Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Casa pozitionata cum e mai rau, vecini nashpa

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Dragilor, am si eu o problema noua la o problema mai veche.

Problema noua o reprezinta o baltoaca care se strange in curtea vecinului si care balteste nu se scurge nicaieri langa casa din imagine (a parintilor mei).
Partea nasha e ca , casa e pe hotar ca asa au ridicat-o de dinainte de a ma naste, si de la aceasta pozitionare a casei si discutii cu vecinul care desi a fost de acord atunci (tz ani) acum se pare ca a uitat si de cate ori apare o problema se umfla-n pene! Acordul de rahat al bunicilor a fost ca, casa nostra sa fie pe hotar si el sa aibe 6 geamuri care dau in curtea noastra la mai putin de 90 de cm:((
Situatie de tot rahatu' ma iertati

Ce  pot face, cu costuri cat mai reduse, astfel ca apa sa nu mai balteasca langa casa mea. Solutia propusa de vecin e sa ii fac drenaj pe langa casa, cu teava care s-o leg de canalizarea lui.
Nu e rea deloc solutia, numai ca lucrarea este integral in curtea lui si ar fi facuta pe banii mei,aka s-a intalnit hotu cu prostu.
Altfel nu pare sa-l deranjeze situatia din curtea lui.

Apa nu a baltit dintotdeauna, din primavara asta si-a turnat "astfalt " in curte si acolo s-a creat un loc propice unde sa se adune apa.

Ce e de facut?

Attached Files



#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pentru inceput mergi la primarie
posibil sa aiba nevoie de autorizatie pentru asfaltarea respectiva si la fel de posibil este sa nu o aiba

Edited by aeon, 26 June 2015 - 15:00.


#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Lasa-ma si cu primaria, asta joaca table cu primaru...e mai rau ca-n Las fierbinti

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
io nu inteleg, vrei ca vecinul sa scoata apa din curtea ta? eventual tot el sa cumpere galeata cu care sa care apa?

#5
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 01.02.2007
Orice solutie ai putea sa aplici tot in curtea vecinului trebuie sa o faci, caci acolo sta apa, asa ca tot "la hot si la prost" ajungi.

#6
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 slai, on 26 iunie 2015 - 15:03, said:

io nu inteleg, vrei ca vecinul sa scoata apa din curtea ta? eventual tot el sa cumpere galeata cu care sa care apa?

Curtea e a lui, citeste cu atentie!

Eu stiu ca lucrarea va fi facuta de mine si sunt de acord, dar solutia dorita de vecin e legare la canalizare, eu nu vreau sa investesc prea mult

Edited by thalia, 26 June 2015 - 15:10.


#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 26.04.2007
sapa pamantul la minim o casma adancime....
Da preved ca are si oratanii si se merge pe acel pamant.

6 geamuri ale vecinului in curtea voastra !??!?!? Posted Image

Edited by Mihai_3, 26 June 2015 - 15:20.


#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Un sant micut din beton pe langa peretele casei spre canalizare ! Interesul e al tau 1

Edited by FAP, 26 June 2015 - 15:21.


#9
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Asa am zis si eu , sa fac un santz, dar nu prea am unde sa dirijez apa:(

Ca sa nu spun ca burlanele lui de pe casa se termina-n aer , iar directia lor este catre casa parintilor.
Nu inteleg cum unii pot trai asa, da in fine nu-i problema mea.

#10
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 01.02.2007
De ce sa fi de acord? Daca vecinul tau a turnat acea placa de beton / asfalt intr-o parte sa se scurga spre casa ta?
Daca prin absurd o facea atat de inalta incat sa iti bage apa in casa pe fereastra, tu tot de acord erai?
Vorbeste cu el sa refaca lucrarea, iar pe mijlocul placii sa faca o rigola mica cu scurgere spre strada sau in ce directie o fi canalul.
Chiar daca ai sansa sa nu rezolvi nimic cu primarul (dupa cum ai scris chiar tu), totusi nu pierzi nimic (poate 5 min din viata) daca faci o sesizare scrisa si inregistrata de depunere la primarie.
Ai asigurare la casa?

Edited by dacibesti, 26 June 2015 - 15:27.


#11
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 FAP, on 26 iunie 2015 - 15:20, said:

Un sant micut din beton pe langa peretele casei spre canalizare ! Interesul e al tau 1

Stiu ca e interesul meu, caci d'aia am si deschis acest subiect. Treaba e ca santul va fi destul de lung pina la canalizare si trebuie sa capteze si apa dupa casa lui, cum ziceam eu ii fac astuia drenaj in toata regula .

Sunt furioasa, caci vecinii nu ti-ii alegi si intelegeti voiPosted Image

dacibesti, nu-s de acord, dar n-am incotro ca nu ai cu cine te intelege. Sunt genul de oameni care nu au facut nimic bun in viata lor si nici nu vor face nici intr-o mie de ani. A platit pe unu, i-a turnat asfalt si apa balteste acolo.
I-am zis frumos, ca uite balteste apa langa casa si m-a luat ca de ce mi-am pus casa pe hotar, ca face ce vrea in curtea lui. N-ai cu cine sa te intelegi.
Ce rigole sa faca, astia n-au batut un cui in viata lorPosted Image

#12
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Ori iti muti casa de pe hotar ori faci drenajul cum iti cere vecinul . Alta varianta nu ai .

Edited by Acrisios, 26 June 2015 - 15:32.


#13
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Mah, dati mai replici inteligente ce dracu! Cum dracu sa mut casa, tu te auzi, ce e masina?

Edited by thalia, 26 June 2015 - 15:34.


#14
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 01.02.2007
Marea majoritate a caselor vechi de la tara sunt pe hotar, dar asta nu-i da dreptul vecinului sa trimita toata apa pluviala inspre casa ta.
Nu uita ca daca ai asigurare, in caz de dauna poti sa apelezi ei si atunci ei vor veni cu regres impotriva vecinului tau si anu viitor la fel, pana se hotareste sa repare prostia care a facut-o.

Edited by dacibesti, 26 June 2015 - 15:35.


#15
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

asta nu-i da dreptul vecinului sa trimita toata apa pluviala inspre casa ta.

...in cazul de fata nici nu-i interzice .

Deci mai ai o varianta : astepti sa cada casa din cauza infiltrarilor si pe urma ii dai in judecata si ceri daune .

Pe bune ? ce sfaturi vrei sa primesti ? intelege-te cumva cu vecinul si fa amarata aia de scurgere !

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 dacibesti, on 26 iunie 2015 - 15:22, said:

De ce sa fi de acord? Daca vecinul tau a turnat acea placa de beton / asfalt intr-o parte sa se scurga spre casa ta?
Daca prin absurd o facea atat de inalta incat sa iti bage apa in casa pe fereastra, tu tot de acord erai?
Vorbeste cu el sa refaca lucrarea, iar pe mijlocul placii sa faca o rigola mica cu scurgere spre strada sau in ce directie o fi canalul.
Chiar daca ai sansa sa nu rezolvi nimic cu primarul (dupa cum ai scris chiar tu), totusi nu pierzi nimic (poate 5 min din viata) daca faci o sesizare scrisa si inregistrata de depunere la primarie.
Ai asigurare la casa?
Asta inseamna inca o tura de bani...
Crezi ca e dispus?Posted Image

#17
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Da, am asigurare la casa. Foarte buna idee.
Multumesc

#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Asigurarea nu cred ca iti da nici un leu pe apa de la ploaie ci numai pe probleme mai mari ! Cel mai ieftin "sant" este cu foarte putin ciment si o teava de plastic(fosa) taiata in doua !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate