Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Casa P+1E , garaj sub casa sau langa casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
156 eur/mp la rosu cu invelitoare manopera si materiale. Manopera a fost 25%. Fara proiect, AC, imprejmuire.

View Postargentum, on 12 iulie 2015 - 00:30, said:

oameni buni, cand se vorbeste de manopera la rosu asta include si constructia sarpantei si montarea invelitoarei sau nu

multam
Asta trebiue clarificat foarte bine inainte. Mai trebuie incluse impamantarea si instalatiile pt faza la rosu

Edited by bobitzaaa, 12 July 2015 - 07:25.


#74
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Faza la rosu include sarpanta, nu include invelitoarea si nu include niciun fel de instalatii, doar traseele care vin bagate in fundatie. Eu asa stiu.

#75
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
include ce si cum te intelegi cu echipa. daca nu incluzi impamanterea de exemplu, apoi nu o mai poti face tu sub casa. daca nu incluzi instalatiile de baza(macacr gauri tehnice), apoi o sa iti fie mai greu sa le faci.

#76
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Ce parere aveti de varianta aceasta? Inca nu am reusit sa iau decizia finala si aceasta varianta ar fi ultima dintre ele, ceea ce imi ramane e sa aleg doar :-D

Attached Files



#77
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Vi se pare mai aerisit , mai util astfel proiectul? Multumesc

#78
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu,s ce sa zic.e doar chestie de gust, daca itI place e OK. Poate bucataria e cam mare, dar cum o ai separata o saai loc suficient de pus o masa. Si intrarea la Baie,de ce o faci retrasa. Asta e, ai o tinda cu usi stanga dreapta. Fa intrarea la nivel, ai baie mai mare si loc de masina de spalat. Zic si eu

Tu cum ai orientarea casei? Intr,o varianta ai living in Fata casei, in alta in spatele casei. Vezi cum bate lumina si unde vrei lumina naturala

Edited by argentum, 12 July 2015 - 19:25.


#79
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
eu as muta bucataria in locul livingului, sub scari as face camara(eu asa am la casa mea). daca nu o sa ai niste scari impresionante, nu cred ca ar arata bine asa cum e acum. poti face o terasa de toata frumusetea pe partea bucatarie living

#80
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postbobitzaaa, on 12 iulie 2015 - 22:04, said:

eu as muta bucataria in locul livingului, sub scari as face camara(eu asa am la casa mea). daca nu o sa ai niste scari impresionante, nu cred ca ar arata bine asa cum e acum. poti face o terasa de toata frumusetea pe partea bucatarie living

Scarile m-am gandit sa le fac precum e in imagine (doar orientata altfel) deoarece imi si place cum arata, iar spatiul de sub scari eu zic ca la acest modl poate fi destul de fain aranjat.

View Postbobitzaaa, on 12 iulie 2015 - 22:04, said:

eu as muta bucataria in locul livingului, sub scari as face camara(eu asa am la casa mea). daca nu o sa ai niste scari impresionante, nu cred ca ar arata bine asa cum e acum. poti face o terasa de toata frumusetea pe partea bucatarie living

View Postargentum, on 12 iulie 2015 - 19:25, said:

Nu,s ce sa zic.e doar chestie de gust, daca itI place e OK. Poate bucataria e cam mare, dar cum o ai separata o saai loc suficient de pus o masa. Si intrarea la Baie,de ce o faci retrasa. Asta e, ai o tinda cu usi stanga dreapta. Fa intrarea la nivel, ai baie mai mare si loc de masina de spalat. Zic si eu

Tu cum ai orientarea casei? Intr,o varianta ai living in Fata casei, in alta in spatele casei. Vezi cum bate lumina si unde vrei lumina naturala

View Postargentum, on 12 iulie 2015 - 19:25, said:

Nu,s ce sa zic.e doar chestie de gust, daca itI place e OK. Poate bucataria e cam mare, dar cum o ai separata o saai loc suficient de pus o masa. Si intrarea la Baie,de ce o faci retrasa. Asta e, ai o tinda cu usi stanga dreapta. Fa intrarea la nivel, ai baie mai mare si loc de masina de spalat. Zic si eu

Tu cum ai orientarea casei? Intr,o varianta ai living in Fata casei, in alta in spatele casei. Vezi cum bate lumina si unde vrei lumina naturala

Bucataria nu e foarte mare , in jur de 11-12 mp. Livingul va fi orientat spre nord dupa cate stiu eu, dar indiferent de orientare totusi l-as face spre spatele casei deoarece eu zic ca daca fac o terasa in acea zona e clar ca e mult mai usor sa iesi direct din living in ea. Intrarea in baie nu as face-o la nivel deoarece ar fi o baie foarte lunga (3,5 m). in locul acela din fata baii voi pune masina de spalat.

Partea din spate cu livingul si bucataria as face-o intr-una dintre cele doua variante. care si se pare mai ok? cu usa sau spatiu deschis?

Edited by mario2015, 12 July 2015 - 23:29.


#81
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pot sa'ti spun ca am livingul pe nord si nu'mi place. nu ai suficienta lumina niciodata. realizez ca e chestie de opinii personale, dar vorbeste si cu altii inainte sa faci asta. de acord ca se iese din living mai usor pe terasa, dar daca din astea 2 trebuie sa aleg, eu aleg sa nu pun livingul pe nord. repet, opinie personala.
referitor la pozitionare masinii de spalat, din ce spui ai de ales intr'e o baie foarte lunga si a vedea masina de spalat din living. esti sigur pe alegerea ta?

#82
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postargentum, on 12 iulie 2015 - 23:35, said:

pot sa'ti spun ca am livingul pe nord si nu'mi place. nu ai suficienta lumina niciodata. realizez ca e chestie de opinii personale, dar vorbeste si cu altii inainte sa faci asta. de acord ca se iese din living mai usor pe terasa, dar daca din astea 2 trebuie sa aleg, eu aleg sa nu pun livingul pe nord. repet, opinie personala.
referitor la pozitionare masinii de spalat, din ce spui ai de ales intr'e o baie foarte lunga si a vedea masina de spalat din living. esti sigur pe alegerea ta?

Am facut retragerea aia a baii deoarece altfel as avea 3 usi una langa alta ca intr-un vagon de tren Posted Image acesta a fost primul motiv pentru care am facut baia mai scurta si de aceea am zis ca acolo daca tot ramane loc pot pune si o masina de spalat , dar asta nu e batut in cuie. Cu livingul am sa ma uit si eu exact cum e pozitionat terenul .

Edited by mario2015, 12 July 2015 - 23:41.


#83
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
de acord, de asta am spus ca daca faci asa o sa ai o tinda cu usi stanga/dreapta. dar nu cred ca se merita de dragul esteticului sa pierzi acel spatiu. poate trebuie regandit totul, cred ca se poate scoate un pic mai mult din schita aia. vezi toate variantele ce le ai, asterne pe hartie 3 chestii bune, 3 rele la fiecare si vezi care'ti pare cel mai ok.

google map pt pozitionarea terenului.

View Postmario2015, on 12 iulie 2015 - 23:34, said:



Partea din spate cu livingul si bucataria as face-o intr-una dintre cele doua variante. care si se pare mai ok? cu usa sau spatiu deschis?

eu sunt pentru bucatarie deschisa, dar asta e discutabil tine de personalitate.
bucataria deschisa are multe avantaje: spatiu mai mare, flexibil. bucataria e centrul vietii intr'o casa. poti sa gatesti si sa fii imprena cu ceilalti (supraveghezi copii etc). daca stai sa te gandesti, pana si batranii nostrii aveau bucatarie deschisa iarna: intr'o camera statea cu totii, cu catel si purcel.
am vazut prea multe case cu bucatarii inchise si gazdele sfarseau a sta la discutii cu musafirii in bucatarie, livingul pe post de muzeu. pe mine mirosul de gatit nu ma deranjeaza, chiar imi place. am geamuri pentru aerisit.
o solutie compromis, daca e pusa in practica bine, poate fi chiar eleganta si implica niste usi frumoase culisante.

Edited by argentum, 12 July 2015 - 23:54.


#84
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Mai am cateva detalii de pus la acest proiect si pana la urma cred ca pe aceasta varianta voi merge deoarece livingul fiind astfel pozitionat va fi unul destul de generos. Ce mai trebuie sa modific e dimensiunea geamurilor din fata deoarece in fata avand dormitoare evident ca nu pot lasa acele geamuri imense.

#85
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
In alegerea pozitiei camerelor intervine o contradictie. (problema asta o am si eu)
Pe de o parte vrei lumina in bucatarie si vrei o camara racoroasa aproape.
Asta chiar nu se poate...
Daca pui camara pe un perete interior... ai doar un "dulap".

Edited by radurus, 13 July 2015 - 20:34.


#86
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Am cam stabilit pana acum detaliile privind compartimentarea si acum urmeaza sa ma hotarasc in privinta zidariei. Ce imi recomandati? Porotherm, poroton sau Cemacon?

#87
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Azi am vorbit cu un agent de la un depozit de constructii si astept o oferta de pret pentru cele 3 tipuri de caramida. Cu cine am mai vorbit cunoscuti, majoritatea erau pro porotherm.

#88
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Cind vrei sa te apuci de constructie?

#89
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View PostXTH, on 17 iulie 2015 - 18:42, said:

Cind vrei sa te apuci de constructie?

Prin august pe la jumatea lunii.

Ce parere aveti de scarile din lemn ? Ma bate gandul ca sa fac in living modelul acesta de scari ...

Attached Files


Edited by mario2015, 21 July 2015 - 17:57.


#90
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Arata bine dar cred ca-s scumpe si cred ca vibreaza destul de tare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate