Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Legea pt aia care n-au acte de identitate

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 11:41, said:

Hai sa presupunem ca se identifica drept Ghita a lu Maria de la cocioaba aia .
A se legitima inseamna a prezenta un act de identitate, nu a spune ''sunt cutare''.

#38
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Legea 61 spune clar de relatii pt stabilirea identitatii. Nu identificare si legitimare . N-are cum sa refuze legitimarea din moment ce n-are acte, deci n-o refuza, nu zice "refuz" sau "nu vreau".  Si nici sa se identifice nu refuza dupa cum am zis , adica sa dea relatii pt stabilirea identitatii.

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 12:36.


#39
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015
Cum semneaza ? nestiutorii de carte ? analfabetii ?
La fel se pot legitima si cei care nu au acte de identitate .
Ei exista, chiar daca nu au carti de identitate .
Un nou nascut are nevoie de asigurare de sanatate ?
Este asigurat, prin efectul legii .
Tot astfel, cei care nu poseda acte de identitate , pot fi considerati romani , au cetatenia romana dobandita datorita faptului ca s-au nascut si au crescut pe teritoriul patriei

Edited by established, 26 May 2015 - 12:37.


#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 12:32, said:

N-are cum sa refuze legitimarea din moment ce n-are acte,
Posted Image Din moment ce nu a declarat, in termen de 48 h, pierderea sau distrugerea actelor de identitate, inseamna ca le are insa nu vrea sa le arate.

#41
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Deci o persoana comite o infractiune.
Nu are acte de niciun fel (nici certificat de nastere).
Nu vorbeste, nu intelege ce zici (sau se preface).

De unde tragi concluzia ca e cetatean roman? Care-s metodele alea infailibile de a-i stabili identitatea?

#42
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View PostKarhu, on 26 mai 2015 - 13:10, said:

Posted Image Din moment ce nu a declarat, in termen de 48 h, pierderea sau distrugerea actelor de identitate, inseamna ca le are insa nu vrea sa le arate.

La asta te referi ?

(2)  Furtul  cartii  de  identitate  trebuie  reclamat
de catre persoanele fizice si autoritatile publice
mentionate in alin. (1) unitatii de politie pe raza careia s-a produs, in termen de 24 de ore de la
constatare, iar pierderea sau distrugerea, la formatiunea de evidenta a populatiei de la locul de
domiciliu sau resedinta a titularului.

Curios ca aici scrie de persoane fizice Posted Image

Totusi nu scrie ca trebuie raportata neeliberarea lor . Mi se pare ca in lege se prezuma o detinere anterioara a lor.

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 13:24.


#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMizu, on 26 mai 2015 - 13:21, said:

De unde tragi concluzia ca e cetatean roman? Care-s metodele alea infailibile de a-i stabili identitatea?
Daca nu vrea sa-si decline identitatea cand ii strang politistii degetele la usa, probabil ramane in custodia lor (arest) pana se clarifica cine e. Daca nu se clarifica, nu stiu :habarnam: poate e cineva mai in tema...

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 13:23, said:

Totusi nu scrie ca trebuie raportata neeliberarea lor . Mi se pare ca in lege se prezuma o detinere anterioara a lor.

Asta s-a discutat deja:

View Postalthea, on 26 mai 2015 - 09:54, said:

Pentru cei care nu au nici macar certificate de nastere exista o procedura care se numeste ''inregistrarea tardiva a nasterii'', gasesti detalii pe net. Apoi li se poate elibera carte de identitate provizorie pe care scrie la motivul eliberarii ''lipsa locuinta'' - daca nu au parinti, rude etc. cu spatiu de locuit.


#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Mi-am adus aminte de un material foarte bine scris, pentru cine e cu adevarat interesat de cum se procedeaza cu aceia care nu-s inregistrati pe niciunde sau n-au acte de identitate, aici se gasesc toate raspunsurile:
http://www.sgg.ro/do...a_acte_(RO).pdf

Edited by althea, 26 May 2015 - 13:48.


#45
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Si in ce state mai e legea asta cu "Copilul gasit pe teritoriul statului roman este considerat cetatean roman, pana la proba contrarie, daca niciunul dintre parinti nu este cunoscut"???

Daca fug in America si apoi imi arunc actele, o sa obtin cetatenie de USA? Le zic ca acolo m-am nascut.. merge?

#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttzaq93, on 26 mai 2015 - 14:02, said:

Daca fug in America si apoi imi arunc actele, o sa obtin cetatenie de USA? Le zic ca acolo m-am nascut.. merge?
Incearca, ce ai de pierdut?  Si ne spui si noua.

#47
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View Postalthea, on 26 mai 2015 - 13:47, said:

Mi-am adus aminte de un material foarte bine scris, pentru cine e cu adevarat interesat de cum se procedeaza cu aceia care nu-s inregistrati pe niciunde sau n-au acte de identitate, aici se gasesc toate raspunsurile:
http://www.sgg.ro/do...a_acte_(RO).pdf

Multumesc, pagina 11

1. Neînregistrarea naşterii în registrele stării civile (lipsa codului numeric personal),sau lipsa certificatului de naştere pentru persoanele a căror naştere a fost înregistrată. Persoanele aflate în această situaţie nu sunt formal cetăţeni ai statului român,

Posted Image

Pagina 12

Persoanele care nu au fost înregistrate la naştere nu existǎ din punct de vedere administrativ în relaţie cu autoritǎţile statului român,şi ca atare nu pot intra în nici un fel derelaţii oficiale sau autorizate nici cu parteneri publici, nici cu parteneri privaţi. Ele nu sunt cetǎţeni ai statului român şi nici ai altui stat din punct de vedere legal,fiind astfel lipsite de cetǎţenie şi de drepturile asociate

Vai althea ce frumos m-ai lamurit. Chiar nu ma asteptam Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 14:19.


#48
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Uau... nu te prefaci Posted Image
Stii ce inseamna formal? Inseamna conditie care tine de forma, deci nu au o hartie care sa dovedeasca asta - in speta certificatul de nastere. Asta nu inseamna ca nu sunt cetateni romani.
Si scoti si din context, iei doar ce crezi ca iti sustine parerea. Dar ma rog, ai ajuns pana la pag. 11. E ceva.

#49
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Da' citeste si inceputul paginii 12, ca l-am scris si ala, in special propozitia

"Ele nu sunt cetǎţeni ai statului român şi nici ai altui stat din punct de vedere legal,fiind astfel lipsite de cetǎţenie şi de drepturile asociate."

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 14:27.


#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ai ajuns la consecintele / efectele lipsei actelor. Crezi ca asta inseamna ca n-au cetatenie romana? Nu, inseamna ca nu pot dovedi ca au.
Sper ca intelegi diferenta.

#51
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Pagina 12

Persoanele care au fost înregistrate la naştere dar, din diferite motive, nu posedǎ un buletin / carte de identitate şi / sau certificat de naştere sunt cetǎţeni ai statului roman din punct de vedere legal, dar nu pot dovedi acest lucru în faţa unei terţe pǎrţi.

Scrie clar negru pe alb ca nu sunt cetateni aia care n-au inregistrata nasterea, degeaba incerci s-o dregi Posted Image

Aia care nu pot dovedi sunt aia fara buletin/certificat, dupa cum scrie.

View Postalthea, on 26 mai 2015 - 14:41, said:

Crezi ca asta inseamna ca n-au cetatenie romana?
"Ele nu sunt cetǎţeni ai statului român şi nici ai altui stat din punct de vedere legal,fiind astfel lipsite de cetǎţenie şi de drepturile asociate

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 14:46.


#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 14:27, said:

"Ele nu sunt cetǎţeni ai statului român şi nici ai altui stat din punct de vedere legal,fiind astfel lipsite de cetǎţenie şi de drepturile asociate."
:lol:
Acolo autorii au dat grav cu bata in balta, dobandirea cetateniei romane prin nastere nu e conditionata de inregistrare.

Mai postez inca o data:

Quote

Art. 5
(1) Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani.
(2) Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a. s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b. s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
(3) Copilul gasit pe teritoriul statului roman este considerat cetatean roman, pana la proba contrarie, daca niciunul dintre parinti nu este cunoscut.

Vezi tu ca ar scrie undeva vreun cuvintel legat de inregistrarea nasterii?

#53
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Exact cum nici in cazul meu ipotetic, nu scria de copii gasiti, nu scria de copii ai carui 1/2 parinti sunt cetateni .

Ce sa zic, mi s-au confirmat banuielile. Is destui tigani care sunt in situatia descrisa de mine, chiar pentru aia a si fost facuta metodologia aia.

Attached File  Untitle1d.jpg   17.4K   1 downloads

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 15:11.


#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 15:06, said:

...
Pai in cazul ala sunt considerati automat cetateni romani, la fel cum e considerat si un copil gasit, fara acte la el. Respectivii sunt un fel de ''copii gasiti mai tarziu''.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate