si primesc raspunsul in scris.
Ajung in Turcia si mesajul de bun venit spune cu totul altceva - Ai tarifele standard:apel/SMS efectuat catre Romania si local/ apel primit: 2.5 EUR/10 minute/SMS, trafic internet: 2.5 EUR/100MB.

Consum un pachet de date in aeroport, iar peste mai putin de 3 ore primesc mesaj ca traficul de date a trecut de 40 euro si sa trimit SMS la 8888 ca sa beneficiez de servicii si dupa ce trec de 50 eur. Trimit SMS-ul.
Din cauza de probleme personale ma intorc in tara a doua zi pe seara, deci adun in total vreo 27 de ore in roaming, timp in care am mai raspuns la un apel de voce, deci consum si un pachet de minute. Trimit un mail la Vodafone si intreb cum am depasit pragul de 40 eur in roaming; Vodafone raspunde dupa doua zile ca am ajuns deja la 357 eur Posted Image cost suplimentar in roaming; dar fiindca nu am fost corect informat la plecare, mi se acorda o reducere de jumatate din suma.

Astept sa se emita factura la inceputul lunii Ianuarie:900 si ceva de lei cu minus Posted Image
- cost suplimentar ~5 eur (asa cum de altfel stiam - pachetul de date, pachetul de voce si un SMS, probabil cel trimis la 8888)
- reducerea de 180 eur Posted Image

Concluzie 1 - unii consultanti RC Vodafone sunt varza...
Concluzie 2 - sistemul de billing Vodafone este la fel de varza - am patit fix acelasi lucru in Februarie, dupa 4 zile de stat in UK, cu extraoptiunea de 12 eur activata;
Concluzie 2.1 - daca sunteti siguri ca nu ati facut cost suplimentar mai mare de 40 eur, trimiteti mesajul de confirmare la 8888 cand sunteti notificati despre depasire. Daca nu-l trimiteti, cu siguranta ramaneti fara date in roaming pana va intoarceti in tara - (in Februarie nu am trimis SMS si n-am avut date cand am revenit in UE, ci doar cand am revenit in tara).

Edited by suri, 08 January 2023 - 16:22.


#1067
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005

View Postr_ionescu, on 03 decembrie 2022 - 22:05, said:

Tot e bine că poți schimba rețeaua ; în Grecia, de exemplu, nu "merge" decât în Vodafone.gr.

Recent m-am intors dintr-o vacanta din Grecia. In Atena semnal 5G mai peste tot, viteze f ok pe Vodafone Greece. Doar la metrou nu aveau deloc, in nicio statie.

Pe insule s-ar putea sa fie problematic. Desi am vizitat insula Eghina si n-au fost probleme nici acolo.

Prin comparatie, la niste amici cu Yoxo conectati pe Cosmote le mergea in suturi, cu f multe deconectari. N-a scos nici acum ORO limitarile?

Edited by macsfx, 08 January 2023 - 23:17.


#1068
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Orange e o mizerie by default in roaming, de cateva luni l-au rezolvat la 100 Mbps.
Nu e 2Mbps ca in trecut dar tot incalca RLAH si nu numai.

Combo Vodafone+Digi e ideal pentru roaming, dpmdv.

Edited by MembruAnonim, 09 January 2023 - 23:04.


#1069
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

 macsfx, on 08 ianuarie 2023 - 23:15, said:



Recent m-am intors dintr-o vacanta din Grecia. In Atena semnal 5G mai peste tot, viteze f ok pe Vodafone Greece. Doar la metrou nu aveau deloc, in nicio statie.

Pe insule s-ar putea sa fie problematic. Desi am vizitat insula Eghina si n-au fost probleme nici acolo.

Prin comparatie, la niste amici cu Yoxo conectati pe Cosmote le mergea in suturi, cu f multe deconectari. N-a scos nici acum ORO limitarile?
În Thassos, Rhodos, Sithonia (ultimele destinații) roaming-ul Vodafone a fost inutilizabil. Noroc cu Digi.


#1070
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

 MembruAnonim, on 09 ianuarie 2023 - 23:03, said:

Orange e o mizerie by default in roaming, de cateva luni l-au rezolvat la 100 Mbps.
Nu e 2Mbps ca in trecut dar tot incalca RLAH si nu numai.

Combo Vodafone+Digi e ideal ...
100% de acord cu ce am citat! :)

#1071
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

suri said:

1673187551[/url]' post='29655751']
Vodafone strikes again ...

Pentru ca urma sa plec in Turcia pentru vre-o doua saptamani, cu cateva zile inainte de Craciun sun la *222 si intreb care sunt tarifele aplicabile pentru abonamentul meu. Raspunsul primit - 15 eur / pachet 3000 MB, 5 eur / pachet 15 min. Fiindca ultima reinnoire a fost in 2021 iar tarifele astea sunt afisate pe siteul Vodafone doar pentru abonamentele de dupa Septembrie 2022, cer si primesc raspunsul in scris.
Ajung in Turcia si mesajul de bun venit spune cu totul altceva - Ai tarifele standard:apel/SMS efectuat catre Romania si local/ apel primit: 2.5 EUR/10 minute/SMS, trafic internet: 2.5 EUR/100MB.

Consum un pachet de date in aeroport, iar peste mai putin de 3 ore primesc mesaj ca traficul de date a trecut de 40 euro si sa trimit SMS la 8888 ca sa beneficiez de servicii si dupa ce trec de 50 eur. Trimit SMS-ul.
Din cauza de probleme personale ma intorc in tara a doua zi pe seara, deci adun in total vreo 27 de ore in roaming, timp in care am mai raspuns la un apel de voce, deci consum si un pachet de minute. Trimit un mail la Vodafone si intreb cum am depasit pragul de 40 eur in roaming; Vodafone raspunde dupa doua zile ca am ajuns deja la 357 eur Posted Image cost suplimentar in roaming; dar fiindca nu am fost corect informat la plecare, mi se acorda o reducere de jumatate din suma.

Astept sa se emita factura la inceputul lunii Ianuarie:900 si ceva de lei cu minus Posted Image
- cost suplimentar ~5 eur (asa cum de altfel stiam - pachetul de date, pachetul de voce si un SMS, probabil cel trimis la 8888)
- reducerea de 180 eur Posted Image

Concluzie 1 - unii consultanti RC Vodafone sunt varza...
Concluzie 2 - sistemul de billing Vodafone este la fel de varza - am patit fix acelasi lucru in Februarie, dupa 4 zile de stat in UK, cu extraoptiunea de 12 eur activata;
Concluzie 2.1 - daca sunteti siguri ca nu ati facut cost suplimentar mai mare de 40 eur, trimiteti mesajul de confirmare la 8888 cand sunteti notificati despre depasire. Daca nu-l trimiteti, cu siguranta ramaneti fara date in roaming pana va intoarceti in tara - (in Februarie nu am trimis SMS si n-am avut date cand am revenit in UE, ci doar cand am revenit in tara).

Mare greșeală sa folosiți roaming in afara SSE. Eu plec mai mereu in Turcia și folosesc cartela prepay de la Turktelecom, pe care o iau de fiecare data din Edirne din centru de la un magazin de-al lor costa  320 TL  , adică vrea-o 80 RON 20 Gb trafic utilizabile intr-o luna de zile. Apeluri fac numai pe Whatsapp in locul minutelor de telefon. Dacă vreți sa va faceți rezervări de cazare , cel mai bine  le faceți pana ajungeți in Turcia deoarece este restricționat booking.com, dar puteți folosi otelz.tr sau folosiți VPN de UE. Dacă stați mai mult de 90 de zile va trebui sa plătiți o taxa pentru înregistrarea IMEi al telefonului in baza lor de date, altfel va fi ban-at și nu se va mi putea folosi in TR. Va sfătuiesc sa folosiți un alt telefon sa aveti alt IMEI. NU veți găsi niciodată la nici un operator roaming la banii astia.

Edited by oddy, 11 January 2023 - 21:14.


#1072
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

 oddy, on 11 ianuarie 2023 - 21:10, said:

Eu plec mai mereu in Turcia și folosesc cartela prepay de la Turktelecom, pe care o iau de fiecare data din Edirne din centru
Intre Hamzabeyli și Canakkale am de unde lua o cartelă fara a mai intra in Edirne?

#1073
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014

 oddy, on 11 ianuarie 2023 - 21:10, said:



NU veți găsi niciodată la nici un operator roaming la banii astia.
Si ce zici de DIGI cu 1.1 euro/GB ?

#1074
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

 Vulpoiul-Jhon, on 11 ianuarie 2023 - 21:56, said:


Intre Hamzabeyli și Canakkale am de unde lua o cartelă fara a mai intra in Edirne?
Era un hotel cu magazin la parter, unde opresc autocarele, la intrarea în Edirne.

#1075
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

Vulpoiul-Jhon said:

1673466984[/url]' post='29664601']
Intre Hamzabeyli și Canakkale am de unde lua o cartelă fara a mai intra in Edirne?
Caută pe google Maps un magazin Turktelekom poziționat pe lângă drumul tău, mare atenție de unde luați sim și HGS, pe marginea drumului sunt tot felul ce magazine care vând la suprapreț pentru neștiutori, eu am văzut prețuri și de 3 ori mai mari. pentru sim căutați magazine proruetar și pentru HGS va recomand PTT

Edited by oddy, 12 January 2023 - 19:45.


#1076
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

 oddy, on 11 ianuarie 2023 - 21:10, said:

Mare greșeală sa folosiți roaming in afara SSE. Eu plec mai mereu in Turcia și folosesc cartela prepay de la Turktelecom, pe care o iau de fiecare data din Edirne din centru de la un magazin de-al lor costa  320 TL  , adică vrea-o 80 RON 20 Gb trafic utilizabile intr-o luna de zile. Apeluri fac numai pe Whatsapp in locul minutelor de telefon. Dacă vreți sa va faceți rezervări de cazare , cel mai bine  le faceți pana ajungeți in Turcia deoarece este restricționat booking.com, dar puteți folosi otelz.tr sau folosiți VPN de UE. Dacă stați mai mult de 90 de zile va trebui sa plătiți o taxa pentru înregistrarea IMEi al telefonului in baza lor de date, altfel va fi ban-at și nu se va mi putea folosi in TR. Va sfătuiesc sa folosiți un alt telefon sa aveti alt IMEI. NU veți găsi niciodată la nici un operator roaming la banii astia.

Stiu - calatoresc mult in afara SEE si asa procedez si eu. In cazul asta tocmai cumparasem o cartela SIM Vodafone Turcia de la "magazinul" Vodafone din terminalul de sosiri din IST, iar dobitocul de vanzator a luat telefonul si a activat datele fara sa comute profilul de date pe SIM2 unde bagasem noua cartela. Si tot el cu gura mare, ca de ce ma supar, fiindca nici o retea din Europa nu are roaming in Turcia.
Care este mai exact regula pentru pentru a evita blocarea IMEI-ului? Cartela pe care mi-a dat-o cica era pentru turisti si ar fi valabila doar 2 luni. Prima data am stat o zi si ceva in roaming, iar saptamana viitoare merg pentru inca 5 zile. Probabil va mai fi nevoie sa merg anul asta pe acolo, in general perioade de cateva saptamani.

#1077
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Cea mai ok oferta o au cei de la Turkcell: https://www.travelto...rd-for-tourists

13 USD pentru 20 GB. Si cica reteaua cu cea mai buna acoperire. De fiecare data mi-a mers brici in Istanbul.

Pentru terminale cu eSIM mai sunt aplicatiile Airalo si Ubigi.

Edited by macsfx, 12 January 2023 - 21:38.


#1078
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Confirm si eu ca cea mai buna oferta, acoperire si viteza o are Turkcell.
Orice cartela cumparata in Turcia de catre strain (fara permis de sedere) va avea pachet turist si e valabila 90 zile de la activare, dupa poate fi aruncata.
Cartela turceasca bagata in telefon iti blocheaza slotul telefonului dupa IMEI dupa 90 zile. Se poate debloca achitand o taxa, care nu e mica. Acest lucru se face deoarece taxele lor de import pentru telefoane sunt foarte mari (150% din valoare). Solutia e sa folosesti celalalt slot al telefonului daca ai dual sim sau un alt telefon. Acest contor de 90 zile se reseteaza la data de 1 ianuarie a urmatorului an si telefonul poate fi folosit din nou.

#1079
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai simplu, roaming cu Digi pe Turkcell 4G la 1.3EUR/GB, evident cu IP de RO fara filtrari. Eu nici wifi-urile de hotel nu prea le folosesc din cauza filtrarilor locale, la cat de ieftin e roamingul nu am stres.

#1080
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2023 - 00:52, said:

Cel mai simplu, roaming cu Digi pe Turkcell 4G la 1.3EUR/GB, evident cu IP de RO fara filtrari. Eu nici wifi-urile de hotel nu prea le folosesc din cauza filtrarilor locale, la cat de ieftin e roamingul nu am stres.

1.1 EUR/GB de la 01.01.2023. La DIGI se poate, la altii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate