Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 

Salarii web development

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 18:19, said:

vreau sa stiu cam cum se plateste un functie de tehnologie la ora actuala, in special pe java/php
Pai nu se plateste in functie de tehnologie ! Conteaza ce produci, cat vinde angajatorul, de disponibilitatea lui de a plati oamenii si alte aspecte economice. Tu m-ai plati pe tehnologie chioara ?

Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2015 - 18:58.


#20
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@OriginaCopy Cam general ceea ce este listat acolo.
Intrebarea still stands, plecand de la premisa ca stie ce este listat acolo, cat castiga un senior Java dev?

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 01 iunie 2015 - 18:58, said:

Pai nu se plateste in functie de tehnologie ! Conteaza ce produci, cat vinde angajatorul, de disponibilitatea lui de a plati oamenii si alte aspecte economice. Tu m-ai plati pe tehnologie chioara ?
Se plateste in functie de cat de bine se imbina ce are nevoie angajatorul cu ce are de oferit angajatul.

Un mic plus se adauga pentru cunostinte in plus, chiar daca la momentul angajarii, angajatorul nu stie inca ca are nevoie de ele.

Pentru ca, pus in fata unei probleme, angajatul poate veni cu o solutie noua, solutie la care angajatorul nu ar fi avut acces daca nu l-ar fi atras pe angajat de partea lui si datorita potentialului.

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 18:59, said:

Intrebarea still stands, plecand de la premisa ca stie ce este listat acolo, cat castiga un senior Java dev?
De la 3-4k euro in sus, in Romania. Brut.

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 18:59, said:

@OriginaCopy Cam general ceea ce este listat acolo.
Ti se pare.

#22
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Ok last try. Stiu ca se plateste in functie de cat produci etc. Exista insa si o lege a cererii si ofertei care regleaza piata, in general (scotand din discutie exceptiile) exista o plaja de salarii pentru toate tehnologiile.
De ex:
pe front end asa cum a precizat cineva pentru average dev cu 2 ani de experienta si ceva potential e in jur de 45 in bucuresti,
pentru intermediate/senior cu 3-5 ani exp, ceva creier in cap probabil ca este in jur de 7000-9000,
pentru senior cu 7+ ani experienta si geniu al programarii probabil in jur de 10000-15000 (in general aici se lucreza pe pfa din ce am vazut, deci e discutabil).

Are cineva idee cam ce salarii sunt in medie pe tehnologii gen java/php pentru web development?

#23
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 18:19, said:

Cam ce stia prietenul tau? (salariul meu e sub 2000 euro destul de mult).
Si eu stiu pe cineva care s-a angajat pe 2000, dar cu 7 ani experienta si stie ceva node.js, mongo si sql.

Vorbesc acum cu tipul respectiv. Oricum el are o experiență mai mare în dezvoltare web decât ai tu. Are vreo 8-9 ani experiență în dezvoltarea web și din ce îmi spune el e destul de greu să obții 2000 Euro în București. Omul lucrează mai mult pe freelancing (e foarte bun așa că nu e a fost interesat de a se angaja). El lucrează mai mult pe back-end (mysql / mongodb / php iar la php cam orice framework / cms / oop avansat). Mi-a zis că și pe back-end cam până în 2000 de euro crede că sunt salarii în București. Și oameni pe care îi cunoaște și câștigă mai mult (vreo 3500 euro) sunt team leader-i. Dar a zis tipul că ar trebui să fii mulțumit cu cât câștigi la experiența ta deoarece e destul de bine 7500 RON.

#24
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@Omule, ms de raspuns, apreciez.

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 19:08, said:

Are cineva idee cam ce salarii sunt in medie pe tehnologii gen java/php pentru web development?
Doar cu "tehnologii" nu poti trece de 2-3k in Romania, ai nevoie de matematica, algoritmica, sau prost sa fii, noroc sa ai.

Edited by OriginalCopy, 01 June 2015 - 19:13.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 19:12, said:

ms de raspuns, apreciez.
Valorile astea le gaseai pe net in statistici. Nu te ajuta cu nimic fara sa stii firma, ce munceste pentru acei bani etc. Si eu cunosc persoane cu acele valori dar si mai mici ori mai mari. Asa cum s-a spus mai sus, variatia e mare. Dar te ajuta (banii tai + ai lui Becali) / 2 ?

Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2015 - 19:21.


#27
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

View Postneagu_laurentiu, on 01 iunie 2015 - 19:18, said:

Valorile astea le gaseai pe net in statistici. Nu te ajuta cu nimic fara sa stii firma, ce munceste pentru acei bani etc. Si eu cunosc persoane cu acele valori dat si mai mici ori mai mari. Asa cum s-a spus mai sus, variatia e mare. Dar te ajuta (banii tai + ai lui Becali) / 2 ?
Am impresia ca se citesc posturile pe aici din 2 in doi. Cel putin de unii.

#28
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View PostOriginalCopy, on 01 iunie 2015 - 18:27, said:

Vad ca insiri framework-uri cu nemiluita. Daca ai impresia ca stii multe, atunci ai o problema. Framework-urile sunt fix pix, alea vin si pleaca, si se invata destul de rapid, din mers.

Sa ne gandim la programator ca la un pictor. Un framework e o culoare. Daca pictorul stie sa picteze cu rosu, consideri asta o aptitudine, si daca stie sa picteze cu albastru, o a doua aptitudine?

Nu!

Daca stie diferite stiluri de pictura, pe diferite suprafete, ... apai abia atunci consideri ca are mai multe mini-aptitudini in domeniul picturii.

Deci poti sa insiri tu si 1000 de framework-uri, numarul lor e fix pix, nivelul tau e acelasi: un nivel de 7500 RON.

Cam același lucru mi-a spus și prietenul acesta dar nu așa de dur cum te-ai exprimat tu. Tipul zicea că la ce face el nu ține atât de mult de tehnologiile ce le folosește cât de abilitățile lui să își facă treaba și de experiența sa.

#29
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

View PostOriginalCopy, on 01 iunie 2015 - 19:04, said:

De la 3-4k euro in sus, in Romania. Brut.
In sfarsit un raspuns direct. Ms

View PostOriginalCopy, on 01 iunie 2015 - 19:04, said:

Ti se pare.
Nu m-am exprimat corect, este prea general pt front end. (din ceea ce mi se pare si pt backend, dar nu ma pricep asa bine la backend, asa ca este posibil sa gresesc).
Pe front end ceea ce e enumerat la punctele 1-4 nu prea se aplica, cu exceptia punctului 3.

@Omule - intr-adevar asa este. Dar sa stii 1000 de frameworks intr-o viata esti probabil geniu (ai invatat una pe zi cat s-o folosesti bine in productie), ceea ce inseamna ca te duce capul suficient cat sa ceri un salariu cat un sef de multinationala.
De asemenea daca stii 5 frameworks pe un limbaj inseamna experienta si inteligenta prin faptul ca le-ai inteles si ai atitudine. Adica stai sa iti bati capul sa intelegi cum functioneaza ceva ceea ce denota ambitie si faptul ca poti rezolva problemele care apar. Parametrii care probabil sunt cei mai importanti atunci cand iti negociezi salariul.
Plus ca era cam aiurea sa zic atata valorez, punct.

Ceea ce m-a deranjat in replica citataa fost faptul ca era foarte pe langa subiect. Nu vreau sa aflu cat castiga altii si sa ma raportez la mine, voiam doar sa stiu cam pe unde e industria cu informatie de la prima mana, nu din statistici.

Edited by DILAS, 01 June 2015 - 20:04.


#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 19:56, said:

Dar sa stii 1000 de frameworks intr-o viata esti probabil geniu
Ori trolluiesti, ori esti rupt de realitate, ce-ti alegi?

Pot sti orice framework are nevoie firma in 2 saptamani, asta nu ma face geniu.

Ba chiar e daily routine.

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pune altfel problema, poate intelege lumea: cu ce te ajuta sa stii 100 de frameworkuri, indiferent de limbaj, daca nu stii care ti-ar fi cel mai util pentru ca nu stii cum sa il aplici pentru ca nu stii cum sa diseci problema/proiectul?

Stiam ca, la un moment dat, exista si conceptul de "arhitect software". A disparut?

Edited by dexterash, 01 June 2015 - 20:29.


#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Exista situatii in care folosirea unui framework sau a unei librarii (excluse cele proprii) este indezirabila.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/asLUTiJJqdE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L-am mai postat, dar poate altii nu l-au vazut. Fiecare cuvant din ce spune e aur.

#33
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostOriginalCopy, on 01 iunie 2015 - 17:38, said:

7500 RON nu e mult. E decent pentru România.

    In banii astia angajez 5 ca el si-i invat eu HTML si CSS si Javascript. 7500 de Ron pe luna inseamna 20 000+ Euro pe an. OriginalCopy, daca stii sa faci 20 000 pe an din Javascript ma bag si eu ucenic la tine sa vad cum faci.

#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcspot, on 01 iunie 2015 - 21:19, said:


In banii astia angajez 5 ca el si-i invat eu HTML si CSS si Javascript. 7500 de Ron pe luna inseamna 20 000+ Euro pe an. OriginalCopy, daca stii sa faci 20 000 pe an din Javascript ma bag si eu ucenic la tine sa vad cum faci.
Titlul spune "web development", nu "front end development". Eu despre asta vorbeam.

#35
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@csspot - tu esti ala care pe un topic asemenator ai zis ca ai o "afacere" si ca platesti 9-10 mil pe php prin 2013. Din ce am vazut te-ai cam facut de cacao pe acolo, ce ar fi sa taci din gura?
@OriginalCopy "Ori trolluiesti, ori esti rupt de realitate, ce-ti alegi?" - sarcamul probabil nu se vede de la inaltimile survolate;
"Pot sti orice framework are nevoie firma in 2 saptamani" - am auzit de multe ori prostii de genul. In general de la oameni care nu stiau ce spun.

Sa stii cu adevarat un framework ia cel putin 2 luni, sa il stii la un nivel decent, cel putin 6. Daca aud pe unul ca vine pe front end si zice ca el a invatat in 3 saptamani framework-ul x si ce aplicatie extraordinara a scris cu el, cu siguranta ca n-o sa mai iau serios nimic din ce spune.

Daca simti nevoia sa fi agresiv si arogant fa-o cu stil, tot ce inteleg din posturile tale sunt niste atacuri la persoana ale cuiva care nici nu se oboseste sa citeasca posturile altora. Comparatia intre pictura si programare nu are iarasi nici o logica, gandeste-te si tu putin compari culori cu frameworkuri e ca si cum ai compara mere si pere. Poti sa compari tehnica x de pictura cu un framework, poate asa ar avea mai mult sens.

Le multumesc celor care chiar au facut eforturi sa raspunda.

Ultima oara cand citeam softpedia si postam pe aici era acum 5 ani, vad ca nu s-a schimbat nimic, o gramada de aroganta si agresivitate.
PS: @OriginalCopy esti moderator, poti sa inchizi, te rog postul? Prea multi postaci (ca mine) pe aici.

#36
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
cum sa-ti ia 6 luni ca sa inveti un framework la un nivel decent? Poate primul, maxim al doilea sa-ti ia atata, dar dupa le inveti din ce in ce mai usor/repede....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate