Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#1675
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ai uitat asa repede modelele de chinezisme cu AW80 ?
Sau va place sa tachinati in general din lipsa de preocupare

Si mie mi-se pare cel mai matur chipsetul 812-H , pacat insa ca urmasii lui sufera din cauza implementarii software/a android-ului

#1676
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
dragii mei, chiar daca va plac sau nu "chinezismele" fara ele nu ar fi fost unde sunt astazi media playerele cu android, ne place sau nu chinezii sunt deschizatorii de drum in acest domeniu, iar noi cumparatorii lor "beta testerii moka" al lor., firmele cu renume nu au investit decat dupa ce  au vazut ca se cere asa ceva la scara destul de mare, luand proiecte redy for market, oricum playerele cu android sa fim seriosi, pentru marea majoritate sunt deja suficient de potente redand aproape orice mediu existent si aici nu vorbim de formate pe care le detin/ruleaza foarte putini.
Momentan eu ma joc cu Zidoo X6 si sunt multumit de el, degeaba "dam in chinezi" nu de ei depinde total partea de software, dezavantajul android este ca orice aparat inca trebuie configurat mai mult sau mai putin si din pacate nu toti stiu.

#1677
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Salut,m-ar interesa sa cumpar si eu un minipc sau box tv nu prea scump, am un tv cu diagonala de 80 fullhd, si as vrea sa ma sfatuiti de unde ar fi mai convenabil sa cumpar.As putea sa iau din afara, am cont paypal, ma atrage pretul,dar e partea nasoala cu garantia ,si apoi durata mare de transport, eventual taxe vama sau tva...Daca ar fi sa iau din tara,preturile sunt ceva mai mari dar beneficiezi de garantie as vrea sa iau cu plata in rate, sa-mi fie mai usor,am  card de cumparaturi. Am vazut ca sunt la oferta pe cel.ro rikomagic mk5,daca mai stiti si alte oferte  sau de unde credeti ca ar fi mai bine sa cumpar va rog sa ma sfatuiti.Am mai gasit pe abox Tronsmart MK808B Plus, pretul e unpic mai mic.

#1678
milibey

milibey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 26.09.2007
Eu am acum un MXIII-G de pe gearb**t, dar l-am luat din depozitul din Europa. Acum vad ca nu este pe stoc. A durat vreo 2 saptamani si a veniti direct acasa. Mai am un Tronsmart R28 Pro, vad ca pe geekb****g il au si in depozitul din Europa. Vad ca lumea vorbeste de bine despre Zidoo X6 Pro, eu insa nu il am si nu l-am butonat. Tot acolo in gasesti.Eu le-am recomandat din experienta proprie si nu afirm ca sunt cele mai bune. Pe mine ma multumesc. Poate ceilalti colegi sa iti recomande si altceva. Spor la cumparaturi.

#1679
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
.......dezavantajul android este ca orice aparat inca trebuie configurat mai mult sau mai putin si din pacate nu toti stiu. - Atunci daca nu stiu si unele cazuri sa vazut/citit concret , respectivii sa numai scrie tampeni si despre alte modele non-chinezesti , când de fapt s.o android e principalul ''vinovat''

#1680
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postnykusor, on 15 februarie 2016 - 15:59, said:

Salut,m-ar interesa sa cumpar si eu un minipc sau box tv nu prea scump, am un tv cu diagonala de 80 fullhd, si as vrea sa ma sfatuiti de unde ar fi mai convenabil sa cumpar.As putea sa iau din afara, am cont paypal, ma atrage pretul,dar e partea nasoala cu garantia ,si apoi durata mare de transport, eventual taxe vama sau tva...Daca ar fi sa iau din tara,preturile sunt ceva mai mari dar beneficiezi de garantie as vrea sa iau cu plata in rate, sa-mi fie mai usor,am  card de cumparaturi. Am vazut ca sunt la oferta pe cel.ro rikomagic mk5,daca mai stiti si alte oferte  sau de unde credeti ca ar fi mai bine sa cumpar va rog sa ma sfatuiti.Am mai gasit pe abox Tronsmart MK808B Plus, pretul e unpic mai mic.

daca BT-ul nu este un must, atunci mult mai bine este sa-ti cumperi un Zidoo X1 (inteleg ca te orientezi in zona 200-300 lei).
MK05 are acelasi SOC ca si mk808b plus si are unele avantaje in fata stick-ului (telecomanda, mai multe porturi usb, iesire optica, receptie wifi mai buna). Eu am un mk808b plus cumparat din Ro cu garantie la circa 220lei, l-am ales pentru ca pretul la mk05 era atunci "blocat" la 350 lei si nici nu gaseam niciun test/ parere despre cat de bun sau prost este iar despre mk808b plus "duduiau" forumurile

#1681
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postandrei_221, on 09 februarie 2016 - 13:59, said:



http://www.emag.ro/t...f/pd/DTDPJYBBM/, eu l-am luat la promotie in decembrie cu 1200 lei aprox.


Orice mediaplayer cu android ruleaza telekom TV. Posturile online ( ma refer in special la Dolce Sport) se vad execrabil, rezolutia este extrem de proasta.
Nu stiu ce sa spun despre filmele disponibile

nici pretul actual - 1299lei - nu este unul rau. la specificatii este trecut cu unghi de vizualizare de 178, asta ma duce cu gandul ca are un VA sau un IPS...

si ceva pentru fratele Lup ;)
http://m.emag.ro/mod...lectro-template

imi place "strategia" emag... chromecast 1 costa 225 lei iar chromecast 2.0 este 240 lei

#1682
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postnanashu, on 16 februarie 2016 - 12:38, said:

trecut cu unghi de vizualizare de 178, asta ma duce cu gandul ca are un VA sau un IPS...


nu o sa vezi VA cu unghi de 178; e IPS toata ziua
o intrebare pe care am mai pus-o si in alta parte: de cate ori te uiti la TV "de dupa colt"?

#1683
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
si ceva pentru fratele Lup - Multumesc Nanashu , dar Diabloss mi-a oferit ceva mai ''bun/performant'' - http://www.tbsdtv.co...er_usb_box.html
Pe htpc ( care nu il mai am ) se misca foarte bine per general , astept insa sa apara driverele/aplicatia dedicata si pt. android tv/shield pt. al folosi

#1684
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Oarecum offtopic, s-a declarat  oficial moartea 3D-ului pe TV, asta mi-a venit azi pe email:
Samsung is to drop 3D technology from its future range of products.
The decision was made following a lack of new orders for the company’s shutter glass 3D glasses

Sursa http://www.tvbeurope...msung-drops-3d/

#1685
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sibip - atunci te intreb eu pe tine urmatoarea intrebare :

- Daca Samsung vrea sa renunte la tehbologia 3D , de ce pt. anul acesta ( 2016 ) va scoate nu mai putin de 14 serii/familii ?

Sursa - http://future.wikia....levision_Models

In plus , cel putin eu m-am saturat de astfel de ZVONURI in ultimii 2/3 ani , de când tot se anunta ''moartea'' tehnologiei 3D
In schimb tv-uri 3D se comercializeaza bine mersi in continuare , dvd-uri la fel , pe net sunt o gramada de filme 3D s.a.m.d
Eu zic totusi sa numai iei in serios orice e-mail primit , mai ales daca nu esti/te documentezi in prealabil

#1686
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Catelus si ce serii a scos samsung 3d?? Pana acum scotea si la seriile de buget 3d, anul trecut nema 3d la seria 6....Anul trecut deabea seriile scumpe de la Ju7000 in sus aveau 3d, iar un ju7000 nu si-l permite oricine.... Iar anul asta vad ca urca stacheta si mai sus cu seria UJ850, ala sigur va costa peste 100 de milioane... Observ totusi si un 3d la un seria 6, dar ala rar il vei gasi prin ROmania..
Sony in 2013 avea 3d la seria 6, in 2015 deabea mai gasesti pe la seria 8, iar la unele serii 9 nu. CU alte cuvinte un tv cu 3d, se va mai gasi dar foarte scump, iar asta nu crezi ca inseamna declinul??

#1687
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
NU , te inseli amarnic , fiindca in RO nu numai Samsung si Sony au/comercializeaza tv-uri 3D
De ce ma faci tu tot mereu sa ajung la impresia ca stai foarte prost la ''capitolul'' informare ?
Ia citeste tu putin aici - http://www.compari.r...4/televizor-3d/
Uite ai chiar si promotie la tv 3D de ''buget'' asa cum cauti/ai scris mai sus - http://www.mediadot....bos-20-smart-tv - 1648 + 6.20 timbru verde = 1654.20 lei
Cu alte cuvinte un tv cu 3d, se va mai gasi dar foarte scump, ,,,,,, - Mai navigheaza/cauta si tu pe net , inainte de a scrie tampenii
......iar asta nu crezi ca inseamna declinul?? - Declin DA , dar nu MOARTEA asa cum tot scriu unii de vreo 2/3 ani incoace
- Sau tu nu stii sa faci diferenta intre DECLIN si MOARTEA tehnologiei 3D ?
Asta ca sa nu scriu ca in DECLIN e tara intreaga , insa asta nu inseamna ca a MURIT o tara

Edited by lupull, 17 February 2016 - 21:43.


#1688
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Bai baiatule, tu ai vorbit de samsung, eu pe langa samsung ti-am mai dat exemplu si pe sony, iar din 2016 li se alatura si panasonic, care nu vor mai avea sub seria 7 3d.... Ce imi arati tu mie acolo este samsung H6400, asta cu informarea ar trebui aplicata la tine. In caz ca habar ai, seria H6400, este seria 2014, eu vorbeam de 2015. Iar samsung in 2015 nu a mai avut 3d pe seria 6...
Daca in 2016, la Sony, Samsung, Panasonic, a disparut 3d-ul la seriile de buget, oare ce inseamna asta?? Cati isi mai permit tv de minim 1500 Euro cu 3d???
Sa nu mai zic ca in 2014 sony, panasonic, in 2015 la fel, cica vand tv 3d si ti-l da fara ochelari, la ce naiba mai il pui acolo... La sony o pereche de ochelari costa o avere, daca iei 2-3 perechi deja depasesti jumatate din pretul tv-ului si exemplele pot continua.
Ca nu vrei tu sa pricepi si mereu ai fost gica contra, este partea a doua. Faa de 2012, 2013, 2014 cand orice serie de buget venea cu 3d si toate functiile necesare. Acum in 2016 ca avansam tehnologic, sau trezit baietii, baa dar de ce sa le oferim noi totul pe tava si ieftin, Ia sa le vindem foarte scump si sa ii facem sa isi doreasca...
Lg sa iti cumperi tu, bine ca au pus 3d pe 32'' e o experienta cinematica desavarsita... DIn 2015 au scos Oled fara 3d, serii 8 de UHD, fara 3d.. TU chiar nu observi ca intr-acolo se duce acest trend?? Am spus declin, nu ca gata in 2016 nu va mai fi deloc 3d.. Dar declinul in timp, unde duce cumetre?

Edited by cosito, 17 February 2016 - 21:59.


#1689
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Va rog sa ma ajutati cu un sfat,
Am un MX Plus TV Box Android 5.1.1, caruia i-am inlocuit rom-ul cu Tronsmart Vega S95 Pro, intrucat MX Plus nu este recunoscut total in Google Play si are suport limitat.
La setarile display, nu-mi arata la rezolutie 4k2k, doar maxim 1080p, de ce?
Trebuie sa am si tv 4k?
Multumesc frumos,

#1690
milibey

milibey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 26.09.2007
Evident, playerul detectează rezoluția televizorului. Să poți seta rezoluția aia, trebuie să îl conectezi la un tv 4k

#1691
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

View Postlupull, on 17 februarie 2016 - 19:29, said:

Sibip - atunci te intreb eu pe tine urmatoarea intrebare :

- Daca Samsung vrea sa renunte la tehbologia 3D , de ce pt. anul acesta ( 2016 ) va scoate nu mai putin de 14 serii/familii ?

Sursa - http://future.wikia....levision_Models

In plus , cel putin eu m-am saturat de astfel de ZVONURI in ultimii 2/3 ani , de când tot se anunta ''moartea'' tehnologiei 3D
In schimb tv-uri 3D se comercializeaza bine mersi in continuare , dvd-uri la fel , pe net sunt o gramada de filme 3D s.a.m.d
Eu zic totusi sa numai iei in serios orice e-mail primit , mai ales daca nu esti/te documentezi in prealabil

3D-ul pe partea de TV e cam mort, ce scrie in link-ul de mai sus e doar o confirmare a ceea ce am vazut eu in domeniul televiziunii, dar venind de pe partea de consumer
Daca acum 3-4 ani la IBC la Amsterdam (cea mai mare expo in domeniul tv din Europa) la fiecare stand vedeai monturi de camera 3D, generatoare de caractere 3D (astea sunt cele care pun textul pe video, de pilda scorul la un meci), lentile, camere, transmisii de satelit pe 3D, diverse tehnologii de vazut 3D (ochelari in combinatie cu display-uri), ei bine anul trecut, in 2015, la IBC nici urma de 3D. De parca nici nu ar fi fost
Efortul de a trage 3D e foarte mare, e mult mai complicat tehnologic decat 4K. De aici si costurile mai mari.
Iar la TV gandeste-te ca pe firul pe care trimiti 1080p, de pilda, trebuie sa trimit la 3D de 2 ori aceiasi informatie. Cum faci asta? Fie faci interlace fie reduci rezolutia.  Deci 3D-ul reduce calitatea imaginii.
Televiziunile au cam ingropat ideea de 3D, stiu ca Eurosport-ul a avut un canal pe care l-a inchis.
Probabil ca se vor mai face TV-uri 3D, dar nisa de piata se ingusteaza rapid..

Edited by sibip, 18 February 2016 - 13:26.


#1692
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@saimarica, in functie de ROM rezolutia 4k iti apare in lista, sau nu daca nu ai tv 4k este normal sa nu poata fi setata.
revenind la 3D a fost un boom acum cativa ani, dar sa fim seriosi cati se uita la asa ceva? eu personal nu am vazut inca nici un film pe tv, 3d doar fragmente, canalele tv 3d de pe satelit se inchid unul dupa celalalt, ce sa vezi 3D? cate un film vechi sau material convertit 3D?
viitorul este VR care scade ca si costuri constant, iar vizualizarea unui film sau "imersia" intr-un joc este mult peste 3d, ramane de vazut cererea pe piata fiindca nu este suficient sa placa catorva pasionati.

Edited by RaduMX, 18 February 2016 - 14:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate