Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Fake jobs

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 18:24, said:

http://olx.ro/imobil...t_price:to]=170
Pe olx aproape toate sunt de la agentii....nu acolo se cauta, exista ziar vand-cumpar unde gasesti mai multe si la preturi mai bune.
nu cred ca e cineva asa de fraier incat sa inchirieze o garsoniera la sub 100 de euro Posted Image

Edited by NoJoke, 04 June 2015 - 18:26.


#38
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostNoJoke, on 04 iunie 2015 - 18:25, said:

nu cred ca e cineva asa de fraier incat sa inchirieze o garsoniera la sub 100 de euro Posted Image
Iti garantez eu ca gasesti, confort 1 la 80 de euro si arata foarte ok...in fine.Majoritatea stau 2 in apartament cu 2 camere si 3 in ap. cu 3 camere, rar se inchiriaza pe aici garsoniera pentru o singura persoana, mai des vezi doua persoane intr-o garsoniera.

#39
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postoilvierdelfino, on 04 iunie 2015 - 17:19, said:

Buna ziua ,
Am o intrebare nu  stiu cat de legitima este, m-am uitat si eu in  ultima perioada care este evolutia joburilor pe ejobs, defapt   ma uit relativ periodic  sa vad  daca apar noi provocari.
Nu pot sa nu observ  ca unele  firme au un fel de abonament  in a posta  aceleasi joburi  periodic de exemplu o firma ESSENSYS Software Solutions,are  aproape mereu   Programator .Net Developer(10 posturi)(graitesc, continental ,exl , bosch, reanult sunt alti permanenti  abonati ai  joburilor fara sfarsit).
Ma intreb  daca aceste posturi sunt  fake( nu am aplicat  niciodata) de curiozitate si daca exista  vreo  lege  care ii poate incrimina  si  trimite in fata justitiei(daca asa  este)?

Tocmai am citit un articol in legatura cu asta, zilele acestea  (e bine sa citesti tot articolul)
In ultimele randuri (ca o concluzie) scrie:

Quote

"Logica" anunturilor fictive

1. Marirea bazei de date de candidati
2. Cresterea vizibilitatii in randul candidatilor sau marketing de angajator
3. Sugereaza o anumita "sanatate" a businessului prin volum ridicat de activitate

Edited by stlk, 04 June 2015 - 18:33.


#40
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015

View Postcrisstonne, on 04 iunie 2015 - 17:59, said:

Unde doresc să mă angajez ?!  Posted Image

Eu vorbesc de obicei despre principii.
Si eu tot ca principiu spuneam .

#41
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E bun salariul, astia care rad de 1200 de lei sunt rupti de realitatea din Romania, habar n-au ei cati isi rup spatele pe salariul minim. Luati un ziar de anunturi si vedeti ce joburi exista pentru necalificati.

#42
oilvierdelfino

oilvierdelfino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2015

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 18:20, said:

Pentru ca nu se lucreaza 8 ore, programul e de dimineata de la 10 pana seara la 20:00 doua zile, apoi 2 zile libere, cate doua persoane pe tura....Iasi e oras studentesc, e altceva.


Dar ce vrei sa ti se mai spuna? Au fost enumerte toate motivele, toate firmele sunt in cautare de oameni buni si lasa acolo anuntul activ pentru ca atunci cand au nevoie de oameni, au deja cv-uri, plus de asta poate dau peste unu cu potential....
Sunt curios  daca tu chiar  crezi  ce spui?Sau esti  doar partinitor...

#43
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postoilvierdelfino, on 04 iunie 2015 - 18:36, said:

Sunt curios  daca tu chiar  crezi  ce spui?Sau esti  doar partinitor...
Esti cam amuzant sincer sa fiu, nu inteleg care e problema ta ca aia is lasa anuntul acolo, ti-ai depus cv-ul si nu te cheama, sau care e problema?

#44
oilvierdelfino

oilvierdelfino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2015

View Poststlk, on 04 iunie 2015 - 18:31, said:

Tocmai am citit un articol in legatura cu asta, zilele acestea  (e bine sa citesti tot articolul)
In ultimele randuri (ca o concluzie) scrie:
Imi place ce spui.. bine punctutat.
Eu as mai adauga  fata de asta ti-am  spus   fundalul lor psihologic: in fond  ce rost are  sa   chemi  oamenii la teste si sa zici ca e un procest de selectie decat sa iti   demonstrezi tie(beizadea  sau mimoza  de la  HR)cat de   bestial esti in   raport cu altii( in fond ai ajuns  sa  dai  teste nu .. simti  ca  esti painea si  cutitul), lasand  la  o parte faptul ca este  inselatorie...

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 18:40, said:

Esti cam amuzant sincer sa fiu, nu inteleg care e problema ta ca aia is lasa anuntul acolo, ti-ai depus cv-ul si nu te cheama, sau care e problema?
Daca pentru tine este ok  ca semenii tai sa puna fake  jobs si sa  distorsioneze realitatea  e problema ta..eu am vrut  sa  cer parerea comunitatii despre   aceasta problema.

#45
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 17:27, said:

Romanii sunt puturosi, asta e problema, noi avem 2 posturi pentru consultanti vanzari si in 4 zile au trimis doar doua persoane cv-uri.Oferim salar 1200 de lei si bonusuri reale,program 2 cu 2 si tot ce au de facut e sa stea pe scaun cu monitorul in fata si sa astepte  sa vina clientii in magazin....toti asteapta sa le pice din cer...

De ce-i faci puturosi pe romani?Pai voi sunteti aia puturosii.Daca aveti doua posturi libere si s-au prezentat doua persoane,ce asteptati?Angajati-i frate.

#46
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ca tot veni vorba. Nu stiti vreun job (part-time de preferat) pe timp de vara? Mi-ar placea sa lucrez online, gen marketing sau reclame.

#47
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 17:27, said:

Romanii sunt puturosi, asta e problema, noi avem 2 posturi pentru consultanti vanzari si in 4 zile au trimis doar doua persoane cv-uri.Oferim salar 1200 de lei si bonusuri reale,program 2 cu 2 si tot ce au de facut e sa stea pe scaun cu monitorul in fata si sa astepte  sa vina clientii in magazin....toti asteapta sa le pice din cer...


Cati 5-10 ani de experienta in vanzari cereti de la candidati?

Ca eu daca intru intr-un magazin si consilierul de vanzari este parf fac stanga imprejur. Adica banuiesc ca cereti si experienta in banii aia daca nu asigurati voi traning. Ori experienta la 271 de euro pe luna, mai greu.

Saaau, poate vreti sa angajati oameni fara nicio aspiratie in viata si fara nicio motivare. Adica o companie e la fel de buna ca angajatii ei. Cum ziceai ca se numeste compania voastra?

Edited by Groot, 04 June 2015 - 19:12.


#48
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 17:27, said:

Romanii sunt puturosi, asta e problema, noi avem 2 posturi pentru consultanti vanzari si in 4 zile au trimis doar doua persoane cv-uri.Oferim salar 1200 de lei si bonusuri reale,program 2 cu 2 si tot ce au de facut e sa stea pe scaun cu monitorul in fata si sa astepte  sa vina clientii in magazin....toti asteapta sa le pice din cer...

Mai puneti ceva la salariul ala, ce oferiti voi acolo e prea putin...

#49
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

View Postoilvierdelfino, on 04 iunie 2015 - 17:19, said:

Buna ziua ,
Am o intrebare nu  stiu cat de legitima este, m-am uitat si eu in  ultima perioada care este evolutia joburilor pe ejobs, defapt   ma uit relativ periodic  sa vad  daca apar noi provocari.
Nu pot sa nu observ  ca unele  firme au un fel de abonament  in a posta  aceleasi joburi  periodic de exemplu o firma ESSENSYS Software Solutions,are  aproape mereu   Programator .Net Developer(10 posturi)(graitesc, continental ,exl , bosch, reanult sunt alti permanenti  abonati ai  joburilor fara sfarsit).
Ma intreb  daca aceste posturi sunt  fake( nu am aplicat  niciodata) de curiozitate si daca exista  vreo  lege  care ii poate incrimina  si  trimite in fata justitiei(daca asa  este)?


De ce sa fie judecati?

#50
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 17:49, said:

Se maresc, dar consider ca 1200 de lei pe luna si bonusuri e destul de ok, dar pot oricand opta sa lucreze in fabrica daca statul pe scaun nu e ok...


Mi se pare normal, la cat lucreaza un gunoier e si normal sa aiba salar mare....
P.S. Nu sunt patron...
Daca ti se pare normal, atunci si tu insuti esti un gunoier.
Ce fabrici avem in Romania ? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by ovidiu21, 04 June 2015 - 19:33.


#51
-gagicar-

-gagicar-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2015

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 17:27, said:

Romanii sunt puturosi, asta e problema, noi avem 2 posturi pentru consultanti vanzari si in 4 zile au trimis doar doua persoane cv-uri.Oferim salar 1200 de lei si bonusuri reale,program 2 cu 2 si tot ce au de facut e sa stea pe scaun cu monitorul in fata si sa astepte  sa vina clientii in magazin....toti asteapta sa le pice din cer...
Pe 1200 de lei te mai mira? In 2015 pare amuzant, au crescut preturile, doar curentul/gazele si apa cat s-au scumpit.
Ia pune un 2500 de lei, in mana, sa vedem sta 5 minute pe vreo pagina?
Asta este patronul, pentru el angajatul este lenes, are salariu prea mare si prea pretentios, dar la 1200 de lei? Pai ce faci cu ei? Benzina, mancare, ceva abonament GSM si traiesti ca un sclav.

#52
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostDaniJ90, on 04 iunie 2015 - 18:02, said:

cand am fost student am lucrat la Domo si primeam aproape 700 de lei pe luna si o media de 5-6 bonuri pe luna,
Acum cati ani?

#53
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

View PostVenboteam, on 04 iunie 2015 - 19:46, said:

Acum cati ani?

E tot student Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#54
-gagicar-

-gagicar-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2015
Si asta fara sa scriem cu rautate, noi gandim ca deja ai pe unde sa locuiesti, ai o sotie, adica nu esti singurul cu leafa, esti la inceput de viata si stai cu chirie, iti gatesti singur, tu platesti asigurare/rovinieta/itp, impozit masina si lista poate continua, in situatia asta nu ai ce face cu 1200 de lei, pur si simplu nu faci fata la ce iti vine de platit.

Si in tot timpul asta tu ai mancare mai scumpa ca in Spania, am fost la Madrid si mancarea era mai ieftina ca la noi.

Si vorba aia... de unde ai strange tu sa iti cumperi masina din 1200 de lei...

Edited by -gagicar-, 04 June 2015 - 20:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate