Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

The Expanse (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, actorii din rolurile principale sunt complet necunoscuti, si sincer sa fiu nu-mi plac nici mie, nici macar mutrele lor.
Dar se practica de la o vreme sa ia actori necunoscuti ptr seriale, ca ies mai ieftin.

#56
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

 eiffel, on 02 martie 2017 - 12:10, said:

Pai n-am zis de regie - doar scenariul si efectele. La capitolul efecte cam bate orice serial de TV de gen din ultimii ani.
Cand ai zis ca celelalte sunt usoare am crezut ca asa, overall.

Da, are efecte, are CGI clar, frumos, bling bling, mult albastru, daca il iei static e fain... Dinamic pare un pic in nota regiei, adica nu induce un thrill 'greu'. Nu zic sa o dea in shaky cam la greu ca in BSG (si mai rafinat in SGU), dar parca nu e chiar 100% ce trebuie. Imi inspira putina ieftineala si acolo dar nu-mi dau seama exact ce. Poate prea mult albastru, poate prea luminos, poate timing-ul prea grabit, sau poate cineva se pricepe mai bine si ne zice.

Iar daca ar avea o regie mai serioasa si un acting mai de doamne ajuta ar fi excelent desi probabil n-ar fi chiar ok pentru targetul mai tanar al SyFy.

#57
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Episodul 6 e destul de bun, cu un final foarte interesant.Posted Image

#58
vladtud

vladtud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 31.07.2010
Avem sezonul 3 confirmat!

http://www.syfy.com/...ed-for-season-3

#59
DrManhattQ

DrManhattQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.02.2017
e foarte bun serialul. abia astept sezonul 3!

#60
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Primul sezon mi s-a parut sa aiba multe lipsuri, dar acum e evident ca se vrea o poveste spusa lent. Citind topicul am aflat ca e dupa o serie de carti, si probabil voi intra in ea deoarece se vede din serial potentialul.

N-am idee cum e actiunea fara de carti, dar in serial apar des si brusc personaje noi, luate asa, cu japca. Cum e Boobie. Cum e botanistul Prax Meng. Apare cu backgroundul lui si te uiti si te intrebi de ce te-ar interesa, ce rol are in poveste dupa ce n-a aparut deloc in primele 17 episoade. Are vreunul? Acum il vad asezat in echipa, dar nu mi s-a parut natural procesul. Intre diverse carti din serie e normal sa aiba loc astfel de schimbari, nu pot fi toate GoT, dar un serial e liniar si ar trebui sa aiba mai multa coeziune.

Luptele prin spatiu nu m-au prea impresionat, dar am apreciat efortul care se vede ca s-a depus. Am observat si ca locatiile interioare (asteroizi, statii, nave) au designuri diferite si nu seamana intre ele ca la alte seriale ieftine.

Ca aspect negativ trebuie mentionati unii actori, in frunte cu Jim Holden, care e ca un bolovan pentru serialul asta. Apoi Amos Burton, care n-am idee ce face si ce gandeste, nu e convingator ca psihopat. Naomi Nagata e... meh, desi ma dezgusta coafura ei de drogata. Si Chrisjen Avasarala mai da rateuri in unele scene. In multe situatii nu cred ca e vina actorilor ci a oricui le da pe-acolo ordine si apoi se ocupa de editare.

Dupa cum vad eu povestea exista material interesant suficient, dar nu exista buget pentru o productie de nota 10. Ramane oricum cel mai complex SF aparut din ultima vreme.

[ https://68.media.tumblr.com/c9709cd9f0a374785326cdbbe4d90784/tumblr_olhtkk0pu51qb2g3fo1_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Pai poate ar fi trebuit sa fie spusa si mai lent ca sa poata sa integreze lucrurile cum trebuie. Dar la Syfy nu poti pupa asa linistit un numar decent de sezoane sa fii sigur ca termini povestea mai pe larg, si nici target-ul nu-ti permite sa-i dai un aer atat de matur ca in GoT, din pacate. Degeaba mai dai drumul la niste injuraturi daca senzatia nu e aia.

Bugetul chiar e foarte mare dar realizarea nu prea o dovedeste asa bine. Vezi texturi CGI atat de impresionante, dar apoi o dinamica mai putin perfecta, sau un decor exterior destul de limitat. Scena cu plaja de 2 metri din episodul 10 mi-a sarit in ochi complet, o filmare de cateva minute pe o plaja reala cat putea sa coste?

#62
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Apa aia chiar parea foarte slab realizata. Chiar daca e murdara si poluata, trebuia sa respecte legile fizicii.
Uite ce poate face un independent https://youtu.be/91-AhJ4SEuw?t=12m

Pe cand oceanul lor...
[ https://68.media.tumblr.com/030d434905f6480828a7bfe3b0d85d9a/tumblr_onmhsjbXWz1s8kqx5o1_250.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Trebuia sa filmeze intr-un exterior sa nu se complice. Se sperie astia de exterioare ca de dracu'. Imposibil sa nu gasesti o apa reala care sa semene cu ce vrei tu sa fie. Totul parea fake la plaja aia, apa, nisipul, camera centrata pe spatiul foarte mic, lumina.

Edited by N-ter, 26 April 2017 - 21:24.


#64
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bwNIhSv-ATg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pfuuu  De abia astept!

#66
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
A aparut primul episod:  war :)

#67
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Chiar bun pana acum, 3 episoade pline de actiune si suspans. In sfarsit, a inceput lupta cu cei de pe Marte.

#68
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Oare ce mai face Miller? :)

#69
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
N-am vazut inca dar am inteles ca in episodul de aseara a fost un mic cross-over cu Killjoys - 2 dintre actori apar si in Expanse.

#70
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, este oficial. The Expanse se va incheia la sfarsitul sezonului 3. SyFy a decis sa nu mai prelungeasca serialul.
Se cauta "cumparator".

#71
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pare interesant pana acum.

#72
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

 eiffel, on 11 mai 2018 - 13:31, said:

Ok, este oficial. The Expanse se va incheia la sfarsitul sezonului 3. SyFy a decis sa nu mai prelungeasca serialul.
Se cauta "cumparator".
Si pe asta vor sa-l anuleze? Pacat, imi placea. Poate o sa citesc cartile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate