Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#1027
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
20 septembrie, intrat in GR pe la Makaza.
Fara istoric intrarea in BG (maxim trei autoturisme la 6:30 dimineata) si tranzitarea Bulgariei, putine masini in general si extrem deputine de RO.
La Makaza eram deja vreo 5 auto de RO, vreo 10 in total cu cei din alte tari, doua benzi pentru verificari, cine avea certificatul vietii si PLF la purtator trecea ca prin branza. Insa noi am avut ghinion sa avem in fata noastra pe cineva care nu avea nu stiu ce, asa ca l-au testat si a trebuit sa astepte nu stiu ce ausweiss. Cat au durat formalitatile cu respectivul noi ne-am parcurs in 15 secunde verificarea si problema a aparut cand am vrut sa scapam blocajul cu cel oprit devansandu-l prin trecerea pe banda de langa noi. Desi le-am explicat celor din paralel cu noi (romani) ca trecuseram de verificare si voiam doar sa devansam, nu sa ne bagam in coloana lor, nu ne-au lasat, astfel incat a trebuit sa apelam la urmatorul. Din fericire a inteles contextul [o fi ajutat si faptul ca nu erau romani???], ne-au lasat si... la drum!

In rest, Grecia libera, centura Salonicului incredibil de lejera iar autostrada spre Atena aproape pustie pe majoritatea parcursului, deseori senzatia era absolut stranie sa nu vezi minute bune masini nici in fata nici in urma ta Posted Image ...

Attached File  IMG_20210920_163759.jpg   392.66K   39 downloads  Attached File  IMG_20210920_143902.jpg   349.09K   37 downloads



Oricum, ca fapt divers: m-am convins si eu cat este de ok de vizitat Grecia in septembrie, mai ales ca am avut si de parcurs obiective unde arsita din miezul verii le-ar fi facut destul de incomod de strabatut: Delfi, Palamidi in Nafplio, Acropole. Scuze de offtopic, dar nu stiu unde altundeva sa fi facut remarca asta.

Edited by BlueKing-69, 17 October 2021 - 12:16.


#1028
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Autostrada A1 Pathe...Kulata - Atena via Salonic / Platamonas foarte goală, cu lucrări destule.

#1029
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Intre Patras si Kilinii sunt lucrari, se reface covorul asfaltic si sunt zone deja gata de genul 2+1 alternativ ( Gen DN2 ( E85) )..dar si multe zone unde se merge doar pe o bandă pe sens fara posibilitatea de depășire. Daca va grăbiți catre Ferry din Kilinii va recomand sa va luați o marjă mai mare in eventualitatea in care întâlniți un tractor si nu il puteți depășii.

#1030
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
In perioada mini vacanței de Rusalii și prin Grecia se produc ambuteiaje la punctele de taxare de pe autostrăzi, cel puțin așa au anunțat azi dimineață la tv.

#1031
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
https://www.hotnews....ara-permis.htm.

Neutilizarea centurii de siguranță sau a căștii de protecție pentru motocicliști se sancționează cu ridicarea pe loc a permisului de conducere, precum și a plăcuțelor și a certificatului de înmatriculare ale vehiculului pentru o perioadă de 60 de zile.
2. Utilizarea telefonului mobil de către conducătorul auto în mers, fără dispozitiv Bluetooth sau fără ca telefonul să fie plasat în loc special pentru activarea difuzorului se sancționează cu ridicarea pe loc a permisului de conducere, precum și a plăcuțelor și a certificatului de înmatriculare ale vehiculului pentru o perioadă de 60 de zile.
3. Conducerea autovehiculului de către o persoană având ο concentrație de alcool de peste 0,5g/l în sânge se sancționează cu amendă de la 200 euro și imobilizarea autovehiculului. La 0,80-1,10 g/l ȋn sânge sau de 0,40- 0,60 mg/l ȋn aerul expirat se sancționează cu amendă de 700 euro, ridicarea permisului de conducere timp de 90 de zile și imobilizarea autovehiculului. La peste 1,10 g/l ȋn sânge sau de peste 0,60 mg/l ȋn aerul expirat se sancționează cu ridicarea permisului de conducere pentru o perioadă de 180 de zile, cu închisoare de minimum două luni, amendă de 1.200 euro, ridicarea plăcuțelor de ȋnmatriculare pentru o perioadă de la 10 zile până la 6 luni (ȋn baza deciziei instanței competente) și imobilizarea autovehiculului.
4. Depășirea limitei de viteză cu peste 30 km/oră se sancționează cu amendă de 350 euro și ridicarea pe loc a permisului de conducere timp de 60 de zile.
5. Nerespectarea culorii roșii a semaforului se sancționează cu amendă de 700 euro și ridicarea permisului de conducere timp de 60 de zile.
6. Νerespectarea semnificației indicatorului „STOP la intersecție” se sancționează cu o amendă de 700 euro, ridicarea pe loc a permisului de conducere, precum și a plăcuțelor și a certificatului de înmatriculare ale vehiculului timp de 20 de zile.7. Efectuarea de manevre periculoase se sancționează cu amendă de 700 euro și ridicarea permisului de conducere timp de 30 de zile, precum și a plăcuțelor și a certificatului de înmatriculare ale vehiculului timp de 10 zile.
8. Staționarea - parcarea ilegală se sancționează cu amendă de 40-150 euro, după caz, și ridicarea permisului de conducere, precum și a plăcuțelor și a certificatului de înmatriculare ale vehiculului timp de 10 zile.
9. Blocarea rampelor de trecere destinate persoanelor cu dizabilități sau parcarea în locuri destinate persoanelor cu handicap se sancționează cu ridicarea pe loc a permisului de conducere, precum și a plăcuțelor și a certificatului de înmatriculare ale vehiculului timp de 60 de zile.
10. Utilizarea pentru deplasare a benzii de urgență, indiferent de durată, se sancționează cu ridicarea pe loc a permisului de conducere, precum și a plăcuțelor și a certificatului de înmatriculare ale vehiculului timp de 60 de zile.
11. Circulația constantă a camioanelor grele și a autobuzelor pe banda din stânga sau utilizarea acestei benzi pentru depășiri care surprind șoferii care circulă de drept pe această bandă se sancționează cu ridicarea pe loc a permisului de conducere timp de 60 de zile.
12. Aruncarea pe geam, ȋn timpul mersului, de obiecte sau substanțe care poluează sau pot provoca un incendiu sau accident, inclusiv țigările, se sancționează cu ridicarea pe loc a permisului de conducere, precum și a plăcuțelor și a certificatului de înmatriculare ale vehiculului timp de 60 de zile.
13. Plata a jumătate din cuantumul amenzii în termen de 10 zile a fost abrogată. Amenda se plătește în termen de 15 zile la Poșta Elenă sau la sediul primăriei pe raza căreia se află secția de poliție rutieră care aplică amenda.
14.Este interzisă introducerea combustibilului în Grecia, în canistre sau alte recipiente.
Pentru încălcarea acestei dispoziții legale se aplică amendă, deschiderea unui dosar penal pentru contrabandă cu produse petroliere/combustibili și indisponibilizarea autovehiculului de către autoritățile vamale elene

Edited by daniMMM, 12 June 2022 - 14:19.


#1032
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Ridicare permisului pentru parcare, wow, asta e interesant rău...

#1033
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
@daniMMM din povești sau din realitate? Hai sa iti spun din realitate, din insulele ionice...sunt o grămadă de localnici ce nu poartă nici casca pe motor si nici centură în mașină...si nici masini de poliție ce patrulează sau sa stea la pândă ca in România nu am vazut. Daca ai bun simț si nu te dai in stambă ...nu pățești nimic in Grecia.

#1034
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cum adică povești? E codul rutier. Caută și vezi câți au pățit -o cu luatul numerelor de pe mașină.

#1035
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
De câte ori ai fost in Grecia? Orice nesimțit isi are nașul aici...repet daca ai bun simț nu pățești nimic, nu sta nimeni sa te vâneze pe tine ca și turist.

Si stai liniștit codul rutier elen nu e de ieri sau de azi...

PS. Sa ma fac înțeles mai bine, codul rutier trebuie respectat 100% oriunde in lume...dar știrea de pe HotNews de genul "atenție ...boom bam " nu trebuie promovată mai ales ca prin aceasta știre ei doresc sa bage frica in cei ce isi petrec vacanțele in Grecia.
Atât timp cat nu esti bombardier pe drum ( cu 2 sau 4 roți ) in Grecia ești binevenit!

Edited by protecties, 12 June 2022 - 17:01.


#1036
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Cred ca postarea nu era pt cei cu bun simt (care respecta legea), ci pt acei "bombardieri" pe care ii vedem peste tot, atat in tara cat si in afara. A respecta legea , codul rutier si cel de bun simt ne poate face vacanta mai linistita si mai placuta. Doar suntem la relaxare.

#1037
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postprotecties, on 12 iunie 2022 - 16:53, said:

De câte ori ai fost in Grecia? Orice nesimțit isi are nașul aici...repet daca ai bun simț nu pățești nimic, nu sta nimeni sa te vâneze pe tine ca și turist.

Si stai liniștit codul rutier elen nu e de ieri sau de azi...

PS. Sa ma fac înțeles mai bine, codul rutier trebuie respectat 100% oriunde in lume...dar știrea de pe HotNews de genul "atenție ...boom bam " nu trebuie promovată mai ales ca prin aceasta știre ei doresc sa bage frica in cei ce isi petrec vacanțele in Grecia.
Atât timp cat nu esti bombardier pe drum ( cu 2 sau 4 roți ) in Grecia ești binevenit!
Nu e de ieri de azi e din 2018, și e unul din cele mai nasoale din UE. Merg din 2014 in Grecia, mai vrei și alte informații?
Chiar anul trecut erau postari pe FB de la oameni care au avut numerele luate si erau disperați. Mulți nu știu că dacă depășești cu 30 km/h rămâi fără permis, sau ca e contrabandă dacă treci cu o canistră de carburant în rezervor. Dacă tu ești foarte informat lasă pe alții să citească și si nu te băga ampulea pentru un reminder al legislației din altă țară. Poți căuta tu și alte surse, legile sunt aceleași.

Edited by daniMMM, 13 June 2022 - 07:52.


#1038
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Ai o problemă...a rămas cineva de pe forum fara numere? In fine, mulțumim pentru informații!

#1039
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Din ce imi aduc eu aminte ( sper sa nu gresesc ) un user a avut o asemenea problema.

#1040
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postprotecties, on 13 iunie 2022 - 10:18, said:

Ai o problemă...a rămas cineva de pe forum fara numere? In fine, mulțumim pentru informații!
Nu eu, tu ai o problemă și mai și semnalizezi. Faptul ca nu o fi rămas nimeni fără permis sau numere nu înseamnă că nu poți reaminti periodic unul dintre cele mai nasoale coduri rutiere din UE, un singur șofer dacă e salvat de disperarea de a rămâne fără numere la 1000 de km de casă și e de ajuns Asta pe lângă falseturile alea de aere de superioritate cu " de câte ori ai fost în Grecia" și " lasă, bă, că stim noi astea".

#1041
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Spor la șofat prin Grecia sau mai bine zis..drumuri bune!

Si fara sa fiu arogant, aici găsești actele normative ce țin de traficul rutier din Grecia - https://elinyae.gr/l...kis-kykloforias !

Edited by protecties, 14 June 2022 - 16:35.


#1042
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Mersi la fel.

#1043
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Doi useri stiu de pe forum care au ramas fara numere din cauza stationarii neregulamentare. Sper nici sa nu aud de altii care au patit-o si mai rau.

#1044
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postprotecties, on 13 iunie 2022 - 10:18, said:

Ai o problemă...a rămas cineva de pe forum fara numere? In fine, mulțumim pentru informații!

da, destui.pesemne si o meritau ca nesimitirea se plateste.

View Postprotecties, on 12 iunie 2022 - 16:29, said:

@daniMMM din povești sau din realitate? Hai sa iti spun din realitate, din insulele ionice...sunt o grămadă de localnici ce nu poartă nici casca pe motor si nici centură în mașină...si nici masini de poliție ce patrulează sau sa stea la pândă ca in România nu am vazut. Daca ai bun simț si nu te dai in stambă ...nu pățești nimic in Grecia.

nu e chiar asa. in locurile"ascunse" de care zici traficul este ca de biclisti..se merge cu 20 km/h.si din cand in cand e cate o actiune de se lasa cu permise luate si amenzi cat casa.
in Thassos si in alte "judete" e politie garla si in patrulare(reamintesc cum era sa raman fara permis pe scuter inchiriat de 50 cmc!)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate