Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Legea pt aia care n-au acte de identitate

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View PostKarhu, on 26 mai 2015 - 10:13, said:

Copilul gasit pe teritoriul statului roman este considerat cetatean roman, pana la proba contrarie, daca niciunul dintre parinti nu este cunoscut.

Da' n-am zis nimic de niciun copil gasit ...

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 10:16.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKarhu, on 26 mai 2015 - 10:09, said:

Ei intelesesem ca se elibereaza certificat de nastere prin sentinta judecatoreasca, deci nu-l intreaba nimeni pe respectivul daca vrea sau nu vrea.

Trebuie sa faca cineva actiune in numele lor si daca dispar in timpul procedurii totul se opreste. E nevoie sa fie prezenti.

Handicarpati, citeste ce-ti tot scrie Karhu, fa un efort si intelege ca din momentul in care te nasti esti cetatean, adica membru al cetatii - in cazul nostru cetatea e in interiorul granitelor.

Edited by althea, 26 May 2015 - 10:19.


#21
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Cetatean al cui ??? Al Terrei ?? Io n-am zis nimic de nasterea pe vreun teritoriu sau gasirea vreunui copil ...

Chiar asa greu e de imaginat un tigan vizibil adult care nu vrea acte si care e undeva langa o granita ?

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 10:15, said:

Da' n-am zis nimic de niciun copil gasit ...
Prin extensie, si persoana adulta. Daca a fost considerat cetatean roman pana la 18 ani, e considerat si mai departe tot asa.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 10:23, said:

Cetatean al cui ??? Al Terrei ?? Io n-am zis nimic de nasterea pe vreun teritoriu sau gasirea vreunui copil ...

Da' unde se naste, in spatiu?!
Daca ai deschis topicul ca sa te lamuresti cum e cu aceia care n-au acte sunt destule informatii.
Daca vrei sa stii ce motive ar avea un tigan sa nu vrea acte continua sa pui intrebari off topic.

Edited by althea, 26 May 2015 - 10:30.


#24
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Prin extensie conform carei legi ?? De ce nu zice "persoana gasita" in loc de "copil gasit" ?

View Postalthea, on 26 mai 2015 - 10:27, said:

Da' unde se naste, in spatiu?!

Io de unde sa stiu unde ii nascut. Se presupune bineinteles ca-i nascut pe un continent.

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 10:32.


#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 10:23, said:

Cetatean al cui ??? Al Terrei ?? Io n-am zis nimic de nasterea pe vreun teritoriu sau gasirea vreunui copil ...

Chiar asa greu e de imaginat un tigan vizibil adult care nu vrea acte si care e undeva langa o granita ?
Am zis de copil fara acte deoarece si adultul fara acte a fost inainte de asta (daca nu cumva le-a avut si le-a distrus/ pierdut) copil fara acte.

Deci daca se gaseste o astfel de persoana adulta (sau copil) fara acte, in zona de granita (sau si altundeva) se trece la stabilirea identitatii ei.
Participa Politia, Procuratura, Serviciul de stare civila etc, medicina legala etc.

#26
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View PostKarhu, on 26 mai 2015 - 10:33, said:

daca se gaseste o astfel de persoana adulta fara acte,  se trece la stabilirea identitatii ei.
Conform carei legi ? Uite, althea a zis ca e nevoie de prezenta respectivului.

Am impresia, poate gresita, ca politistii care zic chestia aia ca n-au ce sa le faca, stiu ei ceva secret legal sau lacuna legislativa conform careia chiar n-au ce sa le faca , si de aia tot intreb. Adica deocamdata nu sunt convins de raspunsuri.



View Postalthea, on 26 mai 2015 - 10:27, said:

Daca vrei sa stii ce motive ar avea un tigan sa nu vrea acte
Imi pot inchipui un tigan care a furat ceva si nu vrea sa fie identificat in vreun fel.

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 10:49.


#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 10:48, said:

Conform carei legi ?
Persoanele au obligatia de a se legitima la cererea organelor abilitate. Conform prevederilor art. 3 pct. 31 din legea nr. 61/1991 constituie contraventie refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate .... etc.

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,130
  • Înscris: 10.07.2013

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 10:48, said:



Am impresia, poate gresita, ca politistii care zic chestia aia ca n-au ce sa le faca, stiu ei ceva secret legal sau lacuna legislativa conform careia chiar n-au ce sa le faca , si de aia tot intreb. Adica deocamdata nu sunt convins de raspunsuri.

Imi pot inchipui un tigan care a furat ceva si nu vrea sa fie identificat in vreun fel.

Trebuie ca politia sa-i amprenteze/ fotografieze pe toti cei care nu vor sa isi decline identitatea!Posted Image Posted Image

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
iar ca pe viitor sa nu mai fie probleme generatoare de dureri de cap si de insomnii pentru colegii de forum...
nasterea sa fie obligatoriu la maternitate... la iesirea din maternitate: implantare chip, tatuat code de bare fata-spate, amprentare, prelevare ADN, tot tacamul... adica de ce autovehiculele sa fie numerotate iar oemenii nu
care-i prins fara numar, dpdv legal nu exista deci eutanasiat.... si asa s-ar reduce mult birocratia...

Edited by Nero-d, 26 May 2015 - 11:06.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostHandicarpati, on 26 mai 2015 - 10:48, said:

Am impresia, poate gresita, ca politistii care zic chestia aia ca n-au ce sa le faca, stiu ei ceva secret legal sau lacuna legislativa conform careia chiar n-au ce sa le faca , si de aia tot intreb. Adica deocamdata nu sunt convins de raspunsuri.

Imi pot inchipui un tigan care a furat ceva si nu vrea sa fie identificat in vreun fel.
Parea ca te intereseaza ce se intampla cu persoanele fara acte. Nu ii pot amenda pentru ca nu au carte de identitate, la asta ma refeream, pentru ca nu au pe cine atata timp cat nu sunt inregistrati.
Nu stiu cum se procedeaza cu infractorii care n-au (sau spun ca n-au) acte.

#31
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View PostKarhu, on 26 mai 2015 - 11:00, said:

Persoanele au obligatia de a se legitima la cererea organelor abilitate. Conform prevederilor art. 3 pct. 31 din legea nr. 61/1991 constituie contraventie refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate .... etc.
Hai sa presupunem ca se identifica drept Ghita a lu Maria de la cocioaba aia . In plus, nu exista motiv justificat ca sa fie dus cu forta. Tot nu sunt lamurit cu cetatenia.

Vine althea si zice ca nu pot fi amendati, pai unde e egalitatea aia in fata legii ? Lasam la o parte cazul aparent absurd in care io nu sunt convins ca el e cetatean si astfel nu i se aplica...legea...61...

Edited by Handicarpati, 26 May 2015 - 11:55.


#32
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Discutia imi aduce aminte de acest caz de prin 2012.

Poate intre timp au aparut ceva modificari in lege, dar din ce s-a discutat pana acum in acest topic nu am gasit nimic concret, sunt doar discutii care interpreteaza texte de lege.

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Mai omule, amenda e una, pedepsirea pentru infractiuni e alta. Daca prind un hot / criminal care nu are sau spune ca nu are acte il duc si-i stabilesc, intr-un fel sau altul, identitatea. Ce e asa de greu de inteles?

#34
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View Postalthea, on 26 mai 2015 - 11:55, said:

amenda e una, pedepsirea pentru infractiuni e alta.
Nu inteleg ce inseamna asta , amenzile in general nu sunt legale ?

View Postalthea, on 26 mai 2015 - 11:55, said:

Daca prind un hot / criminal
Nu prinde nimeni pe nimeni.

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
M-am prins, vrei sa ma 'nervezi. Nimeni nu poate fi asa greu de cap cum vrei sa pari.

#36
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Da cu tastatura ta ai scris ca amenda e una infractiunea e alta. Ce dracu' vrea asta sa insemne? Pamantul e unu cerul e altul offfffffff

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate