Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

intrebare materie organica

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Am si eu o intrebare. Gazele si petrolul provin din materie organica. In conditii de presiune in laborator iarba spre exemplu poate fi transformata in gaz? Insectele si bacteriile ar putea fi transformate in petrol?

#2
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 vyctoras1985, on 22 iunie 2015 - 12:17, said:

Am si eu o intrebare. Gazele si petrolul provin din materie organica. In conditii de presiune in laborator iarba spre exemplu poate fi transformata in gaz? Insectele si bacteriile ar putea fi transformate in petrol?
Cauta si tu un referat despre biogaz.

Edited by babalaul, 22 June 2015 - 12:35.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010
Inca un topic in care esti mult pe langa..... Petrolul la conditii de temperatura si presiune de la suprafata e lichid..... orice hidrocarbura de ordin mai mare de 5 este lichida in conditii normale si peste oridinul 12-15 parca sunt solide.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 vyctoras1985, on 22 iunie 2015 - 12:17, said:

Gazele si petrolul provin din materie organica.
Nu toți specialiștii sunt de acord cu această teorie.
Citește aici: https://ceicunoi.wor...-refac-singure/

Edited by Mircel, 22 June 2015 - 13:32.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Prin distilare uscata (care necesita doar aport termic, mediu anaerob sau foarte slab oxigenat, inclusiv la presiune normala), lemnul se transforma in mangal (carbune) si alcool metilic(metanol) sub forma de vapori (gaz aerian), plus gudroane.
Vaporii de gaz aerian, contin pe langa metanol, si vapori de apa, metan, hidrogen, funingine.
In sec 19, gazul aerian a fost folosit pt. iluminat public in unele orase.
In sec. 20, a fost folosit inclusiv pt. motoare otto si autovehicule cu gazogenerator incorporat, care era alimentat cu lemn.
Gazogeneratorul permite distilarea uscata a lemnului, fara separarea vasului de distilare de camera de ardere.
Arderea are la baza.

Edited by loock, 22 June 2015 - 14:15.


#6
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Da dar lemnul e mai rar. Eu intreb de orice materie organica. Parca asa am intele ca materiile organice vegetale dau gaze. Acum ce inseamna materie organica? Bine se poate folosi lemn care replantat anual ar insemna ceva. Spre exemplu s-ar putea folosi un pom care creste repede. Sau unul modificat genetic care sa aiba un ritm de crestere accelerat in decurs de numai 3 ani sa zicem. Asta teoretic caci genetic nu stiu daca e posibil. Acum in ceea ce priveste biogazul ei bine el se extrage din plante din agricultura numai ca ar trebui suprafete enorme. Poate tot prin modificare de adn s-ar putea face o planta gen iarba care creste si aiurea si produce gaz. Poate s-ar putea chiar si din iarba obisnuita numai ca aceasta ar produce prea putin. Bine la cantitatile industriale care se produc de iarba ar compensa.

In alta ordine de idei din ce inteleg materie organica se gaseste in sol peste tot singura chestie e ca petrolul si gazele se gasesc in pungi care sunt concentratii mari. Eventual am putea chiar din solul propriuzis sa facem gaze si petrol. Numai ca ar fi o exploatare cam mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate