Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Casa P+1E , garaj sub casa sau langa casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
imi suna a proiect american/luat de pe net. astia nu baga prea mult in dormitoare (au dulapuri incastrate, dressing room) si livingukl nu trebuie mai mare de 20mp pt ca au loc separat de luat masa si bucataria e open space cu livingul, ceea ce dupce la perceperea spatiului ca fiind mai mare.

la 230mp imi pare ok, dar la limita livingul de 20mp. amu, daca peste 5 ani te muti, poti sta si asa. de nu, la hardughia asta de casa, probabil un 24-26 mp te'ar aranja mai bine. dar fa dormitorul in care stai mai mare. 12 e totusi la limita. faci un compromis undeva, ok, dar si living si dormitor la limita... banuiesc ca ai baie de 9mp sau si mai mult iar holurile cat o tarla

Edited by argentum, 09 July 2015 - 17:56.


#38
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La mine pe Certificatul de Urbanism zice ca proiectul trebuie sa respecte Legea 119 / 2014:
http://www.dreptonli..._populatiei.php

Quote

Art. 17
(1) Parametrii sanitari care trebuie sa fie respectati la proiectarea si executia locuintelor sunt:
- suprafata minima a unei camere = 12 mp;
- suprafata minima a bucatariei = 5 mp;
- inaltimea sub plafon = 2,60 m.


#39
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postargentum, on 09 iulie 2015 - 17:55, said:

imi suna a proiect american/luat de pe net. astia nu baga prea mult in dormitoare (au dulapuri incastrate, dressing room) si livingukl nu trebuie mai mare de 20mp pt ca au loc separat de luat masa si bucataria e open space cu livingul, ceea ce dupce la perceperea spatiului ca fiind mai mare.

la 230mp imi pare ok, dar la limita livingul de 20mp. amu, daca peste 5 ani te muti, poti sta si asa. de nu, la hardughia asta de casa, probabil un 24-26 mp te'ar aranja mai bine. dar fa dormitorul in care stai mai mare. 12 e totusi la limita. faci un compromis undeva, ok, dar si living si dormitor la limita... banuiesc ca ai baie de 9mp sau si mai mult iar holurile cat o tarla


Jos am doua dormitoare de aproximativ 12 mp fiecare care probabil la inceput unul va fi folosit pe post de dormitor pentru oaspeti zic eu iar unul ca birou. Holul de la intrare e de 1,8 m latime. Sus vor fi 3 dormitoare , unul de 16,3 mp, unul de 14 mp iar unul de 11,2 mp . Baia de sus e de dimensiuni normale zic eu , adica 6 mp.

#40
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Se vorbeste de 230 mp utili sau construiti?


#41
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postmario2015, on 09 iulie 2015 - 20:03, said:



Jos am doua dormitoare de aproximativ 12 mp fiecare care probabil la inceput unul va fi folosit pe post de dormitor pentru oaspeti zic eu iar unul ca birou. Holul de la intrare e de 1,8 m latime. Sus vor fi 3 dormitoare , unul de 16,3 mp, unul de 14 mp iar unul de 11,2 mp . Baia de sus e de dimensiuni normale zic eu , adica 6 mp.

eu zic ca esti super ok ca dormitoare pentru scopul propus. eu unul nu m'as stresa la capitolul asta deloc, date fiind dimensiunile. 6mp e super suficient pentru o baie. am vazut ceva bai mari la viata mea si mi'au placut sa le vad. dar de la vazut la intretinut si cheltuit banii e cale lunga.

View Postblonduzzik, on 09 iulie 2015 - 21:23, said:

Se vorbeste de 230 mp utili sau construiti?

pana raspunde omul, de regula suprafata total sa da cea construita iar la camere se specifica cea utila. din ce stiu eu. daca e gresit o sa invat si eu ceva nou astazi.

#42
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postblonduzzik, on 09 iulie 2015 - 21:23, said:

Se vorbeste de 230 mp utili sau construiti?

Sunt 230 mp construiti (cu garaj inclus, fara ar fi in jur de 200), iar suprafetele de la dormitoare si living de care vorbeam erau utilul.

Edited by mario2015, 09 July 2015 - 23:19.


#43
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
tocmai realizez ca tu vei avea 5 dormitoare. scuza'ma nu'ti stiu jurnalul, dar cati copii ai? imi par destul de mult 5 dormitoare. mai bine 4 si un living mai mare ma gandesc.

#44
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postargentum, on 10 iulie 2015 - 01:33, said:

tocmai realizez ca tu vei avea 5 dormitoare. scuza'ma nu'ti stiu jurnalul, dar cati copii ai? imi par destul de mult 5 dormitoare. mai bine 4 si un living mai mare ma gandesc.

Jos intr-adevar voi avea 2 incapaeri in jur de 11.5 mp, incapaeri care initial vor fi folosite astfel:  unul cu destinatia birou si loc de lucru pentru activitatea pe care o am eu,  iar unul va fi folosit mai  mult ca sigur ca dresing, si atunci sus raman 3 dormitoare :)

#45
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
De la suprafata construita la suprafata utila se pierde ~20-25%.

#46
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

View Postradurus, on 10 iulie 2015 - 11:41, said:

De la suprafata construita la suprafata utila se pierde ~20-25%.
mai exact 1,25 din supraf desfasurata

#47
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
eu zic ca depinde in mare masura si de compartimentarile facute..si de grosimea zidurilor interioare..si de altele care-mi scapa acu...:)..dar probabil ca ..se invarte cam in acel procent.

#48
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai vorbeste cu arhitectul di vezi ce parere are el. imi pare ca i'ai impus proiectul. eu nu as construi pe baza acestui proiect. sunt invitat la tine si'ti cer un pahar cu apa. bucataria e la mama naibii. ma pui la masa in living. tre sa treci cu platoul cu mancare prin jumatate de casa ca sa ma servesti.
dupa ce luam masa, hai sa iesim afara pe terasa la un tuica mica, cafea, deserte etc. ce faci? ma scoti prin bucatarie dupa ce trec prin 2 holuri si jumatate de casa? sau jucam tontzoroiul in jurul casei poana ajungem in spate?
mie nu'mi place deloc planul tau de parter, dar daca tie iti place da'i bice

Edited by argentum, 10 July 2015 - 14:28.


#49
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postargentum, on 10 iulie 2015 - 14:24, said:

mai vorbeste cu arhitectul di vezi ce parere are el. imi pare ca i'ai impus proiectul. eu nu as construi pe baza acestui proiect. sunt invitat la tine si'ti cer un pahar cu apa. bucataria e la mama naibii. ma pui la masa in living. tre sa treci cu platoul cu mancare prin jumatate de casa ca sa ma servesti.
dupa ce luam masa, hai sa iesim afara pe terasa la un tuica mica, cafea, deserte etc. ce faci? ma scoti prin bucatarie dupa ce trec prin 2 holuri si jumatate de casa? sau jucam tontzoroiul in jurul casei poana ajungem in spate?
mie nu'mi place deloc planul tau de parter, dar daca tie iti place da'i bice

Asa e nu spun ca nu ai dreptate ... problema e ca eu am nevoie de doua incaperi la parter (birou, dormitor) si de accea nu prea am cum sa procedez , sau arhitectul meu nu are suficeinta imaginatie. Tododata am zis ca totusi as baga si garajul sub etaj deoarece terenul nu e unul foarte mare si parca mi-ar placea sa am o curte mai generoasa ...Distanta intre intrarea de la living si bucatarie e de 3,6 m, dar e in diagonala una fata de cealalta Posted Image

Attached Files


Edited by mario2015, 10 July 2015 - 19:31.


#50
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
deci vrei 2 incaperi la parter (birou/dormitor), garaj si bucataria separata de living. e ceva din ce poti renunta de aici?
ai zis ca ai nevoie de 2 incaperi ok. dar ce zici de garaj. chiar vrei garajul langa casa? ce te motiveaza? confortul sau protectia masinii. confortul il pot intelege, dar protectia masinii? (eu am facut garaj, in mare parte ca sa tin la dos o masina veche, asta e...). gandeste'te la costul garajul inclus in casa, versul costul unei masini (masina in aer liber se duce mai repede cu 25% poate, vorbim de astea moderne cu tratamente pe tabla). apoi gandeste'te la compromisurile ce le faci. iti rupi din confrotul tau in casa ca sa tii la mare cinste o masina. garajul e un lucru bun, mie imi place, dar renunt la garaj intr'o secunda daca pentru asta va trebui sa accept un compromis la living/bucatarie.
daca te gandesti la astea si inca ai motivele tale, ok. treci mai departe. poti trai cu bucatarie unita cu living si separata doar cu niste usi culisante?
ideea e ca poate trebuie regandit tot proiectul si sa renunti la ceva sau pooate doar reasezate incaperile si sa accepti niste mici schimbari.
imi pare un pic fragmentata compartimentarea ta, imi aduce aminte de casele mai mari taranesti cu o tinda pe mijloc si incaperi pe stanga si pe dreapta, incaperi ce comunicau si ele intre ele. din punctul meu de vedere nu prea mai merg astea cu nevoile vietii de astazi.

#51
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postargentum, on 10 iulie 2015 - 19:42, said:

deci vrei 2 incaperi la parter (birou/dormitor), garaj si bucataria separata de living. e ceva din ce poti renunta de aici?
ai zis ca ai nevoie de 2 incaperi ok. dar ce zici de garaj. chiar vrei garajul langa casa? ce te motiveaza? confortul sau protectia masinii. confortul il pot intelege, dar protectia masinii? (eu am facut garaj, in mare parte ca sa tin la dos o masina veche, asta e...). gandeste'te la costul garajul inclus in casa, versul costul unei masini (masina in aer liber se duce mai repede cu 25% poate, vorbim de astea moderne cu tratamente pe tabla). apoi gandeste'te la compromisurile ce le faci. iti rupi din confrotul tau in casa ca sa tii la mare cinste o masina. garajul e un lucru bun, mie imi place, dar renunt la garaj intr'o secunda daca pentru asta va trebui sa accept un compromis la living/bucatarie.
daca te gandesti la astea si inca ai motivele tale, ok. treci mai departe. poti trai cu bucatarie unita cu living si separata doar cu niste usi culisante?
ideea e ca poate trebuie regandit tot proiectul si sa renunti la ceva sau pooate doar reasezate incaperile si sa accepti niste mici schimbari.
imi pare un pic fragmentata compartimentarea ta, imi aduce aminte de casele mai mari taranesti cu o tinda pe mijloc si incaperi pe stanga si pe dreapta, incaperi ce comunicau si ele intre ele. din punctul meu de vedere nu prea mai merg astea cu nevoile vietii de astazi.

Si as renunta si nu as renunta la garaj. Am si variatna fara garaj, care ar arata cam astfel

Attached Files



#52
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
asta parca';i alta treaba.  la o prima vedere (si nepriceput printre altele) eu as merge cu asta, dar: as inchide vestibulul de la intrare si eventul ajustata dimensiunea ca sa nu fii inghesuit (poate ca nu e nevoie)  si as elimina zidul ala mic dintre sufragerie si hol circulatie. se mareste spatiul vizual. vad ca ai un stalp acolo totusi (cauta solutie la asta. apoi, baga camara pe peretele cu sufrageria (eventual si un frigider sa umpli spatiul) si pune bancul de lucru (chiuveta, aragaz) in zona unde ai camara acum. faci ferestre catre terasa. treai pe vatrai.
trec din living pe tereasa, prin bucatarie si desi o traversez toata, totusi nu pare intortocheat. e ok.

si schimba si dormitorul cu biroul ca pozitie cu ajustarile necesare pt marimi. daca ai un business si vrei birou, chiar daca intrare in el nu e cea mai ideala (nu intri imediat dupa usa de la intrarea in casa - si aici vad ca ai putea schimba ceva), totusi ajuns in birou ai vedere catre strada. si dormitorul catre terasa. poate ca vrei sa faci si iesire direct de la dormitor catre terasa.

Edited by argentum, 10 July 2015 - 20:18.


#53
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Azi am primit si ceva oferte de pret pentru casa la rosu si as dori sa va intreb cam cat ar iesi pe mp la rosu o casa in 2015 (manopera+materiale) ? Vreau sa fac comparatie intre ce oferte am primit si pretul pietei! Unul zicea ca face casa la rosu 170 mp cu 20.00 euro cu manopera cu tot, altul imi zicea ca una din casele pe care a finalizat-o de curand la rosu, a ajuns la 150 mp la 30.000 euro .... Acum ma intreb si eu oare care o fi pretul pietei ?!

Edited by mario2015, 11 July 2015 - 13:20.


#54
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

View Postmario2015, on 11 iulie 2015 - 13:10, said:

Azi am primit si ceva oferte de pret pentru casa la rosu si as dori sa va intreb cam cat ar iesi pe mp la rosu o casa in 2015 (manopera+materiale) ? Vreau sa fac comparatie intre ce oferte am primit si pretul pietei! Unul zicea ca face casa la rosu 170 mp cu 20.00 euro cu manopera cu tot, altul imi zicea ca una din casele pe care a finalizat-o de curand la rosu, a ajuns la 150 mp la 30.000 euro .... Acum ma intreb si eu oare care o fi pretul pietei ?!

Pozează câteva oferte și vei  afla

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate