Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Fake jobs

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#73
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttfmercedez, on 05 iunie 2015 - 09:58, said:

Pai trbuie si angajatorul sa fie sincer cu el insusi. Cand creaza un job, slab platit, prin care "isi bate joc de angajat" la ce se asteapta din partea angajatului? La dragoste de munca si harnicie? La asa salar asa munca.
In arad un patron de service auto a trecut in lumea celor drepti , dupa o "neintelegere " cu un angajat.
Cine isi bate joc de angajati? De ce vorbesti daca nu ai habar? A trecut in lumea celor drepti ca "angajatul" era un drogat si Valentin Costea a refuzat sa ii mai dea bani din mila...

#74
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postoilvierdelfino, on 04 iunie 2015 - 17:57, said:

Sa nu deviem  totusi de la subiect  as propune... cea  ce este important nu este salariul , este faptul ca  aceste firme posteaza aceleasi joburi  over and over again...asta ne-ar  da  de banuit ca sunt  fake jobs si ce masuri s-ar putea lua impotriva unor astfel de practici, dar  ceea  ce este  cel mai important  este cine sta in spatele  unor  astfel de practici si de ce.Mi-ar place  daca ar fi cineva care a  avut   o experienta  intr-o astfel de situatie.
Nu sunt fake jobs.
De ex conti, pune aceleasi joburi la bataie de ani de zile. Au salarii "foarte bune" comparativ cu tigania de pe piata muncii din tara. Oricine ar zice mama ce salariu bun , 3000+ lei. Dar pentru banii aia au pretentii car casa. Si unul care ar indeplini cu brio acele cerinte, cam realizeaza ce-i poate pielea, si cat valoreaza cunostintele si experienta lui, stie ca si acel salariu aparent mare este defapt mic.
Se exemplu, un controlor de trafic aerian ( coordoneaza avioanele in spatiul aerian) in romania are cam 4000-5000 de euro salar. Si au ajuns la salariul asta pentru ca dincolo ar avea salariu 10000-15000. Deci tot sunt mai slab platiti aici.
La fel si cu jobul la conti, un candidat potrivit postuluide care vorbeam, stie cat ar castiga in strainatate si ca are sanse bune sa isi gaseasca de lucru pe salariu triplu.
Deci firmele.de care zici tu, pur si simplu nu gasesc oameni  cu calificarea necesara care sa le accepte salariile lor. Pentru ca cineva cu experienta emite si pretentii. C'asa-i in tenis.

View PostDaian95, on 04 iunie 2015 - 17:59, said:


1200 de lei e o suma foarte buna pentru un student.
Da, lucreaza doar 4 luni ca sa-si cumpere un iphone, comparativ cu un chine care lucreaza un an intreg pentru un iphone pe care il face cu mana lui, si-i trec prin mana cateva mii in fiecare zi.(ziceam de lucratorii din fabrica de iphone).

View PostDaniJ90, on 05 iunie 2015 - 10:01, said:

Cine isi bate joc de angajati? De ce vorbesti daca nu ai habar? A trecut in lumea celor drepti ca "angajatul" era un drogat si Valentin Costea a refuzat sa ii mai dea bani din mila...
Pai trebuia sa-l dea afara.

#75
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
@tfmercedez Pai era dat afara, dar ii mai dadea bani cateodata, era un drogat si atunci seara Valentin a refuzat sa ii mai dea bani.....si asta e.

#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
In ziare scria ca era un angajat ,nu un fost. RIP.

#77
-gagicar-

-gagicar-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2015

View PostDaniJ90, on 05 iunie 2015 - 09:35, said:

Repet, salariul oferit de noi este peste medie, foarte usor se ajunge la 1500 de lei, daca noi oferim salar mic, atunci ce mai zic de altex sau domo? unde chiar lucrezi ca un sclav pe nimic, la noi se trimit in 15-30 de produse pe zi in tara, in magazin se vand maximn 2 tv-uri si ceva chestii mici, facturarea se face in maxim 2-3 ore, in rest doar stai si nu cerem experienta, fiecare angajat invata ce are de facut, nu ii cere nimeni sa stie, intr-o saptamana se invata tot.....repet, oferim salariu peste media de aici, in fabrica cu tot cu bonuri ajungi la banii astia si cred ca nu se compara lucrul, va spun asa ca idee, 2500 de lei brut primeste un angajat la o multinationala pe postul de customer service...
Ce salariu are un angajat altex/domo?


View Postcrisstonne, on 05 iunie 2015 - 09:47, said:

Probabil ai dreptate, în Arad o fi mîncarea mai ieftină, borfăraia (hainele) mai ieftine,chiriile mai mici... şi asta este adevărat, nu cunoaştem toți realitatea de acolo.
China ca peste tot, ziceam de haine, mancarea desigur: cartof, paine, fasole si orez.

View Posttfmercedez, on 05 iunie 2015 - 10:19, said:

Nu sunt fake jobs.
De ex conti, pune aceleasi joburi la bataie de ani de zile. Au salarii "foarte bune" comparativ cu tigania de pe piata muncii din tara. Oricine ar zice mama ce salariu bun , 3000+ lei. Dar pentru banii aia au pretentii car casa. Si unul care ar indeplini cu brio acele cerinte, cam realizeaza ce-i poate pielea, si cat valoreaza cunostintele si experienta lui, stie ca si acel salariu aparent mare este defapt mic.
Se exemplu, un controlor de trafic aerian ( coordoneaza avioanele in spatiul aerian) in romania are cam 4000-5000 de euro salar. Si au ajuns la salariul asta pentru ca dincolo ar avea salariu 10000-15000. Deci tot sunt mai slab platiti aici.
La fel si cu jobul la conti, un candidat potrivit postuluide care vorbeam, stie cat ar castiga in strainatate si ca are sanse bune sa isi gaseasca de lucru pe salariu triplu.
Deci firmele.de care zici tu, pur si simplu nu gasesc oameni  cu calificarea necesara care sa le accepte salariile lor. Pentru ca cineva cu experienta emite si pretentii. C'asa-i in tenis.


Da, lucreaza doar 4 luni ca sa-si cumpere un iphone, comparativ cu un chine care lucreaza un an intreg pentru un iphone pe care il face cu mana lui, si-i trec prin mana cateva mii in fiecare zi.(ziceam de lucratorii din fabrica de iphone).

Te-ar surprinde cat de ieftin si de sanatos mananca un chinez si cat de sanatos este, comparativ cu romanul care la fiecare masa trebuie sa manance 3 feluri + un desert, desigur toate ieftine..
Romanul inca este invatat sau uitat pe vremea cand sapa sant pentru telecomunicatii si turna betoane la vreun bloc.

Legat de controlor de trafic -  Da, castiga pe bune, salariul pe masura a ce trebuie sa faca.

Pe partea sincera, adica fara prostie "am gasit jobul pe net": Dupa 2000 s-a mers exclusiv pe pile si recomandare, se inchidea industria, privatul devenea mai mic si mai orientat spre calculator, altcumva nu pot spune, am un prieten care s-a dus la angajare pentru turnat betoane si l-au lovit aia dupa ceafa sa stie engleza si calculatoare, ca poate pe viitor o sa se modernizeze... pwnd...

Si moda cu pile a ajuns si prin Anglia, Spania, Italia, chiar si ca capsunar iti trebuie pile sa iesi de pe campul cu namol si ploaie, posturile de la sortare, interior, toate sunt rezervate...

Edited by -gagicar-, 05 June 2015 - 10:55.


#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDaniJ90, on 05 iunie 2015 - 10:36, said:

@tfmercedez Pai era dat afara, dar ii mai dadea bani cateodata, era un drogat si atunci seara Valentin a refuzat sa ii mai dea bani.....si asta e.
Il cunosteai pe respectivul?

Ca o chestie, la un fost loc de munca , seful (managerul) pe calitate a plecat in alta parte.  I-a luat locul altcineva, urmatorul in jos in ierarhie.
Si postul acela trebuia ocupat. Trebuia  experienta in FMEA germana era un mare plus etc. A venit un geniu care chiar depasea cerintele de experienta. Astia isi frecau palmele de satisfactie. Dar candidatul lucrase in domeniu in Canada. Si le cere la astia salar 2000 de euro, cand astia se asteptau la plecaciuni si pupat picioarele pentru vreo 3000 de lei net.  Va dati seama ca ala s-a carat instant.

#79
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 17:27, said:

Romanii sunt puturosi, asta e problema, noi avem 2 posturi pentru consultanti vanzari si in 4 zile au trimis doar doua persoane cv-uri.Oferim salar 1200 de lei si bonusuri reale,program 2 cu 2 si tot ce au de facut e sa stea pe scaun cu monitorul in fata si sa astepte  sa vina clientii in magazin....toti asteapta sa le pice din cer...
Pai si ma rog de ce nu s-au ocupat pana acum? sa inteleg ca cele doua cv-uri nu au fost adecvate?
Be serious man! ;-)

#80
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Eu cînd văd un nou subiect deschis despre apocalipse mă ia rîsul  :D mai și persiflez astfel de subiecte, fin.

Totuși, se prefigurează, se insinuează o apocalipsă a lipsei de competență pe care spre mirarea mea nu o miroase nici un hr-ist/manager/patron.

Deja se ițește o generație ,,minunată " de Je m'en fiche.
Cînd se va trezi lumea o să fie prea tîrziu, majoritatea celor competenți plecați, grosul ,,m'en fiche-rilor " se vor adapta ca să nu muncească pentru că nu vor avea multe competențe dar nu vor dori nici la săpat șanțuri...și se vor adapta să supraviețuiască din puținii bani de la părinți, rude, mici invîrteli... pentru o chiftea pe zi.

Semnalele declinului consumului este dat (recent am văzut o statistică cu ce/cît consumă tinerii mai puțin), natalitatea... se știe.

Nu doresc să fiu pe lîngă cei care vor culege după ce au semănat vînt.

Ca fapt divers, am căutat prin oraș pantofi pentru un eveniment, Unirii, mol-uri, etc.

Nu am văzut niciodată atîtea anunțuri puse în vitrine cu angajări personal, cred că 80% față de un 5% acum 10 ani. Tot așteaptă posibili viitori angajați.

Edited by crisstonne, 06 June 2015 - 23:16.


#81
oilvierdelfino

oilvierdelfino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2015

View PostFun_SUSANU_Fun, on 06 iunie 2015 - 19:43, said:

Pai si ma rog de ce nu s-au ocupat pana acum? sa inteleg ca cele doua cv-uri nu au fost adecvate?
Be serious man! ;-)
Nu erau adecvate pentru capabilitatile cerute de ei probabil ... Inca o  suta de anunturi .. se stie...Posted Image

#82
mihaimateig

mihaimateig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2015
Salut,

Sunt Mihai Matei de la Essensys Software si as vrea sa raspund intrebarii initiale.

Anunturile NU sunt fake. Aplicati si va veti convinge. Platim un abonament destul de scump pe site-urile de recrutare si din acest motiv anuntul este foarte vizibil.

Essensys exista :)... oricine e bine venit in vizita pentru a confirma. Mai multe informatii despre noi puteti gasi aici: S-a mentionat de catre altcineva un salariu de 1200 ron care nu are legatura cu Essensys. Chiar si salariile entry-level sunt mai mari de atat.

Pentru orice alte informatii va stam la dispozitie. Reiau invitatia ... daca sunteti in zona Domenii, veniti in vizita si veti fi primiti. Pentru orice informatie legata de job-uri va rog sa dati un mail la [email protected] sau [email protected].

Numai bine,

Mihai Matei

#83
oilvierdelfino

oilvierdelfino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2015

View Postmihaimateig, on 08 iunie 2015 - 14:35, said:

Salut,

Sunt Mihai Matei de la Essensys Software si as vrea sa raspund intrebarii initiale.

Anunturile NU sunt fake. Aplicati si va veti convinge. Platim un abonament destul de scump pe site-urile de recrutare si din acest motiv anuntul este foarte vizibil.

Essensys exista Posted Image... oricine e bine venit in vizita pentru a confirma. Mai multe informatii despre noi puteti gasi aici: S-a mentionat de catre altcineva un salariu de 1200 ron care nu are legatura cu Essensys. Chiar si salariile entry-level sunt mai mari de atat.

Pentru orice alte informatii va stam la dispozitie. Reiau invitatia ... daca sunteti in zona Domenii, veniti in vizita si veti fi primiti. Pentru orice informatie legata de job-uri va rog sa dati un mail la [email protected] sau [email protected].

Numai bine,

Mihai Matei

Salut Mihai, imi pare rau ca te-am dat exemplu doar ca erai cap de afis pe un site(probabil esti pe mai multe).De curiozitate acuma cati angajati  sunt la voi in firma ?Estimativ?

#84
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Sa nu-ti para rau ca, desi a scris mult, e ca si cum n-ar fi scris nimic.

Platim un abonament destul de scump pe site-urile de recrutare si din acest motiv anuntul este foarte vizibil.
What the F does that mean?
Gata, am inteles ca aveti o gramada de bani, dar tot n-ati explicat scopul pentru care platiti acel abonament.

#85
mihaimateig

mihaimateig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2015
@Oilvierdelfino, e ok. Suntem in jur de 40 azi. La finalul anului încercam sa ajungem la 50. De asta si anunțurile.

@Mizu. Plătim acel abonament pt a publica acele anunțuri. Publicam acele anunțuri pt ca vrem sa ne extindem echipa. Sunt zeci de alte firme care publica lunar anunțuri de angajare.

Sunt foarte deschis la critica constructiva, dar mi se pare aberant sa îmi cer scuze pentru ca avem anunțuri de angajare publicate. Te asigur ca nu sunt fake si oricum le poți ignora dacă vrei.

PS. Dacă vrei sa continuam discuția hai sa o facem pe un ton normal si mai puțin agresiv. Seara buna.

#86
oilvierdelfino

oilvierdelfino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2015

View Postmihaimateig, on 08 iunie 2015 - 19:55, said:

@Oilvierdelfino, e ok. Suntem in jur de 40 azi. La finalul anului încercam sa ajungem la 50. De asta si anunțurile.

@Mizu. Plătim acel abonament pt a publica acele anunțuri. Publicam acele anunțuri pt ca vrem sa ne extindem echipa. Sunt zeci de alte firme care publica lunar anunțuri de angajare.

Sunt foarte deschis la critica constructiva, dar mi se pare aberant sa îmi cer scuze pentru ca avem anunțuri de angajare publicate. Te asigur ca nu sunt fake si oricum le poți ignora dacă vrei.

PS. Dacă vrei sa continuam discuția hai sa o facem pe un ton normal si mai puțin agresiv. Seara buna.
Mihai, poi sa ne spui si numarul de  angajati de anul trecut?Asa de curiozitate.Poti sa ne  dovedesti sub vreo forma cele mentionate mai sus?Nu de  alta dar  fiind  o comunitate destul de mare  preferam sa stim informatii reale si  bine documentate, sunt consider  ca si  ceilalti membrii  ai comunitatii prefera sa citeasca lucruri  adevarate. Asadar , cu tot respectul ai putea sa ne zici  cati angajati ati  fost anul trecut?

View PostMizu, on 08 iunie 2015 - 18:50, said:

Sa nu-ti para rau ca, desi a scris mult, e ca si cum n-ar fi scris nimic.

Platim un abonament destul de scump pe site-urile de recrutare si din acest motiv anuntul este foarte vizibil.
What the F does that mean?
Gata, am inteles ca aveti o gramada de bani, dar tot n-ati explicat scopul pentru care platiti acel abonament.
Salut, am incercat sa iti  dau like la comentariu  insa nu  merge, iti sugerez sa fi atent la o chestie ,Mihai a declarat ca firma acuma  are  40 de angajati si  vrea pana la finele anului  ca  sa aiba 50.Acesta  este motivul pentru care este cap de afis cu 10  posturi disponibile  in fiecare zi.L-am  intrebat politicos  pe Mihai  sa ne spuna cati  colegi aprox avea anul trecut ...

#87
mihaimateig

mihaimateig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2015
Oilvierdelfino, probabil in jur de 25-30 anul trecut. Dar ce trebuie sa dovedesc? Ca nu sunt fake anunturile? Sau ca existam?

Te invit sa ne faci oricând o vizita si apoi sa relatezi aici (suntem pe la piața Domenii in București, sau in centrul civic in Brasov). Chiar vorbesc serios. Dacă ești interesat te rog da un mail la [email protected] si stabilim o data si ora.

#88
oilvierdelfino

oilvierdelfino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2015

View Postmihaimateig, on 08 iunie 2015 - 22:22, said:

Oilvierdelfino, probabil in jur de 25-30 anul trecut. Dar ce trebuie sa dovedesc? Ca nu sunt fake anunturile? Sau ca existam?

Te invit sa ne faci oricând o vizita si apoi sa relatezi aici (suntem pe la piața Domenii in București, sau in centrul civic in Brasov). Chiar vorbesc serios. Dacă ești interesat te rog da un mail la [email protected] si stabilim o data si ora.
Exact cum intuitia imi spunea.Se pare ca ai gasit aici locul  in care ai crezut ca  este  loc de sfidare.Ca toti  suntem din Burchina  Fasole.Si ca  tehnica ta  de inginerie sociala da roade oriunde ai  fi.Te inseli amarnic.Te asigur ca nici eu , nici  restul membrilor comunitatii  nu ne simtim confortabil cand cineva incearca sa ne duca cu zaharelul.Apropo pentru ce  faci asta?Ce vrei sa dovedesti si  cui?Tie nu?Te lupti cu un alter ego?
In general ai avut  de la 19 la 12 angajati..In moment  ce puneai anunturi defapt  tu nu angajeai pe nimeni.Faceai asta sa dai teste la oameni sa iti demonstri  tie insuti  cat de bun esti.
Pe situl ministerului finantelor pana acuma cateva ore figura  ca  tu ai avut maxim  18 angajati( in timp ce anunturile tale  vuiau).Cresterea de la  2012(11 angajati) la  2013(12 angati) a fost de un angajatPosted Image .Nu am nimica  cu tine insa  aceste  date sunt disponibile conform legilor in vigoare pe  pagina ministetului finatelor conform accesului liber  la informatiile de interes public.Pe seara cand am ajuns acasa apareai cu  18 angajati declarati acolo( si aia  tot ireali pentru  ati satisface propria grandomanie).Cand  ai vazut ca gluma se ingroase aici cand  te-am intrebat  cati ai avut anul trecut(25-30) pe ministerul  finantelor apareau 18 angajati insa  cand  am intrat acuma  ai  avut  grija sa tragi sforile  sa apara  pe   pagina,,Nu exista bilant pentru anul selectat. Bilantul nu a fost depus sau nu a fost publicat!''Posted Image ,
Orice ai spune, orice ai face, zecile tale de anunturi , zecile  tale de testari sunt  contrazise  indubitabil de situatia pe teren(declaratiile  tale  la autoritati).In locul tau as baga  capul in pamant si tacea....cel mai bun lucru pentru  tine acuma  este sa fii umil... priveste  realitatea pe teren...nu incerca sa ne iei cu  vrajeli noi de fapt suntem atati da  am declarat mai putini... ai grija sa u te ajunga  bratul lung  al  legiiiPosted Image
Pentru restul comunitatii exista  doua variante :sa il creada  pe  mihai(nu pot scire cu M mare) ca are  zezi de posturi libere(fie  vorba intre noi  cred ca a avut sute de anunturi  ) si nu sunt  oameni suficient  de buni pentru  asteptarile sale  se profesionist  exigent... sau  sa  compare sutele  de anunturi  cu  realitatea disponibila  pe
http://www.mfinante....?pagina=domenii
cautare dupa cui 17393982
realitate pe care ei cu manutele  lor au declarat-o ... sute de posturi auzi...

Edited by oilvierdelfino, 08 June 2015 - 23:05.


#89
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
acolo e numarul mediu de angajati :)
eu pot confirma ca essensys exista si ca le pleaca multi programatori, deci anunturile lor sunt justificate :)

#90
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 17:27, said:

Romanii sunt puturosi, asta e problema, noi avem 2 posturi pentru consultanti vanzari si in 4 zile au trimis doar doua persoane cv-uri.Oferim salar 1200 de lei si bonusuri reale,program 2 cu 2 si tot ce au de facut e sa stea pe scaun cu monitorul in fata si sa astepte  sa vina clientii in magazin....toti asteapta sa le pice din cer...
O oferta de nerefuzat. E tot ce isi doreste cineva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate