Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Casa P+1 in Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eram curios..cum s-a ajuns la umplutura aia..e clar ca nu se poate funda pe umplutura..ca o ia casa la plimbare...


Apa..asa sus?..esti langa vreun lac...apa?

#20
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Buna seara. Terenul nu a fost teresat recent, eu il stiu asa de 2 ani.
Recomandarea celui care a realizat studiul geotehnic a fost de realizare a unui put de drenare cu o pompa automata care sa scoata apa cand urca mai sus de 7 m.
In privinta fundatiei a venit cu propunerea de a o realiza la o adancime de 1.70 m fata de cota actuala a terenului, la care se mai adauga 45 cm pana la cota 0, rezulta o fundatie de 2,15 m adancime. Nu stiu cat ar insemna in plus ca si costuri (cofrare, armatura si beton). Ar mai fi o varianta cu perna de balast, dar e in discutie ca solutie tehnica si sa vad si costurile pe care le implica aceasta varianta, daca sunt mai mari sau mai mici decat varianta cu marirea adancimii fundatiei.

#21
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
S-a mai propus o solutie: saparea si excavarea pamantului pe o adancime de 1.00-1.50 m pe o suprafata de 200 mp (amprenta la sol a casei de 130 mp + terasele + inca 1-2 m lateral) si umplerea cu pamant bun si compactarea lui pe etape. Nu stiu ce costuri ar ridica aceasta varianta !?

#22
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Sunt costuri mari. Astfel de solutii necesita si dorei mai priceputi si trebuie facute anumite verificari. Dupa ce faci compactarea se verifica. Functie de tipul pamantului cu care faci umplutura, exista diferite metode de verificare a compactarii. Daca umplutura se face cu balast, pamant necoeziv, verificarea se face prin incercarea "proctor modificat". Daca se cere  si penetrarea dinamica, e scump :). Daca geotehnicianul impreuna cu proiectantul te pun sa alegi dintre cele doua solutii (fundatie continua  sub 1.70m sau sapatura generala cu perna de balast) eu as alege prima varianta

#23
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Azi am fost la teren si in gaurile de la forarea pentru studiul geo este apa undeva la 2.50 m. Am doua fantani minuscule 😒😤. De acum trebuie sa gasesc solutia tehnica pentru a rezolva problema panzei freatice. Macar am sa am apa pentru udarea gazonului ... 😄😄😄

#24
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Cu apa n-ai ce face :), trebuie avuta mare grija la hidroizolatie si la fenomenul de "uplift". In cazul asta, se vor face niste fundatii mai mari si mai grele

#25
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Cat a costat studiul geo?

#26
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
900 lei, cu doua foraje (cerinta obligatorie pentru ca prin CU s-a cerut aviz de la Comisia de versanti).

#27
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Imi poate recomanda cineva un topic de jurnal de casa in care s-a facut un sistem de drenaj, cu etape, costuri si poze? Multumesc.

Edited by movy, 14 July 2015 - 17:14.


#28
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Caut de inchiriat un vagon tip CFR pentru organizarea de santier. Daca stie cineva astept mesaj pe privat. Multumesc

#29
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Am nevoie de pamant galben bun pentru umplutura fundatie, aprox 250-300 m3, in zona Bucium -Iasi. Face cineva sapaturi saptamana aceasta si are pamant de carat? Astept mesaje pe privat. Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate